Karas Ukrainoje. Devintoji diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

• Kyivo kryptis. Informacijos daug, tad iš eilės:
• Panašu, kad Baltarusijos teritorijoje šalia sienos su Ukraina esančios Baltarusijos 38-oji atskirosios desanto-šturmo brigados kariai nesužavėti (švelniai tariant) perspektyva atsidurti Kyivo (ar kurios kitos) krypties mėsmalėje. Jų neįkvepia „didesnio brolio“ koviniai rezultatai, tad karininkai ir kariai ieško būdų kaip išvengti šio žygio.
• Vakarykštė ukrainiečių kontrataka Makarive ne tik sėkminga, bet ir užkrečiama. Panašu, kad Ukraina ėmė kontroliuoti Bučą, dėl kurios jau kelinta diena vyksta mūšiai. Čia po ukrainiečių artilerijos atgulė ir galvas buteliais daužantys „kietieji“ desantininkai ir „siaubingieji“ Kadyrovo galvažudžiai. RF vieną po kitos siuntė vienetus prasiveržti pro Bučą ir Irpiną, panašiai kaip 2014 m. Donecko oro uosto puolime. Kodėl? Bučos (ir Irpino) kontrolė RF leistų tiesiausiu keliu veržtis į patį Kyivą iš šiaurės vakarų. Taip pat per šią vietą eina svarbus tiesioginis kelias iki trasos Zhytomyras – Kyivas, o juo sostinę galima pasiekti iš vakarų. Kontroliuodami Makarivą ir Bučą, ukrainiečiai dar labiau sustiprina savo gynybą šiaurės vakarų ir vakarų kryptyse. Maža to, Buča yra per artilerijos šūvį nuo RF logistiniais taškais virstančių Borodyanka ir Katyuzhanka, tad jei ukrainiečiams pavyks įsitvirtinti Bučoje tikrai pamatysime daug garso ir šviesos. Pirmieji to rezultatai – priešas pabandė žengti žingsnį į priekį ir užvaldyti Borodyankos miestelį (rusai laiko užėmę apylinkes, tačiau pačio miestelio dar nebuvo užvaldę), tačiau eilinį kartą jiems nepavyko.
• Dabar ne tokios geros naujienos. Taip pat pranešama apie intensyvius susidūrimus su priešu ties Bihun, Ovruch, Rizniya, Ukrainka, t.y. vakariau nei iki šiol vyko mūšiai už sostinę. Tai nėra itin galingos pajėgos, tikėtina – ieško silpnų vietų ukrainiečių pozicijose, bandys užsikabinti už svarbios vietovės ir lauks didesnių pajėgų. Taip pat akivaizdu, kad priešas privalo apsupti Kyivą ir išplėsti savo operacinę erdvę, kad turėtų daugiau manevro laisvės.
• Chernihyvo sektoriuje RF pajėgos ir toliau apeidinėja miestą (tikėtina jau su antru ešalonu) ir juda į pietus ir pietvakarius Kyivo link. Tuo pačiu mūšiai vyksta ir dėl miesto. Kiek žinoma, ten sėkmingai ginasi ukrainiečių 1-osios tankų brigados vienetai. Panašu, kad kažkur prie Chernyhivo pas raguotąjį iškeliavo 41 – osios armijos vado pavaduotojas generolas–majoras A. Suchoveckij (lai žemelė tau, šūdo gabale, būna betono sunkumo). Tuo pačiu priešas rodo pastangas įsiveržti į Kyivą iš šiaurės rytų, t. y. per Brovary rajoną.
