Veidaknygė
Locked N’ Loaded
Sveiki, mielieji ir mielosios.
Donbaso kryptis.
Šiaurinis Donbaso flangas.
– Charkiv. Be didelių pakitimų – žvalgyba, artilerija, lokalūs susidūrimai. Tuo pačiu agresorius stiprina savo grupuotę aplink Belgorod. Neatmestina, kad orkai artimiausiu metu gali pabandyti pereiti į puolimą su tikslu susigrąžinti prarastas teritorijas į šiaurę ir šiaurės rytus nuo Charkiv. Stebėsime.
– Izyum:
Agresorius vėl bando pulti Slaviansk ir Barvinkove link, tačiau atakos nevykusios. Šiuose ruožuose jis lėtai, tačiau sistemingai užleidžia iniciatyvą ukrainiečiams. Tai geriausiai iliustruoja šiandieninis ukrainiečių šturmo aviacijos pasirodymas prie Dovhenke. Lakūnai sėkmingai atakavo orkų pozicijas, tačiau svarbesnis pats tokios operacijos faktas. Šiame vis dar prioritetiniu laikomu sektoriuje orkai ne tik kad neturi viršenybės ore, bet ir jų manevriniai vienetai ima kentėti nuo ukrainiečių aviacijos. Kažkaip ima kvepėti kažkuo rimtesniu, nei tik lokaliomis ukrainiečių kontratakomis.
Kaip ir minėta anksčiau, orkai vis daugiau pastangų meta į Pasika – Bohorodychne ruožą. Antai, orkai vakar vakare pabandė prie Pasika forsuoti Donec upę ir šturmavo Bohorodychne miestelį. Abu bandymai nesėkmingi, tačiau toks agresoriaus pastangų intensyvumas rodytų, kad reikia skubiais veiksmais šį entuziazmą išmušti (pageidautina – kartu su dantimis). Sunku pasakyti kiek ukrainiečių grupuotė prie Slaviansk pasirengusi kontratakoms. Gal vengiama naudoti čia esančias gynėjų pajėgas siekiant maksimaliai užtikrinti OPSEC galimiems mūšiams dėl Slaviansk. Kaip ten bebūtų, aktyvesni ukrainiečių veiksmai šiame ruože sukaustytų orkų pajėgas, neleistų sukomplikuoti ir taip nelengvos Lyman grupuotės padėties.
– Lyman. Kaip ir vakar minėjome, pasirodęs vakarykštis pranešimas apie orkų pasitraukimą iš Lyman – tai agresoriaus reorganizacija. Šviežiai atvykusios pajėgos perima operacijų rajonus pakeisdamos nuostolių patyrusius orkų vienetus, kurie užėmė Lyman ir greičiausiai ruošiasi tolimesnėms operacijoms. Aiškumo dėl ukrainiečių manevrinių vienetų vietų ir ketinimų aplink Lyman vis dar nėra (atsitraukimas ar atskirų padalinių apsupimas ar tolimesnė gynyba – daugiau klausimų negu atsakymų).
– Severodonetsk. Mūšiai vyksta miesto perimetru šiaurėje – rytuose – pietuose, tačiau aršiausiai agresorius puola šiaurės rytinėse (viešbutis „Mir“ ir autobusų stotis) bei pietrytinėse prieigose. Tikėtina šios puolimo kryptys pasirinktos šiais tikslais:
Dviem puolančioms grupuotėms susijungti miesto centre bei įsitvirtinti užimtose pozicijose. Galimai, siekis tame tarpe iš rytų blokuoti pramoninį rajoną aplink Severodonetsk „Metelobaza“ (neleisti jam virsti mažesne „AzovStal“ versija), o iš pietryčių – Severodonetsko oro uostą.
Sudaryti sąlygas Rubizhne esančioms orkų pajėgoms persigrupuoti ir (užėmus dalį miesto) tęsti puolimą šviežiomis jėgomis iš šiaurės ir/ar šiaurės vakarų bei neleisti ukrainiečių grupuotei atsitraukti į Lysychansk (iš dalies, tam ir atakuojami miestus skiriantys tiltai).
– Bakhmut. Iš viešų šaltinių susidaro įspūdis, kad mūšiai šalia kelio Bakhmut – Lysychansk kiek aprimo, tačiau nenutilo. Atrodytų, kad orkai pagrindines pajėgas meta atkurti status quo po vakarykštės ukrainiečių kontratakos prie Komyshuvakha ir pradėti Zolote apsupimą. Kol kas be rezultatų. Tuo pačiu agresorius atnaujino puolimą Lysychansk link. Puola Toshkivka (kurią vakar ukrainiečiai kontratakos metu buvo atsiėmę), taip pat bando judėti į šiaurę, Ustynivka link. Kol kas be didelių rezultatų.
Centras. Aplink Avdiivka įvirtintą rajoną pasitaiko lokalių susidūrimų, tačiau kovų tempas sumenkęs. Vėl daugiausia darbo abiejų pusių artileristams, o pėstininkai toliau kenčia apkasuose.
Zaporizhia. Mūšio lauke taip pat didelių pasikeitimų nematyti. Tiesa, agresorius iš Melitopolio į Vasylivka veža nemažus kiekius ginkluotės, technikos ir šaudmenų. Galbūt tai susiję su prieš keletą dienų į Vasylivka permestomis trejomis orkų BTG? Gal orkai čia rengiasi puolimui? Kol kas sunku pasakyti, stebėsime situaciją.
