Locked N’ Loaded
Sveiki mielieji ir Jūsų teismui — savaitės (liepos 30 — rugpjūčio 5 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.
Geopolitinis kontekstas
- Praeitos savaitės pabaigoje pasklidę gandai apie Saudo Arabijoje rengiamą tarptautinį forumą dėl karo Ukrainoje sureguliavimo virsta kūnu. Turbūt neatsitiktinai, kad iki tol paslaptyje laikytas susitikimų formatas (pirmas įvyko Danijoje) paviešintas kaip tik tuo metu, kai rusija pasitraukė iš “grūdų susitarimo”. Būtent „Global South“ šalims jis (o tiksliau jo sukeltos pasekmės) yra aktualiausios. Skelbiama, kad susitikime dalyvauja apie 40 šalių, tačiau detalus sąrašas nėra aiškus. Žinoma, kad dalyvauja JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais J.Sullivan, Ukrainos prezidento administracijos vadovas A.Yermak, Kinijos specialus pasiuntinys Lui Hui. Taip pat susitikime dalyvauja Irano, Brazilijos, Indijos atstovai. Apžvalgos parengimo metu apie susitikime priimtus sprendimus nėra žinoma.
- Galima sutikti, kad šis susitikimas — tai bandymas 1) ieškoti bendrų sąlyčio taškų valstybių pozicijose karo/taikos Ukrainoje klausimu prieš artėjančią Jungtinių tautų Generalinę asamblėją, 2) ieškoti praktinių sprendimų dėl „grūdų susitarimo“ alternatyvos, 3) tikėtina, aptarti kitus klausimus, kaip pavyzdžiui įvykiai Afrikoje (perversmai ir atskirų valstybių staigi gravitacija rusijos link). Tačiau sunku būtų palaikyti požiūrį, jog šiame susitikime šalys ieškojo būdų ir sąlyčio taškų kaip įgyvendinti V. Zelenskio taikos planą ar tuo labiau tarėsi kaip nugalėti rusiją. Neabejotina, kad Kinija bandė stumti savo 12 — kos punktų planą ir ieškoti dalyvių pritarimo jam. Labai tikėtina, Iranas bandė apsaugoti savo „darbinius“ santykius su rusija, bei išpešti maksimalios naudos sau sankcijų klausimu. Tai sunkaus diplomatinio mūšio pradžia, o ne malonus pasipliurpimas prie šampano taurės.
- Kodėl į susitikimą nepakviesta rusija kaip ir aišku — nenorima prie stalo turėti dirgiklio, kuris visokeriopai trukdys diskusijoms. Su tokiu formatu tikėtina Kinija sutiko po kremliaus žvanginimo branduoliniu ginklu baltarusijoje, pasitraukimo iš „grūdų susitarimo“ ir rusų džiazo Afrikoje. Iranas ant Maskvos griežia dantį dėl rusų pozicijos salų Persų įlankoje klausimu, todėl irgi panašu linkę pastatyti agresorių į vietą. Tačiau nelabai aišku, ar šiame susitikime dalyvavo Turkijos atstovas. Ar tai signalas Ankarai, kad jos žaidimėliai su putinu dėl „grūdų susitarimo“ atsibodo? O gal pats R.Erdoganas atsisakė dalyvauti, manydamas, kad dvišalis ryšys su rusija ir būsimas jo ir v.putino susitikimas yra svarbiau? O gal tai galios žaidimų tarp Turkijos, Irano ir Saudo Arabijos išraiška? Kol kas galime tik kelti klausimus.
