Karas Ukrainoje. Penkioliktoji (kovo 10-oji) diena

Veidaknygė

Linas Karpavičius

Nauja Rusijos nuostolių suvestinė 2022-03-09

• Gyvojį jėga daugiau nei 12 000
• Tankai 317
• Šarvuočiai 1070
• Artilerinės sistemos 120
• Salvinės sistemos 56
• Priešlėktuvinės sistemos 28
• Lėktuvai 49
• Sraigtasparniai 81
• Automibiliai 482
• Kateriai 3
• Kuro cisternos 60
• Bepiločiai 7

***

13-a karo diena.

14-a karo diena.
• Mykolajivo sritis. Naktis buvo palyginti rami. Pranešama, kad Rusijos pajėgos ruošiasi didelio masto puolimui prieš Mykolajivą. Ukrainos pajėgos įrengia papildomus kontrolės punktus, įtvirtinimus ir yra pasirengusios ginti miestą. Dieną į miestą atvyko papildomas ukrainiečių pastiprinimas ir kalbama apie galimą atsakomąjį puolimą Chersono atžvilgiu.
• Zaporožės sritis. Rusijos pajėgos toliau pergrupuoja savo pajėgas prie Vasylivkos ir Tokmako. Šioje srityje nebuvo pranešta nei apie laimėjimus nei apie nuostolius.
• Kijevo sritis. Dešiniajame Dniepro krante patvirtinta, kad Rusijos pajėgos kontroliuoja Borodianką, Kopylivą, Demydivą ir įėjo į Bučą. Nepaisant didelių gyvosios jėgos jėgos ir įrangos nuostolių, Rusijos kariuomenė sugebėjo užimti Jasnohorodką.
Kairiajame krante Rusijos pajėgos įžengė į Bohdanivką ir išsikėlė pozicijas greitkelyje M-01 (Kijevas – Černigovas).
• Žitomiro sritis. Dar vienas sprogimas buvo netoli Žitomiro, tačiau kol kas daugiau apie jį neskelbiama.
• Černigovo sritis. Rusijos pajėgos bandė užpulti miestą iš rytų, tačiau Ukrainos gynyba ataką atrėmė.
• Sumų sritis. Rusijos lėktuvai bombardavo Sumų ir Ochtyrkos gyvenamuosius rajonus. Per antskrydį Sumuose žuvo 21 žmogus. Ukrainos pajėgos užpuolė nedidelį Charkivščinos kaimą (į pietus nuo Sumio) ir nukovė kelis rusų kareivius.
Šiandien buvo atidarytas humanitarinis koridorius, o civiliai galėjo išvykti iš Sumų. Šia galimybe pasinaudojo apie 3 500 civilių.
• Charkovo sritis. Apie 120 karių rusų puolimo grupė trimis sraigtasparniais nusileido Vovčanskio rajone ir bandė patekti į miestą. Ukrainos karių reakcija buvo greita ir kartu su teritorinės gynybos padaliniais ataką atrėmė. Žuvo keliolika rusų kareivių, likusieji pasitraukė link Rusijos sienos. Priešas toliau apšaudo miestą.
Iziume išlieka sudėtinga padėtis. Rusijos kariai bandė užimti miestą, bet Ukrainos pajėgos ataką atmušė. Mieste nėra maisto, vandens, dujų ir neveikia centrinis šildymas.
• Lugansko sritis. Rusijos puolančios grupės pasiekė Iziumą ir Rubižnę, tačiau abu miestai tebėra Ukrainos kontroliuojami. Sievierodonetskas ir Lisichanskas yra apgulti.
• Donecko sritis. Pranešama, kad Rusijos pajėgos užėmė Novotroicką, Volnovachą ir iš šiaurės pasiekė Staryi Krym.
Ukrainos pajėgos turėjo išardyti įtvirtinimus ir išminuoti pagrindinį kelią, kad iš Mariupolio būtų galima evakuoti civilius. Rusijos pajėgos pasinaudojo šia galimybe ir užpuolė miestą iš Stary Krymo pusės ir pasiekė Mariupolio pakraštį. Vakaruose Rusijos pajėgos užėmė Manhušą ir pasistūmė prie Azovo jūros iki Pokrovskės. Dėl manevro Mariupolio aerodrome dislokuotoms Ukrainos pajėgoms kyla pavojus būti apsuptoms. Planuota civilių evakuacija neįvyko.
• Chersono sritis. Chersono gyventojai vėl išėjo į gatves protestuoti prieš Rusijos okupaciją. Apie karinius veiksmus šioje srityje nepranešama.

