Karas Ukrainoje. Dvidešimt šeštoji (kovo 21-oji) diena

Veidaknygė

Linas Karpavičius

23-a, 24-a ir 25-a karo dienos.

Ukrainos pareigūnai patvirtino, kad negali nutraukti Mariupolio apsiausties karinėmis priemonėmis, taip pat paaiškino padėtį netoliese. Rusijos pajėgos ir toliau bando prasiveržti pro Ukrainos linijas Donbase, bet kol kas nesėkmingai.
Situacija frontuose primena salavietę. Rusijos pajėgos šiuo metu negali pradėti jokio didelio puolimo, nes Mariupolis sutraukia elitines pajėgas ir bando atakuoti mažais proveržiais. Ukrainos kariuomenė neturi priemonių tinkamai kontratakuoti, daugiausia dėl Rusijos pranašumo ore.

Sekmadienį žemėlapis beveik nepasikeitė. Rusijos pajėgos toliau veržėsi kryvyi Rih link, tačiau Luhansko srityje joms nepavyko išsiveržti į priekį. Ukrainos pajėgos sėkmingai surengė pasalą keliems konvojams už priešo linijų Sumų ir Černigovo regione.

Pasak Ukrainos žvalgybos, Baltarusija nusprendė įsitraukti į karą agresoriaus pusėje. Artimiausiomis dienomis pamatysime, ar tai tiesa, ar ne.

Kijevo sritis. Ukrainos žvalgybos grupės ir bepilotės skraidyklės pastebėjo Rusijos karius, kasančius apkasus netoli Brovarų, o tai rodo taktikos pasikeitimą vakariniame Dniepro krante.
Vakariniame Dniepro krante Rusijos pajėgos persikėlė į anksčiau ginčijamas gyvenvietes ir toliau telkė savo pajėgas už Irpino upės. Nė viena pusė šeštadienį tame rajone nepradėjo puolimo operacijos. Tačiau tai nereiškia, kad šalia kontaktinės linijos nėra susidūrimų.

Padėtis rytiniame krante nesikeičia.

Rusijos armija bandė prasiveržti pro Ukrainos linijas Kijevo link, bet užpuolikai patyrė didelių nuostolių ir pasitraukė. Pasak Ukrainos pareigūnų, buvo eliminuotas bendras Rusijos 6-ojo tankų pulko būrys.

Rusijos sparnuotoji raketa pataikė į prekybos centro teritoriją Kijevo Podilskio rajone likus kelioms minutėms iki vidurnakčio. Vyksta gelbėjimo operacija.

Žitomiro sritis. Be pokyčių.

Černigovo sritis. Dalinė Černigovo blokada tęsiasi. Nė viena pusė neatlieka puolamųjų operacijų.

Rusų kariai įžengė į Lukaševkos kaimą be jokio pasipriešinimo.

Ukrainos kariai smogė keliems rusų konvojams ir kaip pranešama, nutraukė tiekimo kelius Rusijos daliniams Brovaruose.

Sumų sritis. Ukrainos pajėgos surengė pasalą kolonai Trostianece ir sunaikino keletą Rusijos technikos vienetų.

Sekmadienį, Ukrainos pajėgos sugebėjo surengti pasalą keliems konvojams per dieną, sukeldamos daugiau problemų įsibrovėliams tame rajone.

Charkovo sritis. Rusijos kariai tęsė puolamąją operaciją Iziumo link, tačiau nepasiekė reikšmingos pažangos. Jie vis dar kontroliuoja šiaurinę miesto dalį, o ukrainiečiai – pietinę dalį.

Rusijos kariai vėl pasiekė Dernachį, bet jo nepriėmė. Ukrainos pajėgos smogė kitam netoliese esančiam Rusijos konvojui ir sunaikino keletą rusiškos technikos vienetų.

Ukrainos žvalgyba mano, kad Rusijos kariai gali nutraukti operaciją netoli Iziumo ir bandys kirsti Severskio Donecko upę kur nors kitur.

Lugansko sritis. Ukrainos pareigūnai patvirtino, kad Rusijos pajėgos įžengė į šiaurinį Rubižnės pakraštį, bet nesugebėjo įžengti į miesto teritorijas šalies pietuose. Ukrainos pajėgos atrėmė Rusijos puolimą prieš Kreminną ir Sievierodonetską. Toliau tęsėsi ir mūšis dėl Popasnos.

Donecko sritis. Ukrainos prezidentūros patarėjas O. Arestovychas paaiškino situaciją Mariupolyje. Artimiausios Ukrainos pajėgos nuo Mariupolio yra į šiaurę nuo Volnovachos, o kitos dalys yra 100 km (Velyka Novosilkai), 120 km (Huliaipolei) ir 150 km (Orechovui) nuo miesto.

Rusijos kariai bandė veržtis į Taramčiuko kaimą netoli Novotroitsko, bet kaimo gynėjai atsilaikė.

Šiaurėje Rusijos pajėgos bandė prasiveržti per Ukrainos gynybos linijas link Avdijivkos, Verkhnotoretske ir Krymske (netoli Horlivkos).

Rusijos pajėgos užėmė Stepną netoli Novotroitskės. Šiaurėje priešas bandė prasiveržti linijas į šiaurę nuo Avdijivkos, tačiau Ukrainos kariai atrėmė ataką.

Rusijos pajėgos užėmė vyriausybinį pastatą rytinėje Mariupolio dalyje ir taip pat tvirtino, kad įžengė į Azovstalio metalurgijos gamyklą.

Padėtis tebėra įtempta, bet Ukrainos jūrų pėstininkai ir Nacionalinė gvardija neleido prasiveržti per pagrindines gynybines linijas miesto viduje.

Rusijos laivai pirmą kartą apšaudė Mariupolį. Miestas yra be sustojimo apšaudomas artilerijos, tačiau Rusijos pajėgos negali įsiveržti giliai į miestą ir suskaldyti Ukrainos pajėgų. Nepaisant to, kad Ukrainos gynėjai laikosi ir kelia nuožmų pasipriešinimą, tai negali tęstis amžinai ir anksčiau ar vėliau jie pritrūks atsargų.

Rusijos pajėgos pasiūlė žalią koridorių visiems Ukrainos kariams Mariupolyje, jei jie sudės ginklus. Ukrainos pajėgos atsisakė.

Ukrainos prezidentūros patarėjas O. Arestovychas sakė, kad karinė operacija Mariupoliui atkurti šiuo metu yra neįmanoma. Visi bandymai teikti paramą iš oro pastarosiomis dienomis žlugo, o Ukraina neturi jokių priemonių įveikti Rusijos oro pranašumą regione.

Zaporožės sritis. Ukrainiečiai pranešė, kad jų pajėgos surengė pasalą priešo kolonai, važiavusiai Zaporožės link, ir sunaikino daugumą transporto priemonių.

Mykolajivo sritis. Rusijos sparnuotoji raketa pataikė į 79-osios oro desanto brigados kareivines Mykolaive. Per šią ataką žuvo mažiausiai 40 Ukrainos karių.

Rusų pagrindinė puolamojį grupė šiaurėje buvo sunaikinta, tačiau priešas vis dar kontroliuoja kelis kaimus šiauriau Mykolaivo.

Chersono sritis. Rusijos logistikos koloną Snihurivkoje užpuolė vietinis Ukrainos teritorinės gynybos dalinys. Rusijos kariai toliau stiprino veržimąsi link Kryvoi Rih. Remiantis naujausiais Rusijos pajėgų veiksmais, galime daryti prielaidą, kad jie kol kas nusprendė nepulti Mykolaivo ir vietoj to judėti link Kryvoi Rih.

Rusijos pajėgos besiverždamos į šiaurę užėmė Novovorontsovką ir Kochubeivką.

