Karas Ukrainoje. Trisdešimtoji septintoji (balandžio 1-oji) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Trumpai apie padėtį fronte.
Kyivo kryptis. Agresoriaus pajėgos ir toliau rotuoja dalį pajėgų šiaurės vakariniame ir šiaurės rytiniame sektoriuose, tačiau tai daro vykstant mūšiams. Ukrainiečiai nieko lengvai neišleidžia 🙂
-Šiaurės vakariniame sektoriuje orkai išmušti iš Hostomelio ir šiuo metu vyksta intensyvūs mūšiai dėl Buchia.
-Geros žinios iš Chernihiv. Ukrainiečiai išlaisvino Zolotynka, Yahidne, Sloboda ir Lukashivka miesto pietuose. Tokiu būdu miestas gali lengviau įkvėpti. Be to, dėl šios sėkmės orkų grupuotės prie Brovary šiaurinis flangas gali būti apeitas.
-Maža to, ukrainiečiai išvadavo Zavorychi ir Mokrets kaimus Brovary šiaurės rytuose ir perkirto geležinkelį Brovary – Nizhyn. Tai matydamas agresorius bando lyginti kontaktinę liniją prie Brovary bei iš sektoriaus atitraukia dalį pajėgų. Pastebėtina, kad trumpiausiu keliu (t.y. Baltarusijos link) orkai iš Brovary atsitraukti nebegali (ypač praradę Sloboda ir Lukashivka). Todėl dalis pajėgų traukiasi pro Sumy į RF teritoriją. Ukrainos kariuomenė ir teritorinės gynybos pajėgos nuo pat eskalacijos pradžios šiuo keliu vykstančias agresoriaus pajėgas ir tiekimo kolonas su pasigardžiavimu daužė. Daužys ir sprunkančius. Aleliuja! Tuo pačiu Sumy pastebėti orkų T80U (tikėtina iš 1 GTA 4-osios tankų divizijos), tad kalbėti apie agresoriaus atsitraukimą nuo Kyivo tikrai negalime.

Charkivo kryptis. Be didelių pakitimų, ukrainiečiai stiprina iškovotas pozicijas rytuose ir šiaurėje.

Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange taip pat daug naujienų nėra. Kiek aprimus atakoms manevriniais vienetais, agresorius dažniau remiasi artilerija ir aviacija.
-Centre be pakitimų.
-Pietiniame flange toliau kaunasi Mariupolio didvyriai. Per paskutinę parą jų sąskaitoje 3 tankai ir 64 orkai (kuopos taktinė grupė minus, jeigu ką). Panašu rimtai kliuvo agresoriaus žvalgybos ir spec. paskirties vienetams. Jūsų dėmesiui antras interviu su pulko „Azov“ vadu. Šiurpai eina klausant: https://www.youtube.com/watch?v=JCDdBVwrO3A . Tuo pačiu smagios žinios, kaip ir prognozavome ryte, ukrainiečiai kontratakavo į pietvakarius nuo Velyka Novosylka (tiesa, 15 km vakariau nei mūsų prognozė, bet kaip sofos generolams neblogai, ar ne? ). Išlaisvinta Zatyshshya, Malynivka, Vesele, Zelenyi Hai ir Chervone, o Hulay Pole (svarbiame komunikaciniame mazge) vyksta mūšiai. Panašu, ukrainiečiai čia metė rimtas pajėgas, tad slapta galima viltis, kad gerų naujienų dar bus 🙂

Pietų kryptis. Be didelių pakitimų. Agresorius, Nova Kakhovka steigdamas priešakinį aprūpinimo rajoną (logistinę bazę) bando spręsti savo logistines problemas Chersone. Jums neatrodo, kad Nova Kakhovka ir Chornobaivka kažkaip panašiai skamba? 🙂

Šis sudaužytas kalašas (nuotraukoje) puikiai simbolizuoja orkų padėtį – nėra nei noro nei resursų.

***

Egidijus Papečkys

Trisdešimt šešta diena (kovo 31, ketvirtadienis)

Šiandien gausiau ir gerų, ir mažiau gerų žinių. Ukrainiečiai po truputį, bet aktyviai stumia rusus atgal nuo Kijevo, Černihivo ir Charkivo. Britai sako, kad rusai netrukus vėl stipriai atakuos prie Kijevo, ukrainiečiai sako, kad tuo abejoja. A. Arestovičius pajuokavo, kad gal prie Kijevo ir bus puolimas, bet tai nereiškia, kad puls rusai.

