Veidaknygė
Locked N’ Loaded
Jau antra diena orkai keršija už „Maskvos“ paskandinimą. Masinis apšaudymas artilerija, raketomis, aviacija daugiau ar mažiau palietė visą Ukrainos teritoriją. Negalintys atsakyti mūšio lauke, savo įsiūtį lieja ant civilių. Artėjančio mūšio dėl Donbaso kontekste orkai vietoj to, kad taupytų amuniciją ir ją kauptu, kaip įsiutęs alkoholikas po 20 val. negalintis nusipirkti bambalio, trankosi į kairę ir į dešinę.
O dabar eikime prie pagrindinės krypties.
Donbaso kryptis:
– Charkiv. Ukrainiečiai sugebėjo stumtelėti agresoriaus pajėgas dar šiek tiek į rytus. Išvaduota Bobrivka bei Bairak kaimeliai, taigi kuo toliau tuo ukrainiečiai vis tvirčiau kontroliuoja Charkivo aplinkelio (E40) ir kelio į Staryi Saltiv sankryžą. Tai leidžia gynėjams dar labiau sutvirtinti savo pozicijas miesto rytuose.
– Šiaurinis flangas. Agresorius ieško naujų kelių priartėti prie Slaviansk, vykdo puolimą Izyum pietuose. Priešas ir toliau bando plėsti placdarmą aplink Brazhkivka, pasiekė taktinių laimėjimų (verda mūšiai Dovhenke). Maža to, prie anksčiau užimto Borova ir Svatove sutelkė tam tikrą kiekį manevrinių vienetų ir ėmė pulti į pietus Lyman ir Zarichne link. Tikėtina, tokiu smūgiu orkai tikisi perskelti šiaurinį flangą į dvi dalis: 1) Izyum – Slaviansk ir 2) Severodonetsk. Gera žinia, kad ukrainiečiai į vakarus ir pietvakarius nuo Lyman turi rimtas pajėgas, kurios aktyviai veikia ir į šiaurės vakarus nuo Lyman (pvz.: Studenok – Sviatohirsk). Tokiu būdu puldami Lyman, orkai atidengia savo vakarinį flangą. Jau ne kartą šio karo metu matėme, kad agresorius dažnai turi problemų su flangų apsauga.
– Pietinis flangas. Huliajpole – Velyka Novasylka – Vuhledar – Mariinka tęsiasi artilerijos mūšiai. Šį kartą geriau sekėsi ukrainiečiams – prie Tokmak jie sunaikino priešo konvojų su šaudmenimis. Tęsiamas vakar prasidėjęs likusių Mariupolio pasipriešinimo židinių lyginimas su žeme (pvz.: AzovStal aviacija atakuoja didelio galingumo bombomis). Orkų propagandistai skelbia, kad sulygins šį objektą su žeme, o po to „išrūkyti Azov kovotojus yra tūkstantis būdų“. Mhm. Pažiūrėsime. Jie jau kalba, kad netrukus pagrindinės Mariupolyje kovojančios orkų pajėgos bus permestos į Huliajpole – Velyka Novosylka – Vuhledar – Mariinka link. Toks veiksmų eigos variantas tikėtinas, kadangi Mariupolyje kautynės vyksta, tačiau dėl ženkliai sumažėjusio kovos veiksmų perimetro, visų pajėgų (apie 16 BTG) orkams laikyti čia nebūtina. Neatmestina, kad pajėgos nuo Mariupolio į šiaurę judės mažomis dalimis (pvz.: 1-2 BTG vienu metu), kadangi mūšis mieste vis dar nėra baigtas.
Bendrai vertinant, orkai baigia telkti pajėgas, mūšiai intensyvėja. Neatmestina, kad artimiausios dienos bus dar karštesnės.
***
Egidijus Papečkys
Penkiasdešimt antra diena (balandžio 16, šeštadienis). Rytoj – Šv. Velykos.
Rusijos pajėgos vis dar nepereina į žadėtą „didelį“ puolimą, vyksta vietinės reikšmės mūšiai Donbase, čia agresoriui ir toliau nepavyksta rimčiau prasiveržti pirmyn. Ukrainiečiai po truputį atsikovoja Charkivo apylinkes. Prie Chersono – laikina ramybė. Sąlyginai.
Žuvo dar vienas Rusijos generolas – pranešama, kad nukautas 8-osios armijos vado pavaduotojas generolas majoras Vladimiras Frolovas.
