Karas Ukrainoje. Trisdešimtoji trečioji (kovo 28-oji) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Labas rytas.

Kyivo kryptis:
-Šiaurės vakariniame sektoriuje agresorius pabandė pasiekti taktinių laimėjimų (užimti sankryžas ir gynybai patogesnes vietoves), tačiau buvo atmuštas.
-Šiaurės rytiniame sektoriuje pozityvios žinios. Kaip ir anksčiau minėjome į Slavutych orkai užėjo mažomis pajėgomis (kuoptos taktinė grupė plius Rossgvardija), ukrainiečiai ėmė juos iš visų pusių spausti ir agresorius pasitraukė iš miesto. Kitas klausimas – ar gynėjai turi pakankamai pajėgų, kad čia pasirengtų gynybai ir nebeleistų orkams grįžti. Kaip ten bebūtų Chernihiv blokavimo operacija orkams toliau nesiseka.
-Vakar sukaupęs pajėgų aplink Sumy, agresorius pabandė išmušti ukrainiečius iš užimtų vietovių, tačiau nesėkmingai. Jei taip ir toliau, ukrainiečiai netruks pajudėti dar toliau. Netolimoje ateityje galima nedrąsiai galvoti apie orkų pajėgų nuo Sumy atstūmimą.

Charkiv kryptyje be pakitimų. Čia dominuoja artilerija ir lokalios kontratakos iš abiejų pusių.

Donbaso kryptis:
-Dinamiškiausia padėtis šiauriniame flange. Čia agresorius pasiekė nedidelių taktinių laimėjimų Izyum mieste, tačiau gynėjai laikosi. Įnirtingi mūšiai verda Topolske, Kamyanka, t.y. pietinėse miesto prieigose. Panašu, miestas yra blokuotas, maža to, susidūrimai nerimsta aplink Sukha Kamyanka ( į pietus nuo Kamyanka keliu į Slaviansk). Soc.tinkluose stebint kaip orkų pajėgų ir tiekimo kolonos plaukia per Kupiansk į pietus, aprimusias orkų pastangas trūks plyš užimti Severodentsk (gal ir iš čia pajėgos permetamos link Izyum?), galima spėti – spaudimas Izyum sektoriuje tik didės. Norėtume viltis, kad vakarykštė ukrainiečių sėkmė prie Husarivka įgaus pagreitį ir atsiras reali grėsmė orkų Izyum grupuotės užnugariui. Tai viena iš nedaugelio galimybių stabilizuoti situaciją šiauriniame flange.
-Centre agresorius be didelių rezultatų toliau tręšia ir taip derlingą Ukrainos žemę.
-Pietų flangas. Mariupolis toliau ginasi, tačiau orkai (Izyum pavyzdžiu) pritraukinėja sąlyginai nedideles pajėgas iš įvairių ruožų (kuoptos taktinę grupę iš ten, iš ten ir žiū beveik BTG susidaro) ir bando perlaužti situaciją. Turbūt girdėjote Arestovičių – neatmestinas variantas, kad miestas gali būti užimtas. Tuo pačiu ukrainiečiai sėkmingai ginasi aplink Huilay Pole, taip neleidžia supti Pietų flango.

Pietų kryptyje. Be pakitimų. Orkai išnaudoja sąlyginę pauzę ir Rossgvardijos pajėgomis gaudo ukrainiečų aktyvistus.
Tokie reikalai. Formuojasi du karo poliai. Pozityvus – šiaurėje, negatyvus – rytuose. Negatyvų į bent neutralų ukrainiečiai galėtų paversti aktyvesniais veiksmais Charkiv ir Pietų kryptyse. Bet tai lengviau pasakyti nei padaryti.

Ukrainiečiai viską supranta, daro ką gali ir daro tai gerai.

***

Trumpas update.