X
Rusai aktyvina veiksmus Donbase. Čia abiejų pusių nuomonės skiriasi: ukrainiečiai sako, kad jie gerai laikosi, o Rusijos ir separatistų pajėgos sakosi pasislinkę pirmyn per 6 kilometrus. Tai labai mažai, bet keletą dienų agresorius čia nepajėgė pasistumti pirmyn nė per žingsnį. Toliau vyksta Rusijos pajėgų pergrupavimas, kol kas panašu, kad prioritetine kryptimi rusams ir toliau bus Donbasas. Separatistai jau seniai sugaudė gatvėse vyrus, aprengė senomis nepatogiomis uniformomis, užmovė senus ir nepatogius sovietinius plieninius šalmus, dar nepatogesnes sovietines šarvines liemenes, apginklavo senais šautuvais ir išsiuntė į frontą. Narsiai papozavę, šie mobilizuotieji mūšyje stengiasi rasti saugią vietą pasislėpti. Taip atsirado ne vienas video įrašas, kuriame mobilizuotus separatistinių rajonų gyventojus ukrainiečiai traukia iš rūsių ir palėpių. Sunkiai pūškuojančius, nes su ta sena šarvine liemene prakaitas išpila po kelių žingsnių, o patogiai atsisėsti neįmanoma.
Pasirodė patikimų žinių, kad į Ukrainą permetami ir Kaliningrade dislokuotos 18-os motošaulių divizijos daliniai.

X
Gera žinia yra ir britų pažadėta parama ginklais. Šį kartą kalbama ir apie artileriją bei oro gynybos sistemas. Kaip ir sakiau, Kremliui pradėjus sukti uodegą derybose, ginklų tiekimai iš Vakarų suaktyvės, neabejoju, kad tuoj sulauksime ir daugiau žinių apie daugiau ginklų iš Europos Sąjungos. Borisas Džonsonas lenkia europiečius, nes jam nereikia tartis su kitų šalių vadovais. Be to, taip ryžtingai elgtis yra labai britiška. Sakyčiau, kad Jungtinės Karalystės premjeras šiek tiek pamėgdžioja Vinstoną Čerčilį. Be to, Borisui tai labai naudinga politiškai, gerina jo įvaizdį ir nuplauna pandemijos metu padarytas šiokias tokias nuodėmes. Emanuelis Makronas taip pat mėgina išnaudoti Ukrainos karą savo rinkimams, vargindamas Putiną nesibaigiančiais pokalbiais telefonu. Truputėlį gaila, kad paskutinio susitikimo metu jis sulaukė tokio netikėto Putino smūgio per spaudos konferenciją ir atsidūrė nelabai patogioje padėtyje. Tai nėra blogai, kad padėdami Ukrainai Vakarų politikai rūpinasi ir savo politiniu įvaizdžiu namuose, tai normalu ir yra sudėtinė politinio gyvenimo dalis.

X
Bloga žinia yra tai, kad Rusijos ir separatistų pajėgos Mariupolyje skverbiasi vis giliau ir giliau, naudodamiesi galinga artilerijos ugnimi ir aviacijos smūgiais. Ukrainiečiai čia ginasi tvirtai ir sėkmingai, laikas nuo laiko prasiskverbdami puolantiesiems už nugarų ir drąsiai bei sumaniai kontratakuodami. Rusai rodo į kiemuose gulinčius civilių lavonus, ir sako, kad šie čia jau yra kelias dienas. Tai sugriauna Kremliaus propagandos mitą apie rūpinimąsi civiliais – rusai elgiasi nežmoniškai, kelias dienas nepalaidodami savo pačių nužudytų civilių miestiečių.
Ukrainiečiai sraigtasparniais Mi-8 į blokuotą Mariupolį gabena krovinius, o iš čia išskraidina sužeistuosius. Rusijos karo laivams būtų labai nesunku blokuoti pakrantę, tačiau panašu, kad po sėkmingo jų desantinių laivų apšaudymo Berdianske, rusai tiesiog vengia laikytis arčiau kranto. Tuo ir pasinaudojo ukrainiečiai. Visgi tokie skrydžiai labai pavojingi, vakar buvo numuštas vienas, o šiandien – net du Ukrainos sraigtasparniai. Vienas nukrito į jūrą, o kitas – ant kranto. Žlugo rusų propagandos mitas, kad šiais sraigtasparniais palikusi karius sprunka savanorių pulko „Azovas“ vadovybė. Paaiškėjo, kad žuvo penkiolika juo skraidintų sužeistų ukrainiečių karių, o du išgyvenę, labai sunkios būklės, paimti į nelaisvę. Separatistai teigia, kad vienas sraigtasparnis buvo numuštas trofėjine amerikietiška oro gynybos sistema „Stinger“. Gali būti ir tiesa, kare taip nutinka.

X
Gera žinia tai, kad NATO toliau stiprina rytines sienas. Virš Rumunijos ratus ėmė sukti Turkijos karinių oro pajėgų tolimo radiolokacinio aptikimo ir valdymo (AWACS) lėktuvas. Kadangi antžeminės radiolokacinės stotys dėl vietovės reljefo ir techninių aspektų turi sunkumų aptinkant mažus, žemai skraidančius taikinius, visų pirma bepiločius, AWACS lėktuvas padeda padengti tokias prastesnio matomumo zonas fiuzeliažo viršuje sumontuotu dideliu radiolokatoriumi „žiūrėdamas“ iš paukščio skrydžio. Kaip ne kartą sakiau anksčiau, NATO gali labai lanksčiai reaguoti į padėtį ir greitai sustiprinti tuos pajėgumus, kuriuos reikia. Esame saugesni nei bet kada anksčiau.

