Locked N’ Loaded | Veidaknygė
Geopolitinis kontekstas
Šią savaitę geopolitinis kontekstas buvo užpildytas dėmesiu Kinijai. JAV dar kartą pakartojo, kad Kinija gali ryžtis perdavinėti ginkluotę ir šaudmenis rusijai. Mažai tikėtina, kad Kinija imtų naudoti jai tiesiogiai priklausančius karinius resursus. Tai susilauktų sankcijų, kurios nuo pasaulinės prekybos itin priklausomai Kinijos ekonomikai būtų itin skausmingos. Kas yra labiau tikėtina, kad Pekinas bandytų neleisti rusijai pralaimėti ir iš to gauti maksimalią naudą sau. Neatmestina, kad su tuo susijęs buvo JAV valstybės sekretoriaus A. Blinken apsilankymas Azijoje, kur jis susitiko su Kazachstano, Kirgizijos, Tadžikistano, Turkmėnistano ir Uzbekistano aukštas pareigas užimančiais pareigūnais. A. Blinken kalbėjo apie paramą šių šalių suverenitetui ir kitas diplomatines vingrybes. Neatmestina, kad be kitų klausimų amerikiečiai atkreipė šių valstybių dėmesį, kad iš kinų per jų rankas perduoti ar parduoti ginkluotę ir šaudmenis rusijai nebūtų pats išmintingiausias žingsnis.
Tuo pačiu, agresoriaus Sanča Pansa, baltarusijos diktatorius luka lankėsi Kinijoje ir susitiko su šios šalies vadovu Xi Jinpingu. Įdomu, kad jie abu išreiškė „ypatingą rūpestį taikiu konflikto Ukrainoje išsprendimu“, o luka parėmė Kinijos „taikos planą“. Mažai tikėtina, kad tokio lygio klausimas nebūtų suderintas su putka, todėl galima daryti tvirtą prielaidą, kad Kinijos „taikos planas“ yra bendra šių trijų režimų pozicija. Dėl ekonominių ir prekybos klausimų, taika labiausiai suinteresuota Kinija, tad tikėtina Pekinas putką ir luką pastatė prieš faktą, kad jei nori kinų paramos, turite palaikyti šį „taikos procesą“. Kremlius norėdamas tęsti karą, tačiau suprasdamas, jog dabar nepajėgus pasiekti strateginių rezultatų mūšio lauke galimai priima šią poziciją kaip galimybę įvykdyti strateginį persigrupavimą. Žinoma, rusai negali viešai kalbėti apie pritarimą šiam planui. Esminė priežastis — plane deklaruojamas šalių suvereniteto ir teritorinio vientisumo pripažinimas, kas pjaunasi su siekiu įtvirtinti Ukrainos teritorijų okupaciją ir aneksiją. Tačiau kremliaus tylus pritarimas ir leidimas lukai pritarti šiam „taikos planui“, leidžia daryti prielaidą, kad trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu rusijai reikalingas šis Kinijos plano įgyvendinimas.
Vokietijos kancleris O. Sholtz pareiškė, kad Vakarai tarpusavyje ir su Ukraina diskutuoja apie „saugumo garantijas“ nuo rusijos agresijos besiginančiai šaliai su sąlyga, kad ukrainiečiai apsigins nuo agresoriaus. Pažymėtina, kad tai kancleris pažymėjo prieš vizitą į JAV, tad tikėtina, jis brėžia atsargią ir diplomatišką Vokietijos poziciją, kad kol kas Berlynas nelinkęs suteikti aiškesnės Ukrainos narystės NATO perspektyvos. Neatmestina, kad taip rengiamais ne tik Sholtz susitikimui su J. Biden, bet kartu ruošiama dirva NATO suvažiavimo Vilniuje sprendimams. Labai tikėtina, tai tik Vokietijos derybinė pozicija, kuri gali keistis derybų metu, ypač jei būtų pasikeitimų fronte. Vokietijos ir JAV valstybių vadovų susitikimo metu viešai apsikeista diplomatinėmis malonybėmis, akcentuota Vakarų karinės paramos Ukrainai svarba, tačiau viešų pareiškimų dėl pokarinės Ukrainos nefiksavome. Svarbiausia, kad diskusijos prasidėjo. Tuo pačiu O. Sholtz ir J. Biden pokalbių metu buvo paliestas ir Kinijos klausimas. Tikėtina, aptarti galimi bendri sprendimai jei Pekinas ryžtųsi bet kokia forma perdavinėti rusijai ginkluotę ir šaudmenis ar kitaip reikšmingai prisidėti prie karo prieš Ukrainą.
Po „Laisvos Rusijos savanoriško korpuso“ reido į rusijos teritoriją kol kas situacijos eskalavimo žingsnių iš agresoriaus pusės nematyti. Neatmestina, kad rusai planuoja atsaką, ar jis bus, kokio masto ir ar apskritai bus — pamatysime.
Situacija fronte
Luhansko kryptis
· Svatove. Šią savaitę mūšių intensyvumas gerokai sumenko. Jei savaitės pradžioje tai galima buvo nurašyti agresoriaus pajėgų pergrupavimui, tai savaitės pabaigoje sąlyginė ramybė virto tendencija. Galima daryti atsargią prielaidą, kad bent šiuo etapu agresoriaus bandymas judėti Kupjansk link nepavyko.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
· Kremina. Ukrainiečiai toliau neužleidžia pozicijų ir taip išlaikė kelio Svatove — Kremina kontrolę artilerijos ugnimi bei neprileido agresoriaus prie ruožo Zarizhne — Nevske — Makiivka. Maža to, jiems pavyko pastumti agresoriaus pozicijas Ploshchanka — Chervonopopivka ir taip sumažino jo galimybes pulti. Taip pat miškuose į pietvakarius nuo Kremina tęsėsi pozicinės kautynės, agresoriui nieko čia reikšmingo nepavyko pasiekti. Tiesa ir ukrainiečiams nepavyko nukirsti agresoriaus placdarmo Dibrova.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
· Lysychansk. Visą savaitę agresorius bandė judėti palei upę Severskyi Donets ir šiaurės rytinėse Bilohorivka prieigose. Nežymus pasistūmėjimas esmingai nepakeitė situacijos. Ukrainiečiai išlaiko pozicijas.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
· Bakhmut. Agresorius išvystė taktinę sėkmę Berhivka — Yahidne ruože, plėtė savo placdarmą ir pasiekė gynėjams kritiškai svarbų ruožą Bohdanivka — Khromove. Nors Ukrainos karinė vadovybė neigė išvedusi dalį pajėgų iš miesto, tačiau tokius pareiškimus greičiau galima vertinti kaip operacinį saugumą (OPSEC). Žvelgiant iš karinės logikos trumpėjanti kontaktinė linija ir agresoriaus stūmimasis flanguose negali diktuoti kito sprendimo, kaip tik dalies pajėgų išvedimas. Todėl labai tikėtina, kad ukrainiečių pagrindinės pajėgos buvo išvestos iš miesto, o Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vienetai yra pasiruošia gintis naujame gynybos ruože Chasiv Yar — Bohdanivka — Orikhovo Vasilyvka. Kitaip sakant, atsitraukiantys vienetai vykdo RPOL (angl. rearward passage of lines), t.y. kai vieni vienetai traukiasi per kitus draugiškus vienetus, kurie yra už jų (į gynybos gilumą) užėmę kitą gynybos liniją. Kitaip tariant Bakhmute kovoje vienetai greičiausiai judės į susitelkimo rajonus labiau į gylį ir ten vykdys ilgesnę reorganizacija, atsistatymą. Mažai tikėtina, kad tie patys vienetai (kuopos, batalionai), toliau užims naują gynybos liniją ir vėl kovos, bet sunku pasakyti, gali būti ir taip. Faktas, kad neužilgo bus pokyčių kontaktinėje linijoje. Mieste tikėtina kaunasi priešakiniai Ukrainos gynėjų pajėgų vienetai. Flanguose (pietvakarinis flangas Chasiv Yra, šiaurinis flangas Zeleznianske — Vaslivka) veikia stiprios ukrainiečių mechanizuotos pajėgos, kurios gynybiniais veiksmais, lokaliomis atakomis, intensyvia ir taiklia artilerijos ugnimi sutaro sąlygas draugiškų pajėgų atsitraukimui iš miesto.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
· Avdiivka — Mariinka. Agresoriaus operacijų didelis intensyvumas banguoja. Savaitės viduryje jautėsi štilis, tačiau antroje savaitės pusėje rusai pritraukė rezervus ir ėmė vėl rengti didesnio masto atakas, pasiekė nedidelių taktinių laimėjimų. Ypač sudėtinga situacija klostosi prie Mariinka, kur agresorius intensyvina puolimą vakarinėje gyvenvietės dalyje, taip grasindamas atkirsti ukrainiečių aprūpinimo kelius.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
· Vuhledar. Ukrainiečiai toliau tvirtina savo pozicijas ir kaupia resursus ateities operacijoms. Agresorius nesugalvojo nieko kito kaip dar kelis kartus pulti su, prastai artilerijos ir pėstininkų remiamomis, tankų ir PKM pagrindu sudarytomis pajėgomis. Dar įdomiau, kad puolama buvo per neišminuotą vietovę. Tokios savižudiškos atakos baigėsi nuspėjamu rezultatu.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Agresoriaus pastangos pasigerinti savo taktinę padėtį Orohiv, Huliajpole ir Velyka Novosylka apylinkėse baigėsi nesėkme, tad antroje savaitės pusėje rusų veiksmų intensyvumas gerokai sumenko. Ukrainiečiai tęsė smūgius agresoriaus logistinei sistemai bei atakas Mariupolyje. Vis dar nežinoma, kuom yra atakuojamas šis agresoriaus logistikai kritiškai svarbus miestas (dronai, Tochkos ar net GLSBD). Tačiau kas tikrai žinoma, tai ukrainiečių dronų smūgiai rusų kariniams taikiniams Krasnodaro srityje. Ne visi jie pasiekė norėtą efektą, tačiau pats tokių smūgių faktas vers agresorių veikti gerokai atsargiau.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Pietų kryptis
Ukrainiečiai UAV atakavo objektus Kryme, naudojo dronų spiečių taktiką. Dėl ukrainiečių UAV, raketų, artilerijos smūgių ir vis dar pilna apimtimi neveikiančio Kerch tilto, kryptyje veikiančios agresoriaus grupuotės logistinė situacija išlieka įtempta.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Mūšių dinamika
Nepaisant prognozių, agresorius šią savaitę nerengė masinių raketų ir UAV smūgių. Nors rusų dronų nuostoliai nežymiai paaugo (21 vs 29), tačiau visgi dinamika šioje srityje gerokai mažesnė nei buvo metų pradžioje. Neatmestina, kad rusai juos taupo ateities masiškiems smūgiams.
Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose išliko aukšti. Tai nulėmė intensyvios kautynės Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka sektoriuose. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:
Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai išliko tame pat lygmenyje (59 vs 59), tačiau MLRS netektys išaugo daugiau nei dvigubai (6 vs 13). Tai gali būti susiję su agresoriaus karštligišku bandymu perlaužti situaciją savo naudai. Galbūt rusai MLRS naudoja siekiant neleisti ukrainiečiams įsitvirtinti naujose pozicijose prie Bakhmut, dėl ko dar labiau prastėja agresoriaus OPSEC, o tuo naudojasi ukrainiečių žvalgai ir artileristai.
Agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai pasiekė metų pradžioje buvusias žemumas (4 vs 1), tai mažiausi nuostoliai šioje kategorijoje per pastarąsias 4 savaites. Tikėtina, po didžiulių ankstesnių savaičių netekčių, agresorius ėmė keisti oro gynybos vienetų vietas, stiprinti maskuotę, padidino stebėjimo ir išankstinio perspėjimo galimybes pasitelkiant radarus.
Rusų gyvosios jėgos nuostoliai (5270 vs 4990) ir šarvuotose technikos nuostoliai (141 vs 110) išliko panašiame, aukštame lygyje.
Agresoriaus aviacijos nuostoliai irgi grįžo į šiam mėnesiui būdingas aukštumas (2 vs 4).
Tikėtina, kad po dviejų savaičių resursų kaupimo agresorius ateinančią savaitę surengs masinį smūgį raketomis ir dronais — savižudžiais prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą.
Tikėtina, kad nepavykus sudaryti sąlygų Kupjansk puolimui, agresorius kurį laiką rengs atakas įvairiose kontaktinės linijos vietose bei telks resursus naujam bandymui užimti Kupjansk. Neatmestina, kad ukrainiečiai pabandys pasinaudoti šią situacija ir galimai imsis vykdyti intensyvesnes atakas šiauriniame flange arba prie Novoselivske.
Vertinimas dėl Kremina sektoriaus išlieka nepakitęs. Tikėtina, kad ukrainiečiai bandys vystyti taktinę sėkmę pietvakarinėse Kremina prieigose ir sieks trikdyti agresoriaus aprūpinimą kelyje Kremina — Rubizhne. Tuo pačiu, neatmestina, kad Ukrainos pajėgų vienetai pabandys spausti agresoriaus flangus prie Dibrova, tokiu būdu mažinant grėsmę Zarichne — Yampolivka. Galimai, agresorius intensyvins puolimą Zarichne link, su tikslu sudaryti sąlygas tolimesnėms operacijoms Lyman link.
Labai tikėtina, kad savaitės bėgyje ukrainiečiai užbaigs atsitraukimo operaciją iš Bakhmut ir kontaktinė linija nusistovės ties Ivanivske — Bohdanivka — Orikhovo Vasylivka — Zeliznianske.
Labai tikėtina, kad siekdamas išnaudoti tikėtinos sėkmės Bakhmut demoralizuojantį efektą, agresorius intensyvins atakas Avdiivka ruože, su tikslu bandyti apeiti įtvirtintą rajoną iš šiaurės (Krasnohorivka) arba/ir iš vakarų (Pervomaiske). Labai tikėtina, kad tokią pat taktiką agresorius naudos ir prie Mariinka. Savo ruožtu, tikėtinos Ukrainos vienetų didesnės atakos Vuhledar sektoriuje siekiant nustumti agresorių link Mikilske.
Tikėtina, kad ukrainiečiai intensyvins agresoriaus logistinės sistemos naikinimą jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse.