delfi.lt
Sovietmetis dar tebėra su mumis, jo palikimas tebėra jaučiamas, nors ir silpnai, jo palikuonys tebėra tarp mūsų. Iš penkių Lietuvos prezidentų tik Valdas Adamkus, kuris negyveno Lietuvoje, nebuvo kompartijos narys. Algirdas Brazauskas, ko gero populiariausias Lietuvos politikas, buvo jos vadovas, Gitanas Nausėda tapo jos nariu, kai partijai buvo likę mažiau negu keleri egzistavimo metai.
Partija visada turėjo savo gynėjus, jai priklausė daugelis Sąjūdžio vadovų, ir jos vilionės buvo jaučiamos net išsivadavimo įkarštyje. Lietuvos komunistų partijai (LKP) atsiskyrus nuo Tarybų Sąjungos komunistų partijos (TSKP) 1989 m. pabaigoje, Sąjūdžio Tarybos narys Algimantas Čekuolis ragino tautiečius masiškai tapti jos nariais.
Stepono Kairio atsiminimų pavadinimo žodžiais, 1988 m. Lietuva budo, tačiau S. Kairio aprašomas budimas XX a. pradžioje gerokai skyrėsi nuo 1988–1992 m. atgimimo, nors būta ir bendrybių, kurių svarbiausia – poreikis atsikratyti Rusijos jungo. 1987 m. pagreitį įgijo viešas priešinamasis valdžiai ir partijai. 1987 m. rugpjūčio 23 d. Lietuvos laisvės lyga (LLL) surengė demonstraciją prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje, skirtą Molotovo–Ribbentropo pakto pasirašymo 48-osioms metinėms paminėti. Valdžia negailėjo pastangų užkirsti kelią vasario mėn. planuotoms demonstracijoms Nepriklausomybės paskelbimui paminėti, sutelkdama šimtus milicininkų ir skirdama namų areštą keliems planuotų minėjimų organizatoriams. Šventės išvakarėse Vilniuje, Gedimino aikštėje, partija surengė mitingą, skirtą pasmerkti JAV prezidento Ronaldo Reigano kišimąsi į Tarybų Lietuvos vidaus reikalus – lai visi supranta, kad Lietuva liks sovietijos dalimi. Tą pavasarį pradėta spausdinti straipsnius, kurie neigė komunistų skleidžiamus melus apie praeitį.
Lietuva budo, bet kompartija budėjo, siekdama užtikrinti komunistų viešpatavimą. 1987 m. ji dar nebuvo nusilpusi ir bedantė. Tais metais ji ragino gyventojus kovoti su buržuaziniu nacionalizmu, pradėjo kampaniją šlovinti stribus – „liaudies gynėjus“, sustiprėjo ir antibažnytinė agitacija, tam reikalui priimta atitinkama kompartijos rezoliucija.
Nebuvo galima numatyti staigaus ir lemtingo partijos žlugimo po kelerių metų, tad žmonės į ją dar stojo. Viena prasme, tai buvo racionalus žingsnis, galintis pagerinti karjeros perspektyvas. Antra vertus, tai reiškė susitapatinimą su organizacija, kuri buvo Maskvos įrankis Lietuvai valdyti. Tai žinojo ar turėjo žinoti visi. Turėjo suprasti, kad stojimo į kompartiją negalima sutapatinti su stojimu į kokį nors Rotary ar golfo klubą Vakaruose, kad galėtum susitikti su įtakingais verslininkais, potencialiais partneriais ir talkininkais. Tapimas komunistu iš dalies reiškė susitaikymą su Lietuvos okupacija. 1988 m. gegužę niekas nemanė, kad Maskva sugrąžins Lietuvai suverenumą, leis išstoti iš SSRS.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.
Čia Kęstutis Girnius yra visiškai neteisus. Tai žmogaus gyvenusio užsienyje, JAV nuomonė. Teorinia paistalai. Jis negyveno 1988 metais LTSR, taigi negali spręsti. Stoti į komunistų partiją visiškai nereiškė okupacijos palaikymą, kas tada jautėsi okupuotas? Nereikia atbuline data fantazuoti. Išvis ką čia besismulkinti, priveskime iki galo: visus buvusius komunistų partijos nariais – tokių buvo 240 tūkstančių, o su šeimos nariais ir visas milijonas būtų visus reikia deportuoti. Kaip jums? Būtinai dar reikia sugriauti visus daugiabučius namus kuriuios pastatė komunistai nugriauti! Va tada suklestėsime! Absurdas? Absurdas.