• Sumų sektoriuje priešas nepalaužia ukrainiečių pasipriešinimo tiek pačiame mieste, tiek Lebedyn, Okhtyrka miestuose. Tai apsunkina išplėsti Sumų sektorių, suformuoti galingesnį kumštį ir su didesne jėga veržtis link Kyivo. Tiesa, ukrainiečiai praneša apie puolimą palei sieną Sumų srityje, tačiau ką tai reiškia karine prasme (kokios pajėgos, tikslai ir rezultatai) nėra aišku.
• Charkivo kryptis. Nieko naujo pasakyti negalime – miestas toliau apšaudomas, taikomasi į civilę infrastruktūrą (kaip ir visoje Ukrainoje). Miestą ginantys reguliarai ir teritorialai neduoda net mažiausios vilties rusams pagalvoti apie karinę sėkmę imant patį miestą. Rusų bandymai sustiprinti savo pozicijas aplink miestą (antras žiedas) buvo nesėkmingi, ir čia ukrainiečiai sugeba laimėti. Neramina padėtis aplink Balakliya (į pietryčius nuo Charkivo), kur RF pajėgos jaučiasi vis drąsiau. Nepaisant didelių nuostolių rusai toliau siekia užimti ir įsitvirtinti Izyume, negailestingai, kas 90 min. miestą daužo artilerija. Tad mūsų ryte paminėta prognozė dėl artėjančios grėsmės Dnipro miestui atrodo vis realesnė.
• Donetsko kryptis. Taip pat nieko naujo – ukrainiečių gynyba nepramušta, priešas toliau puola Volnovachos ir Mariupolio kryptimis. Tuo pačiu nesikeičia vertinimas dėl grėsmės iš Charkivo ir Pietų krypčių. Kad ir kokia stipri gynyba kontaktinėje linijoje su Donbasu, jeigu šią grupuotę rusai apeis, gali pasikartoti 2014 m. Ilovaisko istorija. Pasirodė žinių, kad Ordlo prasidėjo eilinė vyrų mobilizacija. Pasklidus kalboms, kad jie bus mesti „vaduoti“ Charkivo, „kovotojai su fašizmu“ nėra patenkinti.
• Pietų kryptis. Situacija vakarinėje Dniepro pusėje išlieka pavojinga. Užgniaužiamas pasipriešinimas aplink Chersoną, RF pajėgos ten jaučiasi vis tvirčiau. Tuo pačiu nesustoja atakos prie Mykolajivo. Puolimą vykdo desantininkai ir mechanizuoti padaliniai, tačiau jie nėra gausūs (bendrai iki 3 BTG). Kol kas be rezultatų, tačiau jei nebus aktyvių ukrainiečių veiksmų, dešiniajame (vakariniame) krante pamatysime ir rimtesnes rusų pajėgas. Tuo labiau, kad RF Juodosios jūros laivynas vis sukinėjasi aplink Odesą, ieško galimybių išlaipinti desantą, o ukrainiečiai vykdo gynybos operacijas pakrantėje. Ryte mūsų minėta laivų grupė tikėtina klaidina ir demonstruoja veiksmus (show of force), siekdama, kad Odesoje esančios pajėgos nesiryžtų sustiprinti Mykolajivo gynybos.