Rusijos pajėgos toliau veržėsi į šiaurę link Kryvyi Riho. Pranešama, kad jie pasiekė miesto apylinkes. Nepaisant to, Kryvyi Rih, atrodo, yra dabartinis okupantų pajėgų pietuose prioritetas, o Mykolaivas kol kas atidėtas.

***

Linas Kojala

Ukraina. 25-oji invazijos diena

– Ukraina laikosi. Analitinio centro ISW paskelbta analizė teigia, kad “pirminė Rusijos karinės kampanijos dalis, kurios metu siekta okupuoti Ukrainos sostinę, kitus didžiuosius miestus bei nuversti valdžią, baigėsi nesėkme”. Tą iš esmės patvirtinta ir JAV Gynybos sekretorius Lloydas Austinas. Rusijos pajėgos šiuo metu esą siekia įsitvirtinti teritorijose, iš kurių artilerija galėtų apšaudyti Kyjivą, tačiau nėra aišku, ar pavyks tą padaryti. Didžiausias pavojus Ukrainos kariuomenei – pajėgų, esančių rytinėje šalies dalyje, atkirtimas. To siekia okupantai, bet neaišku, ar jie tam turi pakankamai pajėgų. Tikėtina, kad karas toliau nusineš aukas, bet nevyks strateginių pokyčių; tokia situacija gali tęstis savaites, galimai – net mėnesius.

– Volodymyras Zelenskis dar kartą pakartojo, jog yra pasirengęs kalbėtis tiesiogiai su Vladimiru Putinu; jei derybos nepavyks, anot Zelenskio, gali kilti Trečiasis pasaulinis karas.

– Kreipdamasis į Izraelio parlamentą, Zelenskis lygino rusų veiksmus su Holokausto nusikaltimais ir prašė leisti naudoti Iron Dome priešraketinę gynybos sistemą, kuri “padėtų saugoti ukrainiečių, Ukrainos žydų gyvybes”.

– Anot Jungtinių Tautų, karas Ukrainoje privertė namus palikti dešimt milijonų šalies gyventojų. Apie 3,4 mln. jau išvyko į kitas valstybes. Oficialus civilių aukų skaičius – 902, tačiau neabejojama, kad praktiškai jis – ženkliai didesnis.

– Sankt Peterburge, Maskvoje ir kitur sekmadienį vykusių protestų metu sulaikyta apie 1000 žmonių. Nuo karo pradžios suimtųjų skaičius siekia apie 15 tūkst.

– Ukrainos pareigūnai pradėjo per 2 tūkst. tyrimų dėl rusų karių vykdomų nusikaltimų, tarp kurių – prievartavimai, žmogžudystės ir kita.

– Ukrainos miestuose, kur įsitvirtino okupacinės pajėgos, tęsiasi taikios protestų akcijos. Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba viešina vaizdus iš Chersono, kuriuose matyti karinį rusų transportą stumiantys ir „namo!” skanduojantys vietos gyventojai.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

***

Locked N’ Loaded

Gera rytą ir džiaugiamės sugrįžę.

Kyivo kryptis. Nei per pastarąsias tris dienas, nei tuo labiau per pastarąją parą be didelių pasikeitimų:

