Kęstutis Girnius. Nedora Izraelio kova, arba tyla žudymų akivaizdoje

DELFI.lt

Daugiau negu 500 palestiniečių žuvo per naujausius Izraelio antpuolius Gazos ruože. Dauguma jų civiliai: vaikai, moterys, senukai. Tai daugiau žmonių negu žuvo numušus Malaizijos orlaivį virš Ukrainos. Lėktuvo numušimas sukėlė pasaulio pasipiktinimą, palestiniečių mirtį gaubia tyla, ypač Lietuvoje. Pro pirštus žiūri ir politikai, ir žiniasklaida.

Būta tikrai kraupių momentų. Keturi berniukai, bėgę nuo antpuolio, buvo nužudyti paplūdimyje – taigi, veikiausiai kaip tiesioginiai taikiniai. Iš vieno subombarduoto namo Khan Younis mieste ištraukti 28 lavonai, 24 žuvusiųjų priklausė vienai šeimai. Pirmadienį naktį sunaikinti penki daugiabučio namo viršutiniai aukštai. Pastatas buvo Gazos miesto centre, taigi, toje vietoje, kuri esą buvo saugi. Užpultos ligoninės, mečetės, greitosios pagalbos automobiliai. Visa tai priimama, lyg būtų normalu ir pateisinama. Kaip paaiškinti šitą gėdingą abejingumą žmonių kančioms, jų žudymui?

Nuolat kartojamas trafaretinis pasakojimas, kad kaltas „Hamas“. Jis pavertė Gazos gyventojais įkaitais, padarė juos gyvais skydais, siekia kuo daugiau civilių aukų, kad savo propagandoje galėtų juodinti Izraelį. Neseniai buvęs JAV prezidentas Bilas Klintonas pareiškė, kad „Hamas“ siekia priversti Izraelį žudyti palestiniečius vildamasis, kad tai sukels pasaulio pasipiktinimą. „Hamas“ yra atgrasi organizacija, jos vadovai yra abejingi eilinių palestiniečių likimu, pasiryžę juos paaukoti „aukštesniems“ tikslams. Bet Klintonas ir kiti civilių gyventojų žudymų apologetai užmiršta ar nutyli svarbiausią faktą – kad civilius žudo ne „Hamas“ smogikai, bet Izraelio kariai. Niekas nepriverčia šių karių žudyti, išskyrus jų valdžią. Jie puola Gazos ruožą naikintuvais, sraigtasparniais, bepiločiais lėktuvais, artilerija, šarvuočiais – iš dangaus, jūros ir sausumos, bet dažniausiai iš toli.

Karas yra karas, bet karas turi savo taisykles ir dorovės normas, iš kurių bene pagrindinė nurodo, kad negalima žudyti civilių gyventojų. Yra ir proporcionalumo reikalavimas. Policija turi teisę, net pareigą sulaikyti nusikaltėlį, bet negali į jį šauti, jei jis prie savęs prisiglaudęs įkaitą, kuris žūtų per susišaudymą. Su išlygomis panaši taisyklė galioja kariams – nevalia pulti priešo, jei puolimo pasekmės būtų neproporcingos, nukentėtų daug nekaltų žmonių. Net jei Izraelio kariai sąmoningai nesiekia žudyti civilių gyventojų, kas būtų karo nusikaltimas, jie dažnai nusikalstamai aplaidūs, iš toli apšaudydami civilius gyventojus, nepaisydami proporcionalumo.

Izraelio valdžia nurodo, kad ji dažnai iš anksto įspėja gyventojus, jog jų namas bus taikinys ir kad jie turėtų jį palikti. Atseit, tie, kurie to nedaro, yra atsakingi už savo likimą. Šis aiškinimas yra niekinis. Jei neturi teisės žudyti žmogaus, to jos ir neįgyji pasiųsdamas jam įspėjimą. Nereikia didelės vaizduotės nutuokti, kaip teismas reaguotų į žudiko teisinimąsi, kad jis įspėjo auką, kad ją nudės, jei auka iki vidudienio nepaliks savo namų. Teisės žudyti civilius neįgyjama ir dėl to, kad tavo priešai žudo tavo civilius.

