Kodėl prokuratūra biudžeto lėšomis reklamuoja advokatą G. Danėlių? N.Puteikio komentaras

Tiesos.lt siūlo Klaipėdos apygardos prokuratūros atstovės spaudai Palmiros Martinkienės interviu, kuriame ji atvirai reklamuoja ką tik privačiu advokatu tapusį Giedrių Danėlių, tiesa, dar visai neseniai vadovavusį tai pačiai Klaipėdos apygardos prokuratūrai. Pats interviu yra toks primygtinai pataikūniškas, kad net portale DELFI.lt tokios stilistikos tekstas atrodo nekaip. Juolab kad prieš kelias dienas šis portalas pasiskelbė turįs savo garbės kodeksą, tarsi ir įpareigojantį skirti viešus interesus nuo privačių.

Pilietiniam Tiesos.lt portalui taip pat pasidarė smalsu, „kas iš tiesų pastūmėjo“ prokurorą G.Danėlių pasekti buvusio Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro Kęstučio Betingio pėdomis ir baigti „prestižinį“ darbą prokuratūroje, kuri per pastaruosius keletą metų spėjo pagarsėti lojalumu VSD? Juk visi matėme, kaip jam ir jo vadovautiems Klaipėdos prokurorams ilgą laiką patikėdavo „teisingai išspręsti“ subtilias bylas: „ištirti“, kad Garliavoje policijos smurto nebuvo, kad egzekutoriaus pareigas atlikęs advokatas Černiauskas „mergaitės nenešė“ (ko verta vien prokuroro Aido Giniočio nutartis?…). Ir Klaipėdos prokurorams sekėsi. O dar skundžiasi, kad pasiilgo „tikrų iššūkių“, – tikresnių kažin ar būna? Negi jis jau atliko savo užduotis ir nusipelnė auksinio parašiuto? Tik kažin ar galima tai vadinti „priešinga barikadų puse“? Argi į priešingą barikadų pusę perėjo prokuroras K. Betingis, tapęs advokato Gintaro Černiausko bendradarbiu?

Šias naujienas pakomentuoti paprašėme Seimo narį Naglį Puteikį, gerai pažįstantį ir Klaipėdos prokuratūros darbą, ir buvusio vyriausiojo prokuroro nuopelnus ginant viešąjį interesą.

* * *

Prokuroras G. Danėlius stos į priešingą barikadų pusę: pribrendau tikriems iššūkiams

DELFI.lt | 2013 m. rugsėjo 20 d.

Tarnybą prokuratūroje savo noru paliekantis Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Giedrius Danėlius teigia, kad jau pribrendo naujiems, didesniems pokyčiams, galbūt – net tam tikriems iššūkiams. Šią savaitę G. Danėlius davė advokato priesaiką.

Iš darbo prokuratūros sistemoje pasitraukiantis G. Danėlius teiga, kad šis jo sprendimas niekaip nesusijęs su pastaruoju metu viešumoje dažnai išsakomu kritišku požiūriu į pokyčius prokuratūroje – 16 metų trukusį darbą prokuratūroje nusprendęs užbaigti G. Danėlius šį savo pasirinkimą motyvuoja tik asmeninėmis priežastimis ir sėkmingą teisininko karjerą ketina tęsti dirbdamas Vilniuje.

„Taip susiklostė, kad prokuratūros sistemoje man pakankamai greitai ir sėkmingai pavyko kilti vadinamaisiais karjeros laiptais, dėl to įgavau labai naudingos ir visokeriopos – teisininko, administratoriaus, vadovo, patirties, kuri, manau, man ateityje labai pravers“, – savo sprendimą komentavo G. Danėlius.

Generalinio prokuroro D. Valio teigimu, patenkinti šį netikėtą G. Danėliaus prašymą jam nebuvo labai lengva, nes Klaipėdos apygardos vyriausiąjį prokurorą jis vertino kaip perspektyvų vadovą ir pripažinimą prokuratūroje pelniusį profesionalą, kurį vos prieš keletą mėnesių paskatino prokuroro garbės ženklo 2-ojo laipsnio medaliu.

