Kitoks požiūris. Psichiatras: apimtas alkoholinės psichozės, monstru gali tapti ir labai išsilavinęs žmogus, augęs normalioje šeimoje

Žinių radijas

Martynas Marcinkevičius, Vilniaus psichikos centro vadovas, psichiatras, kalbėdamas „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ išdėstė kiek kitokį požiūrį į Kėdainių rahono Saviečių kaimo tragediją.

Visų pirma, gydytojas patikino nemanąs, kad tas žmogus yra koks nors „ypatingas išsigimėlis, monstras“. Sprendžiant iš kai kurių pasakojimų, tai nebuvo „jo standartinis elgesys“:

„Iš prieinamų viešų duomenų matyti, kad tai alkoholinės psichozė pasekmė. Tą patį galėjo padaryti ir labai išsilavinęs žmogus, augęs normalioje šeimoje, jeigu jis būtų apimtas alkoholinės psichozės. Mes labai jautriai ir skausmingai reaguojame į tai, kas mus ypač sukrečia – vaikai, šulinys. Tada įsijungia ir politikai, ir visi, kas netingi. Aš ir mano kolegos susiduriame su tomis psichozėmis kiekvieną dieną. Tokių per metus būna daugiau kaip 5 tūkstančiai. Jau nekalbant apie abstinencijas ir kitus dalykus. Ir čia ne tik kaimo problema. Be abejo, kaimas yra blogiausioje situacijoje. Jis buvo sugriautas ir iki šiol niekam nerūpi. Mums rūpi nuo jo tik atsiriboti – panašiai, kaip nuo pabėgėlių, tik šiuo atveju – savų. Taigi, tokių alkoholinių psichozių yra žymiai daugiau. Jeigu jis būtų užmušęs kaimyną, sugėrovą ar žmoną, niekas ir nesureaguotų, nors tai būtų tos pačios psichozės pasekmė. Žmogus, apimtas alkoholinės psichozės, visiškai nesuvokia aplinkos, gyvena visiškai kitoje realybėje. Dažnai jis kariauja su nesančiai priešais. O tie priešai – demonai, velniai ar dar kas nors – dažniausiai būna agresyvūs ir pavojingi. Tai „normali“ psichopalologija. Tada bet koks didelis judantis objektas jam kelia pavojų, ir toks žmogus tiesiog gindamasis daro tokius veiksmus. Taigi, nedarykime tokių apibendrinimų, kad tik degradavęs žmogus, kažkoks monstras galėjo taip pasielgti“.

M. Marcinkevičius teigimu, išvengti tokių tragedijų, kaip ir, sakykim, tragiškų eismo įvykių, deja, neįmanoma:

„Tačiau gerokai sumažinti jų skaičių tikrai galima. Smurtas prieš vaikus, smurtas šeimoje ar toks nemotyvuotas žiaurumas ir dar vienas skaudus reiškinys – savižudybės – visa tai susiję su besaikiu alkoholio vartojimu. Kol kas bandome kovoti tik su pasekmėmis. Jeigu nešalinsime priežasčių, nieko nepadarysime. Juo labiau, kad turime, iš ko pasimokyti. Turiu omenyje Skandinavijos šalis. O mes tuo metu pasižiūrėkime į realius mūsų valdžios darbus ir pamatysime, kad kovojant su alkoholizmu praktiškai nieko nepadaryta“, – sakė psichiatras.

Viso Žinių radijo laidos

Atviras pokalbis

(vedėjas Raigardas Musnickas) klausykitės ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top