Tokie reikalai kol kas. Situacija permaininga, tačiau strateginis vaizdas vis dar palankus Ukrainai. Ji turi sąjungininkų, ji turi visuomenės palaikymą, ji neatiduoda karinės iniciatyvos. Tiesa yra probleminių taškų (Donbasas, vakarinis Dniepro krantas), kurių neišsprendus, pasekmės gali būti liūdnos. Tuo tarpu Rusija atrodo desperatiškai, bando kažką pakeisti. Nusikalstami gyvenamųjų vietovių apšaudymai, be mūšio paliekama technika, alkani ir demoralizuoti kariai bei raudančios rusų karių motinos. Bet kaip sakoma – ką pasėsi, tą ir pjausi 🙂

Iki pergalės Ukraina!

Linas Karpavičius

Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-04 9:00
• Gyvojį jėga 9166
• Tankai 251
• Šarvuočiai 939
• Artilerinės sistemos 105
• Salvinės sistemos 50
• Priešlėktuvinės sistemos 18
• Lėktuvai 33
• Sraigtasparniai 37
• Automibiliai 404
• Kateriai 2
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 3

• V. Zelenskis sakė, kad „Ukraina sutinka pirmuosius užsienio savanorius“, pirmieji 16 000 iš jų vyksta į šalį.
• Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas: dabar pereiname nuo gynybos režimo prie kontrpuolimo režimo
• Ukrainos žvalgybos duomenimis, dauguma Rusijos elito dabar evakuoja savo artimuosius iš Rusijos į Gruziją, Izraelį ir Jungtinius Arabų Emyratus.
• NBU vadovas Kirilas Ševčenka teigė, kad per karą Ukraina jau gavo 15 mlrd. pagalbos.
• Ispanija kovo 4 d. nusiųs į Lenkiją Ukrainai skirtą puolimo ginklų partiją
Tai apima: 1 370 granatsvaidžių, 700 000 šautuvų ir kulkosvaidžių šovinių, taip pat lengvųjų kulkosvaidžių, sakė Karalystės gynybos ministerijos vadovė Margarita Robles.
• SBU: Okupantai gali apšaudyti savo teritoriją
• Washington Post: Baideno administracija prašo Kongreso patvirtinti 32,5 mlrd. dolerių skyrimą Ukrainai
• Jungtinės Valstijos Ukrainai papildė panaudotų Stinger atsargas.
• Pentagonas: 90 procentų Rusijos grupės jau yra Ukrainoje. JAV tai laiko Rusijos karinio silpnumo ženklu. Papildomi kariai prie sienos kol kas netraukiami.
• JAV gynybos departamentas: 70 iš 480 raketų, paleistų į Ukrainą pirmąją karo savaitę, buvo paleistos iš Baltarusijos.
Pentagono atstovas sakė, kad Rusija nuo karo veiksmų pradžios paleido 480 raketų ir pridūrė, kad 230 raketų buvo paleista iš mobiliųjų paleidimo įrenginių, kuriuos Rusija įvežė į Ukrainą, dar 160 raketų buvo paleista iš Rusijos teritorijos, 70 iš Baltarusijos ir 10 iš Rusijos laivų Juodojoje jūroje.
• JAV siunčia Ukrainai realiu laiku žvalgybos informaciją apie Rusijos karinių pajėgų dislokacją.

Egidijus Papečkys

Aštunta diena

Mūšiai vyksta visame fronte, vietomis ukrainiečiai sėkmingai kontratakuoja, kontratakomis šiek tiek pagerino savo padėtį prie Kijevo.

Matosi, kad Rusija kaupia jėgas ir ruošiasi toliau intensyvinti puolimą, apčiuopomis ieško silpnesnių vietų Ukrainos gynyboje. Tačiau tai nereiškia, kad ukrainiečiai jiems leis tas pajėgas telkti sutelkti, kadangi iki šiol demonstravo galintys pastiprinimus gerai apdaužyti dar žygyje, nepasiekus fronto linijos.

Azerbaidžano žinių portalo haqqin.az redaktorius Einulla Fatullaev iš Charkovo rašo, kad Kijeve maršalas Žukovas susidūrė su Elonu Musku. Priminsiu, kad Stalino maršalas Žukovas išgarsėjo kaip vadas, kurio puolimai visada pareikalaudavo daugiausiai aukų, nes jam kariai nerūpėjo taip pat, kaip ir šiandien nerūpi Kremliui. E. Muskas – moderniausios technologijos ir ateitis, kosmosas – pačia geriausia prasme.

Vis dažniau girdimos žinios apie į karą varomų rusų nenorą kariauti atrodo yra teisingos. Bet visi suprantame, kad kariams nėra kur dėtis – Kremlius negali taikytis su pralaimėjimu ir reikalauja pergalių. Norimų pergalių nėra.

Todėl šiandien mėginta ištrimituoti Novoazovsko miestelio paėmimą kaip kažkokį ypatingą įvykį, pasirodo vis daugiau tokią bukokų, senos sovietinės propagandos stiliumi parašytų „istorijų” apie neva sėkmingus rusų karių mūšius. Paprastai koks nors kuklus tankistas sunaikina 6 arba 9 ukrainiečių tankus arba šarvuočius. nežinau, kodėl jie taip mėgsta vartyti šitą skaičių, gal kad vienintelis „vartosi”, o gal kad fantazijos trūksta.

Dar vasario 24 d. vakare vienas Rusijos atsargos generolas pareiškė, kad Rusijos armija įgyvendino visus uždavinius, kad ukrainiečiai bėga, oro erdvę kontroliuoja rusai, kad ukrainiečių oro gynyba sutriuškinta, ir kad rytoj bus paimtas Kijevas ir kiti didieji miestai. Šiandien 8 karo diena, tačiau nė vienas iš paminėtų uždavinių neįgyvendintas.

Visoje Ukrainoje toliau plinta masinis pilietinis, beginklis pasipriešinimas rusų užimtose teritorijose. Rusijos pajėgos kartas nuo karto, bet vis dažniau šaudo į šiuos beginklius civilius žmones.

Po 90 min. pokalbio telefonu su V. Putinu, Prancūzijos prezidentas E. Macronas pasakė, kad viskas dar priešakyje. Viskas – tai tolimesnis karo eskalavimas. Šiandien derybose susitarta dėl humanitarinių koridorių civiliams iš apsuptų ar dalinai apsuptų vietovių. Ukrainiečiams rūpi apsaugoti civilius, o Kremliui tai duos laiko pajėgų telkimui ir pergrupavimui. Taip kad karas rytoj nesibaigs.