Kas pastūmėjo G. Danėlių baigti darbą prokuratūroje? Į šį klausimą atsakymo bandė ieškoti Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji specialistė Palmira Martinkienė.

Pajuokaujant galima būtų pasakyti, kad kilti karjeros laiptais prokuratūros sistemoje Jums jau nebėra kur. Tai gal ir yra pagrindinė priežastis, nulėmusi Jūsų apsisprendimą baigti tarybą prokuratūroje?

Iš tiesų darbas skirtinguose miestuose, skirtinguose padaliniuose ir pozicijose leido man kelti kvalifikaciją, ypač paskutiniu metu įgyti tarpdisciplininių, administracinio vadovavimo žinių. Sukaupiau įvairių kompetencijų ir jas tikiuosi panaudoti realizuodamas save kaip teisininkas bei kurdamas didesnę profesinę-teisinę, ekspertinę pridėtinę vertę. Šiame gyvenimo etape jaučiuosi esą pribrendęs naujiems, didesniems pokyčiams, galbūt – net tam tikriems iššūkiams.

Kad ir ką jūs besakytumėte apie savo pasitraukimo priežastis, tačiau bet kurio aukštesnes pareigas užimančio prokuroro pasitraukimas iš tarnybos viešojoje erdvėje šiuo metu vis viena bus vienaip ar kitaip siejamas su pokyčiais prokuratūros sistemoje. Kokia Jūsų nuomonė apie tiek dalies prokuratūros bendruomenės, tiek kai kurių visuomenės atstovų nevienareikšmiškai vertinamą prokuratūros reformą?

Manau, kad reformas turi vertinti tie, kam prokuratūra yra atskaitinga pagal Prokuratūros įstatymą, t. y. Seimas ir Prezidentūra. Juoba kad aš pats dalyvavau ne vienoje darbo grupėje, rengusioje struktūrinius prokuratūros pokyčius.

Galėčiau tik pasakyti, jog mano nuomonė ne visada sutapdavo su kitų grupės narių nuomone, mums teko nemažai pasiginčyti ir padiskutuoti, kas, matyt, yra neišvengiama bet kokios pertvarkos metu. Kita vertus, kaip apygardos vyriausiasis prokuroras manau, kad pokyčiai jau yra įvykę.

Klaipėdos apygardoje turime gerus arba puikius rezultatus, pagal kuriuos šiuo metu esame vertinami. Įvykusiuose pokyčiuose aš norėčiau akcentuoti ne kėdžių perstumdymą, o tokius teigiamus pasikeitimus, kaip per pastaruosius kelerius metus prokuratūroje sėkmingai pradėtas naudoti technologijas, dėl kurių prokuratūros valdymo ir kontrolės procesai tapo lengvesni ir lankstesni.

Gal jau žinote savo būsimąją darbovietę?

Norėčiau pirma uždaryti vienas duris, o po to atidaryti kitas. Natūralu, jog teisinių darbų centras telkiasi sostinėje, todėl ketinu sugrįžti savo kompetencija ir teisine patartimi dalintis į Vilnių.

Nors nesate klaipėdietis, tačiau ar nėra gaila po beveik šešerių metų sėkmingo darbo uostamiestyje palikti pajūrį ir kolektyvą, kuris Jus, kaip vadovą ir puikų savo srities profesionalą, vertino ir gerbė? Ar netruks jums Vilniuje Smiltynės dviračių tako, kuriuo mėgdavote laisvalaikiu važinėtis?

Mano vertinimu, šiuo metu Klaipėdos apygardos prokuratūros kolektyvas (turiu omenyje ir specializuotus skyrius, ir teritorinius padalinius ) veikia kaip puikiai sustyguotas mechanizmas. Man ypač svarbu tai, kad kolegas vienija ne tik kompiuterinis tinklas, bet ir bendras vertybinis vardiklis.
Kolegos lieka atsparūs „gamybos“ vajui, darbuotojai yra padorūs, principingi, atsakingi įstatymo sergėtojai. Prokurorų kvalifikacija tikrai aukšta, pasiekusi lygį, kurį pagrįstai galima pavadinti ekspertiniu. Gilių žinių, kvalifikacijos derinys su padorumu, sąžiningumu, atsakingumu, t.y. specialių ir asmeninių savybių rinkinys, ir yra stipriausia mūsų kolektyvo pusė. Tuo tikrai didžiuojuos.