Rusai toliau apšaudo artilerija raketomis ir bombarduoja Ukrainą. Nėra abejonių, kad tai yra atsakas į paskandintą raketinį kreiserį „Maskva“. Beje, Rusijoje atsirado nauja versija apie laivo žygį į Peru. Neva jis buvo atakuotas dviem ukrainiečių fronto bombonešiais Su-24M, ginkluotais priešlaivinėmis raketomis, o tuo metu dėmesį atitraukė šalia besisukiojantys amerikiečiai ir bepiločiai Bayraktar. Skamba neįtikinamai, nes karo laivas ne žmogus, oro erdvė aplink jį stebima 360 laipsnių, o Su-24M „pasislėpti“ tarp bangų negali, ir tokių raketų nenaudoja. Viskas tam, kad pamėginti paneigti ukrainietiškų raketų „Neptun“ panaudojimą. Versiją išjuokia patys rusofašistai.
Mariupolis vis dar ginasi. Rusijos gynybos ministerija, teigia, kad visi jo gynėjai, apie 2500 karių ir teisėsaugos pareigūnų, blokuoti „Azovstal“ gamyklos teritorijoje. Tačiau matosi, kad padėtis nėra tokia patogi agresoriui – atskiros Mariupolio dalys vis dar ginamos, jose vykdomi išpuoliai ir rusai su separatistais čia įklimpę nuolatiniuose susirėmimuose.
„Azovstal“ dar vakar bombardavo strateginiai bombonešiai Tu-22M3. Rusai sako, kad šie lėktuvai gali atakuoti iš aukštai, nepasiekiami artimo nuotolio sistemoms „Stinger“, „Piorun“ ir pan., o ukrainiečių S-300 neva nepavojingos dėl labai geros lėktuvuose sumontuotos apsaugos sistemos. Suprask – ši apsaugos sistema klaidina S-300 valdymo sistemas ir raketos „pameta“ taikinį. Tiesa kitokia – Mariupolyje tiesiog nebėra nei S-300, nei jokių kitų vidutinio ar tolimo nuotolio oro gynybos sistemų, ir Tu-22M3 gali bombarduoti nebaudžiamas. Kaip maitvanagis. Tačiau siųsti šiuos bombonešius į Ukrainos gilumą, kur ukrainiečiai turi sėkmingai veikiančią oro gynybos sistemą, rusai vis dar nesiryžta.
Ginklai kare labai svarbu. Įrašuose iš fronto matome, kad ukrainiečiai nepalyginamai geriau apginkluoti lengvais prieštankiniais ir priešlėktuviniais ginklais, automatiniais granatsvaidžiais, kulkosvaidžiais ir snaiperių ginklais, turi geresnę optiką, kolimatorius ir termovizorius. Pastarųjų Rusijos pajėgos praktiškai neturi, todėl naktį kariauti negali. Rusai džiaugiasi bet kokia paimta iš ukrainiečių ginkluote, nors jų trofėjai nėra labai gausūs. Po šio karo Vakaruose atsiras naujų valdomos ginkluotės sistemų, o rusai gerai padirbės mėgindami kopijuoti senas vakarietiškas, taip pat ir apsaugą nuo jų. Kol kas dar nepasirodė įrašų su nauja sunkiąją technika, gauta iš NATO valstybių: tankais, šarvuotomis mašinomis, salvinėmis artilerijos sistemomis ir artilerijos pabūklais. Tikiuosi netrukus išvysime juos šaudančius į agresorių.
Tikiuosi Ukraina sulauks ir lėktuvų, kurie kažkaip tarsi ir pasimiršo. Rusijos aviacija veikia ne itin sėkmingai, nesugeba kontroliuoti oro erdvės, todėl ukrainiečių lėktuvai nuolat skraido ir atakuoja taikinius. Turės daugiau lėktuvų – bus daugiau bėdos agresoriaus pajėgoms.
Rusai pasidžiaugė, kad pirma ataka amerikietiškais „savižudžiais“ bepiločiais prieš jų tankus buvo nesėkminga. Pirma, nesu tikras, kad tai buvo amerikietiški dronai (nemačiau jų nuolaužų). Antra, greičiausiai buvo taikytasis ne į tankus, o į kitus, mažiau apsaugotus objektus. Todėl šį kartą rusų tankistai nenukentėjo, tik išsigando. Kas skaitė Ilfą ir Petrovą, tas supras 🙂
Slava Ukraini!