Korupcijos mastas Europoje komisarei gniaužia kvapą, o korupciją pažaboti žadėjusi prezidentė D. Grybauskaitė tyli

„Eurobarometro“ apklausos duomenimis, trys ketvirtadaliai europiečių ir didžioji dauguma lietuvių (95 proc.) mano, kad korupcija yra plačiai paplitusi, – skelbiama Europos Komisijos (EK) ataskaitoje.

Ataskaitą komentavusi ES vidaus reikalų komisarė Sesilija Malstriom (Cecilia Malmstrom) pripažino: „Korupcijos mastas Europoje gniaužiantis kvapą“. Jos tvirtinimu, korupcija griauna pasitikėjimą demokratija ir atima finansinius resursus iš legalios ekonomikos bei skatina organizuotą nusikalstamumą. Ataskaitos duomenimis, dėl korupcijos ES piliečiai kasmet praranda mažiausiai 120 mlrd. eurų per metus.

Tokią ataskaitą EK pateikia pirmą kartą. Tyrimo metu praėjusių metų vasario-kovo mėnesiais buvo apklausta 27,8 tūkst. ES piliečių iš 28 valstybių-narių bei 7,8 tūkst. įmonių.

Kyšininkavimo mastą geriausiai atskleidžia lietuvių atsakymai į klausimą dėl asmeninės kyšininkavimo patirties. Jie išties sukrečiantys: net 29 proc. lietuvių išdrįso prisipažinti, kad per pastaruosius metus jų buvo paprašyta ar tikėtasi, kad jie mokės kyšį už paslaugas, ir tai didžiausias skaičius Europos Sąjungoje – ES taip teigė vidutiniškai tik 4 proc. gyventojų. Vienas iš penkių respondentų, pasidalijusių savo kyšininkavimo patirtimi, nurodė, kad kyšio prašė ar tikėjosi jį gauti sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai.

Antri ES pagal šį rodiklį – rumunai (25 proc.), trečia vieta tenka lenkams (15 proc.), o ketvirta – slovakams (14 proc.). Iš Danijos, Vokietijos, Švedijos, Portugalijos tokios patirties turėjo tik 1 proc. respondentų, o Didžiojoje Britanijoje neatsirado nė vieno.

Ataskaitoje pateikiamos ir rekomendacijos, ką šalis turėtų daryti kovodama su korupcija. Kai kuriose šalyse derėtų sugriežtinti valstybinių užsakymų sistemą, kitose – keisti taisykles ir įstatymus, reguliuojančius politinių partijų finansavimą. Kovodama su korupcija Lietuva, EK ataskaitos autorių manymu, turėtų daugiau dėmesio skirti 5 sritims: stambių bylų tyrimui, politikų ir valstybės tarnautojų privačių interesų deklaravimui, taip pat būtina skaidrinti viešuosius pirkimus, ypač – sveikatos sektoriuje ir savivaldybėse, bei sukurti sistemą, kad su gydytojais nebūtų atsiskaitoma dovanomis.

Su korupcija kovojančios organizacijos „Transparency International“ tyrimo duomenimis, pagal korupcijos suvokimo indeksą tarp ES valstybių Lietuva pernai buvo beveik per vidurį – Lietuvai skirti 57 balai iš 100 galimų (didesnis balas rodo mažesnį korupcijos lygį).

Premjeras Algirdas Butkevičius, paprašytas pakomentuoti tyrimo rezultatus, LRT radijui pirmadienį sakė: „Mane šitie skaičiai labai nustebino ir įdomu, kodėl tokie dideli skaičiai yra. Nors kiek aš turiu informacijos, su korupcija yra stipriai kovojama. Ar tai nėra daugiau kažkaip tose įvairiose vykdomose apklausose be pagrindo tai išrašoma. Na bet jei tai yra, tai, aišku, privers dar labiau kovoti ir priimti dar griežtesnes priemones“.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejui Muravjovui tokie tyrimo rezultatai – ne naujiena. Išsikerojęs kyšininkavimas – „[…] seniai žinoma problema. Juolab, kad ir Lietuvos korupcijos žemėlapis aiškiai parodo, kad nesugebame susitvarkyti su kyšininkavimu sveikatos apsaugoje, kelių policijoje, tačiau nematau konkrečių veiksmų. Nuolatos girdžiu pokalbį apie tai, kad reikia stiprinti teisėsaugos institucijų pajėgumus, nors akivaizdu, kad tai visų pirma yra viešojo sektoriaus iššūkis ir turime spręsti viešojo sektoriaus situaciją būtent tose srityse, kur korumpuotumas, kyšininkavimas yra didžiausias“, – BNS pabrėžė S.Muravjovas.

