Ukrainos pajėgų dronai vėl paskraidė virš Rostov prie Dono, rusai giriasi juos numušę. Tikėtina, ukrainiečiai vykdė žvalgybą mūšiu siekdami identifikuoti rusų oro gynybos pozicijas, procedūras ir reakciją. O rimtai bumbtelėti Ukrainos pajėgos tikrai turi kuo. Dabar jos nebėra priklausomos tik nuo Storm Shadow/SCALP raketų, kurios išaunamos iš orlaivių (ką lengviau gali identifikuoti rusų žvalgyba), nes su ATACMS jau yra smogta netikėtų smūgių giliai agresoriaus užnugaryje.
Tesa, Vakarų analitikai ir patys rusai akcentuoja, kad Ukraina gavo tik pačią pirmąją ATACMS raketų versiją Block 1, kurios šūvio nuotolis yra iki 165 km. Teoriškai žvelgiant, agresoriaus operacijų valdymo ir logistinis centras Rostove prie Dono turėtų būti saugus (iki kontaktinės linijos apie 170 km, be to Ukrainos gynėjai tikrai nešaudo nuo „nulio”, o iš savo gynybos gilumos). Tačiau dar prieš savaitę spėliojome – kada gi ATACMS pasieks Ukrainą. Vakarai ir Ukraina išmoko nemaloniai stebinti okupantus. Mūsų prognozė – Rostove prie Dono dar ne kartą matysime „nereikšmingą uždūmijimą” ir girdėsime „garsius pokštelėjimus“.
Be to, Block 1 gali pasiekti už 120 km esantį Tahanrog. Tai labai svarbus logistinis centras, per kurį aprūpinimo šaka eina nuo Rostov prie Dono link Mariupol (aprūpina Zaporizhia ir Pietų kryptis). Nors Block 1 raketos nėra skirtos griauti objektų, tad pvz. tiltą Tahanrogo įlankoje galėtų atakuoti ir Storm Shadow/SCALP. Tačiau Block 1 kasetiniai šaudmenys puikiai tiks atakuojant oponento pajėgų susitelkimo rajonus, vadavietes ir logistinius taškus, pvz. karinius oro uostus prie Tahanrog. O dabar žiūrime, kas naujo fronte.
Luhansko kryptis.
Svatove. Nepatvirtintais duomenimis, ukrainiečiams pavyko kiek nustumti rusus nuo Synkivka. Tuo tarpu, centriniame ruože rusams dar šiek tiek pavyko pasistūmėti no mans land. Kol kas didelių problemų nėra, tačiau tendencija nemaloni, jų judėjimas link kelio Kupjansk – Krokhmalne kelia nerimą. Pietiniame flange rusų bandymai pasistūmėti aukštumose prie Nadya baigėsi nesėkme.
Kremina. Ukrainos gynėjai toliau ginasi nuo okupantų bandymų įžengti į Makiivka bei perimti pietryčiuose esančių aukštumų kontrolę. Rusams pajudėti į priekį nepavyko, sunkūs mūšiai tęsiasi.
Lysychansk. Be pakitimų.
Donecko kryptis.
Bakhmut.
Šiaurinis flangas. Kontaktinėje linijoje dominuoja pozicinės kautynės.
Pietinis flangas. Kontaktinėje linijoje pakitimų nėra, ukrainiečiai toliau juda no mans land, bando įsitvirtinti naujose pozicijose palei geležinkelį. Nors rytinėje geležinkelio pusėje kol kas jiems įsitvirtinti dar nepavyksta. Rusų kontratakos Klishiivka link nebuvo sėkmingos.
Avdiivka – Mariinka. Agresorius į sektorių permetė dvi papildomas mechanizuotas brigadas (viena – iš Svatove sektoriaus) ir tęsia puolimo operaciją. Aplink Avdiivka rusai spaudžia apsupimo reples, tačiau be reikšmingų rezultatų – 1) šiauriniame flange perkirsti ir įsitvirtinti vakarinėje geležinkelio pusėje vis nepavyksta bei 2) nesiseka prasimušti iki Tonenke, su tikslu palikti Ukrainos gynėjams tik vieną tiekimo kelią į Avdiivką. Savo ruožtu, ukrainiečiai šiek tiek pasistūmėjo no mans land šiauriniame flange, tačiau iki ramybės dar toli.
Vuhledar. Panašu, rusai prie Novomykhailivka sukaupė jėgų ir resursų, nes jau kelinta diena daužosi, bando pagelbėti savo įstrigusioms pajėgoms Mariinka – Pobeda ruože. Kol kas okupantams pasistūmėti nepavyko.
Zaporizhia kryptis.
Orihiv. Ukrainos vienetams dar šiek pavyko pasistūmėti no mans land prie Verbove, o rusai vėl perkėlė savo kontratakas kiek šiauriau ir toliau bando nukirsti Robotyne pleištą.
Velyka Novosylka. Okupantai atakuoja Novodonecke – Novomayorske ruože, buvo pastebėti jų 5-osios tankų brigados vienetai. Ši dar 2015 m. prie Debalceve pasižymėjusi brigada, kurį laiką buvo dingusi iš mūsų radarų dėl patirtų didelių nuostolių plataus masto karo eigoje. Dabar ji vėl fronte. O kiek ilgai vėl išsilaikys, matysime.
Pietų kryptis. Nepaisant rusų bravūriškų pareiškimų, kad jie jau „be penkių minučių visus nugalėjo“, Ukrainos jūrų pėstininkai laiko nedidelį placdarmą kairiajame Dniepro upės krante prie geležinkelio tilto. Jų užimtas placdarmas teoriškai dėkingas, kadangi iš pietų yra pridengtas vandens kliūtimis. Tačiau ar jis liks toks pat patogus, kai prasidės stiprūs lietūs ir patvins Ukrainos gynėjų užnugaryje esantis Dniepras bei priekyje juos nuo rusų saugantys upeliai? Pagyvensim – pamatysim.