Veidaknygė
Linas Karpavičius
Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-18
• Gyvojį jėga daugiau nei 14 200
• Tankai 450
• Šarvuočiai 1448
• Artilerinės sistemos 205
• Salvinės sistemos 72
• Priešlėktuvinės sistemos 43
• Lėktuvai 93
• Sraigtasparniai 112
• Automobiliai 879
• Kateriai 3
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 12
• Speciali technika 11
***
Locked N’ Loaded
Pradėti norėtume trumpai aptardami galimą samdinių iš Sirijos faktorių kare prieš Ukrainą. Ukrainos pusė skelbia, kad fiksuojama apie 1000 asmenų, kurie potencialiai galėtų jungtis prie agresijos. Negalime nesutikti su vertinimais, kad nemaža dalis jų bandys pasinaudoti šia galimybe priartėti prie sotaus gyvenimo Vakaruose ir pasitaikius progai dės į kojas. Tiesa, tokias galimybes RF stengsis mažinti – savo „strateginį rezervą“ skraidins ir iki mūšio lauko pristatyti patys. Mažai tikėtina, kad Kremlius tiesiog sumokės Assado ar Hezbolah kareivoms, kad šie savo eiga skristų į mokymo centrus Gomelyje ir Smolenske. Tarkime, kad visgi nemaža dalis jų papildys agresoriaus gretas. Sakoma, jog jie „užgrūdinti mūšių mieste specialistai.“ Norime tik priminti, kad jei kalbėsime apie Assado kariuomenę, tai didžiąją dalį mūšių mieste darbo nudirbo rusų samdiniai, o be rusų artilerijos, aviacijos paramos ir vadovavimo šie kareivos nepajudėdavo iš vietos. Kiek jie pasiruošę kautis nepažįstamoje teritorijoje, kur šalta, o jų tariamos sėkmės Sirijoje įgalintojai rusai, neturi pranašumo nei vienoje srityje, patys nenori kautis, jiems trūksta kompetentingų vadų, šaudmenų ir maisto? Klausimas retorinis.
O dabar pagal kryptis:
Kyivo kryptis. Be didelių pakitimų. Vis daugiau duomenų, kad agresorius siekia sustiprinti savo pozicijas ne rengdamasi dideliam puolimui, o siekdamas sutvirtinti gynybą ir išlaikyti jau kontroliuojamus sektorius. Net Brovary, kur pastaruoju metu orkai turėjo daugiau manevro laisvės, jie (panašu) stoja į gynybą. Atrodytų, kad jiems prioritetas – bent jau užbaigti Chernihiv blokadą (izoliavimą). Jei šiaurės rytiniame sektoriuje agresorius pereitų į gynybą ir sugebėtų sutelkti pajėgų šiai užduočiai, jam tai galėtų pasisekti (kalbame ne apie miesto užėmimą, o apsupimą, kordoną, pagrindinių kelių iš/į kontrolę). Tiesa, tai nelabai realu, kadangi jei Brovary sektoriuje jie pereitu į pasyvią gynybą ir šito sąskaita bandytų išspręsti Chernihiv problemą, tuomet anksčiau ar vėliau ukrainiečiai juos nedidelėmis kontratakomis imtų išmušinėti iš pozicijų ir palengva stumti tolyn link Baltarusijos sienos. Tokiu būdu jie galutinai prarastų iniciatyvą, o tada ir Chernihiv esančios ukraineičių pajėgos sukrustų. Nepamirškime ir visame kelyje iki Sumy veikiančias teritorinės gynybos pajėgas, kurios ir taip daužo orkus, o sėkmės atveju prie Brovary jos tik sustiprintų savo veikimą. Taip kad ne kokie popieriai, vatagalviai „demilitarizuotojai“.
Charkivo kryptis. Panaši padėtis ir čia. Agresorių šiuo atveju gelbėja tik geografija (artumas iki sienos), nes jei ne tai, ukrainiečiai tikrai jau būtų bandę rimčiau stuktelėti prie Charkivo sumuštoms rusų pajėgoms. Dar vienas saugiklis rusams – į pietus, Izyum link judančios jų pajėgos. Tai reiškia, jog RF vadovybė neturi kitos išeities kaip pastiprinti savo Charkivo grupuotę. Jei tik ukrainiečiai Charkive pasijustų laisviau, kentėtų ne tik miestą bandančios blokuoti pajėgos, bet ir į pietus Izyum ir Severodonetsk link puolantys agresoriaus vienetai. Tuomet ne tik kad Charkovo, bet ir Donbaso šiaurinio flango orkai negautų.
Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange agresorius stiprina savo pozicijas Rubizhne, puolimas šiame miestelyje plečiasi, agresorius prasiveržė į rytinę miestelio dalį. Tikėtina, miestelis gali būti užimtas. Ukrainiečiai dar gali ginti pietinę miestelio dalį, kuri patogi gynybai (skiria bėgiai, ir atvira vietovė). Tačiau jei orkai puls iš rytų, čia gali atkirsti gynėjus nuo Sverodonetsk. Galimai gynėjai pasirinks atsitraukti į Severodonetsk, ir iš šiaurės prisidengti Borova upe. Toliau vyskta intensyvūs mūšiai dėl Izyum.
-Centre be pakitimų.