S.Muravjovas apgailestavo, kad premjeras ir Vyriausybė šiai problemai neskiria dėmesio. „Premjero pozicija man kelią susirūpinimą, nes apie tai jau kalbėjome prieš pusę metų, tuo metu jis pasižadėjo įsigilinti ir kažkaip skirti tam dėmesio. Ir prisipažinsiu – per šį pusmetį nemačiau ypatingų veiksmų, kurie būtų skirti kovai su korupcija ir kyšininkavimo mažinimui. Nesuprantu, ar jam šita problema vis dėlto nėra svarbi, ar jie su kolegomis tiesiog nežino, kaip šitą klausimą spręsti. Galbūt nenori jo spręsti. Kol kas akivaizdu, kad kova su korupcija šitai Vyriausybei nėra tarp prioritetinių sričių“, – teigė S.Muravjovas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Rita

Didziausi kysininkai medikai . Galite patikrinti ,Kauno Silainiu poliklinikoje dirba toks urologas Bosas . Kiekvienas pacijantas iejes i kabineta zino kad stavke 50 litu .

vilte

Didziausi kysininkai yra valdzioje…

valstybė pradeda pūti nuo valdžios

Prisiminkime grybauskaitės vaidmenį paįalinant FNTT vadus gen.Gailių ir jo pavaduotoją, prokuroro Valio, saugumiečio Grinos neveiklumo dangstymą. Tai ir parodo, kad korupcijos stogas prezidentūroje.

nuomone

ka daryti ,kad sumazinti korupcija?Sodint ilgam ir ,svarbiausiai atimti turta,nesvarbu ar jis uzrasytas anynai,mociutei.dedei ar tetai.Geriau kukliau,bet laisveje.Generolo Pinoceto truksta

manau

Partijos-vagių ir korupcionierių gaujas, kaip jos gali kovoti su korupcija

Dar jie stebisi

Ar ne konservatoriai iteisino dovanas medikams?O desimtys milijonu partiju finansavimui?Vienu zodziu baisu ,baisu!Kol egzistuos patekimas prie lovio pagal sarasus,tol tvarkos nebus…

skandalas

Lietuva vėl pirmauja, bet mūsų purvasklaida tyli, na kaip kitaip…

dėl medikų

nei vienoj ES šalyje nemokama medikui tiek mažai, kiek Lietuvoj. Aišku, kyšių sistemos nepalaikau, bet atlyginimai neturi žeminti žmogaus orumo.

Jooo

Medikai algas gauna pagal salies ekonomini lygi ir nereikia cia vargsu vaidinti,kai kuriu mediku algos+kysiai=ne kiekvienas uzsienio medikas tiek gauna.

ko užciklinot

ties medikais? Straipsnio esmė visai kita. Kalbama apie specifinę „eurokorupciją”. Banaliai kalbant – apie bendro Europos biudzeto vogima milijardais. Visi krūvon sudėti Lietuvos medikai per metus nė tūktsantadalio tiek „neprikorupcina”, kiek prie lovio tūnantys visų spalvų komunistai.

Anikė

Tylėjo dėl kandidatavimo.ES savo akimis pamatė,kad moka kalbėti gražiai,tik darbų nesimato:melas,korupcija,skolos,emigracija,ubagystė…”Nepakvietė ten, liksiu čia tarnauti.Vieta šilta,soti,niekuo rūpintis nereikės iki gyvenimo
pabaigos”.

Prie ko čia medikai

Kai pati korumpuočiausias UABas prezidentūra.

lt.

PARTIJU FINANSAVIMAS IS BIUDZETO !!! JEGA!!! kodel turiu finansuoti tuos kuriu nekenciu?

Jo (VaidasVDS)

Žuvis pūva nuo galvos.
Tad reikia pradžioje nuimti (pakeisti) aukščiausią galvą ir kokių keturių paskutinių Seimo kadencijų daugumų vadovų galvas, t.y. užleisti vietą dabartiniams visuomenininkams ir Tautai. Visas senas partijas į šiukšlyną ir amžiams. Tuomet apsikuopsime.

sinke

tikroji demokratija kai valdo Tauta,visą kitą puvantis kapitalizmas visi įreferndumą

viktorija A

antraste keistoka, korupcija naikinti turi seimas ir vyriausybe, ko cia deta prezidente?

Prezidentaujant

Grybauskaitei, politinė korupcija tiesiog suklestėjo. Tai, manau, jos viena didžiausių paslaugų partiniams bonzoms, klerkams ir jos mylimiems oligarchams.

Nuostabi nuotrauka

Ši nuostabi nuotrauka primena istorinį plakatą — Lenino atvaizdas su taip pat pakelta ranka raudoname fone ir užrašas rusiškai: pravilnioi dorogoi idioti tavarišči. Išvertus: teisingu keliu einate draugai. Žymus rašytojas Vladimiras Voinovyčius kalbėdamas apie savo knygą ” Svetskii sojuz o sovetskom sojuze” (išvertus:Tarybų sąjuga apie tarybų sąjungą)papasakojo tokį atsitikimą. Išvažiavęs iš šalutinio kelio į pagrindinį greitkelį, nežinojo kuria kryptimi pasukti norint nuvažiuoti į norimą miestą. Paklausti nebuvo pas ką. Nutarė važiuoti pasirinkta kryptimi kol sutiks žmogų ir gales pasiklausti. Važiuojant visą laiką šmėkščiojo Lenino plakatas: pravilnioi dorogoi idioti tavarišči. Pagaliau po kurio laiko pamatė žmogų, paklausė ir teko apsisukti 180 laipsnio kampu ir važiuoti priešinga kryptimi. Ir vėl šmėkščiojo tie patys plakatai: pravilnioi dorogoi idioti tavarišči. Ačiū redakcijai už nuostabias… Skaityti daugiau »

18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top