laikmetis.lt
Krikščionis gydytojas skųs sprendimą, kuriuo patvirtinama jo teisė nepritarti translytiškumui, bet teigiama, kad šių pažiūrų negalima reikšti darbo vietoje.
58 metų daktaras Davidas Mackerethas (Deividas Makaretas) 2018 m. buvo atleistas iš Darbo ir pensijų departamento medicinos vertintojo pareigų po to, kai atsisakė kreiptis į translyčius klientus jų pasirinktais įvardžiais.
Jis apskundė atleidimą iš darbo, teigdamas, kad tai pažeidžia jo teisę į žodžio, sąžinės ir religijos laisvę, tačiau 2019 m. jis pralaimėjo bylą, kai darbo tribunolas nusprendė, kad jo tikėjimas Pradžios knygos 1 skyčiaus 27 eilute – kad žmonės gimsta vyrais ir moterimis – yra „nesuderinamas su žmogaus orumu“, „nevertas pagarbos demokratinėje visuomenėje“ ir yra „tik nuomonė“.
Trečiadienį Apeliaciniame darbo bylų teisme teisėjas pareiškė, kad pirminiame sprendime „padaryta teisės klaida“, o tai reiškia, kad daktaro Mackeretho įsitikinimus saugo Lygybės aktas ir Žmogaus teisių aktas.
„Buvo neteisinga pripažinti, kad tai buvo tik nuomonės, pagrįstos turima informacija“, – rašoma sprendime.
Toliau rašoma: „Teismas neteisingai išnagrinėjo ieškovo įsitikinimus, susijusius su jo konkrečiu darbu; klaidingai nusprendė, kad jie turi būti neteisėtos diskriminacijos ar priekabiavimo priežastis; sutelkė dėmesį į galimą ieškovo įsitikinimų pasireiškimą, o ne į pačius įsitikinimus; ir taikė per aukštą ribą.“
Teismas pridūrė: „Tačiau tai, kad įsitikinimai gali sukelti įžeidimą, negali reikšti, kad jiems automatiškai netaikoma apsauga.“
Tačiau daktaras Mackerethas pralaimėjo apeliaciją, nes sprendime padaryta išvada, kad nors tikėjimas Pradžios knyga gali būti saugomas, pirminiame sprendime „buvo leistinai atskirti ieškovo įsitikinimai nuo konkretaus būdo, kuriuo jis norėjo tuos įsitikinimus išreikšti, ir tai reiškė, kad jo ieškinys dėl tiesioginės diskriminacijos turėjo būti atmestas“.
Sprendime daroma išvada: „Kritiškai vertindami šios bylos argumentus (kaip ir privalome daryti), nematome, kad teismas suklydo darydamas išvadą, jog priemonės, kurių ėmėsi Darbo ir pensijų departamentas, buvo būtinos ir proporcingos siekiant patenkinti teisėtą dėmesį potencialiai pažeidžiamų paslaugų naudotojų poreikiams ir rizikoms, kylančioms šiems asmenims, taigi ir Darbo ir pensijų departamentui.“
Dakarą remiančio Krikščionių teisės centro (angl. „Christian Legal Centre“) vadovė Andrea Williams (Andrėja Viljams) sakė, kad sprendimas buvo painus.
„Tai, kaip teisėjas prilygino įsitikinimų turėjimą ir jų reiškimą, sako, kad šie pagrindiniai krikščionių įsitikinimai yra saugomi popieriuje, bet ne praktiškai , – sakė ji. Laisvė turėti įsitikinimus, bet negalėti jų išreikšti, nėra jokia laisvė. Šis sprendimas reiškia, kad galite tikėti, jog lyties pakeisti neįmanoma, bet jei šį įsitikinimą išpažįstate kaip gydytojas, gali kilti pavojus jūsų darbui. Galite būti priverstas išeiti iš darbo. Mes palaikome gydytoją, kuris ir toliau siekia teisingumo šioje byloje.“
Daktaras Mackereth dabar kreipsis į Apeliacinį teismą. Jis sakė: „Esu dėkingas teismui už tai, kad jis pripažino, jog tikėjimas, kad esame Dievo sukurti tiek vyrai, tiek moterys pagal Jo paveikslą, nėra nesuderinamas su žmogaus orumu. Teismas sutiko pripažinti tai teisėtu įsitikinimu, tačiau nesuteikė šiam įsitikinimui tokios pat teisinės apsaugos, kaip ir kitiems įsitikinimams. Dėl šios priežasties savo bylą perduosiu aukštesnės instancijos teismui.“
Jis teigė, kad sveikatos darbuotojai turėtų turėti galimybę laisvai pareikšti, kad asmuo negali keisti lyties.
„Mano byla susijusi su visais, ne tik su manimi ir Bibliją tikinčiais krikščionimis. Ji susijusi su visais, kuriems kelia nerimą priverstinis kalbėjimas ir translyčių ideologija, primetama sveikatos ir kitouse viešuose sektoriuose“, – sakė jis.
„Kiekvienas sveikatos darbuotojas turėtų galėti be baimės viešai pasakyti, kad asmuo negali keisti lyties, tačiau vietoj to mes esame verčiami sutikti su didžiuliu mūsų medicininės lyties tikrovės sampratos pakeitimu, neturinčiu jokio mokslinio pagrindo. Joks gydytojas, mokslininkas ar filosofas negali įrodyti, kad žmogus gali pakeisti lytį. Be intelektinio ir moralinio sąžiningumo medicina negali funkcionuoti, o mano, kaip gydytojo, 30 metų darbas dabar laikomas nereikšmingu, palyginti su rizika, kad kas nors kitas gali būti įžeistas: , – įsitikinęs dėl savo tvirtos nuomonės darbo netekęs amerikietis gydytojas.
„Būdami krikščionys, mes jokiu būdu nesistengiame būti nepagarbūs žmonėms. Kaip krikščionys esame pašaukti mylėti visus žmones krikščioniška meile. Tačiu negalime iš tiesų mylėti žmonių, kai gyvename ir skleidžiame melą. Jei pacientams sakome, kad jie turi vadovautis mokslu“, tuomet neturime jiems sakyti, kad jie gali keisti lytį.“