Kyivo kryptis.
-Vis daugiau ženklų, kad šiaurės vakariniame sektoriuje agresorius linkęs pereiti gynybon bent tol, kol neatvyks pastiprinimas. Tiesą sakant iš to, ką matome dabar nepanašu, kad ir pailsėję ir žaizdas išsilaižę 35 – os armijos daliniai ir kitas papildymas drastiškai pakeis situaciją.
-Šiaurės rytiniame sektoriuje agresorius siekia įsitvirtinti Slavutych. Atrodytų, kad orkai visiškai nekontroliuoja viso miesto, kadangi dar priversti blokuoti apylinkes, kad į miestą nejudėtų ukrainiečių pajėgos. Tad nors ukrainiečiai nekontroliuoja Slavutych, tačiau čia pasiekęs taktinę sėkmę agresorius ir toliau negali blokuoti Chernihiv. Orkai jau antrą kartą pabandė artėti link Lukyanivka ir Rudnytske (aplink Brovary), tačiau ir vėl nieko nepešė. Tokios atakos dar kartą įrodo, kad orkams svarbiau yra eikvoti ukrainiečių šaudmenis, nei saugoti savus karius.
-Sumy apylinkėse ir kitoje sienos pusėje pastebėtas agresoriaus bandymas persigrupuoti. Tikėtina, ilgai netrukus jie pabandys išvalyti prarastą Trostyanets – Slavhorod – Krasnopolia trikampį.

Charkivo kryptis. Panašu, kad vienu metu atsakyti į ukrainiečių kontratakas prie Charkiv ir tuo pat metu pulti šiauriniame Donbaso flange, agresoriui nepakanka jėgų. Todėl Charkiv kryptyje orkai pergrupuoja pajėgas, kaupia resursus. Abi pusės viena kitą daužo artilerija, vyksta lokalūs susidūrimai.

Donbaso kryptis.
-Šiaurinis flangas sudėtingoje padėtyje. Izyum laikosi, tačiau atrodo per dieną ukrainiečiams nepavyko atmušti į pietus Slaviansk link prasiveržusių orkų. Nors priešas išsikvėpė ir perėjo į gynybą, tačiau tai maža paguoda – pramušęs landą per Kamyanka ir ją vis plėsdamas, agresorius toliau kaups pajėgas šiauriniame Slaviansk ruože. Tuo pačiu ir toliau orkai siekia blokuoti ir apsupti Severodonetsk grupuotę. Kol kas šios pastangos ir toliau nesėkmingos, tačiau jei kris Slaviansk, padėtis gali pasikeisti.
-Centre padėtis stabiliai gera (visos agresoriaus atakos atmuštos)
-Mariupolyje padėtis stabiliai sudėtinga.

Pietų kryptis. Čia dominuoja artilerijos dvikovos, pasalos per drąsiai ir per toli išvažiavusioms orkų tiekimo kolonoms ir pilietinio pasipriešinimo akcijos (Chersonas, Nova Kochovka). Vis dar sunku spręsti apie prieš kelias dienas paskelbtą ukrainiečių kontrataką prie Chersono, tačiau panašu ji išsikvėpė. Kita vertus, agresorius ir toliau negali perimti iniciatyvos į savo rankas. Silpno ir nuolat kapojimo orkų aprūpinimo sąlygomis tokia padėtis naudinga ukrainiečiams.

***

Linas Kojala

Zelenskis šiandien ilgai ir emocingai kalbėjosi su Rusijos žiniasklaidos kanalų Meduza, Novaya Gazeta, Kommersant, Dozhd atstovais.

Rusijos valstybinei žiniasklaidai neleidžiama šio interviu turinio platinti. Ir turbūt ne veltui.

Keli Zelenskio atsakymų akcentai:

