Kęstutis Girnius. Teismų viršenybės pavojai

delfi.lt

Praeitą savaitę Lenkijos Konstitucinis Tribunolas atmetė ES teisės viršenybės principą nacionalinių įstatymų atžvilgiu, nurodydamas, kad dalis ES sutarties straipsnių yra nesuderinami su šalies Konstitucija. Tribunolas įspėjo bendrijos institucijas neveikti „už savo kompetencijos ribų.“ ES pareigūnai reagavo greitai, pažadėdami tvirtai ginti Europos Sąjungos teisės viršenybę.

Europos komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė, kad visi ES aukščiausios instancijos teismo sprendimai yra „privalomi visų valstybių narių valdžios institucijoms, įskaitant nacionalinius teismus.“ Lenkija neketina trauktis.

Šis principinis nesutarimas pastato Lietuvą į nemalonią padėtį. ES palaikymas užrūstintų Lenkiją, vieną svarbiausių mūsų partnerių, o pritarimas Lenkijos pozicijai užtrauktų Briuselio nemalonę, nederėtų su Lietuvos pastangomis vaizduotis vertybinę užsienio politiką vykdančia šalimi. Premjerė I. Šimonytė pažymėjo, jog ginčas dėl europinės ir nacionalinės teisės „kelia rūpestį“ dar ir dėl to, jog abi ginčo šalys Lietuvai „tiek politiškai, tiek geopolitiškai, tiek geostrategiškai vienodai svarbios“. Ji viliasi, kad bus rasta „išeitis iš šitos nemalonios situacijos.“ Panašiai galvoja prezidentas G. Nausėda.

Neketinu nagrinėti konkretaus Briuselio ir Varšuvos ginčo. Veikiau dėmesį skirsiu galimoms europinių teismų viršenybės įsitvirtinimo pasekmėms ateities Europai.

Lietuvoje esama nuogąstavimų, mano nuomone, gerokai perdėtų, kad sąmoningai ar nesąmoningai kuriamos Jungtinės Europos valstybės, kuriose centriniai ES organai viešpataus tautinių valstybių sąskaita. Vis daugiau teisių pervedant ES institucijoms, smarkiai sumažės atskirų valstybių galios ir suverenumas. Briuselis suvaidins lemiamą vaidmenį nustatant biudžetą ir finansų politiką, kiek ir kokius mokesčius reikia rinkti, nutariant, kiek migrantų privalo priimti kiekviena šalis, kaip juos maitinti ir apgyvendinti, kokias taisykles taikyti transporto sektoriui ir t. t.

Didesnės valstybės, taigi ir didesnės tautos, galės veiksmingiau atsispirti Briuselio spaudimui, kai jos to norės, mažosios turės tenkintis suverenumo trupinėliais, kurie nukris nuo Briuselio stalo. Tokioje centralizuotoje Europoje Lietuva turės tokį pat svarų vaidmenį nulemiant svarbiausius ES nutarimas, kiek Pasvalys ar Pabradė turi nustatant Lietuvos valstybės politiką – taigi, beveik nulinį.

Vargu, ar šis scenarijus taps tikrove, nes individualios valstybės turi pakankamai galių Briuselio sprendimams ar savavaliavimui priešintis, kurti esmines jų teises ginančias koalicijas. Gerokai didesnį pavojų sukelia europiniai teismai, kurie skelbia savo teisių ir sprendimų viršenybę net šalies konstitucijos atžvilgiu.

Europos teisingumo teismas (ETT) tvirtina, kad ES teisė turi viršenybę prieš nacionalinius įstatymus ir kitus teisės aktus, ir kad ES pilietybė yra pagrindinis valstybių narių piliečių statusas. Šie teiginiai yra abejotini. Šalies Konstitucija įteisina valstybės sandorą ir pačią narystę ES, iš Konstitucijos kyla narystės ES galimybė, o Konstitucija nekildinama iš narystės ES. Netikina teiginys, kad ES pilietybė viršesnė už atskirų šalių pilietybę.

Tapdamas Lietuvos piliečiu pasidariau ir ES piliečiu. Kiek žinau, negalima tiesiogiai įgyti ES pilietybės, juolab ją įgijus prašyti, kad kuri nors ES šalis dar suteiktų jos pilietybę.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Papa Borgia

Teismai pirmiausia nedesovietizuoti, nedeokupuoti – neišvaduoti iš Sovietijos-Neosovietijos fundamentų.

nėra taip

teismai klauso KGB
(o prieš toką tvarką niekas nepašokinės – paksiaus ir pedofilų istorijos įrodė)

Norisi tikėti

Ir vėl šviesos spindulėlis tunelio gale. Tai, matyt, iš tikro neapykantai, melagienoms, antimokslui simpatizuojančiai redkolegijai buvo pasakytas nuoširdus „ačiū”…

StasySG

Ar pažangūs Lenkijos teismai? Manau, kad taip. Todėl Briuseliui teks įsiklausyti.

Šakės?

kas pasidarė su tiesos.lt? Surenka iš visur kitų – net delfio rašinius? Iš kur tas neįgalumas?

stasys

Geras str. Paskutiniu metu man patinka K.Girnius . Gana aiškiai aprašyta „vištos ir kiaušinio „ginčo problema . Pati ginčo esmė dėl viršenybės įstatymu padeda pamatą ES bendrijai toliau egzistuoti, jei tokie ginčai kylą ES nėra beviltiška . Čia labai truksta Lietuvos vadovų principingos nuomonės . Ginti Lietuvos Konstitucija galima tik turin aiškiai nubrėžtas raudonas linijas kada kokiu atveju kuri teisė netenka galios .

-> Šakės?

Spalio 15 d. Alvydo Mozerio straipsnyje yra komentaras: „Egidijus 2021-10-16 18:58”. Verta perskaityti. Juolab, kad „Tiesos” portalo turinys ir dinamika ženkliai pasikeitė, portalas staiga tapo politizuotas į vieąn pusę. Į kurią? Jautri ir išsami (dvi paklodės) Šopausko reakcija į Putinaitės svajones apie partijos kūrimą, šios autorės straipsnių serijos netikėta pabaiga šiame portale rodytų, kad „Egidijus” teisus.

Žodžio laisvė...

Lietuva savo gyvavimo kelyje jau yra praėjusi vienus pragaro vartus – TSRS.Lietuvos
piliečiai tikrai nenorės pakliūti dar į vienus spąstus – ES norinčia tapti Europos Tarybų Socialistinę Sąjungą.Europiniai marksistai nesugalvoja geresnio būdo pavergti
Europos valstybes.Žygiuoja tuo pačiu keliu – apgaule ir melagystėmis.

ztz

ES pilietybes nera, yra Lietuvos pilietybe, Lenkijos pilietybe, Vengrijos pilietybe

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top