Alfa.lt
Visais laikais sovietų ambasados buvo prikimštos diplomatų šnipų. 1970 metais Didžiosios Britanijos sostinėje Londone dirbo 550 Sovietų Sąjungos diplomatų. Maskvoje tuo pačiu metu dirbo 90 Didžiosios Britanijos diplomatų.
1968 metais JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) užverbavo ir apklausė Sovietų Sąjungos žvalgybos karininką. Pastarasis atskleidė, kad visose pagrindinėse sovietų ambasadose apie 60 procentų diplomatų – profesionalūs šnipai. Jis teigė, kad 40 proc. diplomatų yra tikri diplomatai, priklausantys SSRS užsienio reikalų ministerijai, 40 proc. diplomatų – šnipai, pavaldūs sovietų saugumui (KGB), ir 20 proc. diplomatų – sovietų karinės žvalgybos GRU atstovai.
1971 metų rugsėjo 25 dieną dėl Rusijos šnipų kenkėjiškos veiklos Jungtinės Karalystės atžvilgiu britai iš šalies visiems laikams išvijo 105 Rusijos diplomatus. 90 šnipų diplomatų kartu su savo šeimomis per 24 valandas privalėjo išvykti iš šalies, o 15 diplomatų šnipų, kurie tuo metu buvo ne Didžiosios Britanijos teritorijoje, buvo panaikintos įvažiavimo vizos. Tai buvo didelis įvykis, sukrėtęs visą Vakarų pasaulį.
1971-aisiais Didžiosios Britanijos kontržvalgybą lydėjo sėkmė. Į jų rankas pateko sovietų šnipas diplomatas, KGB majoras Olegas Lialinas. Jis Londone naktį girtas važiavo automobiliu. Policija jį sustabdė ir sulaikė. Londono policininkai iš karto informavo Rusijos ambasadą apie sulaikytą jų darbuotoją. Tačiau ambasados darbuotojas, kuris tuo metu budėjo, atsakė, kad į policijos nuovadą tvarkyti reikalų atvyks ryte. Britų kontržvalgybininkai turėjo beveik visą naktį pokalbiui su sovietų šnipu. Kaip yra rašoma spaudoje, pokalbis buvo ilgas ir labai nemalonus pačiam O. Lialinui. Jam buvo primintos meilužės – viena iš jų rusė, sovietų prekybos atstovybės Londone vadovo sekretorė Irina Tepliakova, o kita anglė. Galų gale, britų kontržvalgybininkai pasiekė pergalę. Sovietų šnipas KGB majoras O. Lialinas „skilo“ ir sutiko bendradarbiauti su britais. Kontržvalgybininkai O. Lialiną perdavė britų žvalgybos MI6 atstovams.
Sovietų prekybos atstovybės darbuotojas O. Lialinas buvo paleistas. Baudą – 50 svarų sterlingų – už jį sumokėjo sovietų prekybos atstovybė. Tačiau sovietų išorės kontržvalgyba įtarė, kad britai užverbavo O. Lialiną, todėl nusprendė grąžinti jį į Maskvą. O. Lialinas nesutiko su vadovų nurodymu. Pajutęs grėsmę, jis iš karto kreipėsi į savo naujus kuratorius britus. O. Lialinas paprašė jam ir jo meilužei I. Tepliakovai suteikti politinį prieglobstį. Už tai jis pažadėjo atskleisti britams visas jam žinomas Sovietų Sąjungos rezidentūros Londone paslaptis. Britai sutiko su O. Lialino pasiūlymu.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.