Karas Ukrainoje. Dvidešimt devintoji (kovo 24-oji) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Labas rytas. Šį kartą dėmesio centre Kyivas ir šiaurinis Donbaso flangas.

1. Ukrainiečių kontrpuolimas šiaurės vakarų ir vakarų sektoriuose. Pirmiausia, apžvelkime ką matome.
• Kyivo savivaldos atstovai skelbia, kad aplink Buchia, Hostomel ir Irpen yra apsuptos agresoriaus pajėgos.
• Profesionalia karine taktine grafika užpildytas geras lenkiškas resursas https://www.map.army/?ShareID=1009274&UserType=RO-M2a2a4Zp skelbia apie ukrainiečių kontratakas ne tik Buchia, Hostomel ir Irpen, ar Makariv, Moschun (ką patvirtina oficialūs šaltiniai), bet ir prie Borodyanka ir Ivankiv.
• ISW visą šią situaciją vertina atsargiai. Nors Borodyanka ir Mykulich palieka orkų pusėje, tačiau visgi Borodyanka, Mykulich, Makariv trikampį įvardina kaip ukrainiečių kontratakų sektorių. https://www.understandingwar.org/…/russian-offensive…
• Ukrainos GŠ apie kontratakas beveik nekalba (gal tik apie Makarivą). Akcentuoja, kad priešas tvirtina gynybines pozicijas, vykdo žvalgybą ir riboto dydžio puolimo veiksmus, pvz. Teterivsk (t.y. 70 km nuo Kyivo).
Kai sėdi ant sofos Lietuvoje ir esi priverstas operuoti tik viešų šaltinių informacija, sunku kažką vertinti iš šios pateiktos informacijos. Tačiau įjungus karinę logiką ir atvirus duomenis piešiasi toks vaizdas:
• Agresoriaus blokavimas Buchia, Irpen, Hostomel yra tikėtinas, tačiau ar tai galime vadinti apsupimu – sunku pasakyti. Panašu, kad tai nutiko po to, kai agresorius vėl bandė šia kryptimi smūgiuoti, jo ataka atmušta ir tada ukrainiečiai kontratakavo. Tokiu atveju apsupimas sunkiai įsivaizduojamas ne tiek todėl, kad ukrainiečiai to negalėtų, bet todėl, kad iš karto apsupusieji taptų apsuptaisiais. T.y. agresorių apsupusioms pajėgoms prie Buchia, Irpen, Hostomel iš užnugario grasintų orkai. Tuo labiau, kad šiame ruože dominuoja ukrainiečių motorizuoti ir lengvieji pėstininkai, jų pajėgomis sukurti stiprų apsupties žiedą minėtuose ruožuose būtų labai sunku. Tad labiau tikėtina, kad priešas yra blokuotas atskirose vietose, tačiau turi galimybę atsitraukti ir papildyti pajėgas.
• Lenkų minimas Borodyanka atsikovojimas yra mažai tikėtinas, nes apie tai tikrai praneštų ukrainiečiai. Šis miestelis yra centrinis visoje šiaurės vakarinėje rusų grupuotėje, čia savo laiku bandyta įkurti logistinį tašką. Jį praradus visa orkų gynyba šiaurės vakariniame sektoriuje imtų byrėti kaip kortų namelis. Nieko panašaus negirdime iš Ukrainos oficialių pareiškimų ir nematome soc.tinkluose. Tiesa, anksčiau buvo pranešimų, kad rusai išmušti iš Borodyankos, bet vėliau buvo žinių, kad orkai šioje gyvenvietėje siekia įsitvirtinti. Trūksta aiškios ir vienareikšmiškos informacijos. Kas neatmestina, tai ukrainiečių pastangos atakuoti, sekinti Borodyanka – tai jau būtų nemenkas laimėjimas.
• Pats kontratakų mastas nuo Zhytomir kelia abejonių (ISW ir lenkų šaltinio duomenys). Jei ukrainiečiai kontratakų išdavoje kontroliuotų Borodyanka, Mykulich, Makariv trikampį (net jei Borodyanka, Mykulich būtų orkų pusėje), irgi apie tai sužinotume labai greitai iš oficialių Ukrainos šaltinių. Nuo Zhytomir pusės stipriausia yra ukrainiečių grupuotė aplink Makariv (mechanizuota brigada) ir Liubymivka (oro desanto brigada). Būtent todėl čia ir galima pastebėti aiškiausius sėkmės rezultatus. Kituose ruožuose (Borodyanka, Ivankiv, Nova Huta) veikia bataliono dydžio vienetai. Labiau tikėtina, kad jų užduotis – kaustyti priešą, įgalinti Makariv ir Liubymivka grupuotes pulti, atitraukti orkų pajėgas nuo Buchia, Irpen, Hostomel, bet ne pasiekti didelių operacinių laimėjimų.

