Bernardinai.lt
Sekmadienį Kijevo centrinėje Maidano aikštėje įvyko pirmasis Tautos susirinkimas 2014 metais. Jame dalyvauja keliasdešimt tūkstančių piliečių. Susirinkimas-mitingas sušauktas reaguojant į brutalius milicijos veiksmus šeštadienio naktį, kai buvo sužalotas vienas iš opozicijos lyderių Jurijus Lucenka. Jis paguldytas į ligoninę, jam diagnozuotas stiprus smegenų sutrenkimas.
Mitingas prasidėjo bendra malda ir malda už tragiškai žuvusį 41 metų Euromaidano aktyvistą. Iš tribūnos kalbas sakė įvairių Bažnyčių atstovai, mitinge dalyvauja visi trys opozocinių partijų lyderiai – Arsenijus Jaceniukas, Vitalijus Klyčko, Olegas Tiagnibokas, taip pat sužeisto J. Lucenkos žmona ir kt.
Šalia mitingo labai pagausėjo milicijos. Žmonės pastebėjo ir nufotografavo netoli susirinkusią ir kažką besitariančią maždaug 50 sportiškai atrodančių, veidus slepiančių jaunuolių grupę, kurie mitinguotojams panašūs į provokatorius.
Taip pat pranešama, kad kitame Ukrainos mieste – Kryvoj Roge rastas sudaužytas dar vienas Lenino biustas. Primename, kad, pernai Kijeve nuvertus paminklą Leninui, Lenino paminklai verčiami arba daužomi ir kituose Ukrainos miestuose. Už jų nuvertimus prokuratūra kelia baudžiamas bylas.
Šeštadienio naktį įvykęs kruvinas milicijos ir žmonių susidūrimas taip pat buvo susijęs su Lenino paminklo vertimu.
Primename, kad Ukrainos milicijos specialūs daliniai „Berkut“ šeštadienio naktį susirėmė su protestuotojais prie Kijevo Svetošinskio teismo, dėl to buvo sunkiai sužalotas vienas iš opozicijos lyderių, buvęs vidaus reikalų ministras Jurijus Lucenka, taip pat sužeistas žurnalistas Maksas Levinas. Ukrainos parlamento spaudos tarnyba skelbia, kad 11 mitinguojančių buvo išvežti „greitosiomis pagalbomis“, iš kurių 2 paguldyti į ligoninę, 5 atsisakė gydytis stacionariai, o 4 sužalojimai nebuvo pavojingi. Policija savo ruožtu pranešė, kad apie 20 „Berkuto“ smogikų patyrė įvairias traumas, vienam iš jų sulaužyta koja.
Penktadienį vakare Kijevo Svetošinskio teismas nuteisė 6 metus kalėti tris ukrainiečius, kurie, kaip teigiama kaltinime, 2011 metais per Nepriklausomybės dieną bandė susprogdinti Lenino paminklą Kijeve – tą patį, kuris pernai buvo nuverstas per vieną iš tūkstantinių protesto mitingų. Susidūrimai su milicija prasidėjo dar teismo salėje, kai nuteistieji buvo milicijos išvesti „šiurkščia forma“.
Į pagalbą buvo iškvieti milicijos specialūs daliniai „Berkut“. Atvažiavusius penkis „Berkut“ autobusus iškart apsupo žmonės, bandydami sužinoti, ką specialūs milicijos daliniai ruošiasi toliau daryti. Vieną iš autobusų mitinguotojai pradėjo siūbuoti. Iššokę milicininkai puolė juos mušti lazdomis.
Vėliau mitinguotojai pasivijo „Berkuto“ autobusus prie milicijos poskyrio ir ten juos užblokavo vadinamais „automaidanais“ (ratuoti Maidano aikštės protestuotojai). Galiausiai milicijos smogikai buvo priversti trauktis grupelėmis pėsčiomis. Juos suspaudę žmonės prasiskirdavo tik tuomet, kai milicininkai nusiimdavo nuo veidų kaukes. Žmonės taip pat reikalavo, kad milicininkai kalbėtų ukrainietiškai.
Kijevo milicija teigia, kad milicininkai tik gynėsi, o patį konfliktą išprovokavo protestuotojai. „Radikaliai nusiteikę aktyvistai į teismo pastatą ir tarnybinį automobilį mėtė butelius su vandeniu ir akmenis. Nepaisant perspėjimų nutraukti viešosios tvarkos pažeidimus, pavieniai aktyvistai toliau trukdė judėti transportui ir stengėsi išprovokuoti konfliktą su milicija“, – rašoma viešame milicijos pareiškime.
Tuo tarpu sužeisto Jurijaus Lucenkos žmona pasakojo: „Jura, kaip buvęs vidaus reikalų ministras, bandė nutraukti kraujo praliejimą atsistodamas tarp žmonių ir milicininkų. Mes su Jurijumi reikalavome puolančių „Berkuto“ policininkų parodyti dokumentus ir nusiimti kaukes, parodyti savo veidus, kad būtų galima identifikuoti pareigūnus. Tuomet berkutininkai pradėjo negailestingai jį daužyti per galvą. Kraujas liejosi upe, sudaužė ant veido akinius. Jis nukrito, neteko sąmonės ir tik tada jie nustojo mušti. Žmonės iškvietė „greitąją pagalbą“, – pasakojo Irina Lucenko.
Lucenkai konstatuota kaukolės smegenų trauma ir smegenų sutrenkimas, jis iškart paguldytas reanimacijoje. Pranešama, kad nustatyta, kad Lucenkai buvo kirsti aštuoni smūgiai į galvą. Yra daug liudijimų, kad kitus žmones milicininkai parversdavo ir spardydavo kojomis.
J. Lucenka iš ligoninės perdavė savo prašymą nekeršyti milicininkams, nes „jie ir patys yra išsigandę“.
Visų trijų opozicinių partijų lyderiai J. Lucenkos sumušimą prilygino bandymui nužudyti ir pakvietė kijevičius rinktis sekmadienį 12 val. į protesto mitingą Maidano aikštėje.
Ukrainos prokuratūra pradėjo dvi baudžiamąsias bylas: vieną dėl galimų neteisėtų milicijos veiksmų viršijant savo įgaliojimus, antrą – dėl galimai chuliganiškų mitinguotojų veiksmų kišantis į teismo darbą ir pasipriešinimo milicijai.
Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius kelis kartus buvo pažadėjęs ukrainiečiams ir tarptautinei bendruomenei, kad prieš protestuotojus nebus naudojama jėga.
Artėjantį trečiadienį JAV Senatas numatęs pratęsti klausymus apie situaciją Ukrainoje. Šiuo klausimu yra rengiami projektai, kurių vienas yra susijęs su sankcijomis prieš Ukrainą ir apie 20 jos pareigūnus. Kaip praneša „Ukrainskaja Pravda“, šiame sąraše aukščiausias Ukrainos pareigūnas – vidaus reikalų ministras Jurijus Zacharčenka.