Alfa.lt
„Jei aš išdaviau ką nors, tai išdaviau valdžią, o ne žmones“, – teigė buvęs JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) darbuotojas Edwardas Snowdenas.
E. Snowdenas, neteisėtai pasisavinęs beveik du milijonus NSA slaptų failų ir nutekinęs juos „The Guardian“, „The Washington Post“ ir „Spiegel“ žurnalistams, atskleidė tris itin dideles problemas.
Pirmoji problema. JAV ir Britų žvalgybos agentūros – NSA ir GCHQ – neteisėtai rinko ir kaupė informaciją apie dešimtis milijonus žmonių, nesusijusių nei su terorizmu, nei su kitais nusikaltimais.
Žvalgybos agentūros naudojo dvi masinio šnipinėjimo programas „Prism“ ir „Tempora“, per kurias skaitė elektroninius laiškus, klausėsi ir slaptai įrašinėjo telefoninius ir internetinių forumų pokalbius, peržiūrėjo ir išsisaugojo privačius vaizdo įrašus ir nuotraukas, skaitė dokumentus, slaptai sekė ir fiksavo failų siuntimą, stebėjo asmenų elgesį socialiniuose tinkluose ir taip toliau. 2010 m. per parą „Prism“ sekimo sistema perimdavo ir įrašydavo į savo saugyklas daugiau kaip 1,7 mlrd. telefoninių pokalbių ir SMS žinučių bei 5 mlrd. kitų telekomunikacinių įvykių, pagal kuriuos galima nustatyti asmenų buvimo vietas ir jų judėjimą.
Prasidėjo žvalgybos agentūrų veiklos tyrimai. Didžiosios Britanijos parlamentas tiria savo žvalgybos agentūros GCHQ veiklą. Vokietijos parlamentas tiria JAV ir britų žvalgybos agentūrų veiklą savo teritorijoje ir prieš savo valstybės vadovus, politikus bei valdžios institucijas. Europos Sąjungos parlamentas tiria JAV žvalgybos veiklą savo vadovų atžvilgiu. Tyrimai yra vykdomi ir kitose pasaulio šalyse. Tyrimams vadovaujantys vadovai jau dabar viešai teigia, kad JAV ir britų žvalgybos tarnybos pažeidė tarptautinius susitarimus, tarptautinius ir Europos Sąjungos teisės aktus. JAV atstovų rūmų parlamentarai teigė, kad galimai yra pažeistos JAV Konstitucijos nuostatos.
Antroji problema. JAV žvalgybos agentūra NSA neužtikrino slaptos informacijos saugumo ir nesugebėjo jos apsaugoti.
Tai įrodo buvusio NSA darbuotojo E. Snowdeno atvejis. Jis niekam nežinant sugebėjo slaptai nukopijuoti ir išnešti 1,7 mln. slaptų NSA failų. Apie slaptos informacijos vagystę niekas nesužinojo iki to momento, kol ji nebuvo paviešinta spaudoje. Pats E. Snowdenas teigė, kad ne vieną kartą bandė atkreipti savo vadovų dėmesį į informacijos apsaugos spragas, siūlė griežtinti dokumentų kopijavimo ir siuntimosi procedūras, tačiau niekas į jo pasiūlymus ir išsakytus nugąstavimus nekreipė dėmesio.
Daugiau skaityti ČIA.