2. Šiaurinis Donbaso grupuotės flangas. Nepaisant to, kad prie Izyum ukrainiečiai sunaikino ar padarė nekovingomis 60 proc. orkų gyvosios jėgos ir technikos, agresorius stebėtinai greitai atkūrė kovingumą. Šviežios pulti pasirengusios pajėgos ant medžių neauga, tad tikėtina, orkai nuėmė dalį pajėgų nuo kitų sektorių. Labiausiai tikėtina, kad nuo Charkiv krypties, kadangi čia sąlyginai ramu. Kaip ten bebūtų, pranešama apie intensyvų agresoriaus puolimą. Intensyvūs mūšiai vyksta Donetske, Topolske ir Kam’yanka. Tai nedidelės gyvenvietės pietinėje Donets upės pusėje šalia Izyum.
• Donetske, Topolske yra pietvakariuose esantys su Izyum beveik besiribojantys priemiesčiai. Juos užėmus priešas ne tik blokuotų miestą iš pietvakarių. Jis imtų kontroliuoti išvažiavimus iš miesto Dnipro link, o tai labai apsunkintų ne tik Izyum gynėjų aprūpinimą, bet ir galimybes atsitraukti. Vieną kartą orkai jau pabandė tai atklikti, tačiau ukrainiečiai juos išstūmė iš šių pozicijų. Palinkėsime to ir dabar.
• Jei orkams pavyktų užimti Kam’yanka (2 km į pietus nuo Izyum), miesto gynėjai būtų blokuoti iš pietų, kelias į Slaviansk agresoriui būtų atviras. Tai ne tik ženkliai komplikuotų Severodenetsk sektoriuje besikaunančių ukrainiečių padėtį. Kaip ir minėjome anksčiau, pasiekus Slaviansk visas šiaurinis Donbaso flangas būtų apeitas, ir agresoriui atsirastų galimybė suspausti besikaunančią ukrainiečių grupuotę iš vakarų ir rytų. Ukrainiečių Donbaso grupuotės pajėgomis šios padėties turbūt išspręsti nepavyktų, kadangi agresorius sąmoningai atakuoja visoje Donbaso krypties kontaktinėje linijoje, kad ukrainiečiai negalėtų į pavojingiausius taškus permesti rezervų.

Laikome kumščius už ukrainiečius.

Ir pabaigai – smagesnė žinia. Atrodo tūsas iš Chornobaivkos persikelia į Berdiansk! Ukrainos jūrų pajėgos atakavo okupuotame uoste tūpčiojančius orkų laivus. Jie daug negalvoję veikia pagal standartines agresoriaus procedūras – taktinis veiksmas „руки в ноги“ atliktas be priekaištų. PAKARTOT! PAKARTOT! PAKARTOT!

***

Linas Kojala

Ukraina. 28 invazijos diena.

– Ukraina laikosi. Skelbiama apie sėkmingas Ukrainos pajėgų kontratakas, ypatingai Kyjivo priemiesčiuose. Okupacinės pajėgos bando apeiti Mykolajivą, kurio nesugebėjo užimti, ir pradėti Odesos puolimą. Anot britų Gynybos ministerijos atstovų, Rusija persigrupuoja ir rengiasi naujam didesnės apimties puolimui.

– NATO atstovų neoficialiu vertinimu, Rusija agresijos metu galėjo prarasti 7-15 tūkst. karių. Dar didesnis skaičius turėtų būti sužeistųjų.

– NATO priėmė sprendimą Slovakijoje, Vengrijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje įsteigti panašias kovines grupes, kurios nuo 2016 m. yra Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Tai – tik pirmasis žingsnis. Taip pat žadama stiprinti oro gynybos pajėgumus bei jūrų pajėgas. NATO Viršūnių susitikime tikimasi skelbti apie papildomas priemones padedant Ukrainai gintis (įskaitant priemones, nukreiptas prieš cheminio, radiologinio, branduolinio ginklo panaudojimą), taip pat sankcijas, tačiau neskraidymo zonos variantas nėra svarstomas.