– Mariupolis visiškai sugriautas, mieste – humanitarė katastrofa, gatvėse pilna žuvusiųjų kūnų. Zelenskis leido dalyje miesto likusiems Ukrainos kariams atsitraukti. Turėdami tokį pasirinkimo variantą, jie atsisakė, nes nenori palikti sužeistųjų ir žuvusiųjų.
– Būta bandymų tartis su Rusija dėl žuvusiųjų kūnų surinkimo. Bet nepavyko. Zelenskis apskritai emocingai klausė, jei taip elgiamasi su savais, daugelis kurių į karą buvo siunčiami labai jauni ir net nebūtinai žinojo, kur vyksta, tai ko tikėtis ukrainiečiams.
– Zelenskis sako, kad ukrainiečių socialiniai, kultūriniai tiltai su Rusija sugriauti, o didžiausią žalą rusų kalbai ir jos ateičiai padarė Putinas.
– Zelenskis palaiko Rusijos menininkų ir sportininkų tarptautinį boikotą. Prezidento teigimu, jie turi suprasti, kad yra politinės sistemos „tarptautinio įvaizdžio instrumentai”, net jei patys taip nemano.
– Apie derybas Zelenskis sakė, jog negali būti nei kalbos, jei Rusija toliau kartos nesuprantamus reikalavimus apie „demilitarizaciją ir denacifikaciją”. Ir vėl pridūrė, kad rusų kalbos statuso klausimą griauna pats karas, nes žmonės nenorės jos naudoti. Bet Ukrainoje visada visi kalbėjo taip, kaip norėjo. Zelenskis pakartojo, kad galima kalbėtis dėl neutraliteto ir branduolinio ginklo neturinčios valstybės statuso (Kremliaus atstovai kartoja, jog Zelenskis išsakė intenciją įgyti branduolinį ginklą). Bet tai turi būti derinama su saugumo garantijomis (svarbu, jog jos nebūtų tik „popierėlis, kaip kad Budapešto memorandumas” – reikalingas ratifikacijos saugumo garantijas suteiksiančių šalių parlamentuose procesas ir pan).
– Susitarimas neįmanomas, kol nebus išvesti rusų kariai. Jam patvirtinti reikalingas referendumas (nes parlamentiniu keliu keisti konstituciją užtruktų dar ilgiau), ir joks referendumas negalės vykti esant okupacinėms pajėgoms. Išvedimas – į ribas, egzistavusias iki vasario 24 d. invazijos, nes supranta, kad visas Ukrainos išvadavimas šiandien neįmanomas.
– Ukraina, priešingai nei skelbia Kremlius, neturėjo jokių ketinimų karine jėga atsiimti Krymo ar Donbaso (okupuotų iki šių metų invazijos).
– Dėl MiG-29 naikintuvų perdavimo, viskas priklauso nuo JAV ir Lenkijos. Zelenskis nedetalizavo, ar tai galėtų įvykti. Bet su JAV atstovais toliau svarbiausias klausimas yra ginklų tiekimas.
– Dalis Ukrainos karių, buvusių Gyvačių saloje, išgarsėjusioje dėl toli pasiųsto rusų karinio laivo, žuvo, dalis buvo paimti į nelaisvę. Tie, kurie buvo rusų nelaisvėje, susigrąžinti apsikeitimo karo belaisviais metu.
– Prezidentas atsiprašė, kad yra pavargęs, keliskart perklausė šalia sėdinčių kolegų, kaip išversti ukrainietišką žodį į rusišką (interviu vyko rusų k.).

***

Ukraina. 32-oji invazijos diena.
– Ukraina laikosi. Rusijos pajėgos, anot britų žvalgybos, koncetruojasi ties bandymu apsupti Ukrainos kariuomenę rytinėje šalies dalyje nuo Mariupolio pietuose ir Charkivo šiaurėje. Esminių pokyčių šiaurinėje fronto dalyje nepastebima, ukrainiečiai tęsia kontratakas.
– Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas nuogąstauja, kad Rusija gali mėginti suskaldyti Ukrainą į dvi dalis, panašiai kaip kadaise skilo Korėja. Anot Budanovo, Rusija “bando sukurti alternatyvią valstybę greta Ukrainos, okupuotose teritorijose steigdami paralelines valdžios struktūras ir versdami gyventojus atsisakyti Ukrainos valiutos.” Pavyzdžiui, manoma, kad netrukus Chersone gali būti bandoma įvesti rublį.
– Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nepalaiko JAV lyderio Joe Bideno įvardijimo, kad Putinas yra “skerdikas”. Macrono teigimu, svarbu toliau tęsti pokalbius su Putinu, nes Vakarų tikslas – sustabdyti karą į jį neįsitraukiant.
– Ukrainos vyriausybė įsigijo 5100 prieštankinės ginkluotės vienetų Matador iš Vokietijos ginklų gamintojo. Apie pusė ginklų jau pasiekė Ukrainą, likusi dalis bus tiekiama dalimis artimiausiomis savaitėmis. Pirkinio vertė – apie 25 mln. eurų.
– Ukraina nepripažins neteisėtų referendumų okupuotose teritorijose. LNR pseudorespublikos vadu prisistatantis Leonidas Pasechnikas užsiminė, kad “referendume” gali būti klausiama dėl teritorijos prijungimo prie Rusijos.
– Šveicarijos draudimo bendrovė Zurich kuriam laikui suspenduoja savo logotipo, kurio pagrindinis akcentas – raidė Z – naudojimą. Nenorima sukurti neteisingos sąsajos su okupacinių pajėgų naudojama žyme.
– JAV Valstybės sekretorius Anthony Blinkenas teigia, kad prezidentas Bidenas nekalbėjo apie Rusijos režimo pasikeitimą. “Prezidentas vakar pakartojo, jog Putinas negali būti įgalintas vykdyti agresijos prieš Ukrainą ar bet ką kita.” Tai buvo reakcija į Bideno frazę kalbos Varšuvoje metu, jog “Putinas negali likti valdžioje.”
– Austrijos žvalgybos agentūra turi didelių problemų su infiltruotais Rusijios agentais. Tas pats ir su šalies gynybos ministerija. Taip Financial Times teigė neįvardijamas šaltinis.

