„Pasak Prezidentės, aktyvus dalyvavimas „Maisto banko“ akcijoje rodo, kad Lietuvos žmonės yra neabejingi kitų nelaimei“, – balandžio 11 d. rašė prezidentūros tinklalapis, skelbdamas, jog Dalia Grybauskaitė atidarė „Maisto banko“ akciją, kuria „kviečiama pirkti būtiniausius maisto produktus ir aukoti juos vargingiausiai gyvenantiems šalies žmonėms“.
Tačiau šioje plačiai išgarsintoje rinkimų akcijoje liko nutylėtas svarbus dalykas: parama, taip pat ir maistu reikalinga ne tik ištiktiems nelaimės, bet ir normaliai dirbantiems Lietuvos žmonėms, kuriuos yra ištikusi vienintelė nelaimė – nenormalus atlyginimų dydis.
Tai, kad Lietuvoje skursta dirbantys žmonės, yra viešai neskelbiamas faktas, todėl LRT vedėjas Edmundas Jakilaitis atrodė nuoširdžiai nustebęs, kai debatų metų apie tai prakalbo Naglis Puteikis:
E. Jakilaitis: Aš tik priminsiu klausimą: kaip reformuotumėt socialinės paramos sistemą, kad išlaikytiniams norėtųsi pradėti dirbti? Pone Puteiki.
N. Puteikis: Problema, kad pašalpos mokamos dirbantiems žmonėms. Va šito nesupranta užsienio mokslininkai, kurie čia atvažiuoja atlikti sociologinių tyrimų, to nesupranta užsienio politikai, kai mūsų politikai pateikia statistiką: pas mus pašalpos mokamos žmonėms, kurie dirba. Šeimoje dirba abu, jiems neužtenka, skurdo riba yra žemesnė, jie gauna iš savivaldybių pašalpas. Čia yra didžiausias paradoksas. Čia ne europinės valstybės bruožas – tai yra Lotynų Amerika XX amžiaus pradžioje. To būti negali, bet taip yra. Tai šitą problemą reikia naikinti, ją reikia spręsti, o…
E. Jakilaitis: Kaip taip įmanoma, Jūs man paaiškinkit, esant tūkstančio litų minimaliai algai, du žmonės dirba šeimoje ir jie yra žemiau skurdo… Ar jūs turit omeny nelegaliai dirba?
N. Puteikis: Ne, legaliai – būtent tame ir reikalas, kad legaliai. Jūs paklauskit, va perkat…
E. Jakilaitis: Jie dirba puse etato, jie…
N. Puteikis: …prekybos centruose Jūs perkate, Jūs į picerijas užeinate – paklauskite šitų žmonių, ar jie pragyvena iš algos. Jūs išgirsit, kad nepragyvena. Aš jau nešneku apie viršvalandžius, už kuriuos nemoka, apie darbo inspekciją, kuri nepajėgi susidoroti su tokiu masiniu įstatymų pažeidimu. Bet grįžtant prie Jūsų…
E. Jakilaitis: Realiai gal taip yra, bet formaliai taip būti negali. Jeigu du žmonės dirba šeimoje už minimalų atlyginimą, šeima negali būti žemiau skurdo ribos.
N. Puteikis: Abu dirba ir uždirba… – neužtenka pragyvenimui, neužtenka vaikui kuprinei moksleivio.
E. Jakilaitis: Du tūkstančiai litų… Na, priklausomai nuo vaikų skaičiaus…
N. Puteikis: Jūs policininko paklauskit.
Vargu ar E. Jakilaitis paklausė N. Puteikio patarimo ir pabendravo su minimalius atlyginimus gaunančiais žmonėmis, bet padėti jam susivokti realybėje galima ir teoriniu būdu.
Tarkime, kad šeimoje abu tėvai gauna minimalius atlyginimus (po 1000 Lt) ir augina 2 vaikus.
Pritaikius neapmokestinamąjį pajamų dydį, po mokesčių „į rankas“ jiems lieka po 847 Lt (http://buhalteris.lt/lt/lll). Šeimai susidaro 1694 Lt, vienam asmeniui – 423 Lt.
Tokia šeima turi teisę gauti paramą maisto produktais iš Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo – tai juodu ant balto parašyta Vilniaus miesto socialinės paramos centro tinklalapyje (žiūrėti ČIA)
Teisę į paramą maistu labiausiai skurstantiems turi tie vilniečiai, kurių vidutinės mėnesio pajamos vienam asmeniui per mėnesį neviršija 525 Lt, o mūsų šeima yra būtent tokia. Kitaip tariant, priskirtina labiausiai skurstančių kategorijai, nors abu tėvai dirba.
Be to, jai priklausys ir kompensacija už šildymą – apie tai rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapio skyrelyje eufemistiniu pavadinimu „Nepasiturintiems gyventojams“. Tokią kompensaciją šeima gali gauti, jei iš jos pajamų (mūsų atveju 2000 Lt) atėmus kiekvienam šeimos nariui tenkančius valstybės remiamų pajamų dydžius (350 x 4=1400 Lt), iš likusios sumos (600 Lt) ji išleidžia šildymui daugiau nei 20 procentų. T. y., mūsų atveju – daugiau nei 120 Lt. Pridurkime, kad šią žiemą Vilniuje (Viršuliškėse) 63 kv. m. buto šildymas kainavo apie 400 Lt per mėnesį.
Trumpiau tariant, D. Grybauskaitės auka maistu praverstų ne tik nelaimių ištiktiems žmonėms, bet ir tiems, kurie dirba, tačiau šią padėtį šalies valdžia kruopščiai slepia, todėl apie ją nežino net LRT „veidas“ E. Jakilaitis.
Ką apie tokią sistemą mano ekonomistė Aušra Maldeikienė, skaitykite Tiesos.lt publikacijoje „Šalies padėtis kritinė, ji turi pradėti kalbėtis“.