https://militaryland.net/ukraine/invasion-day-13-summary/

***

Egidijus Papečkys

Fronte – nieko naujo. Rusai bando po truputėlį slinkti pirmyn, o ukrainiečiai toliau kietai ginasi. Rusijos aviacija atakuoja taikinius vis intensyviau, ukrainiečiams vis labiau praverstų papildomi naikintuvai, bet … Šiandien per visas įmanomas žiniasklaidos priemones apie tai diskutuojama, nors, atrodo, ne vienas apie tai kalbantis prieš kamerą ar mikrofoną stojo apie tai pasiskaitęs kitose žiniasklaidos priemonėse. Todėl visos kalbos tokios vienodai panašios ir nykios. Istorijos pradžioje buvo iššautas nevykęs informacinio karo šūvis, kuris ir sukėlė tolimesnių įvykių grandinę. Šiandien LRT „Lietuva kalba” visi dalyviai pakėlė rankas, paklausti ar jie tiki, kad Lenkijos ir kitų valstybių MiG-29 pasieks Ukrainą. Aš turiu blogą įprotį sakyti ką galvoju, o ne tą, ką norėčiau kad būtų. Lėktuvų perdavimui yra labai daug kliūčių, ne tik galimo Rusijos atsako baimė. Tokie klausimai turi būti sprendžiami aukščiausiu politiniu lygmeniu už mirtinai užtrenktų durų, maksimaliai gerbiant partnerius, kuriems reikia priimti nelengvą sprendimą. Vakarų valstybėse valdo demokratiniu keliu išrinkta valdžia, kuri yra atskaitinga savo rinkėjams, ir ji negali daryti neatsakingų sprendimų. Dabar bus nelengva priimti racionalų sprendimą, nes problema sprendimui buvo įmesta kaip murzinas kamuolys – kaip jį begaudytum, marškinėliai vis tiek neliks be dėmių.

O dabar pereikime prie kitų klausimų. Karą greičiausiai galima užbaigti politinių derybų metu. Turkijoje susitikę Rusijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrai karo nenutrauks, bet šis susitikimas gali atverti duris tolimesnėms deryboms dėl realių paliaubų. Jeigu ir bus pasiektos, paliaubos nebus nei lengvos, nei trumpos, o kelias iki galutinių derybų nebus rožėm klotas.

Žūsta Rusijos kariai ir prarandami dideli kiekiai technikos, tačiau tai Kremliui nerūpi. Rūpi tik išlikimas valdžioje ir sankcijomis smukdoma ekonomika. Reikalingas tolimesnis didžiavalstybinio šovinizmo dvasia užzombintos visuomenės palaikymas, o tam reikia pergalių ir duonos ant lentynų. Pergale galima pripažinti užgrobtą sausumos koridorių į Krymą, kurį galima aneksuoti ir išspręsti daugybę krym-naš sukeltų ūkinių ir socialinių problemų. jeigu pavyktų atplėšti dar daugiau Ukrainos teritorijos – bus tik dar geriau. Dar viena pergale galima pavadinti DNR ir LNR „darinių” teritorijos išplėtimą, tikriausiai jas priimant į Rusijos sudėtį – nes laikyti jas „nepriklausomas” kaip ir nebelieka reikalo, jos buvo reikalingos tik kaip akmuo Ukrainai prie kojų , trukdanti įgyvendint siekį stoti į ES ir NATO. Prie kelis metus Putino įsaku vienas Rusijos pramoninis regionas, Kemerovo sritis Vakarų Sibire, buvo pavadintas Kuzbasu, grąžinant sovietinį pavadinimą, o prie jo tiesiog prašosi į Rusijos regionus ir Donbasas. Juk režimas labai mėgsta tokius sąskambius.

Pastarosiomis dienomis Rusijos gynybos ministerija mėgino įtikinėti branduolinio ir biologinio ginklo kūrimu Ukrainoje, kiek seniau – cheminio. Šiandien pateikė „neatremiamus įrodymus”, kad Ukraina ruošėsi pulti separatistinius „darinius” Rytų Ukrainoje. Tie įrodymai – 5 lapai dokumento, kuriuo vienas Nacionalinės gvardijos batalionas priskiriamas 80-ąjai oro desanto brigadai specialios operacijos vykdymui. Pasak rusų kariškių, tai yra „įrodymas”, kad buvo ruošiamasi pulti. Tačiau įsakyme apie tai nekalbama – apie jokį puolimą, jokias puolimo kryptis ar tikslus. Dokumentas pasirašytas sausio 24 d., kada prie Ukrainos sienų jau stovėjo Rusijos pajėgos, amerikiečiai perspėjinėjo apie rusų rengiamą puolimą, ir toks ukrainiečių dalinių parengimas galėjo reikšti tik viena – tai buvo adekvati gynybinė reakcija į rusų susitelkimą.

Įsivaizduokite – rusai sutelkę pajėgas visos Ukrainos puolimui (120-150 tūkst. karių), o ukrainiečiai vienos brigados pajėgomis (apie 3 tūkst. karių) jas užpuola. Įsivaizduojate? Aš tai ne.