***

Egidijus Papečkys

Trisdešimt antra diena (kovo 27, sekmadienis)

Šiandien ir toliau visoje fronto linijoje vyko susirėmimai. Tai sunkūs mūšiai, tačiau juose siekiama tik vietinės reikšmės užduočių, be jokių ambicijų į gilesnį prasiveržimą ar priešo sutriuškinimą atskiroje fronto vietoje. Rusai mėgina palaikyti spaudimą, o ukrainiečiai ginasi ir nuolat vykdo piktas ir ryžtingas kontratakas.

x
* Rusijos pajėgos vėl vykdo persigrupavimą ir pasipildymą, ir artimiausiu metu turėtų suaktyvėti rusų puolimas keliose pasirinktose vietose. Kaip ir savaime ateina mintis apie būsimą rusų suaktyvėjimą Donbase, bet nenustebčiau, jeigu jie pamėgintų sustiprinti spaudimą ir kitoje, mažiau tikėtinoje vietoje.
Ukrainiečiai sako, kad mato šitą judėjimą, ir, pasak A. Arestovičiaus, dvi savaitės „nebus paprastos”. Tačiau žadama, kad agresoriaus pajėgos sulauks atsako, ir kad ukrainiečiai taip pat vystys puolimą, o ne tik ginsis. Tikėtina, kad ukrainiečiai ir toliau kariaus kaip iki dabar, neleisdami puolančioms Rusijos pajėgoms perimti iniciatyvą, daužydami ne tik fronte, bet ir aktyviai naikindami rusų užnugario aprūpinimo grandines.

x
* Mariupolyje vyksta sunkūs gatvių mūšiai, kuriuose apsupti ukrainiečiai ir toliau sėkmingai ginasi, bet suprantama, kad apsupime, be pastiprinimo ir tiekimo jų jėgos nestiprėja.

x
* Rusai nė kiek nemažina spaudimo ukrainiečių užnugariui, apšaudydami toli Vakarų Ukrainoje esančius taikinius.
Į Lvivą vakar buvo paleistos 80 raketų (vakar pranešta apie 52). Pasak A. Arestovičiaus, 72 iš jų numušė ukrainiečių oro gynyba. Sako, kad dalis jų nukrito pačios, bet tai vis tiek yra išaugusio meistriškumo įrodymas. Negaliu patvirtinti skaičių.

x
* Rusijos pajėgos giriasi apšaudę ir sunaikinę karinę techniką remontuojančias įmones. Tai suprantama, nes rusus neramina greitis, su kuriuo ukrainiečiai remontuoja trofėjinę rusišką techniką. Taip pat atakuojami oro gynybos elementai. Tai irgi suprantama – kol veikia ukrainiečių oro gynyba Vakarų Ukrainoje, rusų aviacija negali čia atakuoti nebaudžiama, o dalis raketų sunaikinama ore. Optimistiniais Rusijos gynybos ministerijos pranešimais netikiu, nes Rusijos pajėgos iki šiol demonstravo nesugebėjimą vykdyti efektyvų oro gynybos slopinimą, ir nesugeba padaryti kritinių nuostolių, dėl kurių ukrainiečiai nebepajėgtų apginti savo oro erdvės.