Kas man labiausiai nepatinka, tai akivaizdžiai matomas pasiruošimas masinėms represijoms prieš ukrainiečius okupuotose teritorijose. Žadama kontroliuoti internetą, socialinius tinklus ir išmaniuosius įrenginius. Ukrainos žmonės nepasiruošę tokiam sekimui virtualioje erdvėje, o Rusijos represiniai organai čia turi didelį patyrimą ir techninę įrangą.

Visas pasaulis ir toliau veržia sankcijų ir apribojimų kilpą ant Kremliaus kaklo, apimdamas vis daugiau sričių, vis daugiau šalių suteikia leidimą savanoriams vykti ginti Ukrainą. Šiandien į Rusijos gynybos ministeriją buvo iškviestas Kroatijos karo atašė ir jam pareikštas protestas dėl 200 kroatų savanorių, atvykusių į Ukrainą.

Visi Kremliaus kanalai nesavu balsu grasina savanoriams, kad jie nelaikomi kombatantais ir kad jiems nebus taikomas karo belaisvių statusas. Mat pagal tarptautinius susitarimus ir konvencijas kombatantams nelaisvėje galioja tam tikra apsauga.

Tačiau visi puikiai žinome, kad Rusijai konvencijos neturi jokios vertės ir jų nesilaikoma. Žadama, kad geriausiu atveju savanorių laukia baudžiamoji atsakomybė. Kas jų iš tiesų lauktų nelaisvėje – baisu ir pagalvoti. Todėl savanoriai verti didžiausios pagarbos.

Bėgančių nuo karo Ukrainos vaikų ir moterų srautas didėja, bet jiems padedančių entuziazmas nemažėja. Kol kas situacija valdoma, žmonės priimami šiltai ir nuoširdžiai visoje Europoje, ne tik Lietuvoje.

Laikykis, Ukraina!

Justas Gavėnas

ПАЛЯНИЦЯ

Vakare Ukrainos pajėgos atliko puikų darbą – salvinės ugnies sistemomis sunaikino daug prieš technikos ir gyvosios jėgos net keliose kryptyse iš karto. Sunaikinti dideli kiekiai technikos, leidžia manyti, kad ukrainiečiai atidžiai stebi priešo judėjimą.

Priešo naikinimui ukrainiečiai pasirenka tam tinkamiausias priemones, tikslo siekia protingai, tausojant turimus išteklius.

Analizuojant informaciją ir įvairius šaltinius, darome išvadą, kad ukrainiečiai labai tikslingai vykdo didelių ir svarbių priešo pajėgų susikaupimo žvalgybą ir „medžioklę“. Visuose frontuose fiksuojami pranešimai apie sunaikintą priešo techniką ne tik priešakinėse kolonose, bet ir užnugaryje.

Šie reidai daro itin didelę žalą puolantiesiems. Vienas iš tikslų – atkirsti pajėgas nuo logistikos, kad puolantys padaliniai neturėtų logistikos paramos ir būtų priversti stoti, apribotų savo galimybes tęsti kovos veiksmus. Pavienių kovotojų, medžiotojų ir grupelių veiksmai labai prisideda prie nuolatinės įtampos priešo gretose, palaikymo. Šių iniciatyvių kovotojų trofėjai skaičiuojami dešimtimis.

Naktis išsiskyrė itin mažu rusų artilerijos ugnies panaudojimu. Jau dabar galima pradėti kelti klausimą, kodėl taip yra. Peršasi kelios prielaidos.

Viena jų tai, kad nebuvo planuotas toks ilgas ukrainiečių pasipriešinimas, tad baiginėjasi atsargos, o jų papildymas vėluoja. Kita priežastis gali būti siekis performuoti padalinius ir atstatyti kovinę galią. Na, o trečia – patirti ženklūs artilerijos nuostoliai.

Kyjivo situacija pamažu, bet gerėja. Gostomelio oro uoste ir jo prieigose, Buča gyvenvietėje sunaikintas priešui svarbus desantininkų padalinys, viso iki 20 šarvuotų desantinių mašinų ir personalo. Vakarinė Kyjivo dalis šiuo metu apsaugota. Ne viskas idealu, tačiau palyginus su situacija prie 4-5 dienas, situacija kontroliuojama.

