Alfa.lt
Buvęs Nacionalinės saugumo agentūros, buvęs Centrinės žvalgybos valdybos, buvęs privačių įmonių, glaudžiai susijusių su šiomis žvalgybos institucijomis, darbuotojas Edvardas Snowdenas visam pasauliui atskleidė Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybės ir šių žvalgybos institucijų paslaptis. Jos vykdo visuotinį sekimą. Jos seka ne tik savo šalies visuomenės narius, bet ir savo partnerius, draugus ir sąjungininkus. Jos siekia didesnio ekonominio ir politinio pranašumo.
Kas yra Edvardas Snowdenas? Kodėl E.Snowdenas atskleidė JAV valstybės paslaptis? Ar teisingai jis pasielgė? Kokios šio E. Snowdeno veiksmo pasekmės visam pasauliui? Kaip turi reaguoti Lietuva? Apie tai ir dar daugiau pakalbėsime šiame straipsnyje.
Kas jis?
Jaunas, apie 30 metų vyras, baigė Merilendo koledžą ir įgijo informatiko specialybę. Po koledžo jis tapo JAV kariuomenės specialaus padalinio kareiviu. Tačiau karjeros kariuomenėje nepadarė. Po abiejų kojų lūžių paliko armiją. Įsidarbino Nacionalinėje saugumo agentūroje. Pradžioje saugojo Merilendo universitete esantį slaptą objektą. Vėliau, išėjęs iš NSA, įsidarbino Centrinės žvalgybos valdyboje, tapo informacinio saugumo specialistu. Kelis metus dirbo Šveicarijoje, Jungtinių Tautų atstovybėje. Buvo atsakingas už kompiuterinių tinklų saugumą. Išėjęs iš CŽV dirbo keliose su šia žvalgybine institucija susijusiose privačiose kompanijose. Prieš atskleidžiant informaciją E.Snowdenas gyveno gerai. Uždirbdavo apie 200 tūkst. JAV dolerių per metus, nuomojosi puikų namą ir turėjo gražią merginą.
E.Snowdenas yra prieštaringų charakterio savybių asmenybė. Iš vienos pusės, jis yra uždaras, nemėgsta bendrauti. Jo mergina pasakojo, kad buvo labai sunku jį įkalbėti eiti pasivaikščioti, aplankyti draugus ir panašiai. Jis beveik visą laisvą laiką praleisdavo prie kompiuterio.
Iš kitos pusės, E.Snowdenas siekė išskirtinumo, norėjo būti žinomas ir populiarus. Jis bandė tapti JAV kariuomenės specialaus padalinio kareiviu. Jis įsidarbino NSA, o vėliau CŽV. Juk vien tik būti šių institucijų darbuotoju yra didelis išskirtinumas. E.Snowdenui to nepakako. Vienu metu jis siekė modelio karjeros. Dalyvavo specialioje fotosesijoje. Pats E.Snowdenas socialiniuose tinkluose prisipažino, kad jam yra labai smagu, kai jo tinklalapį aplanko daug žmonių, kai daug kas „palaikina“ jo pasisakymus.
Kodėl taip pasielgė?
Daugelį žmonių, o, svarbiausia, pačias slaptąsias tarnybas kankina klausimas – dėl kokių priežasčių E.Snowdenas nusprendė atskleisti itin jautrias JAV vyriausybės paslaptis? Yra keli galimi atsakymai.
Pirmas. Už teisingumą. Pats E.Snowdenas aiškina, kad jis negali gyventi tokioje visuomenėje, kurioje egzistuoja neteisybė, kurioje valdžia seka kiekvieną visuomenės narį, kurioje yra pažeidinėjamos žmogaus teisės ir laisvės, kurioje valdžia daro nusikaltimus ir nėra už tai baudžiama, kurioje žmogus praranda kūrybingumą. Jis yra už teisingumą ir skaidrumą.
E.Snowdenas aiškino, kad 2008 metais, kai dirbo Šveicarijoje, susidūrė su įvykiu, kuris jį paskatino atskleisti JAV paslaptis. Jis kartu su kitais CŽV darbuotojais dalyvavo operacijoje. Jos metu darbuotojai prigirdė vieną Šveicarijos banko darbuotoją ir paskatino jį automobiliu važiuoti namo. Patys tuo metu paskambino policijai ir informavo apie girtą vairuotoją. Policija sustabdė bankininką ir areštavo jį. CŽV darbuotojai per savo kanalus sugebėjo padėti bankininkui. Apie šį skandalingą įvykį niekas nesužinojo. Bankininkas reputaciją išsaugojo. Tačiau už CŽV darbuotojų suteiktą pagalbą pasižadėjo teikti jiems informaciją apie banko klientus.
E.Snowdenas neįgyvendino savo kėslų. Jį nuo informacijos atskleidimo sustabdė tikėjimas jaunu, ką tik išrinktu JAV prezidentu Baraku Obama. E. Snowdenas manė, kad B.Obama sutramdys slaptąsias tarnybas, padarys valstybę skaidresnę ir demokratiškesnę.