-Šiaurės vakariniame ir vakariniame sektoriuose ukrainiečiai toliau laiko agresorių per kovinį atstumą, atmuša visus jo bandymus pasiekti taktinių laimėjimų. Orkai nepavargo lipti per savo lavonų ir sudegintos technikos kalnus aplink Buchia, Irpen, tad tie kalnai tik didėja.
-Šiaurės rytiniame ir rytiniame sektoriuose sostinės gynybą ir toliau lengvina tai, kad čia priešas priverstas vienu metu spręsti tris užduotis:
-blokuoti Chernihiv;
-užimti Sumy ir apsaugoti savo iš dalies kontroliuojamą koridorių link Nova – Basan;
-kaupti pajėgas aplink Brovary ir neleisti čia ukrainiečiams perimti iniciatyvos.
Tik išsprendęs jas visas, agresorius gali galvoti apie sostinės šturmą iš šiaurės rytų ir rytų. Tai jam nesiseka, to pagrindinė priežastis ukrainiečių aktyvumas. Jie puikiai supranta, kad jiems užtenka neatiduoti Chernihiv ir toliau grasinti orkų tiekimo kolonoms nuo Sumy link Brovary ir jie sąlyginai saugūs. Tai jie ir daro. Tuo pačiu neatmestina, kad rusai pabandys šią problemą pradėti spręsti nuo Sumy. Pasirodė informacija, kad orkai ten kuria dar vieną puolamąją grupuotę, eilinį kartą bandys užimti miestą ir plėsti savo placdarmą. Nebesuskaičiuojame, kiek kartų jau jie tai bandė daryti. Nebesuskaičiuoja ir ukrainiečiai, tik eilinį kartą vakar vakare artilerija sudaužė šios grupuotės dalį. Sunku pasakyti, greičiausiai atsitiktinumas, bet šalia Sumy buvo susprogdintos cheminių atsargų saugyklos, pasklido nuodingas amoniakas. Tiesa, vėjas pučia šitą nuodingą šūdą nuo Sumy, tad jei ir orkai kažką planavo specialiai, tai jų planas neišdegė.

Charkiv kryptis. Ir toliau miestas agresoriui yra tarsi kaulas gerklėje. Jei tvirta gynyba ties Chernihiv yra viena iš sąlygų apginti sostinės šiaurės rytinį sektorių, tai Charkivas – vartai į Dnipro ir ukrainiečių Donbaso grupuotės užnugarį. Panašu, čia agresorius nepajėgus vykdyti puolamųjų operacijų ir beatodairiškai daužo iš visų vamzdžių. Ukrainiečiai nelieka skolingi, antai vakar smogė orkų artilerijos pozicijoms, sunaikinta TOS1 „Buratino“ (reaktyvinių salvinių padegamųjų (termobarinių) raketų sistema) ir dar aibė kitokių vamzdžių.

Donbaso kryptis:
-Šiaurinis flangas. Agresorius ir toliau nesėkmingai bando pralaužti tvirtą ukrainiečių gynybą prie Izyum. Persikelti į kitą Donec upės krantą nepakanka, kadangi ukrainiečiai tokias orkų pajėgas naikina itin tikslia artilerijos ugnimi ir vargina kontratakomis. Tokiu būdu kelias į Slaviansk vis dar lieka ukrainiečių rankose. Toliau stebina Severodenetsk gynėjai. Nors Rubizhne iš dalies kontroliuojama agresoriaus, tačiau panašu miestelio visiškai gynėjai nepaliko (arba bent jau pietinė miestelio dalis yra „no man’s land”). Agresoriaus bandymai iš šiaurės rytų ir rytų atakuoti Severodonetsk taip pat nesėkmingi. Visgi spaudimas didėja, agresorius stengiasi perimti ir vakarinę Donec upės kranto kontrolę (susidūrimai Pryivilia). Reikia tikėtis, kad ukrainiečiai čia pakartos Izyum sėkmę, kuomet gynybai dėkinga vietovė ir puikiai parengta gynyba duoda savų vaisių. Jei dar nuo Charkivo ukrainiečiai Severodonesk sektoriaus užnugaryje imtų kokias išdaigas krėsti, tuomet mūsų ankstesnė nelinksma prognozė dėl Severodonetsko likimo ačiū dievui nepasitvirtintų. Tuo labiau, kad priešui nesiseka ne tik perimti Popasna, bet ir iš pietų veržtis Slaviansko link, taip atkertant Severodonetsk sektorių.
-Mariupolis. Kaip galime liūdėti dėl katastrofiškos humanitarinės padėties, taip galime džiaugtis dėl įstabaus ginkluoto pasipriešinimo. Viena orkų kuopos taktinė grupė minus per dieną jau tapo gražia miesto gynėjų tradicija (šį kartą sunaikinti 4 tankai, apie 10 BTR, ir apie 100 karių išvesta iš rikiuotės). Paskutinės patvirtintos agresoriaus sunaikintos technikos lokacijos – pietvakarinė ir pietrytinė miesto dalys. Tai keli kilometrai iki anksčiau mūsų minėto gynybai patogios Kalmius ir Kalčyk upių apjuostos miesto dalies. Panašu, kad tai yra gynybos linija, iki kurios ukrainiečiai vis dar stengiasi neprileisti agresoriaus, vykdo stabdymo ir kontratakų operacijas. Siekdami pakeisti esamą padėtį sau naudinga linkme, rusai apšaudo miestą ir iš Azovo jūroje esančių laivų. Miestas kaunasi.