Kartais teigiama, kad palestiniečiai patys kalti, nes nepaliko bombardavimui numatytų Gazos rajonus. Šitokios kalbos apie bėgimą ar pasitraukimą yra tyčiojimasis. Kur gali palestiniečiai bėgti? Jie rastų tikrą prieglaudą Izraelyje ar Egipte, bet nei Egiptas, nei Izraelis jų neįleidžia į savo teritoriją. Jei sienos būtų atviros, tai būtų, kur bėgti, bet jos nėra atviros ir nebus.

Palestiniečiai gali pabėgti tik į kitą savo kalėjimo (kitaip Gazos ruožo negalima vadinti) kampą, bet nėra jokių garantijų, kad jie tenai bus saugūs. Pirmadienį Jungtinių tautų organizacija paskelbė, kad Izraelis jau įspėjo palikti 43 proc. Gazos ruožo teritorijos. Be to, palestiniečių šeimos yra didelės, dažnai turi keturis–penkis mažamečius vaikus, tad nesunku suprasti, kodėl vykstant bombardavimui neskubama bėgti nežinia kur.

Ginkluoti „Hamas“ kareiviai yra teisėti taikiniai. Izraelis gali juos pulti ir nukauti. Izraelis turi teisę mėginti „Hamas“ nukenksminti, sunaikinti jo raketas, taip pat ir tunelius, kuriuose laikoma karo įranga. Neabejotina ir tai, kad „Hamas“ žudytų Izraelio civilius, jei gebėtų tai daryti. Bet „Hamas“ bjaurumas, jo vykdomi nusikaltimai nesuteikia Izraeliui teisės žudyti palestiniečių.

Tai turėtų būti visiems akivaizdu, bet nėra. Kanados užsienio reikalų ministras Johnas Bairdas pasakė, kad jei „Hamas“ pritartų Egipto siūlomoms paliauboms, liautųsi Gazos apšaudymas, tad vien „Hamas“ atsakingas už šią tragediją. Manau, kad Bairdas vienašališkai ir naiviai vertina padėtį ir galimas Egipto paliaubų pasekmes. Bet pagrindinė problema nėra ta, kad Izraelis puola, bet ta, kaip jis puola, būtent neimdamas tinkamų priemonių civilių gyventojų gyvybei apsaugoti. Iš toli bombarduojant itin tankiai apgyvendintus rajonus net ir su labai taikliais ginklais neišvengiamai aukomis taps daug civilių gyventojų, daug nekaltų žmonių. O kai vis dėlto vykdomi tokie antpuoliai, vykdytojus galima apkaltinti nusikalstamu aplaidumu.

Izraelis didžiuojasi, kad jos ginkluotosios pajėgos yra humaniškiausios, doriausios pasaulyje. Pastarųjų dienų žudymai tai paneigė. Norint dorai kovoti, reikėtų kovoti atsargiau, pasikliauti pėstininkais, kurie gebėtų surasti ir pulti ginkluotus „Hamas“ narius. Tokiomis aplinkybėmis neišvengiamai žūtų daugiau Izraelio karių. Suprantamas noras apsaugoti savo karius, ypač kai jie šauktiniai.

Prieš kelerius metus plačias diskusijas sukėlė dviejų filosofų tvirtinimas, kad Izraelis turi didesnę atsakomybę saugoti savo karių gyvybę negu palestiniečių civilių. Pasiūlymas sulaukė kritikos, nes prieštarauja beveik visuotinai pripažintai normai, kad kareiviai turi atsakomybę išvengti civilių aukų, net jei tai didintų pavojų, kad jie patys nukentės.