Antra. Už pinigus. Šią versiją skleidžia įvairūs E.Snowdeno nekenčiantys asmenys. Jie teigia, kad E.Snowdenas už informacijos atskleidimą gaus milijonus JAV dolerių, kad jis yra kinų šnipas, kad ši operacija yra sumanyta iš anksto ir suderinta su užsienio šalimis. E.Snowdenas į šiuos teiginius atsakė, kad jeigu jis būtų norėjęs gauti pinigų, tai būtų informaciją pardavęs, o ne viešai atskleidęs, kad šiuo metu jis gyventų Kinijoje, dideliuose ir prabangiuose rūmuose. Jis griežtai paneigė, kad pagrindinis informacijos paviešinimo šaltinis yra pinigai. Visi faktai rodo, kad jis yra teisus.
Trečia. E.Snowdeno asmeninės charakterio savybės. Kaip jau minėjau, jis yra labai prieštaringa asmenybė (informacija apie E. Snowdeną surinkta iš viešų šaltinių ir, remiantis jais, padaryta išvada). Iš vienos pusės, jis nemėgsta bendrauti, yra uždaras. Iš kitos pusės, jis siekia populiarumo, žinomumo. Nori tapti dėmesio centre. Galbūt šis vidinis jausmas prasiveržė, ir jis tapo dominuojančiu, sprendimo priėmimo varomąja jėga.
Ypatingai šiais laikais, kai yra internetas, kai informaciją galima paskleisti akimirksniu, kai per kelias valandas informacija apkeliauja visą pasaulį, kai per vieną dieną gali tapti pasaulinio masto žvaigžde. Visi apie tave kalbės, visi apie tave rašys, visi norės tavęs paklausti, visi žinos tavo vardą ir tavo istoriją, visi komentuos. Tu galėsi mesti kovos pirštinę pačiam JAV prezidentui ir jis į tai reaguos. Tu būsi dėmesio centre, tu būsi vieniems didvyris, o kitiems niekšas, tačiau žinomas ir populiarus.
Sunku pasakyti, kuris motyvas paskatino E.Snowdeną mesti iššūkį pačiai didžiausiai ir galingiausiai valstybei pasaulyje. Mano manymu, buvo ne vienas motyvas. Buvo du. Pirmas ir trečias. Tikiu, kad jis yra už teisingumą, tiesą ir prieš, jo manymu, neteisingus ir nusikalstamus JAV valstybės institucijų veiksmus. Tačiau manau, kad nemažą įtaką priimant sprendimą padarė noras tapti žymiam, populiariam, žvaigžde.
Ar teisingai pasielgė?
Labai geras ir labai tinkamas klausimas. Atsakymas priklauso nuo to, kieno interesams atstovauji ir gini arba iš kieno letenos maitiniesi?
Jeigu atstovauji JAV valdžios interesams, tai E.Snowdenas pasielgė netinkamai ir nusikalstamai. Jis yra išdavikas ir turi būti nubaustas.
Jeigu atstovauji JAV visuomenės interesams ir žmonių teisėms bei laisvėms, tai E.Snowdenas pasielgė teisingai. Jis yra didvyris.
Jeigu atstovauji Europos Sąjungos šalims, tai E.Snowdenas pasielgė teisingai. Kodėl? Todėl, kad šis įvykis iššauks diskusijas visame pasaulyje. Valstybės atkreips dėmesį į ekonominį ir politinį šnipinėjimą. Diskusijos inicijuos naujų tarptautinių įstatymų, kurie pažabos žvalgybų veiklą ir sukurs joms naujas žaidimo taisykles, priėmimą.
Todėl, kad valstybės skirs didesnį dėmesį ir finansavimą saugumo priemonėms. Jos rūpinsis savo ir savo šalies saugumu. Saugumo klausimai nebus ignoruojami, nors trumpam jie taps pirmaeiliais.
Todėl, kad diskusijos apie slaptųjų tarnybų piktnaudžiavimą yra ir bus gera prevencinė priemonė. Visuomenė susipažins su naujais sekimo metodais, naudojamomis programomis ir žvalgybų turimomis galimybėmis. Ji reikalaus iš savo atstovų (parlamentarų) didesnės kontrolės šioms tarnyboms.
Įdomu tai, kad pasaulis nerimauja, reiškia nepasitenkinimą, diskutuoja ir ginčijasi, o Lietuva kol kas šiuo klausimu nieko nepasakė. Ji, susidaro toks įspūdis, neturi savo nuomonės, pozicijos. Lietuvos politikai tyli, žurnalistai taip pat tyli. Lyg problema neliestų jų ir būtų neaktuali. Mano giliu įsitikinimu, reikia diskutuoti, reikia turėti savo tvirtą nuomonę, reikia žinoti, ginti ir saugoti savo šalies ir visuomenės interesus.
Straipsnį norisi baigti šiais Liuksemburgo užsienio reikalų ministro Žano Aselborno žodžiais: „Jei šios ataskaitos yra teisingos, tai bjauru iš JAV pusės. Jungtinės Valstijos verčiau stebėtų savo slaptąsias tarnybas, o ne savo sąjungininkus“.