KT: Baudžiamojo proceso kodekso straipsnis, pagal kurį meras gali būti laikinai nušalintas nuo pareigų, Konstitucijai neprieštarauja

Konstitucinis Teismas (KT) pripažino, kad Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 157 straipsnis tiek, kiek jame nėra nustatyta draudimo savivaldybės tarybos narį nušalinti nuo mero ar mero pavaduotojo pareigų arba jo nušalinimo nuo šių pareigų trukmę ribojančių papildomų kriterijų, Konstitucijai neprieštarauja, praneša KT spaudos tarnyba.

Šiandien paskelbtame Konstitucinio Teismo nutarime pažymėta, kad pagal Konstituciją išrinktų savivaldybės tarybos narių, kaip atitinkamos teritorinės bendruomenės atstovų, statusas turi tam tikrų ypatumų, palyginti su kitų, teritorinės bendruomenės mandato neturinčių, asmenų statusu, tačiau jie neturi asmenims, vykdantiems funkcijas įgyvendinant valstybės valdžią (Prezidentui, Seimo nariams, Vyriausybės nariams ir teisėjams), nustatytų imunitetų, be kita ko, nėra nustatyta ypatinga jų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn tvarka. Pažymėta ir tai, kad Konstitucijoje nėra įtvirtintas specifinis savivaldybės tarybos nario, einančio mero ar mero pavaduotojo pareigas, statusas.

Taigi pagal Konstituciją savivaldybės tarybos nario, einančio mero ar mero pavaduotojo pareigas, statusas nesuponuoja reikalavimo įstatyme jam nustatyti kitokius, nei taikomi kitiems asmenims, procesinių prievartos priemonių, įskaitant laikiną nušalinimą nuo pareigų, taikymo pagrindus ir tvarką. BPK 157 straipsnyje įtvirtintu teisiniu reguliavimu sudarytos prielaidos procesinę prievartos priemonę – laikiną nušalinimą nuo pareigų savivaldybės tarybos nariui, einančiam mero ar mero pavaduotojo pareigas, taikyti bendrais įstatyme nustatytais pagrindais ir tvarka. Todėl ginčijamu teisiniu reguliavimu įstatymų leidėjas jam iš Konstitucijos kylančią pareigą įstatyme nustatyti baudžiamajame procese taikytinas procesines prievartos priemones ir jų taikymo tvarką įgyvendino tinkamai.

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad yra pagrindas teigti, jog BPK yra įtvirtintos pakankamos garantijos, skirtos užtikrinti, kad asmens, kuriam taikoma procesinė prievartos priemonė – laikinas nušalinimas nuo pareigų – teisės, įskaitant teisę laisvai pasirinkti darbą, nebūtų neproporcingai ribojamos. Taigi BPK 157 straipsnyje nustatyta laikino nušalinimo nuo pareigų taikymo tvarka, kuria sudaromos prielaidos įstatyme nustatytais pagrindais ir tvarka riboti asmens, įskaitant savivaldybės tarybos narį, einantį mero ar mero pavaduotojo pareigas, teisę laisvai pasirinkti darbą, tik tiek, kiek tai būtina siekiant konstituciškai svarbių tikslų (greičiau ir nešališkiau ištirti nusikalstamą veiką ar užkirsti įtariamajam galimybę daryti naujas nusikalstamas veikas), atitinka Konstituciją.

Visą KT nutarimą skaitykite ČIA.

Tiesos.lt primena, kad jog šis dabar veikiančio teisinio reguliavimo išaiškinimas vienu metu aktualus dviem savivaldybių vadovams – Visagino merei, Lietuvos laisvės sąjungos atstovei Daliai Štraupaitei ir Radviliškio rajono merui konservatoriui Antanui Čepononiui. Šiuos politikus teismai dėl įtarimų korupcijos bylose buvo nušalinę nuo pareigų, tačiau aukštesnė instancija tuos sprendimus panaikino. 2015-ųjų metų pavasarį Visagino mere išrinkta D. Štraupaitė savo pareigas pradėjo eiti tik vasaros pabaigoje, o A. Čepononis mero pareigas ėjo, nors kuriam laikui ir buvo nušalintas nuo savivaldybės tarybos nario pareigų.

Kreipimąsi į KT inicijavo Seimo nariai, daugiausia priklausantys Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Liberalų sąjungos partijų frakcijoms, teigę, jog pagal Konstituciją „tik Lietuvos Respublikos piliečiai, t. y. valstybinė bendruomenė – pilietinė Tauta, turi teisę kurti Lietuvos valstybę, tik piliečiai turi teisę spręsti, kokia turi būti Lietuvos valstybė, nustatyti Lietuvos valstybės konstitucinę santvarką, valstybės valdžią įgyvendinančių institucijų struktūrą, asmens ir valstybės teisinių santykių pagrindus, šalies ūkio sistemą ir pan.“

Prieš tokią Seimo poziciją balsavo du Seimo nariai, vienas parlamentaras susilaikė (individualūs balsavimo rezultatai ČIA).

Daugiau apie šį Seimo kreipimąsi į Konstitucinį Teismą skaitykite kitoje Tiesos.lt publikacijoje:

Povilas Urbšys: Partinis projektas „Pilietinė tauta – valdžiai“ sėkmingai įgyvendintas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top