Jei reikia rinktis tarp savo karių ir civilių gyventojų gyvybių, privalu teikti pirmenybę civiliams, kurie nežudo, bet yra žudomi, juolab kad jie vaikai. Jei galima apsaugoti savo karius tik pažeidžiant karo taisykles, reikia vengti karo, o ne į jį įsivelti.

Palestinos ir Izraelio ginčai vertinami prieštaringai. Vieni suverčia atsakomybę Izraeliui, antri palestiniečiams, treti prakeikia abi puses. Galima dėl daug ko ginčytis, bet reikia smerkti civilių gyventojų žudymą. Gėda, kad Lietuvos valdžia tyli, tuo lyg slapta pritardama ne tik Izraelio antpuoliams, bet ir kaip jie vykdomi. Įsidėmėtinas ir bendras viso krašto abejingumas, nes veikiausiai daugelis mano, kad įvykiai ten neliečia Lietuvos interesų. Tokiu atveju neturėtume stebėtis, kad kitų šalių piliečiai nepaiso, nesmerkia, gal net pateisina Rusijos veiksmus Ukrainoje. Jiems Ukraina, kaip mums Gazos ruožas, tolima ir egzotiška šalis, dėl kurios čiabuvių bėdų ir kančių neverta kvaršinti galvos.

Delfi.lt

* * *

Peticijos, kuria smerkiami Izraelio kariniai veiksmai Gazos ruože, ieškokite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Apuokiukas

O viskas prasidėjo, kai dabartinių izraeliečių protėviai gyveno savo tėvynėje Egipte – kaip tautinė mažuma – nei labai gerai, nei labai blogai pagal tų metų standartus. Ir staiga atsirado Kažkas, kuris apsiskelbė Dievu ir ėmė įtikinėti žydus, kad jie gyvena blogai, kad vergauja, bet jis gali juos išvesti į kraštą, kur pilna medaus ir pieno. Žydai sutiko. Ir staiga jiems buvo pateikta sąskaita – sudalyvauti savo kaimynų pirmagimių žudyme, tepliojant savo namų duris avies krauju. Ir atrodo, neatsirado nė vieno, kuris būtų tam pasipriešinęs. Antrą kartą žydai buvo išdurti, kai žmogžudžio Mozės vadovaujami per tris dienas atėjo į savo ,,pažadėtąją žemę“, bet pasirodo, ten gyveno žmonės – dabartinių palestiniečių protėviai. Ir čia žydai gavo komandą – pulti ir užkariauti. Tada… Skaityti daugiau »

eri

logika,kas galima Palestinoj,negalima Ukrainoj

pensininkas

O gal kažkam reikia provakuoti Izraelį, kad nukreipti pasaulio dėmesį nuo dar pavojingesnių galingųjų veiksmų.

robur

tai pasakykit ponas griniau, ar po rugsėjo 11 tragedijos irgi kažkas prievarta varė gazos gyventojus džiūgauti gatvėse kaip futbolo pasaulio taurę laimėjus, taigi per visus kanalus rodė.

Dominykas

Israelis pliekia palestiniecius ir visi tyli. Zusta civiliai gyventojai. Viskas dengiama kitu skandalu , neva svarbiausia dabar Malaizijos lektuvo katastrofa. Media talk tikra – gesink skandala kitu skandalu! Tai kur zurnalistai bent jusu morale?tai kur blogis slypi??

Letas Palmaitis

Tikrame abraominiame pasaulyje (islamas, senovinis judaizmas) nėra jokių karių ir civilių – visi yra D-vo tarnai, kiekvienas yra D-vo karys. Sodomodemokratiniai Vakarai noriai vadina „teroristais” visais prieinamais būdais kovojančius su užsipuolusius islamą Vakarais, tačiau kažkodėl sustoja, kai pradedama kalbėti apie Izraelį. Nuoseklūs musulmonai negali jo pripažinti, nes šioje teritorijoje būta šariato, vadinas, ji privalo būti atkariauta islamui (kaip beje ir Ispanija). Tai abėcėlė. O kadangi skirtumo tarp civilių ir karių abraominėje sąmonėje nėra, bet kuris paauglys gali šauti į izraelietį arba mesti granatą (dažniausiai meta akmenis) – ar izraeliečiai turi labiau saugoti šių paauglių gyvybę nei savo? Užtat kai raketomis apšaudomas Izraelis, visas antisemitinis pasaulis tyli. Bet vos tik Izraelis duoda tokį atkirtį, kuris bent metams atgrasintų musulmonus nuo pakartojimo,… Skaityti daugiau »