,,Lyginant su Dalios Grybauskaitės partine biografija, G. Nausėdos įstojimas į partiją nereikšmingas. Aktyvaus vaidmens jis neturėjo. Jis neketino tapti nauju konradu valenrodu, kilti partinės karjeros laiptais, kad ilgainiui galėtų partiją sužlugdyti iš vidaus.” – Tai reikia suprast, kad Grybauskaitė yra Konradas Valenrodas? O Nausėda stojo į partiją, aišku, kad dėl karjeros. Juk jei buvo išsiųstas mokytis į vakarus, tai akivaizdu, kad ir į partiją įstoti turėjo ir sutartį su čekistais pasirašyt. Visi, kas vaizduoja nustebusius, manau, meluoja. Sovietmečiu daugelis kolaboravo. Kad ir kaip tai gėdinga, taip darė daugelis. Ir visi, ko nors pasiekę darbe, privalėjo daugiau ar mažiau kolaboruot. Laikyt špygą kišeniuje, net kolaboruot. Buvo ir konradų valenrodų, tik, žinoma, kad tai ne mūsų herojus. Ir jau tikrai ne Grybauskaitė.… Skaityti daugiau »
„ Ir kuo iš esmės skiriasi Nausėdos bendradarbiavimas su okupacine valdžia nuo Girniaus bendradarbiavimo su Delfiu (ar lrt)?”
Neblogas klausimas.
Sulygino pirsta su nepirstu.
A zinai ,durneli, kaip issiduoda KGB stukaciokai?
Neskiria sh nuo bulkutes, bet apie aukstas materijas desto.
Pagrindinis kagėbistų požymis – kitus laikyti durneliais.
…sita naivuoli kam cia atvilko….Tuoj vel ims publikuot ir valkatkas is delfio….Nusivaziavo Tiesos juodai….,jiems girnius geriau nei Rusteika ar Cepaitiene,Vasiliauskaite……NS yra apsisaukeliai’gelbetojai’….
Sąmoningai ir nuosekliai slėpdamas narystę, turbūt ilgus metus nuogąstaudamas [ne nuogastaudamas, o laibai aiškiai suprasdamas], kad tai bus atskleista, G. Nausėda klaidino [ne klaidino, o mulkino] savo rinkėjus, iš dalies [ne iš dalies, o absoliučiai*] prisistatydamas tuo, kuo jis nebuvo. *po rinkimu rašiau komentarą, kuriame atkreipiau dėmesį į tai, kad vienintelis šio prezidento privalumas, kad paskui jį nesivelka komunistinis-KGB’istinis šleifas. Deja, deja, buvau apmulkintas. …. „Pretendento būti kandidatu į respublikos prezidentus ANKETA“ antra dalis turi 13 punktų, plius 1 papunktį, (Neprivaloma užpildyti anketos dalis). G. Nausėda neužpildė tik du: 14. Kokios partijos, politinės organizacijos narys esate (buvote) ir dar vieną. Tai yra į 12 klausimų, kurie, anot anketos, (atsakymai gali būti įdomūs Jūsų rinkėjams ir visuomenės informavimo priemonių atstovams), atsakė,… Skaityti daugiau »
…KAIP pilietis,pokario partizanus vadinantis banditais,gali tauriai piktintis,esa,buvo apgautas del priklausymo komuniagoms…..gi,mastant logiskai,turetu be galo,be krasto dziaugtis,didziuotis ir ploti katuciu…..,gi ‘svajaaaakas’,raudonasis meslius,ne prastesnis uz klaikiaja gryyyyybe…….
Minėtas ponas, kaip matyti ir iš jo jaunystės poelgių, ir iš dabartinių, yra tiesiog tuščias ir blankus žmogelis. Iš čia ir tie kvaili pijarininkų triukai, tokie kaip šventa babcė iš Pabaisko, kokių 9–10 metų berniukas, darželinukiškas šnekėjimas duetu su žmona per sveikinimus ir pan. Vis dėlto aš už jį balsavau, nes tas banalybių karalius pasirodė mažesnis blogis už aktyviai vulgarią kumelę su jos tuometinėm šnekom apie federalizaciją. Jų pačių stiliumi būtų galima pasakyti, šunelis Grikis įveikė šunytę Perlą. Brr.
Mane išmaniai apgavo, nuslėpęs kpSS. Būčiau žinojęs, būčiau už nieką nebalsavęs.Tik tiek.
Juk nenuslėpė, kad prie sovietų stažavosi Vakaruos. Ar to buvo negana ?