Veidaknygė
Locked N’ Loaded
Sveiki pakilę 🙂 Žiūrim ką turim.
Kyivo kryptis:
-Ir toliau vyksta stumdymasis šiaurės vakariniame sektoriuje. Ivankiv – Irpen – Lizne – Makariv – Borodyanka ruože agresorius turi mažiausiai manevro laisvės, todėl ukrainiečiai stengiasi čia maksimalų kiekį čia pat „demilitarizuoti“. Dalis orkų pajėgų per Chernobyl traukiasi į Baltarusijos teritoriją, dalis lieka gynybinėse pozicijose ir kaunasi.
-Šiaurės rytiniame ir rytiniame sektoriuose situacija panaši. Prasidėjo taktinis dalies pajėgų atitraukimas nuo Chernihiv, tačiau šiuo metu teigti, kad dalinė miesto blokada nuimta negalime. Galimi du eigos variantai 1) orkai aplink miestą palieka mažesnes, tačiau gintis galinčias pajėgas ir toliau neleidžia Chernihiv kvėpuoti ramiai, 2 ) atsitraukia šiaurėn į geresnes gynybai pozicijas. Tuo pačiu ukrainiečiai toliau tęsia vakarėlį Brovary ruože – išlaisvinti Ploske, Svetilne and Hrebelky. Tokiu būdu ukrainiečiai ima kontroliuoti šiaurės rytines Brovary prieigas (kartu su keliais). Maža to, verda kautynės dėl Nova Basan. Tai bene didžiausias miestelis esantis aplink Brovary ir jo išlaisvinimas ženkliai pagerintų ukrainiečių pozicijas šiame sektoriuje. Per miestelį ir rytuose tekančios upės, tvyrančios pelkės artėjant šiltesniems orams ženkliai palengvins Brovary gynybą, leis kryptingiau telkti resursus tolimesniam puolimui.
Charkiv kryptis. Šalia vakarykštės sėkmės Mala Rohan ruože, ukrainiečiai toliau gerina savo pozicijas. Šį kartą į šiaurę nuo miesto. Jie prasimušė kiek šiauriau Derhachi ir vis tvirčiau kontroliuoja čia einančią geležinkelio liniją. Ši vietovė taip pat gausi upių, tad sunkiai tikėtina, kad greitu laiku orkai ukrainiečius iš čia išmuš. Svarbu pastebėti, kad agresoriui nebekontroliuojant kelio Charkiv – Sumy, jo grupuotė į vakarus nuo Kazacha Logan realiai gali vykdyti tik sienos priedangos funkcijas. Galimai, ilgai netrukus pamatysime ukrainiečių bandymus čia dar labiau spausti agresorių. Kilpa aplink orkų gerklę pamažu veržiasi iš šiaurės ir rytų.
Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange be didelių pakitimų. Atrodytų, kad prie Izyum esančios agresoriaus pajėgos išsikvėpė, persigrupuoja, tačiau grėsmė Slaviansk (o gal ir Kramatorsk išlieka). Ypač kai sektorių pasieks pailsėjusios orkų pajėgos. Tačiau agresorius kiek nurimusį spaudimą nuo Izyum bando kompensuoti suaktyvėjimu prie Popasna. Kol kas be didelių rezultatų.
-Centre toliau vyksta sekinančios pozicinės kautynės ties Novobahmutivka, Avdiivka.
-Pietų flange agresorius bando pralaužti ukrainiečių gynybą Zolota Nyva ir Velyka Novoselka. Čia orkai į ukrainiečių pozicijas įsirėžė pleištu, tad jei gynėjai turi rezervų, turbūt rengs/rengia kontratakas orkų vakariniame flange. Mariupolis toliau ginasi. Panašu, kad agresorius įžengė į “citadelę” (upių apjuostą gynybai palankią vietovę) iš vakarų, vyksta intensyvūs gatvių mūšiai. Tuo tarpu iš rytų ir pietryčių orkams nepavyksta kirsi bėgių, upės ir atviros vietovės.
