Kilus skandalui dėl prezidento G.Nausėdos “ryšių” su KGB noriu atskleisti iki šiol viešai nediskutuotą V.Landsbergio biografijos detalę

Eldoradas Butrimas

Šį kartą vietoje reportažo iš Ukrainos vėl įsiterpsiu į svarbią diskusiją apie įvykius Lietuvoje – turėdamas omenyje kilusį skandalą dėl prezidento G.Nausėdos “ryšių” su KGB noriu atskleisti iki šiol viešai nediskutuotą V.Landsbergio biografijos detalę.

Dirbant korespondentu Varšuvoje teko bendrauti su garsiu lietuvių kilmės dailininku, dailės profesoriumi Andrzeju Strumilo (T.Venclovos ir Č.Milošo bičiuliu), kuris pareiškė, jog per 1991m. sausio 13d. įvykius V.Landsbergio sūnus V.V.Landsbergis buvo išgabentas į Lenkiją ir paslėptas jo kaimo sodyboje Palenkėje.

Žmogiškai galima būtų suprasti V.Landsbergio norą apsaugoti vienintelį sūnų nuo galimo pagrobimo ar susidorojimo, tačiau tiek metų slėpti šį faktą nuo tautos nėra garbinga. Juolab, kad per Sausio įvykius V.Landsbergis ragino žmones aukotis dėl nepriklausomybės ir eiti ją ginti, ką darydami keliolika jaunuolių žuvo, o keli iš jų buvo vieninteliai tėvų sūnūs.

Kodėl šio fakto nepaviešinau anksčiau?

2008 metais apie dailininko teiginį Vilniuje pasakiau dienraščio “Lietuvos Ryto” vadovams, bet jie galimai dėl prasidėjusios ekonominės krizės buvo susirūpinę kitais reikalais ir tema nesusidomėjo, o aš netrukus netekau darbo, išvykau iš Varšuvos ir į tą istoriją taip pat numojau ranka.

Be to, daug metų dirbdamas korespondentu Rygoje, Taline ir Varšuvoje rašiau apie įvykius tose šalyse, o į tai, kas vyksta Lietuvoje nesikišau.

Ir dar – V.Landsbergį gerbiau ne tik dėl jo nuopelnų nepriklausomybei, bet ir dėl tvirtos patriotiškos pozicijos Vilniaus santykiuose su Varšuva (ko trūko ir trūksta daugumai dabartinių mūsų politikų). Vyliausi per kokį nors V.Lansbergio vizitą į Varšuvą jį sutikti ir paklausti dėl sūnaus slėpimo Lenkijoje, tačiau nebuvo lemta susitikti.

Kodėl turėtume tikėti dailininko teiginiu? Todėl, kad tai buvo autoritetingas ir garsus žmogus, Lietuvos patriotas, dirbęs Suvienytų Nacijų Organizacijoje Niujorke ir neturintis priežasčių prasimanymui.

Apie šį pokalbį po keliolikos metų aš prasitariau vienam iš buvusių Lietuvos ambasadorių Varšuvoje, kuris pasakė, jog tokius gandus buvo girdėjęs, ir kartą to paklausė paties V.Landsbergio, o šis esą suirzo, kalbą nusuko kitur ir nieko neatsakė.

Bandžiau po kelių metų ir su dailininku išsamiau apie tai pakalbėti, tačiau paaiškėjo, kad šis išsiskyrė su žmona, ir išsikraustė iš Varšuvos į kaimą. Ėmus derėtis dėl susitikimo kaime, dailininkas susirgo ir mirė.

Kodėl šią istoriją nutariau papasakoti dabar? Todėl, kad Lietuvoje atsinaujino diskusijos apie KGB archyvų paviešinimą, o kritikuojant prezidentą dėl nutylėtų svarbių biografijos faktų pagalvojau, kad dailininko tvirtinimą apie jo namuose slėptą sūnų turėtų pakomentuoti ir V.Landsbergis.

O jo žodžių tikrumą ir visas slėpimo aplinkybes tikiuosi atskleis tie Lietuvos tiriamosios žurnalistikos atstovai, kurie labai nuodugniai kapstosi G.Nausėdos istorijoje.

Jei kas priekaištaus, kad šią istoriją prasimaniau, sutinku būti ištirtas melo detektoriumi. Kadangi pats buvau KGB auka (pašalino iš Universiteto), manausi turintis teisę pasisakyti KGB tema bei dėl politikų veidmainystės.

