Kodėl vaikai rengiasi ir elgiasi kaip gyvūnai

Petras Šuliauskas | Respublika.lt 

Gotus ir emo pakeitė „furry“ (subkultūra, kuri domisi antropomorfiniais gyvūnų personažais), kvadrobika (lot. quattuor – keturi ir angl. aerobics – aerobika) ir „hobihorsingas“ (jojimas ant lazdos su žirgo galva). Pastarasis jau oficialiai pripažintas sportu. Visas šias tris sąvokas vienija vienas dalykas – susidomėjimas mūsų mažesniais broliais.

Kas yra „furry“?

Būtent taip vadinasi judėjimas, kai vaikai ir paaugliai rengiasi kaip gyvūnai. Ši kryptis buvo žinoma nuo amžiaus pradžios, tačiau pastaraisiais metais ji tapo ypač populiari. Iš anglų kalbos „furry“ verčiamas kaip „kailiniuotis“. Žmonės, kuriuos traukia ši kryptis, mėgsta antropomorfinius gyvūnus – būtybes su žmogaus kūnu ir žvėries galva.

Šiurpiomis kaukėmis vilkinčius paauglius vis dažniau galima išvysti miestų gatvėse. Jie rengiasi kaip katės, šunys, lapės ir paukščiai. Vienus jie gąsdina, kitus – linksmina.

Psichologai teigia, kad tokiu būdu paaugliai bando išsisukti nuo suaugusiųjų nustatytos sistemos ir apsisaugoti nuo pernelyg didelio bendruomenės „intelektualizavimo“. Pasak jų, tokie žaidimai būdingi vaikams nuo vienerių iki trejų metų. Taip išreiškiamas pradinis intelekto etapas. Be to, gyvūnų pasaulis visada žavėjo žmones, nes jame apstu vietos vaizduotei ir laisvei. Tačiau augdami vaikai turi vis mažiau galimybių vaidmenų žaidimams, kadangi jų ugdymas šiais laikais prasideda beveik nuo sauskelnių. Tokios subkultūros, pasak specialistų, padeda jiems susivokti savyje.

Kiek tai gali būti pavojinga, padeda suprasti keli momentai – paauglys tai daro vienas ar kompanijoje? Ar jis domisi kuo nors kitu, ar jo gyvenime yra kitų pomėgių?

Anksčiau buvo emo ar metalistai, dabar situacija keičiasi, akcentuoja psichologai. Pasak jų, jei tai yra būdas įsitvirtinti bendruomenėje, savo tapatybės paieška, tame nėra nieko blogo. Kita vertus, jeigu tai sukelia socialiai nepriimtiną elgesį ir trukdo vystytis kitoms sritims, gali būti verta kreiptis į vaikų psichologą. Ypač jeigu vaikas nesidomi niekuo kitu, neturi socialinių ryšių, yra uždaras ir gyvena savame pasaulyje.

Girdėjote apie kvadrobiką?

Kvadrobika į Rytų Europą skverbiasi palengva. Tai – fizinis aktyvumas, kai vaikai juda ir šokinėja ant keturių, imituodami gyvūnus. Pagrindinė užduotis čia yra atkartoti judesius kuo tiksliau ir grakščiau. Teigiama, kad tai yra naudinga vaikų sveikatai, nes lavinamas lankstumas, judrumas ir greitis: bėgimas keturiomis suteikia apčiuopiamą apkrovą visoms raumenų grupėms.

Kvadrobikos žala vaikams yra susijusi su tuo, kad toks sportas neprisideda prie susidomėjimo plėtros. Kai kurie tiek įsijaučia, jog pradeda loti, kandžiotis ir valgyti iš dubenėlio.

Beje, pasaulyje jau vyksta ir kvadrobikos varžybos. Ausys ir uodega čia nėra būtinos. Šie atributai paprastai pridedami savo nuožiūra.

Vis labiau populiarėjantis „hobihorsingas“

Tai ne tik oficialiai pripažintas sportas, bet ir kūrybinis hobis. Vaikai patys gamina „žirgus“ – arkliukus ant lazdų, o tada mokosi jais „jodinėti“.

Nors daugelis vyresnio amžiaus mūsų regiono žmonių šiuos užsiėmimus atsimena iš vaikystės, retas kuris į tokį „jodinėjimą“ žiūri rimtai. Tačiau Suomijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose „hobihorsingas“ yra labai populiarus ir žmonės labai rimtai vertiną šį sportą.

5 2 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top