Kreipimasis dėl sintetinių biologinių ginklų kūrimo sustabdymo ir biologinės apsaugos nuo bioterorizmo sustiprinimo

Bioterorizmas nebėra tolima hipotezė. Sukūrus dvejopo naudojimo technologijas, įskaitant biologinius fabrikus ir gyvus patogenų nešiotojus, biologiniai ginklai tapo prieinamesni nevalstybiniams veikėjams.

Kibernetinis bioterorizmas, apimantis ir bepiločių orlaivių naudojimą biologiniams agentams paskleisti, kelia ypač didelį nerimą. Ligų sukėlėjų kontrabanda per sienas naudojant pažangias technologijas, įskaitant „Darknet“ tinklą ir dronų sistemas, kelia rimtą grėsmę nacionaliniam saugumui.

Valstybės turi stiprinti savo biologinės gynybos sistemas, didindamos investicijas į biologinio budėjimo sistemas, greito reagavimo patogenų stebėjimą ir mobiliąsias laboratorijas.

Biologiniai ginklai gali būti panaudoti siekiant apsunkinti ištisas populiacijas ir kartu apsaugoti karines pajėgas imunizacijos būdu. Toks biologijos ginklavimasis kariniais tikslais kelia moralinę ir egzistencinę grėsmę pasauliniam stabilumui ir žmogaus teisėms.

Tokio turinio kreipimąsi į Jungtines Tautas išplatino Lietuvos ir Ukrainos žmogaus teisių organizacijos.

Žemiau:


Jo Ekscelencijai António Guterres, Generaliniam Sekretoriui

Jungtinių Tautų būstinė, Niujorkas

2024 m. rugsėjo 11 d.

Vilnius

Gerbiamasis pone Generalini Sekretoriau,

Mes, toliau pasirašiusieji, reiškiame didelį susirūpinimą dėl didėjančios pasaulinės sintetinių biologinių ginklų keliamos grėsmės ir dėl sintetinės biologijos pažangos didėjančio biologinių ginklų kūrimo prieinamumo. Raginame vyriausybes, tarptautines organizacijas ir mokslo bendruomenę sustabdyti sintetinių biologinių ginklų kūrimą ir sustiprinti pasaulines pastangas kovoti su bioterorizmu.

Sintetinių biologinių ginklų grėsmė

CRISPR ir sintetinės biologijos pažanga gerokai sumažino kliūtis, trukdančias sukurti genetiškai modifikuotus patogenus, pasižyminčius užkrečiamosiomis ar mirtinomis savybėmis. Neseniai atliktose analizėse pabrėžtas pogrindinių laboratorijų plitimas visame pasaulyje didina šią riziką. Šiose laboratorijose dirbama su tokiais pavojingais patogenais kaip Ebola ir ŽIV. Be to, 3D biospausdinimas tapo priemone, galinčia gaminti biosintetinius ginklus, o tai dar labiau apsunkina potencialių grėsmių stebėsenos ir kontrolės siekį.

Pasaulinio nestabilumo ir ginklavimosi rizika

Hipotetinis valstybių biologinių ginklų kūrimas ir naudojimas, pavyzdžiui, kaip nurodyta Kinijos biologinio ginklo strategijos scenarijuose, pabrėžia katastrofiško karinio panaudojimo potencialą. Šie scenarijai rodo, kaip biologiniai ginklai gali būti panaudoti siekiant apsunkinti ištisas populiacijas ir kartu apsaugoti karines pajėgas imunizacijos būdu. Toks biologijos ginklavimasis kariniais tikslais kelia moralinę ir egzistencinę grėsmę pasauliniam stabilumui ir žmogaus teisėms.

Didėjantis prieinamumas ir bioterorizmo grėsmė

Bioterorizmas nebėra tolima hipotezė. Sukūrus dvejopo naudojimo technologijas, įskaitant biologinius fabrikus ir gyvus patogenų nešiotojus, biologiniai ginklai tapo prieinamesni nevalstybiniams veikėjams. Kibernetinis bioterorizmas, apimantis ir bepiločių orlaivių naudojimą biologiniams agentams paskleisti, kelia ypač didelį nerimą. Ligų sukėlėjų kontrabanda per sienas naudojant pažangias technologijas, įskaitant „Darknet“ tinklą ir dronų sistemas, kelia rimtą grėsmę nacionaliniam saugumui.

Skubus raginimas imtis veiksmų

Atsižvelgdami į šiuos pokyčius, prašome imtis toliau nurodytų veiksmų:

Nedelsiant uždrausti sintetinius biologinius ginklus: Raginame tarptautines reguliavimo institucijas, įskaitant Jungtines Tautas ir Biologinių ginklų konvenciją (BWC), įvesti visuotinį sintetinių biologinių ginklų mokslinių tyrimų, kūrimo ir naudojimo draudimą.

Biologinės gynybos sistemų stiprinimas: Valstybės turi stiprinti savo biologinės gynybos sistemas, didindamos investicijas į biologinio budėjimo sistemas, greito reagavimo patogenų stebėjimą ir mobiliąsias laboratorijas. Bendradarbiavimo platformos, pavyzdžiui, CBRNeCy ir BioSOC centrai, turėtų būti plečiamos siekiant pagerinti pasaulinį koordinavimą ir grėsmių žvalgybą.

Sintetinės biologijos ir CRISPR technologijų reguliavimas: Tarptautinė sintetinės biologijos mokslinių tyrimų priežiūra turi būti sugriežtinta, kad būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui dvejopos paskirties produktais ir užtikrintas etikos standartų laikymasis.

Skaidrių mokslinių tyrimų ir bendrų medicininių kovos priemonių skatinimas: Vyriausybės turi skatinti skaidrius mokslinius tyrimus, kuriais siekiama apsisaugoti nuo biologinių grėsmių. Tokios iniciatyvos kaip „Blue-Knight“ ir bendros medicininės atsakomosios priemonės turėtų būti toliau remiamos, kad būtų užtikrintas greitas ir koordinuotas pasaulinis atsakas.

Kibernetinio saugumo priemonės prieš bioterorizmą: Vyriausybės turėtų stengtis įgyvendinti patikimas kibernetinio saugumo sistemas, skirtas kibernetiniam bioterorizmui, kuris skaitmeniniame amžiuje kelia vis didesnę grėsmę.

Išvada

Sintetinių biologinių ginklų keliami pavojai yra ne spėjami, o neišvengiami. Dėl bioterorizmo potencialo sukelti neapsakomus nuostolius reikia imtis ryžtingų veiksmų.

Pagarbiai raginame pasaulio lyderius uždrausti sintetinių biologinių ginklų kūrimą, sustiprinti biologinės gynybos priemones ir skatinti tarptautinį bendradarbiavimą siekiant apsaugoti žmoniją nuo šios kylančios grėsmės.

Tikimės išgirsti, kad JT suteiks prašomą paramą.

Nuoširdžiai,

Žemiau pasirašiusieji:

Aurelija Kuzmaitė – Lietuvos Helsinkio grupė

Stasys Kaušinis – Piliečių gynybos paramos fondas (Vilnius)

Vytautas Budnikas – Lietuvos žmogaus teisių asociacija

Romualdas Povilaitis – Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija

Olek Suchodolski – Uždarosios akcinės bendrovės „Saptera“ direktorius

Natalia Murashyna – Tarptautinis vystymo fondas (Ukraina)

Igor Arbatov – Ateities vystymo agentūra (Ukraina)

5 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top