„The New York Times“
Į naują Europos Sąjungos sankcijų Rusijai paketą įeina apribojimai parduoti įrangą, kurią naudoja Rusijos naftos pramonė. Šie apribojimai gali padaryti įtaką šalims, kurios priklauso nuo Rusijos energetinių resursų. Tačiau apribojimų technikai, kurią naudoja dujų pramonė, nėra.
Paskelbdami tokius sprendimus Amerikos ir Europos lyderiai žengė toliau, negu skelbdami ankstesniąsias sankcijas, skirtas bankams ir gynybos pramonei. Pastarosios draudžia Rusijai įsigyti technologiją, reikalingą įsisavinti Arkties, jūros šelfo ir skalūnų naftos telkinius. Siekiama ne sumenkinti dabartinius naftos gavybos mastus, bet sumenkinti naftos gavybos Rusijoje ateitį.
Naujoji strategija taikosi tiesiai į Rusijos, kuri valdo didžiausias naftos ir dujų atsargas pasaulyje, ekonominius pagrindus.
Naftos gavybos augimas per pastaruosius du dešimtmečius buvo Rusijos ekonominio atsigavimo ir geopolitinės galios pagrindas ir praturtino prezidento Putino sąjungininkus. Rusija kas dieną išgauna 10.5 milijonus barelių naftos, ir tai daro ją vienu didžiausių pasaulio naftos išgavėjų.
Didžiausias Vakarų energetikos įmonių pranašumas yra technologija. Dėl to šios sankcijos yra reikšmingos. Kitos, t.y. ne Vakarų šalys, kaip Kinija, gali suteikti kapitalą, bet ne technologijas.
Kvadrato dydis rodo, kiek kiekviena šalis importuoja energijos išteklių (išskyrus prekybą ES viduje). Juodas kvadrato plotas rodo, kiek importuojama iš Rusijos. Šaltinis: Eurostat
Parengė Laisvūnas Šopauskas.