Pietų kryptis. Ir čia ukrainiečiai nesnaudžia. Prisimenate, kalbėjome apie link Krivih Rih prasiveržusias orkų kuopos taktines grupes? Tai dabar jų kasdien vis mažėja, kadangi ukrainiečiai jau valo vakarinį Inhulec upės krantą (Orlove, Zagradivka ir Kochubeyevka), tad grėsmės Krivih Rih šiuo metu nėra. Kam yra grėsmė – tai rusų kol kas kontroliuojamam Chersonui. Tai orkai supranta ir bando rengti lokalias kontratakas.
Buvo klausiančių – kiek dar RF turi rezervų šalies gilumoje? Kad atsakyti skaičiais – reiktų valdyti neviešą informaciją, tačiau žvelgiant bendrai panašu, kad tai kas gali atvykti, gali tik susitprinti esančias Ukrainoje pajėgas, bet mūšių eigos nenulems. Pirmiausia dar kovose nedalyvavusios rusų pajėgos – tai dar prastesnės kokybės daliniai nei kaunasi dabar. Rusai gali elgtis dvejopai: 1) šviežias ir prastai parengtas pajėgas mesti bendrą katilą kovose dėl Donbaso; 2) šviežas pajėgas permesti į antraeilius ruožus (Kyivas) ir iš ten atitraukti kovose jau patyrusius padalinius. Kokį variantą pasirinks orkai priklausys nuo to kiek pirmos kategorijos armijų padalinių (iš 1 GTA, 41 – os, 20 – tos) turės pajėgumo kautis (ar nuostoliai neviršija 50 proc.). Tikėtina, kad tradiciškai orkai iš jau kovose dalyvavusių lipdo/lipdys bendras BTG (aišku, be jokios sąveikos, kaip visada), tad klausimas kiek tokių jie galės sukonstruoti.
Fotografijoje – ukrainiečių pakirstas paukštis.
***
Sveiki! tradicinė vakarinė apžvalga.
Kyivo kryptyje vyksta artilerijos dvikovos ir mūšiai. Kalbant apie RF pajėgų atsitraukimą, atrodo, kad judėjimas sienos link vyksta didesniais padaliniais nei anksčiau (pvz. BTG ar net brigados dydžio padaliniais). Šios operacijos vyksta ukrainiečiams nuolat juos stabdant ir palydint ugnimi (artilerijos smūgiai, kontratakos, pasalos). Orkai šiai operacijai atrodo rengėsi, nes šį kartą atsitraukia taktiškai, pvz. prisidengia iš anksto įrengtais minų laukais, pajėgomis ir artilerijos smūgiais (todėl tas sąlyginis apšaudymų suaktyvėjimas). Tačiau nepanašu, kad tai reiškia, jog orkai visiškai pasitrauks iš Kyivo krypties. Tikėtina, jie atsitrauks į gynybai patogesnes teritorijas ir mažesnėmis pajėgomis nei iki tol nuolat grasins sostinei, taip prikaustydami dalį ukrainiečių pajėgų. Ne toks buvo orkų sumanymas, tačiau jie nebeturi kitos išeities. Tai rodytų, kad šiaurės vakariniame sektoriuje orkai dar spardosi, o šiaurės rytiniame sprogdino tiltus į šiaurės rytus nuo Chernihiv, t.y. rengiasi čia gintis. Galimai didelė dalis kovingesnių pajėgų bus permesta į Donbaso kryptį (41 -oji armija ir 1 GTA). Tad dabar ukrainiečiai viską daro teisingai – kiek tik leidžia galimybės stengiasi kuo ilgiau neišleisti agresoriaus pajėgų, retina jas, vargina, kad kuo mažiau technikos ir gyvosios jėgos pasiektų Donbasą.
Charkivo kryptis. Ukrainiečių pajėgos išplėtė kontroliuojamą teritoriją rytuose ir sumušė šiame sektoriuje esančias orkų pajėgas (prie Mala Rohan 59 – tas tankų pulkas ir 138 – os motošaulių brigada sutrypti į purvą). Tai labai džiugina ir dėl to, kad ukrainiečiai nuo Charkivo turėtų gebėti padaryti daug blogo link Izyum judančioms orkų pajėgoms (tame tarpe atlaisvintoms pajėgoms nuo Kyivo).