Situacija kontroliuojama, tačiau kiek sudėtingiau yra rytinėje Kyjivo pusėje. Priešas priartėjo, tačiau panašu, kad toliau judėti nepajėgus. Norint tęsti puolimą jam būtinas rezervo pritraukimas.

JAV žvalgybos duomenimis rusai panaudojo net 90 proc. prie sienų sutelktų padalinių. Panašu, kad turimi rezervai itin menki ir su jais nelabai ką galės nuveikti. Karių ir technikos rezervų papildymas iš žemyninės dalies užtruks, tad kurį laiką galime pamatyti taktinę pauzę rusų puolančiųjų pusėje. Tuo be jokios abejonės pasinaudos ukrainiečiai, pergrupuodami pajėgas, atlikdami logistinį papildymą bei surinkto papildomo rezervo įtraukimą į padalinius.

Pastarosios paros puolančiųjų progresas minimalus, rusiška puolimo mašina pradeda buksuoti, jai neabejotinai prireiks ženklaus naujų padalinių pastiprinimo. Rusai tvirtinasi užimtose gyvenvietėse ir miestuose, paleidžia galingą propagandinę mašiną.

Šįryt situacija prie Chersono ženkliai stabilesnė, nei vakar. Po galingo ukrainiečių reido, priešas neteko didelio kiekio technikos, sunaikintas neskelbiamas kiekis kovos sraigtasparnių. Rusų judėjimas link Odesos ženkliai komplikuotas.

Labai svarbi ir gera naujiena – Zaporožės atominė elektrinė sveika, reaktorių ar valdymo blokų pažeidimų neužfiksuota. Puolimas atominės elektrinės kryptimi dar kartą parodo, jog rusai naudoja niekšišką taktiką, nesirenka taikinių ir priemonių.
Na ir pabaigai apie ПАЛЯНИЦЯ – ukrainietiškos duonos rūšį, vaidinančią svarbų vaidmenį. Susidūrus su pirmaisiais diversantais, sunku buvo nustatyti, kad jie rusai. Kažkas iš ukrainiečių įtariamiems diversantams liepė pakartoti žodį ПАЛЯНИЦЯ. Šio žodžio tarimas toks sudėtingas, kad rusai jo negali teisingai ištarti. Šis „patikrinimo“ metodas žaibiškai išplito po Ukrainą. Tad ukrainietiška duona ne tik pamaitina, bet ir apsaugo.

Linas Kojala

– Ukraina toliau kaunasi. Skelbiama, kad krito Chersonas, tačiau JAV to kol kas nepatvirtinta. 60+ km ilgio konvojus Kijevo link vis dar stringa – tą sąlygoja ir sutrikusi logistika, ir galimas pajėgų pergrupavimas. Mariupolis taip pat kontroliuojamas, Charkive Rusijos pajėgos priartėjo prie pat miesto centro.

– Rusija bombarduoja vis intensyviau, tuo pražudydama augantį skaičių civilių (iš viso paleista apie 480 raketų). Tačiau Rusija nėra visiškai perėmusi Ukrainos oro erdvės kontrolės.

– Kare, anot JAV, jau dalyvauja apie 90 proc. iš anksto sutelktų rusų pajėgų. Kol kas didesnio karių telkimo iš Rusijos gilumos nepastebima.

– Volodymyras Zelenskis reikalauja Putiną išvesti savo pajėgas – ir nebijoti susitikti su juo.

– Rusija pažadėjo leisti humanitarinį koridorių pabėgėliams, maistui, medikamentams. Ankstesni panašūs Rusijos pažadai Ukrainoje ir Sirijoje neužtikrino visiško saugumo.

– Vladimiras Putinas pats paskambino Emmanueliui Macronui. Anot pranešimų, Prancūzijos prezidentas išgirdo, kad Kremliaus vadas “nori visiškos Ukrainos kontrolės”, ir padarė išvadą, jog “blogiausia dar laukia ateityje”.

– Okupacinėms jėgoms vadovaujantis Putinas skelbia, kad “speciali karinė operacija” klostosi pagal planą. Žuvusių karių šeimoms žadama apie 7 mln. rublių kompensacija.

– JP Morgan prognozuoja, kad Rusijos ekonomika antrąjį ketvirtį smuks 35 proc.

– JAV stumiasi į priekį siūlymas drausti energetikos žaliavų importą iš Rusijos. Vokietija kol kas to nepalaiko.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
37 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
37
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top