Karas Ukrainoje. Šimtas dešimtoji (birželio 13) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Šiandien dėmesio centre šiaurinis Donbaso flangas, o pabaigoje – platesnis komentaras dėl Severodonetsk. Taigi, žiūrim.

Charkiv. Agresoriaus gynyba, artilerijos darbas ir kontratakos ne tik numušė ukrainiečių puolimo tempą, bet ir leidžia nežymiai stumtelti kontaktinę liniją sau naudinga linkme. Per šiandien orkai pasiekė nedidelių taktinių laimėjimų Ternove – Izbytske ruože. Blogiausia, kad nors laikydami iniciatyvą savo rankose, ukrainiečiai panašu bent kuriam laikui prarado galimybę trikdyti orkų tiekimo linijas Vovchansk – Kupiansk – Izyum. Šiandien pasirodę ištaškytos ir degančios orkų kolonos prie Velykyi Burluk labiau maloni išimtis iš taisyklės.

Izyum. Ukrainiečiai atmušė atakas aplink Dolyna. Panašu, kad Bohorodychne taip pat ukrainiečių rankose, orkai ir toliau lieka įsikabinę šiaurės vakarinio gyvenvietės pakraščio, mūšiai tęsiasi. Kritiškai svarbu apginti šią gyvenvietę, priešingu atveju:
– orkai turės galimybes smūgiuoti Dolyna – Krasnopillya iš flango ir iš užnugario, taip itin komplikuodami šio ukrainiečių atramos punkto gynybą.
– orkai galės atakuoti Adamivka ir Khrestyshche ruožus iš užnugario.
Tokiu būdu ukrainiečių gynyba į šiaurės vakarus nuo Slaviansk būtų suskaldyta, būtų apsaugotas agresoriaus Lyman grupuotės vakarinis flangas ir jai atsirastų galimybės įsijungti į veiksmus Slaviansk link. Todėl labai viliamės, kad orkai bus atblokšti ir nesugebės įgyvendinti šio scenarijaus.

Lyman. Kaip ir minėta, čia esančios grupuotės veiksmų pradžia Slaviansk link tiesiogiai priklauso nuo Izyum grupuotės sėkmės. Kol kas Lyman grupuotė apsiriboja artileriniais apšaudymais. Tuo pačiu orkai artilerija atakuoja Siversk, neatmestina, kad miestelio apylinkėse veikia ir agresoriaus KTG, kurios vykdo žvalgybą mūšiu.

Severodonetsk
– Pastarųjų dienų tikslūs ukrainiečių pataikymai sufleruoja, kad Severodonetsk sektoriuje veikia vakarietiškos artilerinės sistemos. Tikslia ir tolimesne ugnimi ukrainiečiai vis dar sugeba atsverti orkų ugnies masiškumą.
– Toliau tęsiasi sunkios gatvių kautynės Severodonetsk mieste, orkai pastūmė ukrainiečius labiau į vakarus nuo miesto centro. Turint omenyje, kad visi trys tiltai, kuriais ukrainiečiai gali susisiekti su Lysychansk, yra sugriauti ar pažeisti, miesto gynyba tampa dar sudėtingesnė.

Bakhmut
– Susidaro įspūdis, kad dėl kietos ukrainiečių gynybos, agresorius bandymą perkirsti kelią Bakhmut – Lysychansk nustūmė į antrą planą. Atrodo, kad agresorius pagrindines pastangas nukreipė likviduoti Zolote „kišenę.“ Orkai itin aktyviai puolė Vrubivka – Komyshuvakha ruože siekdami apeiti „kišenę“ iš vakarų. Tuo pačiu nuo Orikhiv Zolote atakuota iš rytų. Agresorius siekia tarsi replėmis suspausti šią grupuotę, ir taip sudaryti sąlygas pulti šiaurėn, Lysychansk link. Orkų atakos atmuštos, tačiau „kišenėje“ besikaunančios ukrainiečių pajėgos yra išsekusios, tiekimo grandinės trūkinėja, jų manevro laisvė ir parama ugnimi ribotos. Todėl „kišenės“ apsupimo galimybė išlieka.
– Agresorius sustabdytas Svitlodarsk ruože, čia orkus gerai įžemina ukrainiečių artilerija ir manevriniai vienetai. Kaip ir minėjome anksčiau – pradėti puolimui Bakhmut link ši vietovė nėra dėkinga, kadangi čia esančios orkų pajėgos ir negausūs keliai yra apriboti vandens kliūčių. Tiesa, orkai bando spręsti šią problema ir plėsti savo placdarmą vakariniame Vuhledarsk tvenkinio krante – nuo Dolomitne atakavo Kodema ir Novoluhansk, tačiau nesėkmingai.
Apibendrinant šiauriniame Donbaso flange matome tris ruožus, kuriuose potencialiai įmanomas ukrainiečių vienetų blokavimas ar apsupimas. Šiaurės vakarinis Slaviansk ruožas, Zolote „kišenė“ ir Severodonetsk. Pasigirsta kalbų, kad pats metas atitraukinėti gynėjų pajėgas iš miesto. Taip sakantys turbūt pamiršta, kad ukrainiečiai gina pozicijas į pietus nuo miesto (Borivske – Voronove – Metolkine), ir jei orkai visiškai perims Severodoentsk kontrolę, šis sėkmingai besiginantis ruožas bus apeitas iš užnugario. Kitaip sakant Severodoentsk ir Borivske – Voronove – Metolkine gynyba tarpusavyje susijusi. Tad turbūt viena iš priežasčių, kodėl ukrainiečiai neatitraukia pajėgų iš Severodonetsk yra ta, kad siekia sujungti šiuos du besiginančius ruožus ir taip aplink Severodonetsk perimti iniciatyvą. Ar įmanoma? Įmanoma, tik reiktų:
– spręsti logistines, pajėgų rotacijos ir sužeistųjų evakuacijos problemas, ieškant būdų aprūpinti pajėgas per Severskyi Donets upę
– visomis išgalėmis neprileisti orkų prie Lysychansk
– didinti artilerijos vienetų koncentraciją.