Donbaso kryptis:
-Šiauriniame flange ukrainiečiai toliau ginasi anksčiau įvardintuose sektoriuose (Izyum, Slaviansk, Severodonetsk, Popasna). Padėtis ypač sudėtinga Izyum – Slaviansk sektoriuose, kadangi čia mestos pagrindinės orkų pajėgos. Jei agresoriui operatyviai pavyks permesti į šiuos sektorius kovingas pajėgas, ukrainiečiai neturės kito pasirinkimo kaip 1) pasiryžti kautis apsuptyje (kas ukrainiečiams šiame kare nėra naujiena, 2) atsitraukti į gynybai patogesnius ruožus.
-Pietinis flangas. Mariupolis dar kaunasi, mūšiai priartėjo (o gal jau ir persikėlė) į “citadelę”. Tuo pačiu orkai ir toliau be didelės sėkmės bando veržti nuo Volnovachos į šiaurės vakarus. Tuo atveju, jei kristų Mariupolis, agresorius turėtų daugiau pajėgų veržtis į Pietinio flango užnugarį.
Pietų kryptis. Agresorius praranda ir taip silpnas pozicijas Mykolaiv kryptimi, link Kryvih Rih prasiveržusios kuopos taktinės grupės stumiamos Chersono link. Iš karinės pusės žiūrint, greitai rusams likti Chersone taps labai pavojinga. Priartėjus ukrainiečiams ir apsiautus miestą, neabejotinai būtų atakuojami tie 2-3 tiekimo keliai per Dnieprą. Paradoksalu, bet ukrainiečių interesas, kad orkai mieste liktų kuo ilgiau, kad nebūtų sustiprintos Donbaso krypties Pietiniam flange agresoriaus pajėgos. Tad dabar ukrainiečiai gali padaryti tai, ko nepadarė pirmomis karo dienomis – artilerijos ugnimi uždengti ne tik vakarinį, bet ir rytinį Dniepro krantą Cherson apylinkėse.
Tad bendrai vertinant ukrainiečių tikslas galėtų būti:
-Kiek galima ilgiau neišleisti į Donbasą judančių/galinčių judėti pajėgų iš Kyivo krypties;
-Trikdyti į Izyum ir Mariupol sektorius judančias orkų pajėgas Charkiv ir Pietų kryptyse;
-Priimti sprendimus dėl potencialiai apsupime galinčių atsidurti pajėgų šiauriniame Donbaso krypties flange (gintis negalima atsitraukti – kur ukrainiečiai padės kablelį?);
-telkti laisvus rezervus ir mesti juo Dnipro link su tikslu vykdyti operacijas paremiant Donbaso grupuotės šiaurinį ir pietinį flangus.
***
Linas Karpavičius
32-a, 33-a ir 34-a karo dienos.
Ukrainos kariai pasiekė sieną su Rusija Sumų regione, o Rusijos pajėgos ir toliau darė spaudimą Ukrainos gynėjams netoli Iziumo Charkovo srityje.
Ukrainos pajėgoms svarbiausia padėtis išlieka Donbasas, daugiausia Iziumo ir Mariupolio miestas. Kitos fronto linijos išlieka gana stabilios, o Ukrainos pajėgos vykdo vietinius kontrpuolimus, kad išlaisvintų užimtas teritorijas.
Rusijos armija paskelbė apie kai kurių dalinių išvedimą iš Kijevo ir Černigovo sričių, tvirtindama, kad pasiekė norimų tikslų tame rajone. Šiaip ar taip, Ukraina yra svarbioje sprendimų kryžkelėje. Jie gali bandyti surengti kontrataką ir išvaduoti okupuotas teritorijas (jei Rusijos kariai iš tiesų pasitraukia) arba pasiųsti kai kuriuos Kijevą ginančius dalinius, kad sustiprintų Donbaso fronto liniją.
Kijevo sritis. Įnirtingos kovos tęsėsi netoli Irpino ir Hostomel.
Rusijos pajėgos atakavo Ukrainos pozicijas Motyžynų, Lychankos, Špytkio, Petruškio, Lisnės ir Dmytrivkos linijoje. Pranešama, kad Ukrainos kariai atrėmė atakas. Irpino meras paskelbė apie visišką miesto išlaisvinimą.
