Locked N’ Loaded | Veidaknygė
Donbaso kryptis
Šiaurinis flangas
-Charkiv. Be didelių pakitimų.
-Izyum. Agresorius pabandė pasigerinti savo taktinę situaciją. Jo problema, kad atakos vykdomos iš esmės iš tų pačių pozicijų, šiame etape nustebinti ukrainiečių nėra kaip ir kuo. Siekiant turėti daugiau variantų pulti Krasnopillya – Dolyna – Bohorodychne ruožo pietinį flangą, buvo atakuota Dovhenke ir Ivanivka. Taip pat bandyta apeiti Bohorodychne ir užeiti šiauriniam flangui iš užnugario. Nei vienas, nei kitas bandymas rezultatų neatnešė. Tokia desperacija ieškant variantų rodo, kad agresoriaus galimybės pasiekti sėkmę šiame sektoriuje mažėja.
-Syversk. Dirba artilerija, tęsiasi lokalūs susidūrimai. Abi pusės vykdo reorganizaciją. Šalia gerų žinių iš kitų sektorių apie sunaikintus šaudmenų sandėlius, tokių žinių labai reiktų ir šiame sektoriuje. Susidaro įspūdis, kad agresorius puolimui ruošiasi trikdomas mažiau nei kitur.
-Bakhmut. Toliau vyko lokalūs susidūrimai kontaktinėje linijoje (aktyviausiai į pietryčius ir rytus nuo Bakhmut miesto), itin intensyviai dirbo agresoriaus artilerija. Neatmestina, kad tai pasiruošimas prieš atnaujinant puolimą. Stebėsime situaciją.
Centras. Be esminių pakitimų.
Zaporizhia. Prasidėjo įdomus ukrainiečių pajėgų judėjimas ties Vasylivka – Orihiv – Huliajpole. Baimindamiesi, kad tai pirmi galimų ukrainiečių kontratakų ženklai, orkai šį ruožą intensyviai atakuoja su artilerija.
Pietų kryptis. Panašiai kaip Zaporizhia, agresorius artilerijos smūgiais bando užkirsti kelią ukrainiečių judėjimui Cherson link. Intensyviausiai apšaudytas ruožas aplink Mykolaiv – Cherson ir Archanhelske apylinkės. Reikia tikėtis, kad Ukrainos grūdų išvežimas pajudėjo iš mirties taško. Manytume, kad šalia diplomatinių pastangų ne mažesnį (o gal ir lemiamą) vaidmenį suvaidino didėjančios Ukrainos galimybės priešlaivinėmis raketomis (tame tarpe vakarietiškomis) bei kitomis ugnies priemonėmis (artilerija, aviacija) atakuoti agresoriaus taikinius jūroje. Gal Kremliui pagaliau „dashlo“, kad jo išsikalinėjimas neišleidžiant ukrainietiškų grūdų, tik didina Vakarų priešlaivinės ginkluotės tiekimą Ukrainai? Nespekuliuosime, tiesiog viliamės, kad pasiektas susitarimas bus tvarus.
***
Egidijus Papečkys | Veidaknygė
Šimtas keturiasdešimta diena (liepos 13, trečiadienis)
Rusijos pajėgos vėl pradeda pulti Donbase, atskirose vietose pavyko nežymiai pasislinkti pirmyn, bet iš esmės tai yra tik didesnio puolimo pradžia. Panašu, kad ir toliau bus puolama artilerijos ir raketų ugnimi sulyginant su žeme pakeliui pasitaikiusius miestelius ir kaimus, galų gale priverčiant ukrainiečius iš jų pasitraukti. Kol kas rusams pasiteisina tik tokia praktika, todėl tikėtina, kad ją naudos iki tol, kol jausis įgiję didesnę kiekybinę persvarą prieš Ukrainos pajėgas.
Rezervinės pajėgos Rusijoje pradėtos formuoti itin sparčiai. Kremliuje duotas nurodymas kiekvienoje administracinėje srityje, autonominiuose regionuose ir kituose administraciniuose vienetuose formuoti nuo vieno iki kelių savanorių batalionų, ar atskirų specializuotų kuopų. Tokiu būdu gana greitai bus padidintas fronte veikiančių Rusijos pajėgų dydis. Labai racionalus sprendimas – gubernatoriai ir kiti vietiniai vadovukai nersis iš kailio formuodami tokius batalionus, jų aprūpinimui bus reikalaujama paramos iš valstybinių įmonių ir privataus verslo. Numatytas gana didelis atlygis už dalyvavimą karo veiksmuose. Rasti savanorių nebus sunku – ilgametė propaganda stipriai paveikė Rusijos visuomenės sąmonę.