Pietų kryptis. Kurį laiką agresoriui ši kryptis atrodė perspektyviausia, tačiau padėtis pakito po ukrainiečių atsakomųjų veiksmų:
-Chersono oro uosto daugkartinis apšaudymas ir generaliteto netektys;
-lokalios, tačiau agresoriui skausmingos kontratakos vakarinėje Chersono pusėje;
-stringantis puolimas prie Mykolaiv ir Krivih Rih;
-pilietinis pasipriešinimas ir ginkluota rezisistencija;
-nuosekliai gynybai besirengianti Odessa.

Dabar orkai rūpinasi kaip atkurti vadovavimą ir valdymą, neleisti ukrainiečiams didinti kontratakų skaičiaus ir užgniaužti okupantams pilietinėmis akcijomis ir ginklu besipriešinančius piliečius (vis daugiau Rosgavardija dalinių pasirodo okupuotuose miestuose). Tad ir čia iniciatyva slysta iš agresoriaus rankų.

Ir pabaigai iliustracija, kokie karybos genijai bando „demilitarizuoti“ Ukrainą. Vėlgi nesinori nuvertinti priešo, bet tai ką matome vaizdelyje, net Lietuvos kariuomenės bazinį kursą ką tik baigusiam jaunesniajam eiliniui turėtų sukelti pilvo spazmus ir lengvą alpimą. Štai taip XXI a. po Kristaus RF kariuomenėje yra rengiamos gynybinės pozicijos. Sveiko proto žmogus supranta, kad jei XXI a. gini kelią ir pozicijas įrengi per metrą nuo to kelio, t.y. pririši prie lengvai vietovėje (ką jau ten kalbėti apie žemėlapį) identifikuojamo objekto, tai labai tikėtina, kad tavo pozicija bus uždengta artilerijos ir kitos ginkluotės. Maža to, jei tu būrio karių apkasus įsakai kasti vieną šalia kito, tai ne tik dar labiau palengvini ir taip nesudėtingą darbą artilerijai, bet tavo padalinio šaudymo sektorius neviršija to, ką iš esmės tokioje atviroje vietovėje gali uždengti dvi kulkosvaidžio komandos. Net sunku įsivaizduoti kaip turėjo atrodyti skyriaus ir būrio vadų ugnies kortelės (ugnies planai), nors turbūt tokių apskritai orkų kariuomenėje niekas nebraižo. Ką jau kalbėti apie gynybos gylį. Šiuo atveju, karinis neišprusimas tiesiogiai proporcingas motyvacijos nebuvimui kautis – šitie kareivos panašu net nesulaukė mūšio ir išsilakstė. Dėkui Giedrius už užrodymą

1 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Gaila Ukrainos

Pažiūrėkite šitą video, kur Arestovicius, Želenskio patarėjas 7.20 min sako, kad rusai jau užėmė pusę Ukrainos.
https://www.youtube.com/watch?v=wKrXavIWPjk

Gal visgi būtų buvę geriau pačioje karo pradžioje sutikti su rusų pasiūlymais derybose, nei vaidinant didvyrius prašikti pusę Ukrainos šalies, prarasti daugybę gyvybių ir tai dar nepabaiga.

