Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis po vizito JAV: „Baltijos šalys gali būti tikros dėl JAV paramos“

„Europos saugumas išliks Jungtinių Amerikos Valstijų politikos prioritetu, tad Baltijos šalys gali būti tikros dėl kolektyvinės gynybos ir paramos“, – kaip pranešama kam.lt svetainėje, tokią žinią Lietuvai parvežė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, praėjusią savaitę viešėjęs JAV ir kartu su Estijos gynybos ministru Margusu Tsahknu (Margus Tsahkna) bei Latvijos gynybos ministru Raimondu Bergmaniu (Raimonds Bergmanis) susitikęs su įtakingais JAV senatoriais.

Kad JAV politikai dėl būtinybės stiprinti Europos saugumą laikosi vieningos nuomonės, ministro teigimu, rodo ir Senato ketinimas iki 5 mlrd. JAV dol. didinti finansavimą vadinamajai Europos patikinimo iniciatyvai (angl. European Reassurance Initiative). Šios lėšos skiriamos JAV operacijai „Atlanto ryžtas“ (angl. Atlantic Resolve), pagal kurią JAV Europoje dislokuoja papildomas pajėgas ir reikiamus pajėgumus.

Vašingtone R. Karoblį priėmę respublikonas senatorius Marco Rubio, Senato gynybos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Jackas Reedas bei senatorė Cynthia Jeanne Shaheen „vieningai patikino, kad Europos saugumas išliks JAV politikos prioritetu“.

Ministro teigimu, JAV suvokia Rusijos keliamą grėsmę ir būtinybę stiprinti gynybą Europoje: „Tiek demokratai, tiek respublikonai sutaria, kad Rusijos grėsmė yra visai šalia, ir turime dirbti išvien, kad užtikrintume reikiamas atgrasymo priemones bei stiprintume rytinę NATO sieną“.

Kaip patikino senatorius M. Rubio, didės ir JAV finansinė parama Europos saugumui užtikrinti: „Finansinių resursų didinimas Europos saugumui yra aiškus JAV įsipareigojimas sąjungininkams tiek dėl V straipsnio, tiek dėl pagalbos didinant NATO sąjungininkių atsparumą Rusijos grėsmėms“.

Visi trys Baltijos šalių ministrai savo ruožtu patikino, jog ir Baltijos šalys stiprina savo gynybinius pajėgumus – jiesm finansuoti sutartus 2 proc. nuo BVP jau kitais metais skirs visos trys šalys. Tačiau kai kurių pajėgumų, tokių kaip oro gynyba, plėtrai yra būtina ir JAV parama.

Susitikęs su „Baltijos grupei“ (angl. Baltic Caucus) priklausančiais JAV Kongreso nariais, R.Karoblis išgirdo tvirtą JAV kongresmenų pasiryžimą ir toliau remti Baltijos šalių saugumą ir pritarimą programoms, numatančioms tiek finansavimo didinimą, tiek JAV pajėgų buvimą Europoje. „Matyti Baltijos šalis laisvas – didžiulis malonumas. Rusija naudoja savo propagandą norėdama sugriauti mūsų vienybę. Norime dirbti kartu su jumis kovojant šiame dezinformacijos kare ir užtikrinant, kad šioje kovoje laimime mes“, – pabrėžė Atstovų rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininkas Edas Royce.

Kitas svarbus viešnagės JAV akcentas – konferencija „Gynybos ir atgrasymo ateitis Europoje“, surengta JAV analitikos centro „Atlanto taryba“ (angl. Atlantic Council) kartu su Baltijos šalimis. Lietuvos krašto apsaugos ministras R. Karoblis kartu su savo kolegomis Estijos gynybos ministru M. Tsahkna bei Latvijos gynybos ministru R. Bergmaniu ne tik pristatė Baltijos šalių indėlį didinant saugumą Europoje ir už jos ribų, bet ir diskutavo, koks JAV, NATO ir Baltijos šalių vaidmuo užtikrinant saugumą regione ir kitur pasaulyje.

Kaip pabrėžiama Krašto apsaugos ministerijos pranešime žiniasklaidai, savo kalboje „Transatlantinis bendradarbiavimas vardan globalaus saugumo“ ministras pabrėžė, kad būtina vienodai vertinti grėsmes ir vykdyti gynybos finansavimo įsipareigojimus, kad jokiu būdu negalima nuvertinti „minkštųjų“ galios priemonių poveikio ir kad tik glaudus Europos ir JAV bendradarbiavimas užtikrins taiką šiame regione. „Visų svarbiausia – transatlantinių ryšių stiprinimas, nes tiek Europai reikalinga JAV su savo realistišku požiūriu į gynybą, tiek JAV – stipri, vieninga ir saugi Europa, kartu kovojanti su bendromis grėsmėmis“, – sakė ministras.

Vizito JAV metu ministras susitiko ir su Pensilvanijos gubernatoriumi Tom Wolf bei Pensilvanijos nacionalinės gvardijos vadu brg. gen. Anthony J. Carrelli.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top