– NATO Generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo kadencija gali būti pratęsta. Jis turėtų palikti pareigas rugsėjo mėnesį ir gruodį pradėti vadovauti Norvegijos centriniam bankui, tačiau dėl karo Ukrainoje naujo (-os) GS paieškos atidedamos į šalį.

– Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht pripažino, kad Putino pradėto karo grėsmė “nebuvo suprasta laiku” ir Vokietija “kurį laiką nenorėjo jos pripažinti”.

– Prognozuojama, kad grūdų derlius Ukrainoje šiais metais bus 55 proc. mažesnis, nei pernai. Dėl to kyla kviečių ir kitų kultūrų kainos, taip pat kyla problemos šalims, kurių importe reikšmingą dalį sudaro grūdai iš Ukrainos bei Rusijos.

– Anot WSJ, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paprašė JAV į sankcijų sąrašus neįtraukti oligarcho Romano Abramovičiaus. Priežastis – tikimasi, kad jis gali padėti tarpinininkauti derybose su Kremliumi.

– Švedija siųs papildomus 5 tūkst. vienetų prieštankinės ginkluotės Ukrainai.

– Metinės infliacijos rodiklis Rusijoje praėjusią savaitę pasiekė 14,5 proc. – dviem procentais daugiau, nei savaite anksčiau.

– Ukraina ketina pasitelkti dirbtinio intelekto programinę įrangą, kuri pagal žuvusių rusų karių nuotraukas ieškos jų paskyrų socialiniuose tinkluose ir sieks informuoti apie žūtį jo šeimos narius. Tokiu būdu siekiama griauti Kremliaus naratyvą apie ribotos apimties “specialią karinę operaciją”.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

***

Egidijus Papečkys

Dvidešimt aštunta diena (kovo 23, trečiadienis)
* Ukrainos fronte nieko naujo: Rusijos pajėgos visur negali pajudėti pirmyn ir kenčia nuo nuolatinių ukrainiečių išpuolių, artilerijos ugnies ir bepiločių atakų. Rusų logistikos kolonas priversti lydėti tankai ir kitos šarvuotos mašinos, bet ir tai nepadeda apsisaugoti.

x
* Donbase ir toliau judama pirmyn po kelis kilometrus per dieną, tačiau galimybės apeiti ir atkirsti ukrainiečius Rusijos pajėgos susikurti nepajėgia. Blogai tai, kad čia atsitraukdami ukrainiečiai palieka apgadintą sunkiąją techniką, ir jos nebegalima suremontuoti ir grąžinti atgal į dalinius. Sunkioji technika tokio tipo karo veiksmuose yra itin reikalinga

x
* Mariupolis ginasi. Matosi, kad mieste priešui trūksta pėstininkų, ir dėl to kenčia nedidelėmis grupelėmis veikiantys tankai ir pėstininkų kovos mašinos, tampančios lengvesniu grobiu ukrainiečių prieštankininkams.

x
* 1941 m. spalį prie Charkovo visą mėnesį vyko sunkūs ir įnirtingi mūšiai tarp Vokietijos ir Sovietų Sąjungos pajėgų. Tai štai, tada vien prie Charkovo veikė tokio dydžio grupuotė, turinti tiek karių, kiek jų rusai buvo sutelkę prie visos ilgos sienos su Ukraina prieš pradėdami puolimą vasario 24 d. Mes visi, tvirtinę, kad sutelktos Rusijos pajėgos didelio masto Ukrainos puolimui yra per mažos, buvome teisūs. Pajėgų trūkumas tampa dar aštresniu dėl rusų patiriamų didelių nuostolių.

x
* Pačių rusų karių platinamuose video įrašuose matyti tikrai stebinančio karinio neraštingumo ir prasto individualaus karių parengimo pavyzdžiai. Kartais apima deja vu, kad tai jau matyta – gausiuose, bet labai prastuose rusiškuose propagandiniuose serialuose „apie karą”. Atrodo, kad dalis karių buvo rengiami ne pagal programą, o pagal šiuos serialus.

