Konstitucinis Teismas (KT) kovo 19 d. paskelbė išnagrinėjęs fizinio asmens skundą ir nustatęs, kad nei ankstesnėje Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK), nei dabartinėje Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) redakcijoje neįtvirtinta galimybė atlyginti išlaidas nutraukus bylą ar žmogų išteisinus prieštarauja Konstitucijai.
Konstatavęs, kad toks teisinis reguliavimas pažeidžia žmogaus teisę į gynybą ir teisę kreiptis į teismą bei konstitucinį teisinės valstybės principą, KT nutarė, kad savo teises teisme apgynusiam žmogui turi būti atlygintos išlaidos, kurias jis patyrė samdydamas advokatą
KT nutarime pabrėžiama, kad įstatymų leidėjas privalo nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuriuo būtų užtikrinamas ne formalus, o realus ir veiksmingas asmens teisės į gynybą įgyvendinimas.
Konstitucinio Teismo nutarimas yra galutinis ir neskundžiamas.
Tai yra antrasis KT patenkintas individualus skundas. Iki šiol išnagrinėta tik keturi tokie skundai.
Skundą pateikęs asmuo teigė, kad teismai nenagrinėjo jo prašymo dėl patirtų išlaidų advokato gynybai ir ekspertizės atlikimui atlyginimo, konstatavę, kad tuometinėje Administracinių teisės pažeidimų kodekso redakcijoje nebuvo nustatyta tokia galimybė.
Skunde taip pat nurodyta, kad asmeniui padarytos moralinės ir materialinės žalos atlyginimas yra konstitucinis principas ir negali būti išimčių, kuomet ši žala nėra atlyginama, tačiau, pagal ginčijamą teisinį reguliavimą, žmogui įrodžiusiam savo nekaltumą administracinėje byloje, nuostoliai nėra atlyginami.
Pareiškėjo teigimu, net ir laimėjęs administracinio teisės pažeidimo bylą asmuo patiria nuostolių, kurie gali būti didesni nei paskirta nuobauda ir kurie neatlyginami, jei neįrodomi neteisėti valstybės pareigūnų veiksmai.
Nors pareiškėjas ir neginčijo Baudžiamojo proceso kodekso normų, tačiau KT jas vis tiek išnagrinėjo, nes, kaip teigiama KT nutarime, „Konstitucinis Teismas pagal Konstituciją privalo šalinti iš teisės sistemos visas antikonstitucines nuostatas, kurių prieštaravimas Konstitucijai paaiškėja nagrinėjamoje konstitucinės justicijos byloje“.
Pareiškėjui atstovavęs adokatas Karolis Rugys, savo FB paskyroje pranešęs, jog artimiausiu metu tikimasi sulaukti ir Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo analogiškoje byloje, neslėpė džiaugsmo:
„Didelė pergalė teisingumo srityje žmonių labui Konstituciniame Teisme!!!
Žmonės galės nebeskaičiuot, ar „apsimoka“ ginti savo teises, ar verta samdyti advokatą.
Jei nutrauks bylą, jei išteisins, valstybė turės atlyginti turėtas žmogaus išlaidas advokato pagalbai apmokėti!
Ir smagu, nes bus daugiau teisingumo. Ir liūdna, nes kiek reikėjo laiko ir jėgų tą įrodyti, kad buvau teisus nuo pat pradžių, tik niekas į tai iki šiol nekreipė dėmesio.
Nuo dabar, jei išteisina, neįrodo kaltės, turi būti atlygintos visos išlaidos advokato pagalbai apmokėti.
Ir ne tik administracinių nusižengimų bylose, bet ir baudžiamosiose bylose! Nes buvęs ir esamas teisinis reglamentavimas prieštaravo Konstitucijai.“
Visas KT sprendimas paskelbtas ČIA.
Cia ir taip ir ne. Vienu aspektu žmogaus konstitucinės teises reikalauja atlyginti visas patirtas išlaidas ginant savo teises teismuose , iš kitos pusės Lietuvos teismų sistema tiek užversta bylomis jog reikšmingos korupcines tęsiamos ilgus metus (pav.masiulio) ir tos advokato išlaidos gali tapti ženkliomis tai pačiai valstybei .Ar tas sprendimas KT tikrai sveikintinas nesu tikras, be abejo tai sumažins pareigūnų savyvale smulkiose bylose ginant piliečio teises bet atvers dideles sukčiavimo skyles didelio masto sukčiams . Suprantu kodėl toks patenkintas advokatas , jo klientų ratas padvigubėja .
Šis Konstitucinis Teismas yra ne konstucinis,nes Žalimas neteisėtai užima KT pirmininko postą.Tad,straipsnyje minėta nutartis nulinės vertės.
Sprendimas tikrai pagal konstitucines dvasias, prisiminus, kad Konstitucija yra parašyta ginti pilietį nuo valstybės prievartos.
Būtų pats laikas KT tarti sprendimą dėl vaikų atėmimo, taip pat prievartinio testavimo ir skiepijimo nuo baronaviruso, nuo valstybės prievartos paminant bet kokias žmogaus teises.
Kol vieni konstitucines dvasias gainioja danguje , paprasti piliečiai savo pinigus skaičiuoja teisme . Paradoksas bet politinio ‘botukso’ procedūros vis dar labai paklausios tarp konstitucinių teisių išmanytoju .
Nesutinku.O kuo visuomenė nusikalto,kad privalo savo pinigais atlyginti išteisinto asmens finansinius nuostolius?Reikia bausti tuoes teisėjus,kurie priima neteisingus
sprendimus.Tuomet kiekvienas teisėjas pagalvos ar verta priimti sprendimą,prieštaraujantį sveikai logikai,Konstitucija Ir Visuotinei Žmogaus Teisių Deklaracijai.Per ilgas tyrimas bylos neša nepasitenkinimą visuomenėje ir nepasitikėjimą.Bylos(nevardinsime)tęsiasi dešimtmečius,o kaltieji neįvardijami.Kažkas
šioje vargo valstybėje netvarkoje.
ka daro tie ,kuriems pavesta isspresti E.Masiulio byla?Ar tai darbas?
Nesutinku. Kai valstybei reikės atlyginti žalą, tada valstybė labiau rūpinsis ir teisėjų kokybe, ir teismų procesų trukme. Bet kokiu atveju prioritetas turi būti nekalto žmogaus interesai.
„Konstitucinis Teismas pagal Konstituciją privalo šalinti iš teisės sistemos visas antikonstitucines nuostatas, kurių prieštaravimas Konstitucijai paaiškėja nagrinėjamoje konstitucinės justicijos byloje“.
Tai pagal KT išaiškinimą: „2.3. Taigi pagal Venecijos komisijos patvirtintą gerąją rinkimų praktiką lygios rinkimų teisės principas, kuris yra vienas iš Europos rinkimų teisės paveldą sudarančių principų, reiškia, kad kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą, visi rinkėjų balsai turi vienodą galią, sudarant rinkimų apygardas leistinas rinkėjų ar gyventojų skaičiaus nuokrypis nuo pasirinktos normos neturi būti didesnis kaip 10 proc. ir bet kuriuo atveju – 15 proc., nebent yra ypatingų aplinkybių.” Taigi sąrašiniai rinkimai tiek į Seimą, tiek į savivaldybes yra NETEISETI nuo pat pradžios.