Rusija paskelbė apie kai kurių savo pajėų išvedimą į Baltarusiją. Rusijos artilerija toliau atakavo Ukrainos pozicijas šalia dabartinės kontaktinės linijos į vakarus nuo Kijevo.
Žitomiro sritis. Be pokyčių.
Černigovo sritis. Rusų kariai paliko Slavutych miestą, bet liko netoliese. Nei mieste, nei netoliese nėra Ukrainos karių.
Rusų daliniai, dislokuoti Snovkuose, pasitraukė per upę netoliese ir susprogdino tiltą už jų. Ukrainos pareigūnai pranešė, apie dar kelius tiltus, kuriuos šiandien Černigovo srityje sunaikino Rusijos kariai.
Černigovas visą laiką buvo apšaudomas.
Černigovas lieka apgultas. Rusija paskelbė apie kai kurių savo pajėgų išvedimą į Baltarusiją, tačiau artimiausios dienos parodys, ar tai tiesa.
Sumų sritis. Regiono sostinėje pirma rami naktis nuo Rusijos invazijos pradžios. Rytuose Ukrainos kariai įžengė į Slavnorodą, Krasnopiliją ir pasiekė sieną su Rusija. Operacija, skirta Sumų atblokavimui, prasidės netrukus.
Ukraina evakavo sužeistus civilius ir kariškius iš Trostianeco į ligoninę Sumų mieste. Tai parodo, kad kelias tarp Trostianeco ir Sumų yra saugus, o Rusija nėra apgulusi miesto.
Charkovo sritis. Ukrainos pajėgos atgavo Husarivkos kontrolę, pašalindamos galimą grėsmę dėl naujo puolimo tame rajone. Situacija Iziumo mieste yra kritinė. Pranešama, kad Rusijos kariai pasiekė tam tikrų laimėjimų pietinėje miesto dalyje, o kitos dalys netoli Kamjankos veržėsi į pietus.
Ukrainos pajėgos pradėjo stabilizavimo operaciją netoli Čiurujevo. Rusijos kariai toliau atakavo Ukrainos pozicijas netoli Topolske, Kamyankoje ir Tykhotske.
Pranešama, kad Sloviansko ir Barvinkovo kryptimi puolančią grupę sustabdė Ukrainos kariai.
Ukrainos kariai užėmė greitkelį tarp Charkovo ir Čušuvo.
Lugansko sritis. Apie įnirtingas kovas buvo pranešama netoli Rubižnės, Sievierodonetsko, Lysičiansko ir Popasnos.
Humanitarinė padėtis šiuose miestuose artėja prie katastrofiškos.
Donecko sritis. Ukrainos kariai sėkmingai atrėmė priešo ataką netoli Vuhledaro ir Solodke. Priešo artilerija dirbo netoli Pisky, Svitlodarsko ir Marinkos.
Rusijos pajėgos atakavo Ukrainos pozicijas netoli Niujorko ir nesėkmingai mėgino prasiveržti.
Pranešama, kad Ukrainos pajėgos atrėmė visas atakas Mariupolio mieste. Mūšiai tęsiasi. Miestas dalinasi į keturias pasipriešinimo zonas. Pusę miesto kontroliuoja Rusijos pajėgos.
Užvakar Rusijos kariai pasiekė Dramos teatrą miesto centre, Kalmiuskij rajono miestelį ir Azovo pulko bazę Livoberezhnyj rajone.
Zaporožės sritis. Rusijos armija bombardavo Stepnohirską ir Huliaipolę. Zaporožės regiono taryba patvirtino, kad Fedorivką ir netoliese esančias gyvenvietes kontroliuoja Rusija.
Mykolajivo sritis. Be pokyčių.
Chersono sritis. Rusijos kariai apšaudė Stanislavo kaimą, tuo patvirtindami, kad kaime yra Ukrainos karių.
Rusijos kariai atakavo Ukrainos pozicijas netoli Blahodatne, bet nesėkmingai. Ukrainin artilerija jau 12-ą kartą apšaudė Chornobaivką netoli Chersono.