X
Kremlius toliau mosuoja branduoliniu vėzdu. Rusų lėktuvai praskrido virš Švedijos su branduoliniu ginklu. Neišgąsdino nei švedų, nei NATO. Bet labai padidino tikimybę, kad Švedija įstos į NATO. Putino režimas demonstruoja neįtikėtiną gebėjimą vienyti Vakarų valstybes.

X
Nepaisant viso šito suaktyvėjimo, kuris buvo prognozuotas, derybos vyks toliau.

Slava Ukraini!

***

Linas Kojala

Ukraina. 36-oji invazijos diena.

– Ukraina laikosi. Kyjivas, Charkivas, Černihivas, Mariupolis toliau bombarduojami iš oro – tokių atakų skaičius pastaruoju metu augo. Tad nors Kremlius skelbia apie karinių veiksmų apimties šiaurinėje dalyje mažinimą, faktiškai tai Vakarų šalių stebėtojams panašiau į maždaug penktadalio Kyjivo ir Černihivo apylinkėse sutelktų pajėgų persigrupavimą, toliau keliant tiesioginę grėsmę sostinei. Chersone, kurį okupacinės pajėgos užėmė invazijos pradžioje, tebevyksta mūšiai.

– Vakarų šalys toliau tieks ginkluotę Ukrainai, po 35 valstybių gynybos ministrų susitikimo sakė Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace’as. Tarp planų – šarvuotos kovinės mašinos, amunicija artilerijai.

– NATO valstybės kartu praėjusiais metais gynybai skyrė 1,06 trilijono eurų – 5,8 proc. daugiau, nei 2020 m. 69 proc. šios sumos sudarė JAV, 6 proc. – Jungtinė Karalystė, po 5 proc. – Vokietija ir Prancūzija. 2 proc. nuo BVP gynybai pasiekė šios valstybės: Graikija (3,59 proc.), JAV. (3,57 proc.), Lenkija (2,34 proc.), JK (2,25 proc.), Kroatija (2,16 proc.), Latvija ir Estija (2,16 proc.), Lietuva (2,03). Mažiausiai skiria Liuksemburgas (0,54 proc.) ir Ispanija (1,03 proc.).

– JAV paskelbė, kad iš turimo strateginio rezervo į rinką paleis po 1 mln barelių per dieną naftos. Tai turėtų trukti apie pusmetį. Rinkos į tai reagavo keliais procentais krentant naftos kainai, ji vis dar šiek tiek viršija 100 dolerių už barelį.

– Europos Rekonstrukcijos ir plėtros bankas prognozuoja, kad Rusijos ekonomika šiais metais susitrauks 10 proc. – tai būtų didžiausia recesija nuo dešimto dešimtmečio. Ukrainos ekonomika gali smukti 20 proc. Prognozė remiasi prielaida, kad karo veiksmai galėtų būti pristabdyti po dviejų-trijų mėnesių, o sankcijos liktų galioti.

– NATO narė Juodkalnija iki šiol neprisijungė prie ES taikomų sankcijų Rusijai. Šalies viduje tęsiasi politinis konfliktas tarp pro-serbiškų ir pro-rusiškų politikų bei pro-vakarietiškų politinių jėgų.

– Putinas pasirašė dekretą, pagal kurį dujos “nedraugiškoms valstybėms” (jų yra 48, įskaitant visas ES nares) turės iš dujas mokėti rubliais. Europos šalys atmeta tokį reikalavimą. Veikiausiai tai reikš, kad Europos šalys perves eurus / dolerius į sąskaitą Gazprombank, kurioje jie bus konvertuojami į rublį ir pervedami Gazprom. Tokiu būdu Vakarų šalys neturės tiesiogiai įsigyti rublių, ką iš esmės galėtų padaryti tik su Rusijos centriniu banku, kuriam taikomos sankcijos.

– Kritikos dėl tolesnės veiklos Rusijoje susilaukęs šokolado gamintojas Ritter Sport paskelbė, kad toliau eksportuos šokoladą į Rusiją, tačiau šioje šalyje nebus naujų investicijų ir, bent kelioms savaitėms, reklamos. Be to, pelnas, uždirbamas Rusijos rinkoje, bus aukojamas humanitarinės pagalbos organizacijoms.

– Apklausa rodo, kad 43 proc. Vengrijos premjero Victoro Orbano partijos Fidesz rinkėjų mano, jog Rusijos veiksmai “yra pagrįsti siekiant ginti savo interesus ir saugumą”. 37 proc. tam nepritaria. Vengrijoje savaitgalį vyks parlamento rinkimai, apklausos pergalę prognozuoja Orbano partijai, kuri keliais procentais lenkia opozicinių jėgų susivienijimą.

– Karo situacija apsunkina galimybes gauti patikimą ir kontekstualizuotą informaciją apie įvykius, todėl vertinimai turi būti atsargūs.

1 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top