Teigiama, kad T. Birmontienei tapti kandidate padėjo jos ryšiai su buvusiu sovietiniu bendražygiu, kuris yra Nuolatinio arbitražo teismo narys Sauliumi Katuoka (Archyvo nuotr.)
Mindaugas Velička | Alfa.lt
Sovietinius karo nusikaltimus okupuotoje Lietuvoje šlovinusi buvusi Konstitucinio Teismo teisėja Tamara (Toma) Birmontienė nominuota Lietuvos kandidate į Tarptautinio baudžiamojo teismo, įsikūrusio Hagoje, teisėjus. Teismas yra nuolatinė institucija, kurio jurisdikcijai priklauso genocido nusikaltimas, nusikaltimai žmoniškumui, karo nusikaltimai ir agresijos nusikaltimai.
Šlovino sovietinius nusikaltimus
Užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad Lietuva nominuoja buvusią Konstitucinio Teismo teisėją T. Birmontienę kandidate į Hagoje įsikūrusio Tarptautinio baudžiamojo teismo teisėjas. Šis teismas nagrinėja tik baudžiamąsias bylas, susijusias su visą tarptautinę bendriją verčiančiais sunerimti labai sunkiais nusikaltimais. Romos statutu įkurtos nuolatinės institucijos jurisdikcijai priklauso genocido nusikaltimas, nusikaltimai žmoniškumui, karo nusikaltimai ir agresijos nusikaltimai.
Romos statutas numato, kad „visi teisėjai renkami darbui teisme pagrindinėms pareigoms ir pradeda dirbti nuo savo kadencijos pradžios“.
Pasipiktinimą kelia tai, kad į karo nusikaltimo bylas nagrinėjantį teismą siūloma teisininkė, kurios vienintelės disertacijos, apgintos 1988 metais, tema „Tarybinės milicijos sukūrimas Lietuvoje“, objektas – šlovinti okupacinio sovietinio režimo įvykdytus karo nusikaltimus Sovietų Sąjungos okupuotoje Lietuvoje.
Padėjo sovietinis bendražygis?
Teigiama, kad T. Birmontienei tapti kandidate padėjo jos ryšiai su buvusiu sovietiniu bendražygiu, kuris yra Nuolatinio arbitražo teismo narys, Sauliumi Katuoka (nuotraukoje sėdi viduryje – Alfa.lt).
„Lietuvoje kuo asmuo buvo lojalesnis okupaciniam režimui, tuo dabar tai tampa didesne vertybe“, – ironizuodamas T. Birmontienės nominavimu piktinosi Seimo narys Povilas Urbšys.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.