Letas Palmaitis

Tik dabar pastebėjau, kad žydologas „apuokiukas” ir čia prikakojęs vis tuo pačiu „genialiu” kliedesiu, kurį stropiai multiplikuoja savo amžinajai pražūčiai.

Juozapas ---Letui

Sveiki, Letai. Žydų tema visada yra kebli. Šioje vietoje visada pasijuntu tarsi dramblys porceliano parduotuvėje. Man nepatinka rotšildai ir į juos panašūs, man nepatinka kai kurių žydų susireikšminimas ir tarpusavio šmugeliai gojų sąskaitą. Tačiau be abejo be išlygų pripažįstu žydų teisę turėti savo valstybę. Taip pat mane žavi mažos valstybės gebėjimas išlikti agresyviai nusiteikusių arabų apsuptyje. O labiausiai imponuoja žydų žvalgybos Mosado efektyvumas. Reikia pripažinti, jie yra super profai. Jeigu mes turėtume bent 10 proc. tokių resursų ir gebėjimų, visokie OMON’o žudikai nesibastytų po ruskyną laisvi. Būtų seniai patvarkyti ir pakišti po velėna. Grįžtant prie Jūsų komentaro- vis noriu paklausti Tamstos nuomonės: štai, yra geri žydai ir yra nedori žydai. Mėgėjiškai patyrinėdamas „blogiečius”, (Na, žinote, visokius rotšildus iš bilderbergų et… Skaityti daugiau »

Danguolė Tubutienė

Sustabdykime žmonių žudymą – pasirašykime peticiją, kuria smerkiami Izraelio kariniai veiksmai Gazos ruože.

Letas Juozapui

Vardan D-vo, Kuriam skiriama Šabato ramybė, atsakau per Šabatą. Kad žydai „geri” ir „negeri”, taip galima pasakyti apie bet ką, tai nėra kokia nors išskirtinė žydų ypatybė. Tačiau jei esate krikščionis, privalote pripažinti svarbiausia: ši tauta vienintelė D-vo išrinkta Jo Tiesai skelbti ir, pagaliau, priimti ir Mesiją, Kuris yra visos žmonijos Išganytojas. Tad tikinčiajam JHS Mesiją juo labiau čia klausimų negali būti. Apaštalas Paulius aiškiai sako Romiečiams 11, kad esame įskiepyti į išrinktąją tautą. Tai reiškia, kad Kristaus Kūne nėra skirtumo tarp graiko ir žydo, nes visi yra žydai, nes Pats Kristaus Kūnas yra išrinktosios tautos kūnas. Bažnyčia, kaip D-vo Tauta, yra ta pati išrinktoji tauta, kitos nėra. Taigi į ją įskiepyti gojai (= „gentys” – pamąsčius giliau, Biblijos požiūriu… Skaityti daugiau »

Juozapas --Letui

Labai ačiū už atsakymą.
Esmę supratau.
Dėkui.
Malonaus vakaro.

