Ką Seimo narys turi žinoti apie M. Basčio problemą?
– Susipažinti su Valstybės ir tarnybos paslapčių apsaugos įstatymu tam, kad žinotų apie ką čia kalbama. O kalbama apie leidimo dirbti su valstybės paslaptimi neišdavimą, ne apie kaltinimus valstybės išdavyste. Tai yra skirtingi dalykai: jei būtų kaltinimai valstybės išdavyste, turėtų būti keliama baudžiamoji byla.
– Suprasti, kad ne VSD leidimus išduoda – juos išduoda paslapčių subjekto vadovas. Šiuo atveju – Seimo pirmininkas, kuris gali atsižvelgti į VSD rekomendacijas, o gali ir neatsižvelgti. VSD rekomendacijos nėra privalomos paslapčių subjektui vykdyti. Atsakomybė dėl leidimo išdavimo ar ne gula ant Seimo pirmininko pečių.
– Siūlau Seimo nariams sutikti su konservatorių pasiūlymu inicijuoti M. Basčiui apkaltą dėl šios priežasties. Seimo nariai turi išsiaiškinti visas aplinkybes, susijusias su Basčiui mestais įtarimais. Jeigu Rusijos žvalgyba siekė per Seimo narį M. Bastį daryti įtaką kitiems Lietuvos parlamentarams arba gauti Lietuvos valstybės paslaptį sudarančios informacijos, tai tyrimas, kuris bus atliekamas apkaltos metu, atskleis Rusijos veikimo metodus, tikslus ir uždavinius. Siūlau atlikti viešą tyrimą. Tai bus geras prevencinis darbas, kad kiti įtakingi valstybės veikėjai žinotų ir laiku atpažintų Rusijos žvalgybos veiklos metodus, jų siūlymų atsisakytų ir apie juos praneštų VSD.
– Siūlau Seimo nariui M. Basčiui apskųsti Seimo pirmininko sprendimą neišduoti leidimo dirbti su valstybės paslaptį sudarančia informacija teismui tam, kad teismas išsiaiškintų ir įvertintų VSD pateiktos informacijos, kurios pagrindu ji rekomendavo neišduoti leidimo, pagrįstumą. Tai būtina atlikti, nes priešingu atveju VSD įgauna efektyvų įrankį susidoroti su netinkamais politikais, konkurentais ir oponentais. Šis įrankis turi būti naudojamas, tačiau visuomet turi būti naudojamas pagrįstai. Todėl teisminis ginčas šiuo atveju yra privalomas.
– Seimo nariai, neskubėkite daryti išvadų neišsiaiškinę visų aplinkybių. Nekaltinkite ir nesmerkite žmogaus nusikaltimais, dėl kurių jis ne tai, kad nėra teismo nuteistas, bet jo atžvilgiu net nėra pradėtas ikiteisminis tyrimas. Prokuratūra netiria M. Basčio nusikaltimų valstybei: valstybės išdavystės, valstybės paslapties atskleidimo, padėjimo užsienio valstybei veikti prieš savo valstybės interesus ir kt.
– Atminkite, kad gyvename demokratinėje valstybėje. Įstatymas yra aukščiausia šios valstybės valdžia. Jei jo nesilaikysite, tai jis gali atsisukti prieš jus pačius. Kitas būsite jūs.