Netrukus pamatysime, kam, Rusijai ar Ukrainai, labiau sekėsi formuoti ir parengti rezervines pajėgas, kurios netrukus turėtų susidurti mūšio lauke. Panašu, kad ukrainiečių daliniai bus parengti geriau, o tai labai svarbus veiksnys kare. Tikėtina, kad rusų savanorių batalionai bus aprūpinti senesne technika, nes juose nemažai vyresnio amžiaus vyrų, tarnavusių su kelių dešimtmečių senumo ginkluote. Ukrainiečiai turėtų turėti ir techninį pranašumą, nors kai kuriais atvejais šis pranašumas gali būti ir nelabai ženklus.
Rusiški šaltiniai pranešė apie šimtus įvairios paskirties dronų, užsakytų Irane. Atsiradę fronte jie taptų papildomu galvos skausmu ukrainiečiams. Toks atviras bendradarbiavimas su Iranu būtų ženklas, kad JAV ir Europa pritrūko diplomatinių priemonių atgrasyti Iraną nuo bendradarbiavimo su Kremliumi. Irano URM ministras H. Amir-Abdollahian interviu paneigė informaciją apie neva tiekiamus dronus.
Matomas ir nedidelis Kinijos suaktyvėjimas, kol kas labai atsargiai didinant konfrontaciją su JAV. Rusijoje atsiranda tikėjimas, kad kinai netrukus pereis prie aktyvesnių veiksmų. Labai gali būti, nes Kinija ir taip per ilgai laukė nuošalyje, turinčiam imperinių ambicijų Xi toks ilgas laukimas yra žalingas. Gali būti, kad netrukus apie Kiniją išgirsime ir daugiau.
Ukrainos užsienio reikalų ministras D. Kuleba pranešė, kad susitarus su Prancūzijos vyriausybe ir prancūzų pramonininkų organizacija, firma Matiere perduos 36 lengvus išardomus tiltus (ilgis 23-46 m). Kare Ukrainoje perkėlos per vandens telkinius naudojamos itin intensyviai (priminsiu, kad tokio pajėgumo trūksta Lietuvos kariuomenei).
Pasirodė informacija, kad Lenkija ketina perduoti Ukrainai dar 232 tankus, dabar tai būtų PT-91 „Twardy“ (Lenkijoje modernizuotas tankas T-72). Jie šiek tiek geresni, nei perduoti anksčiau T-72M1R ir T-72M1.
Vakarų karinė parama Ukrainai yra labai skaudi Kremliui. Todėl jau kelios dienos, kaip suaktyvėjo propagandinis kniaukimas apie neva iš Ukrainos kontrabanda į Europą gabenamus nelegalius ginklus. Aha, trijų vaikų mama po sijonu atsiveža vokišką prieštankinį granatsvaidį, kad galėtų parduoti ir nusipirkti narkotikų.
Manau kur kas rimtesnė problema yra nusikaltėlių grupių gabenami ginklai į Rusiją, visų pirma – į Krymą. Rusijos saugumo tarnyba (FST) nuolat sulaiko tokias prekeivių ginklais grupes, tačiau taip ir nesugeba sulaikyti nelegalių ginklų srauto.
Iš kitos pusės, Rusijai tai labai gera tema mėginant sutepti Ukrainos reputaciją (neva išdalino ginklus bet kam, nesugeba užtikrinti jų kontrolės). Tokį naratyvą pasigavo jau ne viena žiniasklaidos priemonė.
Be abejo, nelegali prekyba ginklais Europoje vyksta, bet europietiškos teisėsaugos ir specialiosios tarnybos ėmėsi prevencinių veiksmų vos prasidėjus karui, ir, esu tikras, padėtį kontroliuoja ir nepaleis proceso iš rankų. Vėlgi, rusams būtų labai patogu įkišti tokių iš ukrainiečių mūšio lauke paimtų ginklų kokiems nors nusikaltėliams Europoje. Tam idealiausiai tiktų nusikalstami susivienijimai iš kitų Balkanų valstybių, turintys ryšių su Rusijos nusikaltėliais ir specialiosiomis tarnybomis (nors dažnai vieni nuo kitų Rusijoje nelabai skiriasi).
Rusija daro spaudimą Vakarams dėl mirties bausme nuteistų savanorių iš užsienio. Ką tik buvo „sugrąžinta“ mirties bausmė taip vadinamose „liaudies respublikose“, o dabar kasdien pranešama, su pasimėgavimu, kaip ir kur bus atliekama mirties bausmė – užsienio savanoriai, ir „nuteisti“ Ukrainos kariai bus sušaudomi. Duodama suprasti, kad „nuteistųjų“ bus ir daugiau.
Nenuostabu, kad Šiaurės Korėja ėmė ir pripažino Donecko ir Luhansko „liaudies respublikas“. Greičiausiai įspūdį padarė pažadas šaudyti į nelaisvę patekusius britus ir amerikiečius.
Iš esmės tai yra atsakas yra Vakaruose pradėtą procesą sukurti tarptautinį tribunolą Rusijos padarytiems karo nusikaltimams tirti.
Slava Ukraini!