***
Egidijus Papečkys
Trisdešimt penkta diena (kovo 30, trečiadienis)
Toliau vyksta susirėmimai, dažniausiai pasireiškiantys apšaudymais artilerija ir raketomis. Rusai neatsidžiaugia, kad pavyko sunaikinti beveik visą ukrainiečių tolimo veikimo oro gynybos sistemų S-300 bateriją, ir nesustodami rodo šių sunaikintų sistemų ir raketų vaizdą per visus kanalus. Iš tiesų, išvesti iš rikiuotės visą bateriją pasitaiko nedažnai, paprastai sunaikinama viena ar kelios mašinos, bet likusi baterijos dalis veikia. Šį kartą Fortūna šyptelėjo ir blogio pusei. Slovakija kaip ir neprieštarauja perduoti turimas S-300 Ukrainai, tai padėtų ukrainiečiams papildyti tiek pačių sistemų, tiek raketų joms skaičių.
x
Rusai skundžiasi, kad Lenkijos teritorijoje skraidantis NATO tolimojo radiolokacinio aptikimo ir valdymo (AWACS) lėktuvas (jame sumontuota milžiniška radiolokacinė stotis ir kita elektronika, kelių šimtų kilometrų spinduliu aptinkantis visus ore esančius objektus) informaciją perduoda tiesiogiai ukrainiečiams, todėl labai sunku atakuoti Ukrainos oro gynybos elementus ir kitus objektus netoli sienos. Tačiau tai netiesa – galimybės tiesiogiai perduoti informaciją iš lėktuvo ukrainiečiams nėra. Bet rusus suprantu – baimės akys didelės, o Vakarų palaikymas Ukrainai erzina ir neramina.
x
Lietuvos gyventojai, sako Rusijos propaganda, toliau išreiškia palaikymą specialiajai operacijai Ukrainoje. Palaikymas pasireiškė nupiešta raide Z ant plakatų, palaikančių Ukrainą. Galėtų važiuoti kariauti už Rusiją, jeigu jau palaiko, bet rašinėti raides nepalyginamai saugiau, nei bėgioti nuo ukrainiečių ugnies su rusiška uniforma.
x
Rusijos šovinistams aikčiojant dėl „išdavystės Stambule”, Kremliaus atstovas D. Peskovas jau paskubėjo pareikšti, kad iki taikos dar laukia ilgas procesas. Suprask – sąlygos dar gali pasikeisti.
x
Toliau daugėja informacijos apie rusų karių vykdomus karo nusikaltimus, ir aktyvėjantį Ukrainai lojalių asmenų sulaikymą okupuotose teritorijose. Ypač džiaugiasi sugavę ką nors, tarnavusį savanorių daliniuose „Aidar” ir „Azov”.
x
Mariupolio vis dar nepaima. Separatistai pasakojo, kaip metodiškai lygina su žeme miestą, taip mėgindami palaužti gynėjus.
Rytoj, Rusijos gynybos ministerija skelbia „tylos režimą” nuo 10:00 val. ryto, skirtą civilių evakuacijai iš Mariupolio ir Zaporožės. Kol kas visus tokius humanitarinius koridorius ir tylos valandas sugriovė patys rusai, tikėkimės – šį kartą išvesti civilius pavyks.
x
Pabaigai – stebėjau įrašą su į frontą vykstančiais pastiprinimais Rusijos pajėgoms. Pavieniai tankai, lydimi vilkikų (kad prireikus patemptų. Surūdiję, pasėdusiomis važiuoklėmis pėstininkų kovos mašinos BMP-2. Vienos šonai pridengti storos skardos lakštais. Jie neva turėtų būti papildoma apsauga nuo prieštankinių priemonių, tačiau realiai apsaugo tiek pat, kiek laikraštis. Nemažiau surūdiję sunkvežimiai, tempiantys vienas kitą. Akivaizdu, kad technika buvo užkonservuota ir ilgai saugota. Neilgai tarnaus fronte, gal net iki mūšio lauko neprivažiuos, užges pakeliui. O tie, kurie privažiuos, rizikuoja tapti tokiu laužu, kaip nuotraukoje. Anksčiau ar vėliau juos visus nusitemps ukrainiečiai su traktoriais.
Slava Ukraini!