Karas Ukrainoje. Trys šimtai penkiasdešimt penktoji (Vasario 13 diena)

Locked N’ Loaded | Veidaknygė

Geopolitinis kontekstas

Praėjusią savaitę Ukrainos prezidentas V. Zelenskis surengė eilę strategiškai svarbių vizitų Europos sostinėse. Įspūdingiausias (o gal ir reikšmingiausias) buvo apsilankymas Jungtinėje karalystėje. Įspūdingos kalbos ir susitikimai su tankus Challenger 2 perprantančiais Ukrainos kariais nustelbė mūsų galva, gana svarbų akcentą. Ukraina ir JK pasirašė Londono deklaraciją (nuoroda čia). Ją perskaičius, pirmas įspūdis, kad tai pirmiausia Londono įsipareigojimų Ukrainai paskelbimas ir įtvirtinimas.

Išvardinus kaip JK prisidėjo prie Ukrainos gynybos ir saugumo, pasižadama remti Ukrainos teritorinį vientisumą su Krymu ir kitomis okupuotomis teritorijomis (parama V. Zelenskio taikos planui), užtikrinti „grūdų susitarimo“ įgyvendinimą, toliau spausti agresorių sankcijų pagalba, remti Ukrainos integraciją į NATO, ginkluotųjų pajėgų vystymą žemėje, jūroje ir ore (ne veltui duotas nurodymas JK Gynybos ministerijai išsiaiškinti, kokius lėktuvus galima būtų perduoti Ukrainai) ir pan. Už visa tai, Ukraina turi išspręsti vieną problemą — korupciją.

Tuo pačiu, šią savaitę Vakarai skyrė dėmesio agresoriaus vadovui putkai. Virš Donbaso 2014 m. rusų numušto MH17 bylą tiriantys ekspertai pažymi, kad yra „stiprios indikacijos“ dėl asmeninės v. putino atsakomybės įvykdant šį teroristinį aktą. Kilpa vis labiau veržiasi.

Situacija fronte

Matydami ženkliai išaugusį mūšių intensyvumą ir patiriamus nuostolius (apie tai — trečiame skyriuje), galima teigti, kad anonsuotas agresoriaus puolimas jau prasidėjo.

Luhansko kryptis

Svatove. Agresorius visą savaitę intensyviai atakavo ukrainiečių grupuotės flangus. Savaitės pabaigoje jam pavyko nežymiai pasistūmėti šiauriniame flange, tačiau esmingai tai situacijos nekeičia. Ukrainiečiai vis dažniau rengė lokalias atakas Pershotravneve — Yahidne — Novoselivske ruože.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Kremina. Ukrainiečiai į agresoriaus atakas atsakė kontratakomis ir sugebėjo neužleisti pozicijų. Jie ir toliau grasina kirsti kelią Svatove — Kremina bei sugebėjo numušti agresoriaus puolimo tempą pietvakarinėse Kremina prieigose.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Lysychansk. Agresoriaus puolimas sulėtėjo, o ukrainiečiai savaitės pabaigoje pabandė tuo pasinaudoti. Jų kontratakos prie Zolotarivka kol kas neatsispindi kontaktinėje linijoje, tačiau priverčia agresorių į tai reaguoti.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

Bakhmut. Agresoriui pavyko pasistūmėti šiaurinėse ir šiaurės rytinėse Bakhmut prieigose. Nerimą kelią Krasna Hora gynėjų padėtis. Nepatvirtintais duomenimis rusams pavyko užimti šią gyvenvietę ir joje įsitvirtinti. Atsižvelgiant į tai, kad bent kol kas agresoriaus propagandiniuose kanaluose nefiksuojami pranešimai apie į nelaisvę paimtus ukrainiečius, tikėtina, kad išlikusiems gyviems gynėjams iš Krasna Hora pavyko sėkmingai atsitraukti. Kituose ruožuose agresoriaus puolimas arba įstrigęs (link Syversk) arba verčia rusus pasitelkti rezervus bei ieškoti naujų atakos vietų (Ivanivske).

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Avdiivka — Mariinka. Agresorius suintensyvino pastangas blokuoti Avdiivka iš vakarų, tačiau šie bandymai buvo tokie neprofesionalūs ir savižudiški, kad be didžiulių nuostolių rusams kažko labiau apčiuopiamo pasiekti nelabai pavyko. Ukrainiečiai sumaniai naudojo artileriją ir vykdė kontratakas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Vuhledar. Savaitės pradžioje agresoriaus bandymas šturmuoti Vuhledar įtvirtintą rajoną iš pietryčių, baigėsi pačių jų sutriuškinimu. Tačiau rusai neatsisako planų tęsti savižudiškas atakas, persigrupavo ir ėmė vėl pulti Vuhledar iš pietvakarių. Ukrainiečiai įvykių neskubina — naikina priešą, rengia apgalvotas kontratakas ir beatodairiškai nepuola.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Lokalus agresoriaus aktyvumas kontaktinėje linijoje negali lygintis su ukrainiečių intensyviais smūgiais rusų logistikos sistemai. Atakuoti kariniai objektai Mariupol, Berdiansk ir Melitopol, rusų priešraketinė ir oro gynyba šias atakas iš esmės pramiegojo.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Agresorius rodė aktyvumą atakuoti Odesa (laivo — drono smūgis tiltui, MLRS, raketų smūgiai). Tikėtina, tai yra bandymas trikdyti „grūdų susitarimą“, kad galimai vėl pabandyti įgauti bent kažkokį politinį svorį. O gal tai atsakas į prieš tai minėtą Ukrainos ir JK deklaraciją, kurioje „grūdų susitarimui“ taip pat yra skirtos eilutės. Tokiais smūgiais tarsi sakoma, kad rusija, o ne JK ar Ukraina laiko šio susitarimo vadžias.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Mūšių dinamika

Agresorius išliko ištikimas sau ir surengė masinį smūgį raketomis ir dronais. Rusai smogė ne tik raketomis Kh-101, Kh-555, Kalibr, iraniečių gamybos dronais — savižudžiais, bet ir S300 raketomis. Kaip ir spėta, rusai masinių smūgių metu vis dažniau naudoja netikslias ir sąlyginai netoli skriejančias oro gynybos raketas (iki 120 km) antžeminių taikinių naikinimui, taip tikėdamiesi Ukrainos oro gynybos dėmesį atitraukti nuo savo sparnuotųjų raketų. Jei tikrai toks planas buvo, tai jis neišdegė — ukrainiečiai numušė 61 agresoriaus sparnuotąją raketą. Tuo pačiu per šią savaitę rusai gerokai intensyviau naudojo UAV, todėl jų nuostoliai ženkliai išaugo (11 vs 49).

Agresoriaus nuostoliai visuose parametruose yra gerokai išaugę. Tai nulėmė prasidėjęs, plačiai anonsuotas puolimas bei intensyvios kautynės Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka bei Vuhledar sektoriuose. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai ženkliai išaugo (37 vs 68), MLRS nuostoliai išliko panašiame lygmenyje (6 vs 5). Taip pat džiugina, kad antrą savaitę iš eilės rusų oro gynybos priemonių nuostoliai išlieka gana aukšti (6 vs 7).
Rusų gyvosios jėgos nuostoliai taip pat ženkliai išaugo (5130 vs 6490), o rusų šarvuotos technikos netektys fronte padidėjo daugiau nei du kartus (62 vs 143).

Tikėtina, patirdamas didžiulius artilerijos nuostolius, agresorius savo manevrinius vienetus siekia paremti su aviacija iš oro, dėl ko padaugėjo lėktuvų ir sraigtasparnių nuostolių (1 vs 4).

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Prognozės

Tikėtina, kad agresorius intensyvins atakas Svatove sektoriuje, Ukrainos pajėgų grupuotės flanguose, neatmestini bandymai išstumti ukrainiečius nuo ruožo Pershotravneve — Yahidne — Novoselivske. Ukrainiečių didesnio masto puolimas šiame sektoriuje mažai tikėtinas. Turbūt jie pirmiausia bandys sumažinti agresoriaus puolimo potencialą ir taip sudaryti sąlygas savo ateities puolimo veiksmams.

Tikėtina, kad Kremina ir Lysychansk sektoriuose agresorius vykdys persigrupavimą, telks naujas pajėgas ir resursus. Taip pat bendromis šiuose sektoriuose esančių pajėgų pastangomis, sieks užimti ir įsitvirtinti linijoje Dibrova — Bilohorivka. Tokios rusų pastangos operacine prasme būtų pavojingos, todėl neatmestina, kad artėjančią savaitę ukrainiečiai taps aktyvesni, bandant lokaliomis atakomis sugriauti šiuos agresoriaus planus.

Atsižvelgiant į agresoriaus sėkmę prie Krasna Hora ir šiaurinėse Bakhmut prieigose, tikėtina, kad puolimas Syversk link bus kaip remianti (pagalbinė), ukrainiečių vienetus gynyboje kaustanti puolimo ašis. Galimai, agresorius mes dideles pastangas blokuoti kelią Slavyansk — Bakhmut bei plės savo kontrolę šiaurinėse miesto prieigose. Neatmestina, kad rusai koncentruos savo vienetus prie Ivanivske ir per kitą savaitę bandys perimti dalies kelio Kostyantinivka — Chasiv Yar — Bakhmut kontrolę. Tikėtina, kad vengdami grėsmės savo flangams, ukrainiečiai atitrauks rytiniame Bakhmutovka upės krante likusias savo pajėgas į dešinį krantą ir tęs miesto gynybą.

Tikėtina, nenorėdamas atiduoti iniciatyvos ukrainiečiams Vuhledar sektoriuje ir nepaisydamas didžiulių nuostolių, agresorius atnaujins Vuhledar įtvirtinto gynybos rajono puolimą, šį kartą atakuodamas iš pietvakarių. Tam jis yra sutelkė rezervus Pavlivka gyvenvietėje. Tikėtina, kad ukrainiečiai lokaliomis ir atsargiomis atakomis sieks išstumti rusus iš pietrytinių gyvenvietės prieigų bei stiprins pietvakarinės miesto dalies gynybą.

Neatmestina, kad reaguodami į suintensyvėjusius ukrainiečių smūgius Zaporizhia kryptyje esančiai agresoriaus logistikos sistemai, rusai vėl suintensyvins atakas Orihiv, Huliajpole ir Velyka Novosylka ruožuose. Taip agresoriaus pajėgos tuo pačiu sieks ir paremti savo kitų vienetų tikėtinus veiksmus Vuhledar sektoriuje.

4 8 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
85 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
85
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top