Karas Ukrainoje. Dvidešimt aštuntoji (kovo 23-oji) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Kyivo kryptis. Dar iki galo neaiški vakarykščio orkų apsupimo aplink Buchia, Hostomel baigtis. Patys ukrainiečiai apie ją nieko nekalba, tačiau nepatvirtintais duomenimis priešas spaudžiamas ne tik nuo Kyivo ir nuo Zhytomir pusės. Lauksime tikslesnė informacijos. Tuo pačiu vakar buvo nemažai euforijos dėl Makarivo (ne tiek Ukrainoje, bet Lietuvoje). Sąmoningai to neeskalavome, tad dabar ramiai. Jeigu pamenate, šis miestelis jau kurį laiką buvo ukrainiečių rankose. Tai, kad jie jį vėl išlaisvino reikštų, kad buvo praradę, o dabar atsiėmė. Žinant Makarivo svarbą neatmestina, kad rusai vėl pabandys jį atsiimt. Kitais žodžiais tariant, galimai formuojasi nauja no mans land (kaip kurį laiką buvo Buchia). Jeigu ukrainiečių pastangos bus sėkmingos ir pavyks išvystyti taktinę sėkmę, t.y. nustumti priešą nuo Makarivo ir čia įsitvirtinti – tada kita kalba.

Charkivo kryptis. Be pakitimų.

Donbaso kryptis.
-Karinis pralaimėjimas prie Izyum gali stipriai pakeisti padėtį šiauriniame flange. Čia agresoriaus pajėgos nebeturi puolamojo potencialo, tad ar ukrainiečiai sugebės tai išnaudoti priklauso nuo jų pačių pajėgų būklės. Jei pavyktų išstumti rusus iš Izyum, lengviau įkvėptų visas šiaurinis flangas. Pirmiausia ukrainiečiai galėtų ugnimi ir manevru sukaustyti ar atstumti orkus nuo šiaurinio Donets kranto, o tai labai palengvintų Severodonetsk grupuotės padėtį. Ar tam ukrainiečiai turi pajėgų – matysime.
-Centre agresorius vis stipriau spaudžia Mariinką. Ryte pasirodė duomenys apie link miestelio judančius 15 tankų, 5 Nona (savaeigis minosvaidis), 4 PKM, 3 – 4 „Uralus“. Panašu, kad čia bus bandymas laimėti bent kažką. Klausimas, ar jie tikrai pasieks mūšio vietą, nes jei tokia info pasirodo soc.tinkluose, tai ją ukrainiečiai artileristai tikrai žino. Jei bus naujienų – pranešime.
-Mariupolyje be didelių pakitimų, tačiau įdomus faktas, kad virš miesto numuštas rusų lėktuvas. Koks tai lėktuvas ir kuom numuštas – neturime info, bet pats faktas, kad miestas ne tik į pavėsį deda orkų tankus, „specnaziorus“, laivus (vakarykštis kateris) ir net lėktuvus, daug ką pasako. Miesto praradimu tikrai kol kas nekvepia. Tuo labiau, kad vis dažniau į Mariupolį metami 1 dieną šaudymų, 2 dienas autų vyniojimo ir 3 dienas gėrimo kursus baigę „universalūs kariai“ iš Donbaso (pvz. net DNR jūrų pėstininkų batalionas 🙂 ),taip pat kalba už save.