Vargšai paprasti žmonės – aukštųjų potikų žaidimų ir ambicijų aukos.

Al.

,,Arestovychas”, ,,atkertant Severodonetsk sektorių”, ,,Odessa”, ,,gynybą prie Izyum”, ,,Dėkui Giedrius už užrodymą” – jei mūsų patriotiniai ekspertai taip nuvertina lietuvių kalbą, tai, manau, karo atveju jiems tiek pat nerūpėtų ir žemė, žmonės. Liberalieji lietuviai elgiasi panašiai kaip Raudonoji Armija – eina kiek einasi. Visose srityse. Žvalgyba mūšiu tikrina kiek galima suardyti dorovę, kalbą, šeimą ir tautas. Ir tas jų vajus už Ukrainą atrodo tik kaip kita mytiūčių, neužmirštuolių ar peties už laisvę fazė.

Dzeikas

Gailai Ukrainosai:
Lietuva 1940m sutiko.
Kuo baigesi?
Ir didvyriu ukrainieciai nevaidina.Jie YRA didvyriai.
Netgi mudakas ir saipunas S.Belkovskis taip be uzuolanku juos pavadino.

Dzeikas

N
Al.ui:
Na stai, patriotas idiotas rado bendra kalba su chamu, kuriam „nax man ta laisve, as est noriu”.
Tieda patriotas reikalauja islygu: diakretiniai zenklai privalo but ir jokiu budu W raides

Nedijaudinkite.Kai Lietuva okupuos, kalbos svara Putinas paves rupintis savo „pestininkui” Kadyrovui.
Uzrase verslinykas cheesburgeris, ateina kadyrovo smogikai iszagina verslinyko zmona – dukra.Piaaiskina,kad cia pirmam kartui.
Jus turetumet but patenkintas, nPutinas lietuviu kalbos zydejimo garantas.

sakė

putinas sakė kad gaudo gaudo narkomanų šaiką, neduok dieve sumanytų ir Lietuvoje gaudyt tuos kur trokšta narkotikus legalizuoti… Čia per tuos narkomanus viskas.

Al.

Dzeikai, tau į literatūrą reikia pasiduoti. Čia tuščiai užmušinėji savo talentą, atvertinėdamas labusus į armonaičių tikėjimą.

Partijos naris nuo 1971m.

Teisingai parase gaila ukrainos.
Reike buva pasiduot, butu laimeja.
Bet ne tik ukrainos gaila. Jevropos irgi gaila, amerikosu irgi gaila doreliui ateina galas. Kur jie desis kaip givens, baisu net pagalvot

???

armonautai narkomanų šaika ???

Dzeikas

Al’ui; Lietuvius „labusais” pavadinote jus. Armonaites nepazistu ir kas tokia nezinau. As turiu savo nuomuone ir supratima apie reiskinius ir ju prigimti. Ka ir jums rekomenduoju tureti. Nes leidziates indoktrinuojamas Putino troliu.Kad taip yra liudyja tas, kad perimate ju bendravimo manieras, pvz. naudojate oponento leksika bandydami kaltinti oponenta ir skatindami ji teisintis. Jums tai tas pat, kaip eiliniam zmogui paimt vagies suomiska peili. Vagis zino kad ji laikyt giliai kiseneje, kada istraukt ir kada durt. Jus gi tik pirstus susipjaustysite (savo) ir sesite uz saltojo ginklo nesiojima viesose vietose. O jusu konvergencija link putinastu lemia neteisinga vertybine skale. Anksciau ar veliau ekstremaliose salygose tautinykai -naciai (t.y. ne visi tautinykai, o statantys tauta auksciau asmens) atsidurs vienoje barikadu puseje. Beje kartu… Skaityti daugiau »

Z V O

Z – Za Победу 

V – Сила V Правде 

О – Отважные

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top