Pietų kryptis. Agresorius gana karštligiškai reaguoja į pastarųjų dviejų dienų ukrainiečių kontrataką prie Davidiv Brid ir permetama pastiprinimą. Tiesa, susidaro įspūdis, kad pagrindinis agresoriaus tikslas ne išmušti ukrainiečius iš užimtų pozicijų, o sustabdyti jų puolimą. Tuo pačiu ukrainiečiai vykdo lokalias kontratakas ir periminėja iniciatyvą kituose ruožuose Chersono apylinkėse. Susidūrimai tęsiasi.
Ukrainiečių artileristai orkams perduoda šiltus (tiksliau svilinančius) amerikietiškus linkėjimus (nuotr. Ukrainos GŠ)
***
Devyniasdešimt šešta diena (gegužės 30, pirmadienis)
Rusijos pajėgoms mėginant sukurti kelis „katilus“ Donbase, kuriuose tikimasi apsupti čia besiginančias Ukrainos pajėgas, ukrainiečiai mėgina sumažinti spaudimą nedideliais taktiniais puolimais šiaurėje, visų pirma – Charkivo apylinkėse.
Už tokį kovingumą ir sveiką karinę agresiją – didelė pagarba ukrainiečiams. Jie dar keliose vietose išėjo prie Ukrainos-Rusijos sienos, tuo pačiu dar sumažindami Charkivo apšaudymo artilerija ir salvinėmis sistemomis galimybę. Tačiau tai netrukdo rusams kas naktį apšaudyti Ukrainą raketomis – kiekvieną naktį jos skrieja iš Belgorodo apylinkių, taip laikydamos ukrainiečių užnugarį nuolatinėje įtampoje.
Ir čia slypi problema – priėję Rusijos sieną ukrainiečiai sustoja, nes veržtis gilyn yra netikslinga nei kariniu, nei politiniu požiūriu. Kremlius nervinasi, kad gali būti pradėta apšaudyti Rusijos teritorija, ir visaip priešinasi vakarietiškų tolimo nuotolio ginklų tiekimui, grasindami Vakarams „atsakymu“, jeigu ant rusų galvų pradės kristi kaip karinė parama perduotos raketos.
Tačiau svarbiausia tema šiandien – prekybinių laivų judėjimas Juodojoje jūroje. Visų pirma tų, kurie gabena ukrainietiškus grūdus iš Odesos. Vakarai ieško visų galimų priemonių deblokuoti jūros kelius, svarstoma net apie karinių laivų pasiuntimą. ne kautis su rusais, o valyti kelią nuo minų (žinoma, tuo pačiu apsaugoti ir nuo rusų). Šiandien tai buvo pagrindinė V. Putino ir Turkijos prezidento R.T. Erdogano pokalbio telefonu tema. Kaip ir buvo galima tikėtis, Putinas įtikinėjo, kad ir Rusija suinteresuota saugia laivyba Juodojoje jūroje. Aš vegetaras, pasakė šeškas, letena nubraukdamas kraują nuo smailo įžūlaus snukio.
Kita tema – galimybė atnaujinti Rusijos ir Ukrainos derybas dėl paliaubų ir taikos. Turkija siūlo susitikti prezidentams, Kremlius kol kas tokį pasiūlymą atmeta. Nes vis dar tikisi priversti Ukrainą sutikti su nepalankiomis taikos sąlygomis, taip pat tikisi atsiplėšti dar daugiau Ukrainos žemės ir dar labiau sugriauti ekonomiką.
Ukraina pasiduoti neketina, nors jos padėtis nėra lengva. Birželio pabaigoje – liepą turėtų pasirodyti daug daugiau vakarietiškų pabūklų, šarvuotų mašinų ir kitos ginkluotės, kurią naudoti NATO valstybėse dabar mokinasi ukrainiečiai.
Kremlius taip pat patyliukais ruošia naujas pajėgas, šį kartą pasinaudodamas ne sovietine, o (dalinai) vakarietiška komplektavimo patirtimi – beveik kiekvienos brigados ar pulko dislokacijos vietoje kuriama nauja bataliono taktinė grupė, kuri vėliau bus permesta į frontą. Tai nėra pats geriausias būdas, bet šiuo atveju daug racionalesnis, nei nuo nulio kurti didesnį, brigados ar pulko dydžio karinį vienetą. Šios BTG dažniausiai apginkluojamos senesne technika ir ginklais, tikiuosi, kad tai pasijus fronte, ir taip ukrainiečių pajėgos gaus pranašumą.
Kremlius nusiteikęs karą tęsti ir ilgiau, tikėdamasis išsekinti ukrainiečius. Ukraina ir Vakarai tikisi išsekinti rusus, manau taip galų gale ir nutiks.
Blogai, kad Rusijos visuomenė vis dar nepatiria didesnio karo poveikio ir jo sukeltų sunkumų. Dabar gatvėmis vaikšto taip, tarsi karas vyktų tik TV ekranuose. Visi tikimės, kad jau rudeniop rusofašistai sunkumus pajus aštriau.
Slava Ukraini!