P.S. jei melo detektoriaus tyrimus sutiktų pasidaryti buvę Sąjūdžio vadai bei seimūnai, diskusija apie KGB agentus būtų visai kitokia…

4.7 23 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
feričioferičio

very intresting

Skaitytojas

„dirbęs Suvienytų Nacijų Organizacijoje Niujorke“

Rusicizmas „organizacija objedinionnych nacij“. Lietuviškai tai vadinasi Jungtinės Tautos.

Marius

Ne. Būtent Jungtinių Tautų Organizacija yra naujadaras-vertalas iš anglų kalbos: United Nations Organization. Tautų ši organizacija neatstovauja, o atstovauja valstybes, t.y. nacijas kas yra iš anglų kalbos Nation. Šis pakeitimas lietuvių kalboje iš SNO į JTO, kažkodėl, tada stebėjaus, įvyko kažkur prieš 2000 metus.

Paul Casimir

„Nacija” ir yra „tauta”. Pvz., angl. „sovereign nation state” lietuviškai reiškia „savarankiška tautinė valstybė”. Tie, kas bijo, sako „nacionalinė valstybė”, bet tai jau kita tema. JTO pavadinimas lietuviškai yra susitarimo dalykas, abu variantai yra tinkami. Man labiau patinka SNO, galėtų būti ir STO.

Marius

Nevisai taip. Anglų kalboje nation yra valstybės sinonimas, turi visai kitokią konotaciją nei rytų Europoje. Frazė „all the nation” reiškia visą valstybę nei visą tautą.

Paul Casimir

Tai „tauta” ir reiškia visą valstybės visuomenę tokiame kontekste, ne etninę grupę. Tiesiog „tauta” yra tarptautinės sąvokos „nacija” lietuviškas atitikmuo. Beje, ir tautininkai yra nacionalistai. Jei bijai tokio žodžio, gali naudoti „patriotas”.

Marius

Ne. Tauta yra tauta, nacija yra nacija. Nacija – piliečių visuma. JTO baskams niekas neatstovauja, o atstovaujama tik Ispanijos nacija.

Христо́с воскре́се!

Вои́стину воскре́се!

Prašalietis

Kokis yra ne tik juokingas, bet ir beviltiškai apgailėtinas „patriotas” E. Butrimas su savo-„Kilus skandalui dėl prezidento G.Nausėdos “ryšių” su KGB noriu atskleisti iki šiol viešai nediskutuotą V.Landsbergio biografijos detalę…”, kaip ir jo „tautai nepriklausomybę ir laisvę parnešęs”, už savo „nuopelnus” titulais „tautos patriarchas, buvęs valstybės vadovas” apdovanotas, palikuonims valdžią perleidęs V.Lansbergis. Butrimas „padiskutavimui” atskleidžia V.Lansbergio „baisią biografijos detalę” -„Dirbant korespondentu Varšuvoje teko bendrauti su garsiu lietuvių kilmės dailininku, dailės profesoriumi Andrzeju Strumilo (T.Venclovos ir Č.Milošo bičiuliu), kuris pareiškė, jog per 1991m. sausio 13d. įvykius V.Landsbergio sūnus V.V.Landsbergis buvo išgabentas į Lenkiją ir paslėptas jo kaimo sodyboje Palenkėje….” Butrimai kas yra sąjūdžio vadas V.Lansbergis ir jo aplinka (V. Čepaitis, Motieka, Sabutis..)ir be tavo siūlomos „diskusijos” dėl paminėtos V.Lansbergio „tamsokos biografijos… Skaityti daugiau »

Marius

Žinojau, bet tylėjau… Kaip man atsibodo tokie veikėjai. Žinot ką? Tai kažkokia lietuviška beprotybė. Čia taip pat kaip Fersensienė po 30 metų prisimindavo kaip Brazauskienė, tada dar Butrimienė, jai nepardavė žirnelių.