Situacija fronte
Luhansko kryptis
- Svatove. Agresoriaus išlaikė placdarmą vakariniame Zherebec krante Novoyehorivka — Nadya ruože, tačiau čia prarado iniciatyvą. Ukrainiečiai artilerija ir lokaliomis atakomis čia diktavo mūšio tempą. Tai matydamas agresorius suaktyvino veiksmus centriniame ruože (Novoselivske). Jam pavyko nežymiai pasistūmėti, tačiau ukrainiečiai stabilizavo padėtį.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Kremina. Tęsėsi agresoriaus atakos Chervonopopivka, Torske ir Dibrova ruožuose, ukrainiečiai atsakydavo tikslia artilerijos ugnimi ir kontratakomis. Rusai antroje savaitės pusėje suintensyvino atakas pietiniame flange, tačiau didelių laimėjimų jiems pasiekti nepavyko.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Lysychansk. Savaitės antroje pusėje agresoriui pavyko nežymiai nustumti ukrainiečius šiaurės rytinėse Bilohorivka prieigose ir sumažinti grėsmę Severskyi Donets upės vingyje esančiai savo grupuotei. Tai palengvina rusų operacijas Kremina sektoriaus pietiniame flange.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
- Bakhmut. Ukrainos pajėgos pasigerino savo padėtį pietiniame flange ir sistemingai artilerija daužė agresoriaus vienetus gynybos gilumoje. Savo ruožtu rusai ne tik permetė rezervus bei nesėkmingai kontratakavo, tačiau suintensyvino gynybos parengimo darbus antroje linijoje (Opytne — Odradivka — Mykolaivka Druha -Zaiceve). Kituose ruožuose visą savaitę dominavo pozicinės kautynės.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
- Avdiivka — Mariinka. Savaitės bėgyje ukrainiečiai sugebėjo sėkmingai kontratakuoti prie Nevelske ir Opytne. Kas liečia pastarąją vietovę, tikėtina, ukrainiečiai per pastarąsias dvi savaites sudarė sąlygas siekti gyvenvietės išlaisvinimo. Tad neatmestina jie gali imtis lokalaus puolimo išmušant rusus iš Opytne.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Vuhledar. Ukrainiečiai atnaujino atakas Mikylske, kurių išdavoje Ukrainos pajėgos įsitvirtino dalyje gyvenvietėje esančių aukštumų. Taip pat ukrainiečiai pasistūmėjo Solodke link. Tikėtina, taip rengiamos sąlygos platesnio masto puolimui bendra Volnovakha kryptimi, tačiau tam reikalinga izoliuoti arba sunaikinti kontratakuoti galinčias agresoriaus grupuotes flanguose (Novomayorske ir Mariinka ruožai).
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Savaitės bėgyje ukrainiečiai intensyviai smūgiavo agresoriaus logistinei sistemai (Tokmak, Melitopol, Mariupol).
- Orihiv. Ukrainiečiai tęsė lokalias atakas Kamyanske-Zherebyanky ruože, tačiau savaitės bėgyje kontaktinė liko išliko stabili. Prie Robotyne ukrainiečiai įsitvirtino praeitą savaitę išlaisvintose teritorijose, ir atmušinėjo agresoriaus kontratakas. Tuo pačiu savaitės antroje pusėje Ukrainos pajėgos dar šiek tiek išplėtė savo kontroliuojamą teritoriją Robotyne šiaurės rytuose. Savo ruožtu rusai vykdė intensyvias kontratakas ir siekė maksimaliai apsunkinti ukrainiečių įsitvirtinimą. Jiems pavyko pasistūmėti no man land ir kiek sumažinti grėsmę Verbove. Visgi esmingai tai situacijos nekeičia.
Vertinimas: Iniciatyvą turi ukrainiečiai.
- Velyka Novosylka. Ukrainiečiai išlaikė pozicijas Staromayorske ir atakavo kitoje upės pusėje esantį Urozhaine kaimą. Čia pasiekė taktinę sėkmę įsitvirtindami šiaurinėse gyvenvietės prieigose. Tuo pačiu savaitės pabaigoje Ukrainos pajėgos pradėjo gyvenvietės puolimą nuo Staromayorske.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Pietų kryptis
Ukrainos pajėgos savaitės bėgyje tęsė smūgius agresoriaus karinei infrastruktūrai Krymo pusiasalyje bei Krymo bottlenecke‘e. Tuo pačiu pažymėtini sėkmingi pirmieji Ukrainos jūrų dronų smūgiai rusijos kariniam laivynui. Pažeistas laivai nubuksyruoti į Novorosijsko jūrų uostą, kas sudavė ne tik karinį, bet ir dar vieną reputacinį smūgį agresoriui. Kalbant apie veiksmus ant žemės, ukrainiečiai intensyvino veiksmus Dniepro upės deltoje, salose ir šiek tiek išplėtė placdarmą kairiajame upės krante prie Antonovo tilto.
Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.
Mūšių dinamika
- Aptariamuoju laikotarpiu agresoriaus smūgiai raketomis gerokai sumenko, kas atsispindėjo nuostolių grafoje (49 vs 12). Masiškumą agresorius bandė kompensuoti tiksliniais smūgiais Ukrainos jūrų uostų infrastruktūrai ir kitiems objektams naudojant mažą kiekį moderniausių rusijos turimų raketų (pvz. Kinzhal) ir intensyvindamas smūgius dronais-savižudžiais. Tai įrodo agresoriaus nuostolių dinamika pastarojoje grafoje (53 vs 115)
- Pažiūrėkime detaliau į agresoriaus nuostolių dinamika kituose parametruose:
Rusų gyvosios jėgos nuostoliai (3740vs 4000 ) ir šarvuotos technikos netektys išliko panašiame lygmenyje (123vs 116) išliko panašiame lygmenyje kaip praėjusią savaitę
- Tuo tarpu bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai vėl išaugo (138 vs177 ). Be to, ženkliai išaugo rusų nešarvuotų automobilių nuostoliai ( 103 vs 166 ). Reikia pasakyti, kad ši technika didžiąja dalimi skirta logistikai, ir tai demonstruoja 1) suintensyvėjusias Ukrainos pajėgų pastangas atakuoti agresoriaus užnugarį, 2) automobilių parko naikinimas turi tiesioginę įtaką artilerijos, oro gynybos ir manevrinių vienetų kovingumui (šaudmenų, degalų, maisto, vandens, gyvosios jėgos papildymo pristatymas į pozicijas).
Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus nuostolių dinamiką.
Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.
Šaltinis: Ukrainos Generalinis štabas.
Bendras vertinimas ir prognozės
- Ukrainos pajėgos toliau veikia pirmoje plataus masto puolimo operacijos fazėje (priešo pajėgų sukaustymas, taktinis klaidinimas, galimybių pagrindinėje ir remiančioje puolimo ašyse sudarymas), kurią pagal NATO standartus galima būtų įvardinti angl. shaping operations.
Ukrainiečiai:
- Orihiv sektoriuje įsitvirtino agresoriaus pagrindinės gynybos linijos prieigose,
- Velyka Novosylka sektoriuje metodiškai link jos artėja,
- Vuhledar sektoriuje pradėjo lokalias operacijas siekiant sukurti sąlygas ateities puolimui Volnovakha link.
Tikėtina, Ukrainos pajėgos pasiekė pirmos fazės paskutinį etapą ir kuria sąlygas pradėti antrąją puolimo fazę (oponento pagrindinės gynybos linijos pralaužimas pagrindinėje puolimo kryptyje ir placdarmo sudarymas). Tiesa, tos sąlygos dar nėra sukurtos, o agresorius intensyviomis kontratakomis Robotyne ruože neleidžia šio proceso tęsti. Tikėtina artimiausią savaitę ar dvi bus siekiama išplėsti placdarmus rengiantis pulti pagrindinėje ir remiančioje puolimo ašyse Zaporizhia kryptyje.
- Neatmestina, kad ukrainiečių veiksmai Juodojoje jūroje gali tapti asimetriniu atsakymu agresoriui į jo veiksmus prieš Ukrainos jūrų uostų infrastruktūrą.
- Tikėtina, kad susitikimas Saudo Arabijoje bus kaip startinė pozicija valstybėms išsakyti savo pozicijas, tačiau greitų sprendimų taikos Ukrainoje link tikėtis nevertėtų.