Kinijos ekspertai siūlo stebėjimo ir apsaugos priemones trims pirmiesiems pasaulyje vaikams, kuriems buvo modifikuoti genai, o taip pat jų palikuonims.
Šiuos kūdikius laboratorijoje sukūrė daktaras He Jiankui, biofizikas, CRISPR (clustered regularly interspaced short palindromic repeats) – taisyklingai pertrauktų trumpų susitelktų palindrominių pasikartojimų bioinžinerijos, taikomos žmonėms, pradininkas.
Dr. He, buvęs genomo modifikacijų tyrinėtojas, spaudžiamas Pietų Kinijos mokslo ir technologijų universiteto Šendžene atsidūrė kalėjime, gavo nuolaidų iš Kinijos valstybės kuri, kai kurių nuomone, 2018 m. vaidino tam tikrą vaidmenį kuriant vadinamąsias „superdvynes“, dvi kinų mergaites, kurios tapo atsparios AIDS atlikus genų, sustiprinančių tam tikrą smegenų veiklą, modifikacijas. Be dvynių Lulu ir Nanos, jau yra ir dar vienas CRISPR vaikas, Amy, apie kurią žinoma labai mažai, išskyrus tai, kad ji gimė 2019 m. įslaptintoje vietoje.
Dabar He, pasak kai kurių Kinijos žiniasklaidos cituojamų šaltinių, bus paleistas po vos trejų metų kalėjimo.
Tai Kinijos komunistų partijos kontroliuojamas laikraštis anglų kalba Global Times išgirdo iš dviejų ekspertų: Qiu Renzong‘o iš Kinijos socialinių mokslų akademijos Pekine ir Lei Ruipeng‘o iš Huazhongo mokslo ir technologijų universiteto Vuhane, Hubėjaus provincijoje. Spėjama, kad jie paruošė pasiūlymą susijusioms institucijoms, prašydami vyriausybės parengti politiką, skirtą apsaugoti tris vaikus ir jų palikuonis nuo diskriminacijos ir genetinių ligų, kurias sukelia modifikavimas.
„Pasiūlyme teikiamos rekomendacijos reguliariai tirti visą vaikų genomą kad būtų išsiaiškinta, ar jis normalus, o jei ne – kas jame nenormalus. Kai jiems sukaks 18 metų, tėvai, padedami kompetentingų genetikos specialistų, turėtų informuoti, kad jų genomas buvo modifikuotas“, – rašė Kinijos valstybinis laikraštis.
„Pasiūlyme taip pat prašoma valdžios įkurti specialią tyrimų ir gydymo organizaciją, kuri galėtų būti pavadinta Žmogaus genomo redagavimo tyrimų ir gydymo centru, ir skirti specialių lėšų (arba įsteigti fondą su viešosiomis ir privačiomis investicijomis)“.
Pranešama, kad pasiūlymą neseniai išspausdino China Science Daily. Kaip pranešė Renovatio 21, tai ne pirmas Kinijos valdžios sugalvotas žingsnis, akivaizdžiai skirtas suvaldyti reiškinį: pernai Kinijoje buvo aptartas naujas genomo pakeitimo įstatymas. Rašėme, kad tai „genetinio krokodilo ašaros“. Mes vis dar taip manome.
Qiu paaiškino, kad genų modifikavimo metodai šiame etape dar nėra ištobulinti, ir gali būti didelis procentas anomalijų. Svarbu tai, kad anomalijos gali būti perduodamos dauginantis jų vaikams ir jų vaikų vaikams: tai yra vadinama žmogaus lytinių ląstelių linijos pakeitimu, apie kurį mokslininkai ir bioetikai diskutuoja jau keletą metų, tačiau nereikia tikėtis nieko kito kaip kelionės slidžiu šlaitu.
Būtent čia dabar ir esame: atkreipkite dėmesį, kad nesakoma, kad būtų užkirstas kelias genų modifikavimui. Jie sako: genetiškai modifikuotų vaikų kūrimas turi būti kontroliuojamas. Žinoma, vaikų labui. Neduok Dieve.
Ir iš tikrųjų Kinijos ekspertai neatsižvelgia ne tik į galimus dirbtinių kūdikių su defektais abortus, bet ir jų būsimų vaikų: pirmosios kartos kūdikių, gimusių genetiškai modifikuotiems žmonėms.
„Genetinė preimplantacinė diagnostika gavus jų sutikimą taip pat turėtų būti atliekama ankstyvos fazės embrionams nėštumo metu, kad būtų galima pastebėti, ar embriono genomas nėra nenormalus, ir koks yra anomalijos sunkumo laipsnis, kad jiems būtų lengviau priimti reprodukcinius sprendimus”, – pažymi ekspertas Qiu.
„Reprodukciniai sprendimai“ – tai orveliška naujakalbė, regis, įsitvirtinusi ir Kinijoje, kai reikia įvardinti vaisiaus sunaikinimą.
Praktiškai Kinijos ekspertai sako: dirstelkime į sintetinių žmonių kūdikius; anomalijų atveju – nužudykime juos. Tai naujas skyrius eugenikoje, kuri dabar, modifikavus žmogaus genomą, beveik užbaigė savo projektą.
Galų gale, žodis eugenika ten skamba gana gerai: yousheng, lema, sudaryta iš simbolio yōu, kuris reiškia „puikus, pranašesnis” ir simbolio shēng, kuris reiškia „gimti, pagimdyti, gyventi”. Norint galima versti į „pranašesnio gimimas“ arba „puikus gyvenimas.“ „Supergimimas”.
„Supergimimas“. „Supervaikai“. „Superkinai“…“Superkareiviai“?
Atrodytų, kad tai ne fantazija. Amerikos žvalgybos duomenimis, Kinija sparčiai taiko CRISPR, nes yra suinteresuota sukurti superkareivių armiją.
Kaip rašė Renovatio 21, CRISPR technologija atvirai domisi Bilas Geitsas (Bill Gates), kuris į ją investavo milijardus ir kuris skatina jos sklaidą net patarimuose dėl kalėdinių dovanų.
Šaltinis: renovatio21.com