x
* Ir čia visais kanalais girdime tą patį – tegul Vakarai mums duoda ginklų, ir patys uždarysim dangų, be jokios neskraidymo zonos. Tačiau tuo pačiu pripažįstama, kad net jeigu Vakarai duotų daugiau sunkiosios ginkluotės, tame tarpe tankų ir kitų šarvuotų mašinų, kurios pasak V. Zelenskio dulka sandėliuose, reikėtų laiko šiai technikai įvaldyti ir įsisavinti.

x
* Toliau kalbama apie galimą Lenkijos naikintuvų MiG-29 perdavimą. Kažkodėl kalbama apie tai, kad sutinka amerikiečiai, nors jie niekada ir neprieštaravo. Svarbiausias klausimas – ar Lenkija ryšis juos perduoti, ir ką už tai mainais gaus Varšuva, kadangi naikintuvai lenkams patiems mirtinai reikalingi užtikrinti savo gynybai ir įsipareigojimams NATO. Kaip ne kartą sakiau, šie lėktuvai labai sutvirtintų Ukrainos oro gynybą ir bent jau teoriškai leistų užsitikrinti būtiną gynybą ore konkrečiame taške, pereinant į platesnio masto kontrpuolimą.

x
* Rusus labai erzina nauji ginkluotės tiekimai, beveik atvirai nerimaujama dėl 5100 prieštankinių granatsvaidžių Matador, atkeliavusių iš Vokietijos. Nes moderni vakarietiška ginkluotė efektyviai degina rusų šarvuotą techniką, pakirsdami puolančiųjų galimybes atakuoti, ir kerta per rusų karių moralę.

x
* Per mėnesį augantis tarpusavio pyktis išsilieja į karo nusikaltimus ir žiaurų elgesį su belaisviais. Paskutinėmis dienomis ženkliai padaugėjo tokio elgesio video įrodymų. Labai gaila, bet didesnė tokių įrašų dalis gali būti susieta su ukrainiečių karių veiksmais. Nereikėtų apsigauti – rusai labiau kontroliuoja savo karius, ir jų žiaurumo įrodymų mes matome mažiau. Be jokios abejonės, rusai suinteresuoti įtikinėti Vakarus apie tikrus ar menamus nederamo ukrainiečių karių elgesio atvejus, tikėdamiesi taip sumažinti paramą Ukrainai. Ukrainiečiai tą supranta, šiandien A. Arestovičius patvirtino, kad galimi ukrainiečių karių nusikaltimų atvejai bus tiriami ir nebus nuslepiami, jeigu pasitvirtins. Tuo Ukraina ir skiriasi nuo Rusijos, kadangi Kremlius nepripažins net hipotetinės galimybės, kad rusų kariai vykdo karo nusikaltimus ir niekada už tai saviškių teisiškai nepersekios.

x
* Stambule 28-29 d. vyks Ukrainos ir Rusijos derybos. A. Arestovičius sako, kad būtent dėl to rusai suaktyvins veiksmus, kad Putinas turėtų kozirių derybose. Tai yra patvirtina tai, ką rašiau ankstesnėse apžvalgose.
Reziumuojam:
1) numatomas didesnis rusų aktyvumas artimiausiu metu;
2) ukrainiečiai pasiruošę neleisti rusams šio aktyvumo išvystyti į kokius nors pasiekimus;
3) yra galimybė, kad artimiausių dviejų savaičių bėgyje bus pasiekta rezultatų derybose.
4) nuo savęs pridėsiu, kad nenustebčiau sulaukęs stipresnio ukrainiečių mėginimo Chersono kryptimi. Jeigu tik tam jiems užteks pajėgų, kadangi jų reikės atremti galimą rusų suaktyvėjimą kitomis kryptimis.

Слава Україні!

1 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top