Kastytis Braziulis. Skundikų visuomenė – laisvos ir nepriklausomos visuomenės pagrindas?

Kuo daugiau skundikų visuomenėje, tuo mažiau nusikaltimų valstybėje. Ar šis teiginys yra teisingas?

Šią vasarą Vidaus reikalų ministerija patvirtino naują tvarką dėl atlyginimo asmenims už suteiktą vertingą informaciją. Asmuo, suteikęs vertingos informacijos policijai, FNTT ir VSAT apie sunkų nusikaltimą, gali tikėtis gauti iki 14 tūkst. eurų siekiančią vienkartinę piniginę išmoką. Už suteiktą vertingą informaciją apie apysunkį nusikaltimą rekomenduojama išmokėti 7 tūkst. eurų, apie nesunkų nusikaltimą – iki 2 tūkst. eurų, o už suteiktą vertingą informaciją apie baudžiamąjį nusižengimą – iki 500 eurų.

Šių metų pradžioje STT parengė ir priėmė savo tvarką dėl atlyginimo asmenims už suteiktą vertingą informaciją. Jei atskleistas sunkus nusikaltimas, už suteiktą STT vertingą informaciją apie korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas asmeniui skiriama vienkartinė piniginė išmoka gali siekti net iki 28, 5 tūkst. eurų. Atskleidus apysunkį nusikaltimą – iki 14 630 eurų, nesunkų nusikaltimą – iki 2850 eurų.

Aktyvi politikė konservatorė Agnė Bilotaitė pritarė, kad visuomenė būtų realiai skatinama pranešti apie padarytus nusikaltimus. Prieš korupciją kovojančios organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas S.Muravjovas taip pat džiaugėsi iniciatyvomis skatinti žmones pranešti apie nusikaltimus. „Iniciatyvą vertinu teigiamai, manau, kad gerai pabandyti ką nors nauja“, – teigė jis.

Grįžtame prie esmės. Kuo daugiau skundikų visuomenėje, tuo mažiau nusikaltimų valstybėje. Ar šis teiginys yra teisingas?

Ne, šis teiginys yra neteisingas dėl šių priežasčių.

Pirma, žmogus skundikas nėra laisvas ir nepriklausomas žmogus. Jeigu jis vieną kartą ką nors įskundė, tai jis yra visiškai priklausomas nuo teisėsaugos pareigūnų. Jie gali jį valdyti. Jei skundikas neklausys, pradės aiškinti savo teises, tai pareigūnai gali jį šantažuoti, gali jam grasinti, kad pakuždės kaimynui į ausį, kas jį apšmeižė, arba atskleis visuomenei tikrus jo duomenis. Nesakau, kad visi pareigūnai yra blogi žmonės ir siekia kitam žmogui kenkti. Sakau, kad gyvenimas yra sudėtingas, o žmogus kaip būtybė yra dar sudėtingesnė. Niekas už nieką niekada negali garantuoti. Todėl žmogus teisėsaugai suteikęs informacijos ir už ją gavęs piniginį atlygį, tampa nuo teisėsaugos priklausomas.

Antra. Žmogus, pradėjęs skųsti, atskleidžia savo blogąsias charakterio savybes ir jas pradeda brandinti. Tokias kaip pavydą, keršto siekimą, dėmesio troškimą, neapykantą. Jis jaučiasi neįvertintas. Jis nepasitiki savimi. Be valdžios, be teisėsaugos pareigūnų, be jų užnugario jis yra niekas. Ir tai žmogus puikiai supranta. Psichologai žmogų-skundiką apibūdina paprastai – tai yra žmogus, kuris turi psichologinių sutrikimų. Skųsdamas, juodindamas kitus jis sprendžia savo problemas perkeldamas jas ant svetimų žmonių pečių. Skundikai yra ypač žemos savivertės žmonės.

Taigi skatinimas visuomenėje atsirasti kuo daugiau skundikų prilygsta skatinimui atsirasti kuo daugiau nuo valdžios priklausomų, savimi nepasitikinčių ir pilnų pavydo bei keršto žmonių. Ar mes norime tokios visuomenės? Aš tikrai ne.

Dar daugiau – skatinimas visuomenėje atsirasti kuo daugiau skundikų gali iššaukti didesnį nusikalstamumą, nes žmogus, vedamas keršto, pavydo ir neapykantos, yra pats pasiryžęs nusikaltimams, o su tokiomis savybėmis žmogus, dar siekdamas gauti finansinį atlygį, darys nusikaltimus, turiu omeny – nepagrįstai ir be pagrindo skųs kaimynus, pažįstamus ir draugus nė nemirktelėjęs.

Yra sakoma, kad kuo mažiau laisvės ir demokratijos visuomenėje, tuo daugiau yra skundikų. Pažiūrėkime oficialius teisėsaugos pateiktus duomenis. FNTT per praėjusius metus iš viso gavo 891 skundą apie nusikaltimus. STT per metus gauna apie 1200 skundų. Valstybinė mokesčių inspekcija nuo 2006 metų, kai buvo įsteigtas pasitikėjimo telefonas 1882, gavo net 26 000 pranešimų apie nusikaltimus ar kitus pažeidimus. Kiekvieną mėnesį VMI gauna apie 250 skundų. Skaičiai yra įspūdingi. Jeigu teisėsauga tinkamai reaguotų į šiuos skundus, tai, manau, visi Lietuvos nusikaltėliai jau sėdėtų kalėjimuose. Tai gal ne skundikų trūkumas yra problema???

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top