Kovo 19 dieną Lietuvos mokslų akademijos sudaryta specialistų komisija paskelbė, kad iš esmės pritaria skalūnų dujų žvalgymo darbams vakarų Lietuvoje, tačiau yra ir tokių klausimų, kurie lieka neatsakyti ir jie kelia nerimą.
Kaip „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ (vedėjas – Aurimas Perednis) tą pačią dieną sakė vienas mokslininkų grupės narių akademikas profesorius Jurgis Vilemas: „Žvalgybai mokslininkai pritarė“, juo labiau, kad ir „įstatymų prižiūrėti žvalgybai turime beveik pakankamai“, tačiau gavybą siūloma pradėti tik susitvarkius įstatyminę bazę. Tokią savo poziciją mokslininkai grindžia ir ekonominiu argumentu.
Mat atidavus gavybą į privačios kampanijos rankas, pagal dabartinį Žemės gelmių įstatymą turto savininkui – tautai, būtent taip teigia Lietuvos Respublikos Konstitucija – atitektų tik nuo 2 iki 20 proc. Ir jau dabar aišku, kad toks procentas pernelyg mažas.
Tad kartu su profesoriumi Jurgiu Vilemu piliečiai ir klausia: jei „pelnas viršys savikainą maždaug tris kartus, tai ar valstybė gali atiduoti šitokį dalyką – visą grietinėlę arba didžiausią turtą – tam, kuris ateina daryti gręžinius“?
Visą „Žinių radijo“ laidą, kurioje dalyvavo ir Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas, klausykite čia: