parakomanai.lt
Geopolitinis kontekstas
- Ši savaitė buvo viena sunkiausių Ukrainai diplomatinėje arenoje. Ginčai su Lenkija dėl grūdų ir tariamo ginkluotės paramos stabdymo Ukrainai, didžiąja dalimi buvo nulemtas Lenkijos vidaus politinės darbotvarkės. Dabartinė Lenkijos valdžia siekia susirinkti kuo platesnio elektorato balsus (pvz.: ūkininkai, pramonininkai). Panaši situacija ir JAV. Ruošiantis rinkimams šioje šalyje, šį kartą V. Zelenskio vizitas į Vašingtoną nebuvo toks šiltas, kaip praėjusį kartą. Šį kartą aistras kaitino ne Prezidento J. Biden sūnaus reikalai Ukrainoje ar ten D. Trumpo kliedesiai. Pastarojo vizito metu Ukrainos prezidentas sulaukė daug klausimų dėl perduotos ginkluotės naudojimo ir puolimo rezultatų, o dalis amerikiečių politikų nevengė pabrėžti, jog karinė parama Kyivui turi būti nutraukta. Kita vertus, JAV valdžios atstovai pabrėžė, jog Ukraina bus remiama ir toliau. Pentagonas patvirtino Abrams tankų perdavimą artimiausiu metu, taip pat tęsiasi diskusijos dėl ATACMS perdavimo Ukrainai. J. Biden pasakė, kad jos bus perduotos artimoje ateityje, nors ir toliau išlieka neaišku kada tiksliai bei koks kiekis. Lygiai taip pat, Lenkija nusimetusi „drama queen“ apsiaustą, pažymėjo, kad įsipareigojimai prieš Ukrainą bus tęsiami.
- Teisingumo dėlei, reikia pasakyti, kad Ukraina tam tikra prasme, savo aštria retorika, prisideda prie tokio pobūdžio kai kurių Vakarų valstybių veiksmų ir žodžių. Anksčiau matėme kaltinimų Vakarams dėl per lėto ar net sąmoningo paramos tempų lėtumo, dabar girdime priekaištus artimiausiai sąjungininkei Lenkijai, kad jos veiksmai grūdų klausimu padeda rusijai. Maža to, Kyivas grasino Varšuvai teismais dėl jos pozicijos šiuo klausimu. Suprantant, kad Ukrainos teisė ir pareiga ginti savo šalį, diktuoja poreikį iš Vakarų prašyti karinės paramos. Tačiau panašu, jog šių veiksmų taktika (kaip tai bandoma daryti), pasirenkama neįvertinant konteksto ir galimų pasekmių.
- Trumpa ir sėkminga Azerbaidžano karinė operacija Kalnų Karabache Ukrainos karo kontekste vertintina dviprasmiškai. Viena vertus, tai precedentas, jog teritorijos gali būti paimtos kariniu būdu. Kita vertus, ėmė kilti diskusijos, ar tai tik nėra v. putino dovana R. T. Erdoganui ir jo remiamam Azerbaidžanui už Turkijos sukalbamesnę poziciją Ukrainos atžvilgiu. Pagyvensim, pamatysim.
Situacija fronte
Luhansko kryptis
- Svatove. Ukrainiečiai surengė lokalias atakas prie Novoselivske ir pasiekė taktinę sėkmę. Rusai pabandė atakuoti pietiniame flange, tačiau ir vėl nesėkmingai. Vertinant bendrai, susidūrimai kontaktinėje linijoje įgavo pozicinį pobūdį, abi pusės vykdė pajėgų pergrupavimą ir reorganizavosi.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Kremina. Pirmoje savaitės pusėje okupantai bandė intensyvinti atakas pietiniame flange, tačiau ukrainiečiams apsigynus, mūšių intensyvumas aprimo. Agresorius su vienos ar kelių dienų pertraukomis organizavo lokalias atakas, tačiau kažko rimtesnio jam nuveikti nepavyko.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Lysychansk. Sektoriuje visą savaitę vyravo sąlyginis štilis. Abi pusės daugiausia dėmesio skyrė artilerijos darbui ir žvalgybai.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
- Bakhmut. Ukrainos pajėgos įsitvirtino ruože Klishiivka — Andriivka, rusai buvo priversti užimti pozicijas už geležinkelio. Ukrainos gynėjai priartėjo ir ugnimi ėmė kontroliuoti kelią Horlivka — Bakhmut bei sėkmingai smūgiavo agresoriaus V2 (31-osios desanto šturmo brigados vadavietei), o taip pat logistikos infrastruktūrai. Agresoriaus kontratakos nebuvo sėkmingos, o karštligiškas bandymas sustiprinti liniją Klishiivka — Andriivka — Kurdiumivka, savaime susilpnino kitus ruožus (pvz. Mayorske — Ozaranivka). Tuo pačiu, fiksuojamas Ukrainos pajėgų suaktyvėjimas šiauriniame flange.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
- Avdiivka — Mariinka. Agresoriaus pastangos susigrąžinti prarastas pozicijas Opytne nebuvo sėkmingos, mūšiai šiame ruože aprimo, Ukrainos gynėjai įsitvirtina. Kituose ruožuose tęsėsi sunkios pozicinės kautynės.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Vuhledar. Tikėtina, Ukrainos pajėgos nesiėmė aktyvesnių veiksmų nepavykus išvystyti sėkmės Velyka Novosylka sektoriuje. Tuo pasinaudodami rusų vienetai suaktyvėjo Mykilske. Neatmestina, kad okupantai pabandys intensyvinti operacijas šiame ruože.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Savaitės bėgyje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus V2 ir logistinei sistemai Tokmak, Melitopol. Savo ruožtu, agresorius įvykdė keletą stiprių smūgių įvairiems objektams Zaporizhia mieste.