Avaaz

Dear friends, As a new round of violence kicks off in Israel-Palestine and more children are killed, it’s time to take definitive non-violent action to end this nightmare. Our governments and companies have continued to aid, trade and invest in the violence, but we can help stop it if we call on key banks, pension funds and businesses to pull out their investments — add your voice now: As a new round of violence kicks off in Israel-Palestine and more children are killed, it’s not enough just to call for another ceasefire. It’s time to take definitive non-violent action to end this decades long nightmare. Our governments have failed — while they have talked peace and passed UN resolutions, they… Skaityti daugiau »

Avaaz (tęsinys)

Dutch pension fund ABP invests in Israeli banks that help fund the colonisation of Palestine. Massive banks like Barclays invest in suppliers of Israeli arms and other occupation businesses. Computer giant Hewlett-Packard supplies sophisticated surveillance to control the movement of Palestinians. And Caterpillar provides bulldozers that are used to demolish Palestinian homes and farms. If we can create the biggest global call ever to get these companies to pull out, we will show clearly that the world will no longer be complicit in this bloodshed. The Palestinian people are calling on the world to support this path and progressive Israelis support it too. Let’s join them: https://secure.avaaz.org/en/israel_palestine_this_is_how_it_ends_rb/?blmoCab&v=42735 Our community has worked to bring peace, hope, and change to some of… Skaityti daugiau »

Danguolė Tubutienė

Komentarų skiltyje slapyvardzio ,,avaaz,, skelbiama informacija yra kreipimasis pasirašyti peticiją dėl ekonominės blokados Izraeliui, kad išspręsti Palestinos okupacijos problemą ir sustabdyti jau dvi savaites Izraelio vykdomą žmonių žudymą Gazoje.
AVAAZ – tarptautinė visuomeninė organizacija, kurios tikslas įtraukti kuo daugiau žmonių sprendžiant įvairias socialines, politines pasaulio problemas.
Šį komentarą rašau skaitytojams, kurie pristigo laiko išsiversti teksta ,,Google Translate,, pagalba ir noriu atkreipti dėmėsį, kas visos nuorodos tame tekste yra aktyvios ir paspaude jas rasite daug informacijos. Dabar kreipiuosi i visus, prašau, pasirašykime ir šią Peticiją, kaip priemonę, kurių tikrai nebus per daug, išsaugant žmogaus gyvybę. Ir boikotuokim Izraleio prekes, kurių kodas prasideda – 729

Juozapas --- p. Danguolei apie avaazus

Meldžiamoji, žinome mes tuos Jūsų reklamuojamus avaazistus.

Krymo okupavimo metu per avaazą buvo paskelbtas parašų rinkimas Klaipėdos krašto prijungimui prie kacapyno.
Daugiau neturiu ką ir komentuoti.

Letas to AVAAZ scoundrels

130 missiles were launched against Tel Aviv only from Gaza on July 8, however on July 13 missiles were launched from Lebanon, but Israeli antimissile system appeared incapable to neutralize all of them for the first time. In what respect Israeli civilians and children are more „guilty” than Palestinian civilians and children? Why AVAAZ did not set up any clamor throughout the world when the Palestinians launched their missiles against Israel, however why AVAAZ is initiating an Anti-Israeli petition now, when Israel gives an adequate response in order to discourage the enemy for at least several coming peaceful months in future? What is a connection between the AVAAZ and George Soros? (jewishpress.com/blogs/fresno-zionism/is-soros-pumping-money-into-a-jewish-voice-for-peace/2013/03/11/ ) Why AVAAZ associates the Ukrainian „Right Sector”… Skaityti daugiau »

CitizenGO peticija

The last Christians fled Mosul, Iraq, running from the Islamic State of Iraq and Syria (ISIS) demands to convert to Islam, leave, or die. Fleeing Mosul for their lives, they were robbed of all their belongings, forced to become refugees with only the clothes on their back. Today, the world is witnessing the mass persecution of the Iraqi Christian population. Sadly, the international community has expressed very little concern about their fate, with few coming to their aid. In the 21st Century, the world community cannot sit idle and allow genocide to occur. We must push for the international community to act on behalf of the Christians in Iraq. Their survival depends on it! Sign the petition – save the… Skaityti daugiau »

Letas Palmaitis To CitizenGO

Already answered to your propaganda in comment to the publication of Sandaite. Do not multiply your pro-Russian villainy!

18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top