Locked N’ Loaded | Veidaknygė
Pateikiame svarbiausius sausio 14 – 20 d. akcentus mūšių dinamikoje ir savo savaitinį vertinimą
Mūšių dinamika
Ukrainos pajėgos vykdė efektyvius smūgius agresoriaus gynybos gilumoje prieš jo karinius taikinius. Savaitės pabaigoje surengta masinė ataka dronais Bryansk, Oriol, Tula, Smolensk, Leningrad srityse, per kurią buvo atakuotos oro gynybos sistemų, karinės technikos gamybos, remonto gamyklos, degalų saugyklos ir panašaus pobūdžio karinės pramonės arba karinės paskirties objektai. Kai kurie taikiniai per savaitę atakuoti po kelis kartus, pvz. Klintsy degalų saugykla Bryansk srityje.
Ukraina surengė vieną sėkmingiausių operacijų prieš strateginės reikšmės agresoriaus operacijų įgalintojus (angl. enablers). Kompleksinių veiksmų dėka buvo numušti orlaiviai A50 ir Il22. Iki galo nėra aišku, kokiomis priemonėmis tai padaryta (naikintuvai, Patriot, S200 ar kažkas kita), tačiau aišku, jog tai buvo jungtinė operacija (angl. joint operation), į kurią buvo įtraukta Ukrainos žvalgyba, elektroninės kovos ir oro gynybos vienetai.
Tikėtina, jei ne sėkminga Ukrainos gynėjų operacija prieš rusų orlaivius, šią savaitę agresoriaus smūgių prieš Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą būtų buvę mažiau. Tačiau praėjus dviem dienoms po ukrainiečių sėkmės oro erdvėje likviduojant rusų orlaivius, okupantai neapsikentę ėmė keršyti ir surengė didelio masto smūgį dronais (numuštas buvo 41 Shahed dronas). Žvelgiant į visą savaitę, agresoriaus raketų nuostoliai gerokai sumenko (28 vs 4). Tuo tarpu dronų išaugo (49 vs 75), bet kaip jau minėjome liūto dalis (41) tenka agresoriaus keršto akcijai už numuštus A50 ir Il22. Tiesa, rusai ir toliau atakavo silpnai Ukrainos oro gynybos pajėgomis pridengtus rajonus, ieškojo naujų raketų/dronų atakų maršrutų, bandė sinchronizuoti smūgius, todėl negalima teigti, jog Ukrainos oro gynybai, kariams bei civiliams ši savaitė buvo lengva.
Aptarkime agresoriaus nuostolių dinamiką kituose parametruose, kurie sąlygoti agresoriaus operacijų intensyvėjimo Svatove, Kremina, Lysychansk ir Avdiivka – Vuhledar sektoriuose:
Rusų gyvosios jėgos nuostoliai gana reikšmingai išaugo (5270 vs 6030). Taip pat ženkliai didėjo ir agresoriaus šarvuotos technikos netektys (175 vs 270). Jei surinktume tuos nuostolius į vieną vietą, galima būtų teigti, jog okupantai šią savaitę negrįžtamai neteko dvejais – trimis mechanizuoto bataliono dydžio vienetais (t.y. apie vienu pulku) daugiau, nei praėjusią savaitę.
Ukrainos gebėjimas atakuoti agresoriaus užnugarį toliau banguoja. Šią savaitę matome teigiamą dinamiką. Antai, rusų artilerijos nuostoliai išaugo (100 vs 139), taip pat ėmė didėti ir agresoriaus logistinio transporto netektys (144 vs 195). Tiesa, okupantų oro gynybos sistemų nuostoliai toliau mažėjo, tačiau visgi išliko reikšmingi (11 vs 7).
Vertinimas
Numušti orlaiviai A50 ir Il22 stipriai apriboja agresoriaus signalų žvalgybos (SIGINT), taikinių paskirstymo ir operacijų koordinavimo galimybes, be to artėjant „rinkimams” rusijoje turi tam tikrą poveikį kremliaus reputacijai. Nors agresorius jau po kelių dienų vėl virš Azovo jūros pakėlė kitą savo A50 orlaivį, tačiau akivaizdu, kad dabar rusai bus gerokai atsargesni net sąlyginai toli nuo kontaktinės linijos nutolusioje oro erdvėje.
Tikėtina, kad šią savaitę taupęs raketas, agresorius artimiausiu metu surengs didelio masto kombinuotus smūgius raketomis ir dronais, nukreiptus į Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą.
Agresoriaus manevrinių vienetų, artilerijos ir logistinio transporto nuostoliai per šią savaitę augo. Tačiau, nepaisant to, agresoriui pavyko pasiekti taktinių laimėjimų:
Svatove sektoriuje agresorius pakeitė pagrindinių pastangų kryptį ir ėmė pulti Yahidne – Tabakivka – Krokhmalne linijoje ir sugebėjo pralaužti ukrainiečių gynybą, įsitvirtindamas Krokhmalne gyvenvietėje.
Lysychansk sektoriuje okupantai perėmė Vesele gyvenvietės ir šalia esančių aukštumų kontrolę. Galimai tai yra rusų grupuočių esančių Kremina ir Lysychansk sektoriuose bendro sumanymo atakuoti Syversk dalis.
Avdiivka – Vuhledar sektoriuje rusai sugebėjo pasistūmėti ir įsitvirtinti rytiniame flange, taip išplečiant savo pozicijas prie Kamyanka gyvenvietės. Toks okupantų judesys indikuoja mūsų anksčiau prognozuotą VEV, kad agresoriaus vienetai šiomis kryptimis bandys užimti aukštumas rytiniame Avdiivka pakraštyje, su tikslu sudaryti sąlygas pradėti miesto šturmą.
Ukrainos analitikai pastebi, kad šios nesėkmės – tai ne tiek ginkluotės ir šaudmenų trūkumo pasekmė (agresoriaus nuostolių dinamika tai irgi patvirtina), kiek ne visada efektyvios sąveikos tarp Ukrainos vienetų ir stringančio bendro pajėgų valdymo išdava.
Verta pasakyti, kad minėti rusų laimėjimai šiuo metu kontaktinėje linijoje dramatiškai nekeičia situacijos, tačiau turi potencialo tapti didesnėmis problemomis Ukrainos gynėjams:
Svatove sektoriuje – judėjimas link Kupjansk arba link tiltų per Oskil upę ties Senkove.
Lysychansk sektoriuje – Syversk blokavimas su perspektyva judėti link Slovyansk.
Avdiivka – miesto šturmo pradžia ir Ukrainos gynėjų atsitraukimas į kitą gynybinę liniją.
Tam, kad tai neįvyktų reikalingas identifikuotų probleminių sričių taisymas bei pajėgų ir ugnies paramos koncentravimas.
Ši savaitė neatnešė aiškumo dėl JAV karinės pagalbos Ukrainai atnaujinimo, Europa toliau siekė kompensuoti šią problemą. Paskui Jungtinę karalystę seka Prancūzija, pradėjusi „artilerijos koalicijos“ veiklą. Tačiau strategine prasme, tai neišsprendžia Ukrainos ginkluotės ir technikos poreikio problemos. Kaip jau buvo ne kartą minėta, padėtį kardinaliai pakeistų ne teminių koalicijų sudarymas, o batalionų ir brigadų ginkluotės ir įrangos komplektų perdavimas ukrainiečiams. Taip būtų išspręstos gilesnės logistinės (ginkluotės unifikavimo, tiekimo grandinių trumpinimo, aprūpinimo optimizavimo) ir pajėgų apmokymo problemos.