Keli Birželio sukilimo vaizdai

Jūsų dėmesiui siūlome Vidmanto Valiušaičio atrinktus ir veidaknygės paskyroje paskelbtus 1941 m. birželio 23 d. sukilimą menančius dokumentus, rastus Lietuvos ir užsienio archyvuose. Kaip pastebi pats istorikas ir apžvalgininkas, šie Lietuvos istorijos puslapiai arba nutylimi, arba iškraipomi, arba dergiami, o, svarbiausia, neištyrinėti, nes okupuotos šalies archyvai sovietmečiu buvo išvogti ir dėl to neprieinami, daug jų tiesiog sunaikinta.

Štai unikali nuotrauka, kokių Lietuvos archyvuose nerasime – Birželio sukilėliai Kaune varosi nuginkluotą raudonosios armijos dalinį Vilniaus gatve. Tokio pobūdžio nuotraukos sunaikintos arba išvežtos iš Lietuvos. Šita rasta užsienio archyve.

Kitas svarbus liudijimas – kaip iš pradžių buvo traktuojami sukilėliai.

Kaip Lietuvos kariuomenė!

Ir tai atsispindi vokiečių karo vado von Ostman įsakyme iškart užėmus Vilnių.

Deja, von Ostman dėl to „akibrokšto“, kad oficialiame dokumente pavartojo sąvoką „Lietuvos kariuomenė“, kas prieštaravo nacių politikos krypčiai – neleisti Baltijos šalyse atkurti valstybingumo, už trijų dienų buvo pašalintas iš posto ir jo pareigas perėmė Neyman.

Beje, svarbus momentas: iki vokiečių atėjimo sukilėliai ryšėjo trispalvius raiščius ant rankovių – tai matyti nuotraukose, kur vedama raudonarmiečių kolona ir sukilėlių būrys prie sunkvežimio.

Bet tai truko tik iki vokiečių atėjimo. Vokiečiai primetė baltus.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top