-Pietiniame flange toliau kaunasi Mariupolis. Atrodo, agresorius rimtai stringa, per vakar dieną vėl prarado apie vienos kuopos taktinės grupės dydžio vienetą, t.y. 2-3 tankai, apie 10 PKM ir apie 100 karių. Ne visa technika nepataisomai išvesti iš rikiuotės (critical kill), yra ir tiesiog negalinčių važiuoti (mobility kill), kaip ir kariai, ne visi nukauti (KIA – killed in action), yra sužeistų (WIA – wounded in action), bet visgi tokie orkų nuostoliai tampa gražia tradicija.
Pietų kryptis:
-Agresorius siekia eliminuoti Ukrainos Juodosios jūros pakrantės oro gynybą, demonstruoja savo galią jūroje, tačiau kol kas aktyvių desantinių veiksmų nesiima.
-Ukrainiečiai bando išnaudoti jau kelias dienas trunkančias pergales prie Chersono (oro uosto atakos, miestelio išlaisvinimas) ir toliau miesto apylinkėse artilerijos ugnimi spaudžia agresorių. Šis žinoma atsako ne mažiau aršiai, kenčia Mykolaiv. Tuo pačiu pasirodė informacija apie naktį įsiplieskusius mūšius vakarinėje Chersono dalyje. Detalių kol kas mažai (ar ukrainiečiai vėl kontratakuoja, ar tai jų žvalgų grupė kontakte, ar dar kažkas, neaišku), tačiau pati ukrainiečių aktyvumo šiame sektoriuje tendencija džiugina.
Pabaigai apie dar vieną simptomą. Pranešama, kad okupuotose teritorijose orkai suiminėja ukrainiečių aktyvistus, nepatenkintus esama padėtimi, ieško kovų Donbase veteranų ir jų šeimų. Kitaip sakant Rosgvardija, FSB etc. pradėjo savo darbą. Tai bloga žinia tiems, kuriems gręsia pavojus. Tačiau kita vertus tai rodo, kad agresorius:
-galutinai nusimeta „išlaisvintojo“ kaukes;
-užnugaris jam ima kelti rimtą problemą.
Su tuo juos ir sveikiname 🙂
Vaizdas iš rusų kamerų. Sunku kažkaip ir komentuoti veiksmus patekus į pasalą:
***
Linas Kojala
Ukraina. Dvidešimt antroji invazijos diena
– Ukraina laikosi. Situacija su okupuotomis teritorijomis esmingai nesikeičia jau kurį laiką. Anot kai kurių analitikų (pvz., Michel Goya), okupacinės pajėgos nerengė didelės apimties atakų nuo pat kovo 4 d. Tiesa, Mariupolis ir toliau bombarduojamas – anot vietos administracijos, gali būti sugriauta arba apgadinta iki 90 proc. miesto infrastruktūros. ES Mariupolio blokadą ir bombordavimą pavadino “grubiu tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimu” ir “nežmonišku elgesiu”. Manoma, kad Rusija gali ketinti įvesti į Ukrainą papildomų pajėgų, tačiau konkretus jų judėjimas nėra patvirtintas.
– Ukraina, kartu su Turkijos pagalba, siekia Ankaroje arba Stambule surengti Volodymyro Zelenskio ir Vladimiro Putino susitikimą. Tą patvirtino Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, taip pat Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
– Anot pranešimų iš Ukrainos, okupacinių pajėgų prieš kurį laiką pagrobtas Melitopolio meras Ivanas Fedorovas atgavo laisvę mainais į devynis rusų karius (gim. 2002/2003 m.).
– Vakarų Ukrainoje sulaikyta dvylika vyrų, kurie bandė neteisėtai palikti valstybę. Jiems talkinę vietiniai gyventojai suimti. Šiuo metu iš Ukrainos išvykti negali vyrai nuo 18 iki 60 metų (išskyrus išimtis).
– JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį nuotoliniu būdu kalbėsis su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu. Pagrindinė tema – Rusijos agresija Ukrainoje ir Kinijos laikysena.
– Anot Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo, Putinas yra “asmeniškai atsakingas” ir už jaunų rusų karių mirtis ar sužeidimus agresijos Ukrainoje metu.
– JAV Gynybos sekretorius Lloydas Austinas dar kartą patvirtino, kad neskraidymo zona Ukrainoje nebus įvedama, nes tai reikštų tiesioginę karinę konfrontaciją su Kremliumi. Anot jo, Ukraina, su Vakarų tiekiama ginkluote, geba ginti savo oro erdvę. Taip pat bus bandoma padėti Ukrainai efektyviau atremti raketines atakas ir artileriją (pvz., tam galėtų talkinti radarai, kurie padėtų identifikuoti, iš kur yra šaudoma – tokių Ukrainai keliolika vienetų jau buvo siųsta anksčiau). Austinas vieši Bratislavoje, mat Slovakija sutinka Ukrainai siųsti S-300 oro gynybos sistemas – mainais slovakai nori gauti “tinkamą pakaitalą” iš Vakarų.
– Kremlius niršta dėl to, kad Bidenas žiniasklaidai Putiną pavadino “karo nusikaltėliu”.
– Rusijos agresija Ukrainoje gali sąlygoti maisto krizę Afrikoje ir Vidurio Rytuose, kuri gali trukti 12-18 mėn., sako Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
– Anot Prancūzijos užsienio reikalų ministro Jeano Yveso Le Driano, Rusija “tik apsimetinėja”, jog derasi su Ukraina, nes tęsia karinę agresiją.
– Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace’as teigia, kad šiandien su juo mėgino pasikalbėti asmuo, apsimetantis Ukrainos premjeru. Po kelių neįprastų klausimų pokalbis buvo nutrauktas. Wallace’as tai pavadino “desperatišku” Rusijos dezinformacinės kampanijos veiksmu.
– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.