O dviračio žadu nepamiršti ir sostinėje. Nors tvirtinama, kad klaipėdiečiu netampama, o juo reikia gimti, tačiau Klaipėdos užmiršti neįmanoma.

G. Danėlius darbą prokuratūroje pradėjo 1997 m., dar tebestudijuodamas Vilniaus valstybiniame universitete. Per 16 darbo prokuratūros sistemoje metų jaunas prokuroras itin sparčiai kilo karjeros laiptais: pradėjęs nuo tardytojo padėjėjo Kauno apygardos prokuratūroje, 8 metus darbavosi Kauno ir Vilniaus apygardų prokuratūrų prestižiniais laikomuose Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriuose prokuroru; nuo 2008 m, būdamas vos 32 metų, paskirtas vadovauti tuometinei Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūrai, o po pusantrų metų tapo Klaipėdos apygardos vyriausiuoju prokuroru.

Iki bus įgyvendintos visos privalomos atrankos procedūros į apygardos vyriausiojo prokuroro pareigas, Klaipėdos apygardos prokuratūrai vadovaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Vytautas Jurkevičius.

DELFI.lt

* * *

N.Puteikis: ar rasis valios Klaipėdos prokuratūros vadovu paskirti bendrąjį gėrį ginantį teisėsaugininką?

Šioje prokuratūroje nuo senos susiklosčiusios tokios tradicijos – už valdiškus pinigus dirbti privatiems interesams, užuot gynus viešą interesą.

Kas nutylėta interviu? Buvęs prokuroras G.Danėlius tik per plauką netapo generalinio prokuroro Dariaus Valio pavaduotoju. Jo vadovaujama prokuratūra nuolat atmesdavo prašymus ginti nuo prichvatizavimo visuomenės turtą, aršiai gynė libcentristus konkrečiose bylose, atstovavo verslininkų numatomam pelnui vadinamųjų „stiklainių“ statybose, gynė juoduosius archeologus, kuriuos kartu su paveldo darbuotojais pagavome už rankos Apuolės senkapyje: kartu su Skuodo prokuroru slėpė tų plėšikų susirašinėjimą skaipu, kurį iš ištrinto tų plėšikų kompiuterio buvo atkūrę sąžiningi VRM pareigūnai ir t.t.

Spėju, kad jis nueis dirbti velnio advokatu pas tuos pačius, kuriems atstovaudavo dirbdamas Klaipėdos prokurorų vadovu. O gal ir jam, kaip buvusiam Kauno vyriausiajam prokurorui Kęstučiui Betingiui prieglobstį suteiks advokatas Gintaras Černiauskas savo kontoroje „Černiauskas ir partneriai“? Juk būtent Klaipėdos apygardos prokurorai sugebėjo nepamatyti, kaip egzekutoriumi tapęs advokatas atliko iš anksto repetuotą ypatingai svarbų nešiko vaidmenį per smurtinę vaiko poėmio operaciją Garliavoje.

Kita vertus, tai ir gera žinia – gal bent vienu prokuroru, aršiai ginančiu socialiai neatsakingų verslininkų bei liberalcentristų asmeninius interesus, o ne viešąjį interesą Klaipėdos prokuratūroje bus mažiau?

Nors po teismo sprendimų, apgynusių Vytautą Giržadą ir Vitalijų Gailių, norėtųsi tikėtis, kad Lietuvos teisėsaugoje padėtis keičiasi – tegul ir nežymiai, tegul ir skambant nieko vertoms tuščioms panegirikų salvėms pasitraukiantiems neva savo noru.

O gal įvyks dar vienas stebuklas, ir Generalinėje prokuratūroje rasis valios Klaipėdos prokuratūros vadovu paskirti sąžiningą, bendrąjį gėrį ginantį teisėsaugininką?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top