- Orihiv. Ukrainos pajėgos išplėtė operacijos rajoną ir per savaitę vykdė veiksmus ruože Kopani — Novoprokopivka — Verbove. Viena vertus, objektyvus poreikis diktavo plėsti pralaužos (placdarmo) flangus, taip įgalinant tolimesnes operacijas. Kita vertus, sutelkti agresoriaus rezervai ėmė intensyviai kontratakuoti su tikslu nukirsti ukrainiečių pleištą prie Robotyne, todėl Ukrainos pajėgos buvo priverstos į tai reaguoti. Viso to rezultate, Ukrainos vienetams pavyko nežymiai pasistūmėti visose puolimo kryptyse. Tačiau svarbiau yra tai, kad į mūšį mesti agresoriaus rezervai šiuo metu yra prikaustyti ir neturi galimybių primesti ukrainiečiams savo mūšio ritmo. Negana to, šios rusų pajėgos sparčiai tirpsta dėl nuolat patiriamų nuostolių.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
- Velyka Novosylka. Ukrainiečių puolimas Novodonecke — Novomayorske ruože įstrigo. Nepaisant sėkmingos pradžios, dabar jiems pasistūmėti nepavyksta. Aišku, Ukrainos pajėgos vis dar turi opciją atakuoti į flangą link Keremenchik, tačiau šiuo metu ja nesinaudoja. Neatmestina, kad sektoriuje agresorius sutelkė papildomų pajėgų ir esamomis sąlygomis ukrainiečiams pulti būtų per daug rizikinga. Rusų soc. tinkluose pasirodė informacija, jog Ukrainos pajėgos vykdo vienetų pergrupavimą. Tai būtų logiškas veiksmas siekiant prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Pietų kryptis
Ukrainos pajėgos išnaudojo praėjusią savaitę susilpnintą Krymo pusiasalio oro gynybą ir tęsė smūgių virtinę rusų kariniams objektams (Sevastopol, Saki, Dzhankoi). Matydamas tokią Ukrainos pajėgų atakų dinamiką, agresorius iš Krymo pusiasalio išvedė visus savo „Kilo“ klasės povandeninius laivus. Tuo pačiu, tęsėsi lokalios, tačiau kruvinos abiejų pusių operacijos Dniepro upės salose. Agresoriaus soc. tinklų kanaluose buvo skelbiama apie gerokai suintensyvėjusias Ukrainos pajėgų rotacijas dešiniajame (vakariniame) Dniepro upės krante bei naujų vienetų atvykimą.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Mūšių dinamika
- Galima teigti, jog okupantai pradėjo Ukrainos energetinės infrastruktūros atakavimą prieš artėjantį šaltąjį metų laiką. Tokią išvadą galima daryti, matant suintensyvėjusius rusijos smūgius raketomis. Dėl to yra ženkliai išaugę agresoriaus nuostoliai šioje srityje (0 vs 63). Tuo pačiu rusijos dronų nuostoliai išliko panašiame lygmenyje (149 vs 145).
- Agresoriaus nuostolių dinamika kituose parametruose rodo dideles rusų problemas kontaktinėje linijoje bei užnugaryje:
- Rusų gyvosios jėgos netektys kiek sumenko (3960 vs 3530), o šarvuotos technikos išliko panašiame lygmenyje kaip ir praeitą savaitę (139 vs 128).
- Tuo tarpu, okupantų artilerijos nuostoliai vėl ženkliai išaugo (205 vs 243). Svarbu, kad dėl didėjančio haubicų nuostolio, agresorius yra priverstas šiuos praradimus kompensuoti vietoje to naudodamas MLRS. Dėl šios priežasties, rusai pritraukinėja MLRS arčiau kontaktinės linijos, dėl ko nuotoliai šioje kategorijoje toliau išlieka aukšti (13 vs 13).
- Kiek sumenko agresoriaus nuostoliai oro gynybos sistemų kategorijoje (14 vs 8). Tai yra visiškai natūralu, kadangi rusai reaguodami į patirtus praeitos savaitės nuostolius, perdislokavo dalį vienetų, sustiprino maskuotę. Tačiau ir šiomis sąlygomis rusų nuostoliai šioje srityje buvo ženklūs.
- Agresoriaus nešarvuotos technikos nuostoliai ir šią savaitę išliko aukšti (198 vs 197). Tik priminsime, kad nešarvuoti automobiliai į kontaktinę liniją atveža šaudmenis, degalus, atsargines dalis technikai, taip pat gabena maistą, vandenį, gyvosios jėgos papildymą, išveža sužeistuosius. Tad jau antrą mėnesį išliekantys rekordiniai nuostoliai šioje srityje rimtai silpnina agresoriaus pajėgas.
Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus paskutinių dviejų savaičių nuostolių dinamiką.
Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant parodyti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.
Šaltinis: Ukrainos Generalinis štabas.
Bendras vertinimas ir prognozės
- Labai tikėtina, kad vidaus politiniai procesai tam tikrose Vakarų valstybėse toliau bus vienu iš veiksnių, darančių įtaką karo Ukrainoje eigai. Lenkijos atveju labai tikėtina, kad ši perdėm aštri retorika baigsis su rinkimais, nes nepriklausoma ir saugi Ukraina — gyvybiškai svarbus Lenkijos interesas. Tuo tarpu, JAV visuomenės nuovargis ir politikų bandymas juo pasinaudoti gali turėti įtakos karinei ir finansinei paramai Ukrainai, kaip ir kitų metų sprendimams dėl potencialaus Ukrainos pakvietimo prisijungti prie NATO.
- Tikėtina, kad kaip dirgiklis šiuose procesuose gali tęstis aštri Ukrainos retorika Vakarų karinės pagalbos atžvilgiu. Matant, kad tai nutinka jau nebe pirmą kartą, galima sakyti, jog tai yra sisteminė Ukrainos diplomatijos problema, kuri nuovargio ir rinkimų Vakaruose sąlygomis gali sustiprinti paramos Ukrainai skeptikų gretas Vakarų valstybėse.
- Neatmestina, kad okupantai organizuos dažnesnius masinius raketų smūgius Ukrainos energetinei infrastruktūrai ir taip prieš artėjantį šaltąjį metų laiką sieks paskatinti Ukrainos gyventojus spausti valdžią priimti rusijos kvietimą sėstis prie derybų stalo.
- Ukrainos pajėgos toliau veikia pirmos plataus masto puolimo operacijos fazės paskutiniame etape (priešo pajėgų sukaustymas, klaidinimas, galimybių pagrindinėje ir remiančioje puolimo ašyse sudarymas), kurią pagal NATO standartus galima būtų įvardinti angl. shaping operations.
- Pietų kryptyje ukrainiečiai gerokai sutrikdė rusų oro gynybą, taip suintensyvindami smūgius agresoriaus V2 ir logistikos sistemai. Tikėtina, kad Ukrainos pajėgos tęs šias operacijas bei sieks paralyžiuoti rusų valdymą ir logistiką. Tuo pačiu, neatmestina, kad su aviacijos parama (dėl išretintos agresoriaus oro gynybos tai daryti tapo lengviau) Ukrainos gynėjai gali pradėti platesnio masto puolamąsias operacijas ant žemės (pvz. placdarmo prie Antonovo tilto išplėtimą, Kinburno nerijos išlaisvinimą, naujų placdarmų kairiajame Dniepro upės krante suformavimą ir pan.).
- Orihiv sektoriuje Ukrainos vienetai plečia placdarmą link Novoprokopivka ir Verbove, siekdami pralaužti okupantų pagrindinę gynybos liniją Robotyne — Verbove ruože. Tuo pačiu, jie ėmė intensyviau atakuoti vakariniame ruože (Kopani), kas leidžia sustiprinti Ukrainos pajėgų flangus. Tikėtina, taip ukrainiečiai gali sau atverti kelius tiek į rytus link Polohy, tiek į pietus link Tokmak.
- Bakhmut sektoriaus pietiniame flange Ukrainos gynėjai ne tik turi iniciatyvą, bet ir ima dominuoti. Agresoriui bandant karštligiškai kamšyti skyles Klishiivka — Andriivka — Kurdiumivka ruože, natūraliai kitur gynybos linijoje atsiveria silpnosios vietos. Neatmestina, kad ukrainiečiai bandys jomis pasinaudoti (pvz. Mayorske — Ozaranivka).
- Tikimybę, kad Ukrainos pajėgos pasieks sau išsikeltus tikslus, didina jau antrą savaitę išliekantys itin aukšti agresoriaus nešarvuotų automobilių nuostoliai, kurie yra naudojami aprūpinimui pervežti bei ženkliai išaugusios artilerijos sistemų netektys.
- Sustojusios ukrainiečių operacijos Velyka Novosylka sektoriuje gali paskatinti intensyvesnes agresoriaus operacijas, su tikslu perimti iniciatyvą šiame arba šalia esančiuose sektoriuose (pvz. Vuhledar).