Pietų kryptis. Jei kas vakar žiūrėjote Orestovičiaus terapiją pas Feiginą (https://www.youtube.com/watch?v=088aHLTmTXo), tai apie Pietų kryptį viską žinote. Esminė orkų problema – logistika. Jų vakarinėje Dniepro pusėje esančios pajėgos remiamos per kelias nedideles arterijas, ir resursai bei pastiprinimas pajėgas pasiekia labai lėtai. Nuo savęs galime pridėti, kad tai pirmiausia yra sėkmingų ukrainiečių veiksmų rezultatas.
-Raktu į sėkmę buvo pačioje karo pradžioje maksimaliai toli bandantys prasiveržti rusų desantininkai. Juos ukrainiečiai išgaudė, ir orkai nebeteko puolimo koncentracijos. Pajėgos gal ir toli prasiveržusios, tačiau jų sąlyginę sėkmę nubraukia ukrainiečiai(pasalos), arba nėra kas išvysto šio rusų puolimo (pagrindinės pajėgos stringa dėl logistikos trikdžių).
-Atsakymu į šią problemą galėjo tapti Chornobaivkos oro uostas (ne tik pajėgų valdymo, bet ir logistinis centras). Statydami ant jo, rusai jautėsi pakankamai saugiai, kadangi RF pajėgos tvirtai kontroliavo Chersoną, ir supo Mykolaiv. Jiems susidarė įspūdis, kad oro uostas saugus, yra užnugaryje.
-Tačiau ukrainiečiai kapojo aukščiau minėtas, bandančias prasiveržti, rusų kuopos taktines grupes, vykdė savo reidus, drąsiau artilerija ėmė daužyti aplink Mykolaivą esantį priešą. Ir paaiškėjo, kad agresorius prastai kontroliuoja teritoriją iki Chersono, atsirado landų. Ukrainiečiai ėmė daužyti Chornobaivką, o rusai iš jos negali pasitraukti, kadangi negali remtis tik tais dviem tiekimo keliais per Dnieprą. Taip agresorius atsidūrė uždarame rate. Nenustebsime, kad dar bus ir 10ta ir 15ta ataka prieš oro uostą.
-Pajutę agresoriaus silpnumą, ukrainiečiai surengė lokalias kontratakas link vakarinės Chersono pusės ir į šiaurę nuo Mykolaiv, taip dar labiau demoralizavo agresoriaus pajėgas ir parėmė iniciatyvą į savo rankas.

Teraborona veiksme:

***

Vakarinis update iš fronto.

Kyivo kryptis. Ukrainiečiai reguliariai kalba, kad agresorius bando atkurti savo pajėgumus su tikslu atnaujinti puolimą sostinės kryptimi. Tačiau labiau panašu, kad artimiausiu metu RF nepajėgi ne tik kad pulti, bet ir atkurti aplink sostinę esančios grupuotės kovinę galią. Kalbėta, kad „siaubingoji kolona“ nužygiavo į pietinį Kyivo sektorių, tačiau jokio aktyvumo čia nematome. Net ir „siaubingosios kolonos“ atplaišomis papildžius šiaurės vakarinio sektoriaus išsekusias BTG, jos pastarosiomis dienomis nepasiekia nieko naujo. Maža to, ateina vis daugiau patvirtinimų apie galimą orkų apsupimą aplink Buchia ir Hostomel. Šiaurės rytiniame sektoriuje vyrauja artilerijos dvikovos bei ukrainiečių teritorinės gynybos pajėgos, skabančios orkų tiekimo kolonas.

Charkivo kryptis. Be pakitimų.

Donbaso kryptis:
-Šiaurinis flangas. Agresorius ir toliau bando „nulaužti” Severodonetsk sektorių. Nors iš Kreminna Maskovijos orkai toliau nepasistūmėjo, tačiau šis miestelis prie Doneco upės vingio ir šiaurės vakarinės Rubizhne dalies, gali būti išnaudojamas kaip patogi vieta įtvirtinti, mąstant apie tolesnę agresoriaus perspektyvą Rubizhne. Padėtis prie Izyum orkams tikrai yra labai prasta, kadangi nemaža dalis okupuotame Donbase “mobilizuotų” vyrų, po trumpalaikių ir „varginančių“ mokymų (apmovė fufaikę, apvyniavo autus, kalašą į rankas ir go go go) keliauja tręšti Izyum apylinkių žemes. Tarpe tarp Izyum ir Severodonetsk agresorius bando įsitvirtinti šiauriniame Donec upės krane (pvz.: lokalios orkų atakos prie Yampil).
-Centras. Agresorius be didelių rezultatų bando prasimušti pro Avdiivka ir Mariinka. Tiesa, RF skelbiasi, kad įžengė į Verkhn’otorets’ke. Toks ir laimėjimas – kaimelis prie pat kontaktinės linijos, tad gali būti, kad ši taktinė sėkmė trumpalaikė. Kramatorskas daužomas kažkuo labai dideliu, neatmestina, kad Iskanderai ar Tochkos.
-Mariupolis. Į kovą stojo ir ukrainiečių tankai. Galimai jie veikė ir anksčiau, tačiau tiesiog viešoje erdvėje tokios informacijos nebuvo pavykę aptikti (kadangi ukrainiečiai per soc. tinklus aktyviai raginami savų technikos judėjimo nefilmuoti ir neplatinti viešai). Tad lieka atsakyti į klausimą, su kuo susijęs jų pasirodymas – kontrataka, siekiant tolyn išstumti nusilpusį priešininką, ar bandymas tankais spręsti sudėtingas taktines situacijas. Sprendžiant apie paskutinių dienų mūšių dinamiką Mariupolyje, labiau būtume linkę prie pirmo varianto.

Pietų kryptis:
-Agresorius bando vėl perimti iniciatyvą ir puola. Tiesa, jo veiksmai nebuvo sėkmingi – atmuštas nuo Oleksandrivka (Mykolajivo sritis), apie 105 km į šiaurės vakarus nuo Mykolajivo. Didesnį nerimą kelią RF pastangos Krivih Rih sektoriuje. Panašu, rusai apeina miestą iš vakarų ir pasirodė už 25 km į pietus nuo Kirovohrad (Bereznehuvate kaimelis). Tikėtina, tai tradicinis orkų bandymas sąlyginai nedidelėmis pajėgomis prasiveržti kiek galima giliau. Kas iš to išėjo anksčiau – puikiai atsimename.
Ir pabaigai visi kartu: CHORNOBAIVKA! CHORNOBAIVKA! CHORNOBAIVKA! 8 kartą, Karlai! Šis oro uostas prie Chersono atakuotas AŠTUNTĄ kartą. Suprantamas agresoriaus noras vakarinėje Dniepro pusėje turėti atramos bazę, kur jie galėtų operatyviai kaupti pajėgas. Tačiau kai aštuonis kartus gauni per snukį toje pačioje vietoje, juk turėtum kažką keisti? Klausimas retorinis 🙂

Miegokit ramiai 🙂

Ukrainos artileristai veiksme:

***

Egidijus Papečkys

Dvidešimt septinta diena (kovo 22, antradienis)

* Šiandien girdėjome daug kalbų apie tai, kad ukrainiečiai atkirto tiekimą į Vakarus nuo Kijevo veikiančiai Rusijos pajėgų grupuotei (Buča, Hostomelis ir kitos girdėtos vietovės). Norėčiau tikėti, kad tai tiesa, bet žiūriu su nedidele abejone. Beje, jeigu šiai grupei pasidarytų riesta, tikimybė čia sulaukti Baltarusijos pajėgų šiek tiek padidėja. Bet kokiu atveju, padėtis prie Kijevo kol kas nėra labai grėsminga ar kelianti nerimą. Nors kaip galima apsieiti be nerimo kare?

* Pirmyn vėl šiek tiek stumiamasi Donbase. Tradiciškai po kelis kilometrus į dieną. Tokiuose mūšiuose ukrainiečiai netenka daug technikos, kuri lieka tuose priešo užimtuose kilometruose, todėl negali būti per naktį pataisyta, palopyta ir ryte vėl panaudota mūšyje. O tai yra blogai, nes naujų tankų ir kitų šarvuotų mašinų papildymo sulaukti sunku.
Rusijos pajėgos tuoj pat apiplėšia nukautus ukrainiečių karius – mačiau jau ne vieną tai patvirtinantį įrašą.

* Apsuptas Mariupolis toliau sėkmingai priešinasi. Čia Rusijos pajėgoms labai trūksta pėstininkų, jų beveik nematyti mūšiuose, daugiausia veikia tankai ir BMP (pėstininkų kovos mašinos), kurie be deramos pėstininkų paramos patiria didelius nuostolius. Papildyti čia esančias pajėgas kariais, šaudmenimis ir maistu nėra galimybės.

* Rusai vakar ir šiandien labai intensyviai naudoja tolimo veikimo operatyvines-taktines raketas. Jomis apšaudo ne tik tolimą, bet ir artimą užfrontę. Atvirai sako, kad tokia jų taktika – raketomis išdaužyti ukrainiečių užnugario infrastruktūrą. Nuo tokio apšaudymo itin kenčia civiliai, bet kritinės žalos karinei infrastruktūrai jos nepadaro.

* Rusijos gynybos ministerija vis dažniau kelia vaizdelius su (neva) sėkmingai veikiančiais sraigtasparniais. Šiandien pirmą kartą išgirdau kalbant apie rusų „naktinius medžiotojus”, t.y. specialiai suformuotą naktį veikiančią sraigtasparnių grupę, aptinkančią ir naikinančią ukrainiečių tankus ir kitas kovos mašinas. Turiu abejonių dėl informacijos teisingumo, nes naktį rusai dažniausiai pasitenkina apšaudydami raketomis ir artilerija.
Putininė Rusijos visuomenė laukia pasirodant mūšio lauke „naujienos ” BMPT „Terminator”. Nes šios mašinos pasirodė prie Ukrainos sienos, o paskui kažkur išgaravo. Nežinantiems kas per žvėris BMPT – nuoroda į dar 2013 m. tekstą apie šią mašiną pirmame komentare.

* Bendrai visame fronte Rusijos pajėgos beviltiškai įstrigę ir nepasiekia jokio proveržio. Nematyti ir ženklų, kad būtų telkiami didesnei operacijai reikalingi pajėgumai.
Amerikiečiai vis primena, kad Putinas dėl patirtų karinių pajėgų nuostolių įvarytas į kampą, ir kad išlieka didelė cheminio ir biologinio ginklo panaudojimo tikimybė. Didelių nuostolių nepadarytų, bet pasaulis būtų sukrėstas – galbūt tai taptų tuo katalizatoriumi, kuris Vakarų sankcijas papildytų ir kitu, kariniu reagavimu? Nebūtinai tiesiogine karine konfrontacija su Rusija, bet galimai nepalyginamai platesnės ir didesnės apimties karinės paramos suteikimu. Nors tos didesnės paramos reikia jau šiandien.

* Dėl branduolinio ginklo panaudojimo. Kremlius sako jį panaudosiantis tik tada, jeigu pavojus grės pačios Rusijos kaip valstybės egzistencijai. Turbūt reikia tikėti. Juk Putinas sakė, kad nepuls Ukrainos, o Lavrovas neseniai patvirtino – Rusija Ukrainos neužpuolė. Ir iš viso Kremlius niekada nemeluoja.

* Pasklido gandai apie Rusijos ambasadoje Varšuvoje deginamus dokumentus. Žmonės prisimena, kad taip vyko ambasadoje Kijeve, prieš įsiveržiant į Ukrainą, ir nerimauja. Nerimauti nėra ko. mano nuomone, ambasada ruošiasi variantui, kad netrukus lieps grįžti namo Putinas, arba kad išspirs atgal į Rusiją lenkai. Lenkiją šiandien pulti Rusija neturi nei kuo, nei kaip. Lenkijoje pilna NATO sąjungininkų karių ir lėktuvų. Viskas gerai su mūsų kaimynais, viskas gerai ir su mumis. Bijoti NĖRA KO.

* Yra ženklų leidžiančių manyti, kad Rusija kiek keičia savo planus, ir iki eventualių būsimų paliaubų norėtų užgrobti Odesą ir visą Juodosios jūros pakrantę. Sako, kad tai būtų ta siekiama „demilitarizacija”, nes Ukraina negalėtų grasinti Rusijos laivynui Juodojoje jūroje. Tarsi kada nors būtų grasinusi. Nemanau, kad Rusijos pajėgoms tai pavyktų – prie Mykolayvo jos užstrigę tvirtai.

Ukraina nepasiduoda.

1 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top