Tai puikiai supranta ir ukrainiečiai ir situaciją žino geriau nei bet kas. Tad jie, o ne analitikai minkštuose krėsluose kur nors Vakaruose nuspręs – atsitraukti jiems ar kautis toliau.
Tikime Ukraina.

Svitlodarsk ruože ukrainiečių tankistai remia savus pėstininkus:

***

Egidijus Papečkys

Šimtas dešimta diena (birželio 13, pirmadienis)

Donbase tebesitęsiant mūšiams išlieka tas pats klausimas: ar Ukrainos pajėgoms reikėtų toliau gintis iš visų jėgų, ar vietomis reikėtų atsitraukti iki patogesnės gynybos ribos. Žinoma, prieš tai joje įrengus lauko fortifikacijas. Kai nereikia apsikasinėti apšaudant priešui, inžinerinius darbus labai palengvina civilinė technika, o apsauginiai įrenginiai gaunasi stipresni ir patogesni, nei juos įrenginėjant paskubomis parankinėmis priemonėmis.

Kodėl ukrainiečiai nenori trauktis aišku – vėliau atsiimti okupuotas teritorijas būtų labai sunku, o galbūt net neįmanoma. Iš kitos pusės, Severodonecke iškilęs mieste besiginančių pajėgų apsupimo pavojus, ir, atrodytų, neverta rizikuoti karių gyvybėmis, nes laiku neatsitraukus Severodoneckas vis tiek kris.

Rusijos propaganda visais įmanomais kanalais formuoja naratyvą, kad gintis čia beviltiška, ir kad reikia atsitraukti, kol įmanoma, žada tokią pat baigtį kaip Mariupolyje. Tačiau pačių Rusijos pajėgų viduje pripažįstama, kad kol kas užimti Severodonecko ar apsupti besiginančius neleidžia ukrainiečių artilerija, sėkmingai apšaudanti puolančius rusus iš trijų pusių.

Jeigu okupantai viešai kalba viena, o tarp savęs – visiškai kita, tai reikštų, kad Ukrainos vadovybės prisiimta rizika nėra visiškai neracionali. Ukrainiečiai čia sukaustę geriausius Rusijos pajėgų vienetus ir didelį kiekį artilerijos bei salvinių raketinių sistemų, kurių rusai negali mesti į puolimą kitame rajone.

Kitose fronto vietose kol kas vyksta apsišaudymas artilerija ir nedideli susirėmimai. Rusofašistai ir toliau neatsisako mėginimo sukompromituoti ukrainiečius Vakarų akyse dėl tiekiamos ginkluotės. Šiandien Ukrainos pajėgos apšaudė okupuoto Donecko apylinkes, kuriose vyksta Rusijos pajėgų judėjimas ir kuriose yra sutelkti kuro, šaudmenų ir kitų išteklių sandėliai. Be abejo, žuvo ir buvo sužeistų civilių, deja, bet artilerijos kare išvengti civilių aukų neįmanoma. Kremlius bando įrodinėti, kad civilius ukrainiečiai apšaudė specialiai, ir kad tam buvo panaudoti Prancūzijos padovanoti savaeigiai pabūklai Caesar. Tokiu būdu mėginama paveikti vieną silpniausių grandžių Vakarų stovykloje – prancūzus. Nemanau, kad pavyks, dauguma informaciniame kare paleistų šūvių lekia Dievui į langus. Bet šūvis po šūvio, žiūrėk ir pataikys. Todėl informaciniame kare taip pat šaudoma iki pat karo mūšio laukuose pabaigos, ir net jam pasibaigus.

Beje, Rusijos pajėgos Donbase sugeba kovoti tik mažomis patyrusių grupelėmis, ir tik turėdami didelę ugnies persvarą. Jeigu po mėnesio kito ukrainiečiai sugebės sutelkti į kumštį rezervines pajėgas, tokios mažos elitinės rusų grupelės greičiausiai nebūtų pajėgios gintis prieš puolančias ukrainiečių bataliono taktines grupes. Ypač jeigu ukrainiečiai naujai suformuotas rezervines pajėgas naudos kartu su jau parako uosčiusiais užnugaryje papildytais daliniais.

Ką mes matome šiame kare, tai nesugebėjimą veikti didesniais nei bataliono dydžio vienetais. Ir tai yra didelis Rusijos pajėgų trūkumas. Tikėkimės, naujos Ukrainos pajėgų brigados bus pajėgios veikti visa jėga, o ne atskirais batalionais. Turėdama pakankamai ugnies priemonių ir pridengta iš oro, tankų ar mechanizuota brigada per atskirus rusų batalionus gali pereiti kaip peilis per sviestą. Tai leistų prasiveržti gilyn ir sudaryti apsupimo pavojų rusams.

Sutikite, apsuptas vienas ar keli rusų batalionai būtų gera žinia ukrainiečiams ir visam juos palaikančiam demokratiniam pasauliui.

Slava Ukraini!

P.S. turbūt būtų pats laikas pradėti kalbėti apie būtinus inžinerinius pajėgumus Lietuvos kariuomenėje. Jie reikalingi ne tik puolant ar ginantis, bet ir padedant į Lietuvą atvykti ir joje veikti sąjungininkų pajėgumams. Tam nebūtina naudoti reguliarias pajėgas, YRA ir racionalesnių būdų inžinerinius pajėgumus įsigyti ir išlaikyti.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
17
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top