Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismui nutarus tenkinti prokuroro Egidijaus Motiejūno prašymą išteisinti Andrių Ūsą, kaltintą tvirkinus mažametę Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukrą, Tiesos.lt bendradarbė Saulė Matulevičienė pakalbino buvusį Generalinės prokuratūros (GP) Tardymo departamento ypač svarbių bylų tardytoją Kęstutį Milkeraitį.
Kaip galėtumėte pakomentuoti teismo sprendimą, konstatavusį, kad pedofilijos nebuvo?
Aš manau, kad tai yra politinis sprendimas, kurį priėmė ne politikai, o teisinės struktūros, kurios iš pat pradžių šį dalyką pavertė didžiuliu neteisiniu chaosu ir kuriems kilęs visuomenės pakilimas pavojingas. Dabar jie bando suduoti paskutinį smūgį tai visuomenės daliai, kuri vis dar reikalauja tiesos ir teisingumo atkūrimo.
O kaip vertinate prokuratūros elgesį: pedofilijos bylą parengė ir perdavė teismui, o teisme prašė pačių apkaltintą Ūsą išteisinti?
Jeigu kalbėsime apie prokuratūrą – tai prokuratūros veikla per Nepriklausomybės laikotarpį reikalauja atskiro specialaus tyrimo. Man žinoma, kaip nuo pat pradžių, nuo 1990 metų, jinai buvo vienpusiškai politizuojama.
Daugybė neištirtų rezonansinių bylų: ir Sausio 13-osios, ir Medininkų, ir Bražuolės… Aš neturiu jokių abejonių, kad tai yra sąmokslas prie Lietuvos valstybę, ją kompromituojant, specialiai nedarant daugybės dalykų. Pavyzdžiui, paskutiniajame Medininkų bylos posėdyje vienas liudininkas pasakė, kad nuo 1992 metų ta byla nebuvo tiriama.
Tad kas yra prokuratūra? Ar galime sakyti, kad ji yra nepriklausoma?.. Teisinė sistema privalo būti nepriklausoma, bet ji išliko priklausoma, tik neaišku, nuo ko.
Ar galime įvardyti, nuo ko ji priklausoma?
Jei mes tiesmukai įvardysime, jie, turėdami savo rankose visą teisinę sistemą, gali bet kurią dieną, bet kuriuo momentu mus patraukti į teismus, po to teks gaišti laiką, aiškintis. Bet aš manau, kad visi mąstantys Lietuvos žmonės puikiausiai supranta, koks užtaisas yra padėtas po prokuratūra ir teismais ir kokią grėsmę Lietuvos valstybingumui tai kelia.
Paskutinis teismo sprendimas yra nepolitinės organizacijos – teisėtvarkos sistemos – politinis žingsnis.