x
* Pasirodė ir tokių vaizdelių, kur separatistinių darinių „pašauktiniai” vilki seno pavyzdžio uniformomis, primenančiomis antrą pasaulinį, ir senuose civiliuose automobiliuose vežiojasi senus „Maximo” kulkosvaidžius (nuotrauka prisegta), yra ginkluoti kitais senais antrojo pasaulinio karo ginklais. Nereikėtų apsigauti – šitų vargdienių niekas nesiųs į frontą, jie yra skirti propagandinėms nuotraukoms ir įrašams, turintiems sustiprinti kuriamą „išvadavimo nuo nacistų” įvaizdį, susiejant tai su antru pasauliniu karu, Rusijoje vadinamu Tėvynės karu. Mums atrodo juokingai, tačiau tokia propaganda labai gerai veikia Rusijos visuomenę.

x
* Ukrainos prezidento patarėjas A. Arestovičius sako, kad Kijevą puola tik 12 tūkstančių rusų karių, iš kurių 3 tūkst. apsupti, o 4 tūkst. atkirsti ir yra sunkioje padėtyje. Sunku patikėti, bet jeigu tai tiesa, tai tik laiko klausimas, kada rusai turės bėgti viską metę. Arba Putinas turės atvaryti į pagalbą Lukašenkos kariauną, kad atsilaikytų bent iki paliaubų. Bet mano nepatikli siela nėra linkusi aklai tikėti niekuo, tame tarpe ir Arestovičiumi, aš dar palauksiu patikimesnių įrodymų.

x
* Tarp karą palaikančios Rusijos visuomenės, tame tarpe ir nedidelės atvirai prorusiškos Baltarusijos visuomenės dalies, pradėjo sklisti gandai apie neva puolimui pasiruošusią Lenkiją, kuri ruošiasi įsikišti į karą. Kadangi čia jokia informacija neatsiranda atsitiktinai, o viskas yra griežtai kontroliuojama Kremliaus, galima kalbėti apie tikslingai prieš Lenkiją nukreiptą propagandinę kampaniją. Tai anaiptol nereiškia, kad Rusija ruošiasi pulti Lenkiją – nėra nei kuo, nei politinio ryžto tokiai avantiūrai. Bet tikras faktas yra tai, kad Lenkijoje, Baltijos valstybėse ir netoli nuo jų yra pakankamai daug NATO pajėgų, tame tarpe aviacijos, galinčių duoti greitą ir stiprų atkirtį bet kokios provokacijos atveju.
Pačioje Lenkijoje pasigirdo priekaištai, dalinai teisingi, dėl nepakankamai greitos kariuomenės techninės modernizacijos. Ne kartą anksčiau apie tai rašiau, bet dabar tikrai ne laikas viešai vardinti trūkumus, laikas juos greitai šalinti.
Lenkai išspyrė iš šalies 45 rusų šnipus-diplomatus. Rusų atsakas bus veidrodinis, panašu, kad abiejų šalių ambasadose liks tik kiemsargiai.

x
* Ukraina jau kariauja 4 savaites. jau pirmomis dienomis jie visiškai atėmė iniciatyvą iš Rusijos pajėgų. Nors jos ir puola, bet nepajėgia primesti ukrainiečiams savo valios, priversti juos permetinėti dalinius iš vieno fronto ruožo į kitą ir bėgti metus sunkiąją techniką. Ukrainiečiai nebėga, o efektyviai naikina agresoriaus gyvąją jėgą ir karinę techniką. Nepaisant didesnio prasiveržimo Pietuose, kuriam laiku sustabdyti ukrainiečiams tiesiog pritrūko pajėgų. Dėl to kalčiausias Lukašenkos režimas, leidęs rusams pasinaudoti Baltarusijos teritorija, greičiau išeiti tiesiai prie Kijevo ir gerokai pailginti bendrą fronto ilgį.

x
* Šiomis dienomis į ukrainiečių rankas patenka vis daugiau rusų radioelektroninės kovos priemonių. Kremliaus propaganda pūtė miglą, kokios tai galingos priemonės, skirtos trikdyti priešo radijo ryšį ir duomenų perdavimą, vadovybės, valdymo punktų ir oro gynybos sistemų darbą, nustatyti jų buvimo vietą. Ukrainoje paaiškėjo, kad plataus masto operacijoje rusai nesugeba panaudoti tokių priemonių, o jos pačios nėra efektyvios.

x
* Gaila, kad nebesigirdi kalbų apie derybas ir paliaubas. Rusija vis dar bando įgyti pranašumą, kurį norėtų atsinešti į derybas.
Bet įgyti šio pranašumo nepajėgia.

1 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top