Alfa.lt
Po teroro išpuolių Paryžiuje norisi su jumis, gerbiami skaitytojai, pasidalyti pastebėjimais, kurie, mano galva, labai svarbūs.
Teroristinės islamistų grupuotės geriau mus pažįsta nei mes juos. Jie puikiai žino mūsų vertybes, mūsų gyvenimo būdą, mūsų kultūrą ir mūsų civilizaciją. Daugelis iš „Islamo valstybės“ (IS) grupuotės kovotojų yra gimę ir užaugę Europoje. Jie yra vieni iš mūsų. Tačiau nereikia apsigauti – jie turi kitas vertybes, kitokį gyvenimo būdą. Mums sunku tai suprasti, mums neaiški kita civilizacija.
Po Rugsėjo 11-osios teroristinių aktų Jungtinėse Valstijose, o ypač 2004 metų išpuolių Ispanijos sostinėje Madride daugelis apžvalgininkų ir mokslininkų pradėjo kalbėti apie naują reiškinį – Europos islamizaciją. Europos valstybės ir jų valdžia iki šiol stengiasi integruoti islamo tikėjimo žmones į savo civilizaciją, leisdami jiems tikėti tuo, kuo tiki, leisdami gyventi taip, kaip gyvena, tačiau tikėdamiesi, kad musulmonai priims Europos visuomenių puoselėjamas vertybes ir jei ne jomis vadovausis, tai bent jau gerbs.
Tačiau neintegruoti teroristai puola Europos vertybes. Paskutinio teroristinio akto Paryžiuje metu taikiniais tapo neatsitiktiniai objektai ir žmonės. Taikiniais tapo koncerto salė, restoranai, kavinės – vietos, kur žmonės penktadienį renkasi linksmintis, atsipalaiduoti ir pailsėti. Islamo teroristams toks linksminimasis – didelio žmogaus moralinio nuosmukio ir iškrypimo ženklas. Jiems toks gyvenimo būdas nepriimtinas, jie jį niekina, jie pasiryžę mirti kovoje su šiuo visuomenės „pasileidimu“.
Teroristų taikiniais tapo jauni žmonės: architektai, dizaineriai, teisininkai, menininkai, muzikantai. Teroristai puikiai žino, kurią Europos visuomenės dalį reikia mušti, kad ją skausmingiausiai paveiktų. O mes nepažįstame savo priešo ir nesugebame su juo kovoti.
Mūsų dabartinės žvalgybos ir saugumo struktūros yra per silpnos kovoti su teroristų keliama grėsme. Grėsmė yra akivaizdi. Prisiminkime teroristinius aktus Jungtinėse Valstijose, Ispanijos sostinėje Madride, Didžiojoje Britanijoje. Prancūzijoje vien tik šiais metais įvyko trys teroristiniai aktai, vieną iš jų traukinio keleiviai sugebėjo, dar nepradėjus teroristui šaudyti, sustabdyti. Prancūzijos slaptosios tarnybos praneša laiku išaiškinusios ir sustabdžiusios dar 6 bandymus įvykdyti teroristinius išpuolius prieš nekaltus žmones.
Teroristams labai lengva veikti dideliame mieste, pavyzdžiui, Paryžiuje, kur gyvena daugiau nei 2 mln. žmonių ir kur atvyksta dar beveik tiek pat svečių, kur yra 2000 viešbučių, 13000 restoranų, 35000 kavinių. Prancūzijoje gyvena apie 6 mln. musulmonų. 13 tūkst. iš jų, policijos duomenimis, yra radikalūs. Prancūzijoje veikia nemažai mečečių, kuriose atvirai skleidžiamos ekstremistinės mintys.
Saugumo ir žvalgybos struktūros kovoje su IS teroristais naudoja įprastas saugumo priemones, pirmiausiai padidina teroro pavojaus lygį. Tai reiškia, kad gatvėse vaikščioja daugiau kareivių ir policininkų, kad jie turi teisę tikrinti žmones, kad valstybės sienų apsauga sustiprinta. Jei iki šio teroristinio akto Prancūzijos valstybės siena buvo kiaura, nevyko dokumentų ir vežamų per sieną daiktų patikros, tai dabar visa tai atsirado.
Akivaizdu, kad žvalgybos ir saugumo struktūros priemonės turi būti peržiūrėtos. Ekspertai tvirtina, kad terorizmo grėsmė bus įveikta tik tuomet, kai žvalgybos agentai įsiskverbs į teroristinių grupuočių „smegenų“ centrus, t. y. ten, kur gimsta teroristinių išpuolių idėjos ir rengiami teroristiniai aktai. Saugumo struktūros privalo visuomenei išaiškinti teroristo elgesio modelį rengiantis teroristiniam aktui, pagal kokius požymius galima atpažinti teroristą. Visuomenė privalo gerai žinoti šiuos požymius ir tapti aktyvia saugumo užtikrinimo dalyve.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.