Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuoniasdešimt trečioji (Gruodžio 3 diena)

Politinis strateginis lygmuo

Septynių šalių grupė (G7) ir Australija pranešė, kad susitarė dėl 60 JAV dolerių už barelį kainos viršutinės ribos rusiškai žaliavinei naftai. ES susitarė dėl kainos po to, kai ją palaikė Lenkija, taip sudarydama sąlygas oficialiam patvirtinimui savaitgalį. G7 ir Australija pareiškime nurodė, kad kainų riba įsigalios gruodžio 5 d. arba labai greitai po to.

Ilgą laiką Lenkija prieštaravo susitarimui siekdama dar labiau sumažinti numatytas 60 JAV dolerių už barelį ribas. Gaila, nepavyko.

Rusijos invazija į Ukrainą parodė, kad Europa, užtikrindama savo saugumą, pernelyg priklauso nuo Jungtinių Valstijų, penktadienį pareiškė Suomijos premjerė Sanna Marin. Kalbėdama analitiniame centre Sidnėjuje S. Marin pasisakė už Europos gynybinių pajėgumų, įskaitant ginklų gamybą, didinimą. „Turiu būti su jumis žiauriai sąžininga, Europa šiuo metu nėra pakankamai stipri. Be Jungtinių Amerikos Valstijų turėtume bėdų”, – sakė Marin Lowy instituto auditorijai.

Pagarba. Kai Novočerkaskų učebkių auklėtinių gizeliai vapa apie tai, kad jei ką, tai mus vokiečiai apgins, „civiliokė ir dar moteris“ (čia ironija, nesupraskite tiesiogiai) aiškiai įvardina – visų pirma, turime pasirengti gintis patys, o ne stovėti su ištiesta ranka prie sąjungininkų durų.

Popiežius, vakar kreipdamasis į pasauliečius, pabrėžė, kad migracijos į Europą „negalima sustabdyti” ir paragino visas suinteresuotas šalis rasti visiems naudingą sprendimą, kuris užtikrintų žmogaus orumą ir bendrą gerovę.

Toks jo pasisakymas socialinėje erdvėje sulaukė ir vėl daug kritikos. Mes gi dar kartą primename mūsų skaitytojams – pontifikas ne korporacijos generalinis direktorius ir ne politikas. Sekdamas Šventojo rašto priesakais, jis rūpinasi visų žmonių gerove. Taip, tas tiesa, kad teroristinės valstybės, režimai ir diktatoriai naudojasi migrantais kaip ginklu, bet popiežius kviečia atkreipti dėmesį į tai, kad pasaulis nusirito iki tokio lygio, kad maistą (badą), šilumą (jos trūkumą/perteklių), vandenį (jo trūkumą) naudoja kaip ginklus.

Deja, bet šiuo klausimu nieko paguodžiančio pasakyti negalime. Tokių ginklų naudojimas tik didės, žmonių kančių bus vis daugiau, jei žmonija neras sprendimo, kaip užbaigti vieną kartą ir visiems laikams bent jau didelio masto karus.

Migracija jau daugelį metų Europoje yra politinė „karšta bulvė”, o vyriausybės, siekdamos sustabdyti migrantų ir prieglobsčio prašytojų iš Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų antplūdį, imasi vis griežtesnės politikos.

Jungtinės Valstijos ir toliau yra pasirengusios susitikti su Rusija deryboms dėl branduolinės sutarties, nepaisant to, kad Maskva apkaltino Vašingtoną toksišku antirusišku elgesiu, dėl kurio anksčiau šią savaitę pasitraukė iš derybų, pranešė Valstybės departamentas.

Komunikacija aiški. Vis gi, mums regisi, kad prieš pradedant bent kokias kalbas, pradžioje rusų okupantai turėtų pasitraukti iš visų okupuotų teritorijų. Visi tie Maskvos gąsdinimai ir mojavimai branduoline kuoka yra tik kriminalinio recidyvisto bandymas „imti ant stracho“.

JT Tarptautinės atominės energijos agentūros vadovas penktadienį pareiškė, kad susitarimas dėl Ukrainos Zaporižės atominės elektrinės apsaugos jau beveik pasiektas. „Mes jau beveik pasiekėme tikslą. Patikėkite manimi… Dabar turime pasiūlymą, kuriuo paprasčiausiai siekiama sustabdyti kvailystę bombarduojant didžiausią Europos atominę elektrinę”, – konferencijoje Romoje sakė TATENA vadovas Rafaelis Grossi.

Žiūrime į šį šou labai atsargiai. Kalbama, kad driskiai paliks Zaporižės AE. Jei taip įvyks, tai tik todėl, kad planuojama dar daugiau atakų, nukreiptų prieš energetinę Ukrainos infrastruktūrą. Visiško elektros tinklo atsijungimo atveju, AE kontrolė nebetenka prasmės. Iš kitos pusės, kas galėtų paneigti, kad pasitraukę teroristai nebus palikę ten bjaurių siurprizų?

„NATO turėtų paspartinti ginklų tiekimą Ukrainai. Ukrainiečiai pademonstravo didelį jau gautų ginklų naudojimo efektyvumą, ir jei NATO ir jos sąjungininkai tęs jų tiekimą, ukrainiečiai iš tikrųjų gali laimėti šį karą prieš neorganizuotas Rusijos karines pajėgas, kurios naudoja senamadišką karinę įrangą.“ Taip Andersas Foghas Rasmussenas, buvęs NATO vadovas, kalbėjo duodamas interviu Aljazeerai.

