Štai kokia išvada peršasi susipažinus su A.Merkel šią savaitę išsakytomis mintimis – ji rėmė putiną, ji sukūrė sąlygas, kuriose užaugo šis monstras.
Ilgai tylėjusi prabilo A.Merkel. Ji davė interviu Die Zeit žurnalistams. Ji neatsiprašė dėl padarytų klaidų ir jų nepripažino. Ji ragino baigti karą už derybų stalo ir tartis. Diktatui derybose ne vieta. Ji tvirtino, kad teisingai elgėsi dėl dujotiekių. Ji sakė, kad padėjo Ukrainai sustiprėti.
Ką „gero“ padarė A.Merkel?
Vokietijos žvalgyba ir saugumas buvo nustumti į šalį kaip nereikšmingos institucijos. Jų keliamos problemos ir identifikuotos grėsmės tik erzindavo kanclerės biuro ir partijos atstovus. Apie tai ne kartą viešai kalbėjo šių institucijų vadovai.
Vokietijos kariuomenė buvo nustekenta iki tokio silpnumo, kad jos stipriausia dalimi tapo karinis dūdų orkestras. Finansavimas armijai buvo mažinamas. Įsipareigojimas NATO skirti du procentus šalies biudžeto armijai buvo ignoruojamas. Brigados buvo mažinamos ne vienetais, o dešimtimis.
A.Merkel krūtine stojo už „Šiaurės srautus“ dujotiekius. Kadencijos pabaigoje ji išvyko į JAV spręsti dujotiekio problemos. Tai viena iš pagrindinių kadenciją baigiančios kanclerės užduočių. Ji atkalbinėjo JAV prezidentą netaikyti sankcijų šiam projektui.
Ji darė viską, kad Vokietijos pramonė ir buitis taptų priklausomos nuo rusiškų dujų. Visi turi vartoti dujas, nes jos „švarios“ ir „pigios“.
A.Merkel pasisakė prieš Gruzijos ir Ukrainos stojimą į NATO. Ji išsakė neigiamą poziciją šių šalių atžvilgiu ir patvirtino, kad Vokietija nesutiks, kad jos būtų priimtos, nes nenori pyktis su Rusija.
A.Merkel Gruzijos ir Ukrainos (2014 m.) karuose spaudė ne putiną, o šių šalių vyriausybes reikalaudama nusileisti putinui, sėsti už derybų stalo, įšaldyti konfliktą, spręsti problemą kitais būdais, nors visiems buvo aišku, kad spręsti Rusijos problemą „kitais būdais“ neįmanoma, yra tik du keliai arba kovoti, arba pasiduoti. Merkel žinojo tai, būtų keista, kad nežinotų. Ji rūpinosi kitais interesais.
Jūsų prieštaravimus man atremiu šiuo pasakymu – šalies lyderis privalėjo matyti kylančią grėsmę iš Rusijos. Jis privalėjo imtis priemonių šiai rizikai suvaldyti. Jei lyderis būtų laiku sureagavęs, tai būtų išsaugojęs šimtus tūkstančių žmonių gyvybes ir taiką Europoje.
Anuo metu Merkel buvo vadovė ne tik Vokietijos, bet ES. Daugelis lygiavosi į ją.