Mokslinis lygis

Pianistui patikima studentams dėstyti Mokslinį Komunizmą, o smuikininkams „Fundamentals of Soviet Law“ Kapsukėje. Studentai, baigę Kapsukę ir jos Sovietinį fundamentorių su pagyrimu, tiesiai varo dėstyt į Riomerio univerkę logikos mokslą ir jau Neosovietijos fundamentorių būsimiems runkelių maustytojams. Kiek iki 1990 metų be Landsbergių dar buvo išvykę kartą ir daugiau į užsienį? Kur tie išvykėliai, kur jie dabar slepiasi ir ką veikia? O dainuškininkas Noreika nė karto nebuvo išvykęs į užsienį, tiesa? Daunoras irgi nebuvo išvykęs su Petkevičiumi pagert ar po bordelius pasitrankyt, nes ne tas lygis ir laipsnis. Jie gi ne pianistai, o vargonininkai, tiesa? O visi kiti likę garsūs ir nelabai solistai, aktoriai, teatro kritikai, dizaineriai, vertėjai, kurjeriai tarp CK ir KGB rūmų Vilniuje, laborantai, režisieriai, portfelių nešiotojai, literatūros… Skaityti daugiau »

šermukšnis

Nors visi puikiai žino, kad V.L., kaip ir daug sovietinių kultūros veikėjų – t.venclova, čepaitis, čekuolis, kuzmickas it t.t. bendradarbiavo su kontora, tai niekam neįdomu, dabar valdančiųjų užduotis tapinams, valinskams, pancerovams ir kt. – pūsti dramblį iš Nausėdos „nusikaltimo”

vertinimas be iliuzijų

Paprasta tarybinės nomenklatūrinės moralės šeimynėlė, kokia buvo tokia ir liko

Jules

Karjeros be Bolševikų partijos paramos, o dabar be jų dar plėšresnių anūkėlių paramos, nepadarysi – netapsi Vilniaus meru ir Kapsukės su pagyrimu nebaigsi. Istoriku, net užsakomosios istorijos, netapsi. Ką jau bekalbėt apie politikus. Be KGB vizos nėkrust šiais laikais – būsi tuščia vieta. Būsi absoliučiu nuliumi. Būsi nieku, ar taip, langų majore?

blue yellow zov MARINIE

…taip taip,kad tik tau ramiau butu…

Rokas

Galite tikėti, galite netikėti, bet pamatysite, kad galutiniame rezultate po Ukrainos bus demilitarizuota Lenkija, po to Baltijos šalys, įskaitant Lietuvą, ir gale bus Suomija. Ko pasėkoje Rusija turės saugias šalies vakarines sienas.

Regimantas

Perskaičius Zigmo Vaišvilos straipsnį “Komunistas ne komunistas”, noriu išreikšti savo nuomonę. Zigmai, jūs toliau žaidžiate „katę ir pelę“, užduodamas Nausėdai ne tuos klausimus. Apskritai ir be klausimų aišku, kodėl Grybauskaitė, Šimonytė ir pats Nausėda, nekalbant jau apie visą armiją žemesnio prisidirbimo rango veikėjų, taip kvailai elgiasi. Juk jie turi vienintelę išeitį — Lietuvą įtraukti į karinį konfliktą, kuriam taip spėriai ruošiasi Lenkija, tikėdamiesi, kad taip bus sunaikinti jų „darbų“ pėdsakai. Jie gi eina va banque. Tiesiog turi daugiau šansų išsisukti, patys nusiplaudami „per upelį“ kur nors į Švedijos pusę. Man tai akivaizdu, tad stebiuosi, jei jums tai neaišku. Arba apsimetate, jog neaišku. Jei apsimetate ir kalbate pro šalį, tai dalyvaujate jų pusėje, nes toks moralizavimas, kokį skaitau čia, tik sustiprina… Skaityti daugiau »

Apgailėtina

Aukščiausioje valdžioje turime lengvai pažeidžiamus vadovus, kurie bijodami šantažo gali veikti prieš Lietuvos nacionalinius interesus įtakojami tiek JAV tiek ir iš Rusijos specialių tarnybų pusės. Normaliai tokių žmonių VRK išvis netūrėtų prileisti prie rinkimų.

fungicidas

Adamkus užsiminė apie tai, kad visų posovietinių Lietuvos prezidenų KGB bylos yra ir jos yra viešos. Kodėl nėra žinoma apie atbuline data paskelbto faktinio valstybės vadovo KGB bylą ir jos turinį? Konservatorių šventai saugoma valstybės paslaptis pagal liustracijos įstatymą? Toks išskirtinumas irgi yra faktas. Reikia įstatymiškai patvirtinti išimtį liustracijos įstatyme, kad šis įstatymas negalioja valstybės vadovams.

20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top