Ir vėl tas rusiško kvapelio naratyvas – „iš tikrųjų gali laimėti“. O ne iš tikrųjų?

Operacinis lygmuo

Be pakitimų.

ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis lankėsi ES karinės pagalbos misijos Ukrainoje mokymo vietoje. J. Borrellis padėkojo Lenkijai už tai, kad ji surengė pratybas savo teritorijoje, taip pat išreiškė susižavėjimą ir pasidžiaugė bendravimu su Ukrainos kariškiais. „Sujaudino pokalbis su kariškiais ir žavėjausi jų drąsa ir ryžtu”, – rašė Borrellis. „Žodžių ir aplodismentų nepakanka. Turime ir toliau teikti jiems priemones, kad jie galėtų tęsti kovą su Rusijos Federacija. To nenustosime daryti ir per Europos taikos fondą.“

Nepaisant raketų smūgių ir elektros energijos tiekimo sutrikimų, kurie Ukrainos sostinėje tapo įprastu reiškiniu, tikimasi, kad 190 000 likusių Kijevo moksleivių vis dar lankys pamokas internetu arba asmeniškai. „Jei nėra šviesos, kartais sunku įžiūrėti, kai rašai”, – sakė 13-metė Julija, sėdinti pirmoje eilėje per anglų kalbos pamoką su maždaug dešimčia bendraklasių vakariniame miesto priemiestyje.

Vakaruose mes daug kalbame apie paramą Ukrainai ginklais, žvalgybine informacija, karinio planavimo patarimais. Bet pamirštame, kad kariaujanti šalis dar turi paprastų gyventojų, kuriems kažkaip reikia išgyventi, ir vaikų, kuriems būtina mokytis.

Vokietija rengiasi pristatyti Ukrainai dar septynias savaeiges šarvuotas oro gynybos sistemas „Gepard”, kurios papildys jau 30 turimų. „Spiegel” rašo, kad septyni „Gepard”, kurie iš pradžių buvo skirti metalo laužui, į Ukrainą turėtų atvykti 2023 m. pavasarį ir šiuo metu juos remontuoja Miunchene įsikūrusi ginklų gamintoja „Krauss-Maffei Wegmann” (KMW).

Bulgarija planuoja perduoti Ukrainai šaulių ginklus ir šaudmenis kaip karinės pagalbos dalį.

Taktinis lygmuo

Laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose okupantai bando rusinti ukrainiečių vaikus. Kadangi dauguma ukrainiečių mokytojų atsisakė su jais bendradarbiauti, rusai atsivežė savo mokytojus. Pavyzdžiui, Melitopolyje, jau dirba mokytojai iš Dagestano.

Po vakarykščio apšaudymo, Chersono miestas vėl liko be elektros energijos tiekimo.

Mariupolyje ir toliau daugėja palaidojimų. Tai patvirtina „Maxar Technologies” nuotraukos. Socialiniame tinkle „Twitter” pasirodė nauja Mariupolio miesto kapinių nuotrauka. Iš jo aiškiai matyti, kad laidojimo plotas gerokai padidėjo.

Rusijos okupantai raketomis smogė civiliams taikiniams Dnipro ir Zaporižės miestuose bei gyvenvietėms Zaporižės ir Donecko srityse.

Per parą driskiai sudavė 13 oro smūgių į ukrainiečių karių pozicijas, keturis raketų smūgius į civilinius objektus Dnipro ir Zaporižės miestuose, Zarečnoje gyvenvietėje Zaporižės srityje ir Konstantinovkos mieste Donecko srityje.

Okupantai taip pat iš daugkartinių raketų paleidimo įrenginių apšaudė civilinę infrastruktūrą Chersone, Antonivkoje ir Ukrainos karių pozicijas palei kontakto liniją.

Ukrainos kariuomenė suintensyvino veiksmus Luhansko kryptimi. Vykdomos puolamosios operacijos Žytlovkos kryptimi į šiaurę nuo Kremenos, pasiekta Krasnopopovka. Ukrainiečių jungtinės pajėgos perėmė dalį greitkelio R-66 kontrolės.

Intensyviausi kovos veiksmai vyksta Donecko fronte, kur Rusijos artilerija beatodairiškai apšaudo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų įtvirtinimus Marjinkoje, Krasnohurivkoje ir Avdijivkoje.

Komentaras

Latvijos valstybės saugumo tarnyba (VDD) šiandien pradėjo tyrimą dėl televizijos kanalo „TV Dožd” pasisakymų apie paramą Rusijos okupacinėms pajėgoms Ukrainoje, skelbiama VDD interneto svetainėje. Ataskaitoje teigiama, kad gruodžio 1 d. televizijos kanalo „TV Dožd” naujienų laidoje „Čia ir dabar” buvo paskelbti teiginiai, kurie „kelia įtarimų, kad šis televizijos kanalas remia Rusijos okupacinę kariuomenę”.

Mes jau pavargome kartoti, bet dar kartą: nėra ne vienos tikros opozinės žiniasklaidos priemonės Rusijoje, o tos, kurios veikia už Rusijos ribų, didžiąja dalimi yra įtakojamos Kremliaus arba gauna iš ten nurodymus.

Būkite atsargūs ir itin kritiškai žiūrėkite į bet kokius „opozicijos“ žiniasklaidos priemonių pranešimus. GRU PSYOPS dirba sumaniai ir kryptingai: informacijos tikrinimas, šaltinių vertinimas, turinio pateikimo būdas gali būti užuominomis, kad jums bandoma praplauti smegenis.

Foto: Borelio apsilankymas Lenkijoje.

3.5 13 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
43 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
43
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top