O dabar esminis klausimas – kodėl šis dokumentas atsirado būtent dabar? Labai noriu tikėti, kad dėl būsimų derybų. Tai galėtų „įrodyti” Ukrainos demilitarizaciją – karo metu Ukrainos „ketinimui” (menamam) pulti „rusišką” Donbasą užkirstas kelias, Ukraina nebestoja į NATO, Ukraina nekuria ir negamina masinio naikinimo ginklų (kurių ukrainiečiai ir nekūrė, bet kam tai Rusijos gilumoje įdomu). Taip būtų galima sudaryti „laimėto karo” įspūdį, juo pateisinti dėl sankcijų kilusius ekonominius sunkumus.

Ukraina šiame kare patyrė ekonominius nuostolius ir sugriovimus. Su ES pagalba tai galima gana greitai atstatyti. Tačiau žuvo daug karių ir civilių, ir jų niekas nebesugrąžins. Tačiau tenka sukandus dantis sėsti prie derybų stalo, kad nutraukti tolimesnes ukrainiečių žūtis. Čia gerasis variantas. Blogasis – kad derybos nepavyksta ir karas toliau tęsiasi. Vadinasi, ukrainiečiai toliau ryžtingai kovoja, o Vakarai remia ginklais ir smaugia Kremlių ekonomiškai, kol Putinas visgi sėda prie derybų stalo.

Scenarijus, kuriame ukrainiečiai sumuša Rusijos pajėgas ir jas išveja iš visos Ukrainos teritorijos neatrodo realus, tiesa?

Logiška būtų, jeigu artimiausiu metu Rusijos kariuomenė pamėgintų veikti aktyviau, mėgindama užimti daugiau teritorijos ir įgyti geresnes pozicijas deryboms. Jeigu tik pajėgs tai padaryti – ukrainiečiai kol kas rusų generolų planus negailestingai suglamžo mūšio lauke. Kartais – suglamžo ir išmeta su pačiais generolais kartu.

***

Linas Kojala

Keturiolikta invazijos diena.

– Ukraina laikosi. Okupacinės jėgos panaudojo per 700 įvairių raketų, apie dešimtadalis iš jų paleista iš Baltarusijos teritorijos. Kyjivo kryptimi okupacinės pajėgos rimtesnio progreso nepadarė, bet bando telkti vis daugiau karių (galimas scenarijus – apšaudymai ir apsiaustis, nesiveržiant į miestą ir tikintis jį nustekenti). Sunkesnė situacija ginant vis labiau apsiaustą Kharkivą.

– Mariupolyje – humanitarinė tragedija, gyventojams trūksto maisto, medikamentų, nutrūkęs elektros ir kitų paslaugų tiekimas. Okupacinės jėgos siūlo gyventojams trauktis tik Rusijos kontroliuojamų teritorijų kryptimi. Mieste, Ukrainos šaltinių duomenimis, žuvo jau daugiau nei 1,1 tūkst. civilių, planuojamos masinės kapavietės.

– ES vadovai svarstys siūlymą bendrijos vardu skolintis rinkose 200 mlrd. eurų ir drastiškai mažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos. Toks mechanizmas, jei jam pritarta, būtų panaudotas tik antrą kartą ES istorijoje (pirmasis – pandemijos Atsigavimo fondas). Tiesa, politinis konsensusas dėl to nėra pasiektas, šią savaitę veikiausiai galutinio sprendimo dar nebus. ES tikisi per šiuos metus sumažinti dujų iš Rusijos eksportą 2/3.

– Volodymyras Zelenskis interviu BILD dar kartą pareiškė, kad yra pasirengęs ieškoti kompromisų, bet tam būtinos derybos tiesiogiai su Vladimiru Putinu. Rytoj pirmą kartą prasidėjus invazijai susitiks šalių užsienio reikalų ministrai.

– Anot JAV Valstybės sekretoriaus Anthony Blinkeno, Rusija bet kuriuo atveju karą Ukrainoje pralaimės, net jei pasieks tarpinių karinių pergalių. Rusija jau pralaimėjo “širdis ir protus”.

– JAV, Lenkija ir kitos šalys tęsia konsultacijas dėl Mig-29 naikintuvų perdavimo Ukrainai. Lenkija siūlė perleisti juos JAV vyriausybei ir perkelti į bazę Vokietijoje, tačiau toks variantas nebuvo priimtas. Lenkija norėtų, kad naikintuvų perdavimas būtų viso NATO Aljanso sprendimas. Ieškant išeičių, siekiama išvengti karinės eskalacijos rizikos iš Kremliaus.

– Pabėgėlių iš Ukrainos skaičius perkopė 2,2 mln. (grafikas)

1 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top