„Kūčių“ naktį prakalba net gyvuliai – gal prabils ir Pagėgių valdininkai?

Kiekvienas moksleivis Kauno rajone, kuriam priklauso nemokamas maitinimas gavo tokį maisto davinį

meslaisvi.lt

Kauno rajono mokyklos vis nenustoja stebinti savo moksleivių ir jų tėvelių. Neseniai šiame rajone nemokamą maitinimą gaunantys moksleiviai pradėjo gauti ir nemokamus pusryčius, o štai prieš žiemos atostogas sunkiausiai gyvenantys mokiniai iš mokyklų parsinešė maisto, kurį atostogų metu galės valgyti namuose. Daviniai įspūdingi – visi produktai aukščiausios rūšies ir greitai negendantys: kiekvienas vaikas trijuose maišeliuose namo parsigabeno įvairių rūkytų gaminių, virtos dešros, konservuotų žirnelių, kakavos gėrimo, sausų pusryčių traškučių, kondensuoto pieno, pyrago mišinio. Atostogaujantys moksleiviai ir jų tėveliai galės tikrai neblogai pasidengti savo šventinius stalus.

O štai Pagėgių savivaldybės valdžia šiuo klausimu atsitvėrė tylos siena. Informacijos analizės asociacija pradėjo šioje savivaldybėje tyrimą, kiek mokyklos moka nemokamo maisto gamintojams už maisto gamybą ir tiekimą mokykloms. Pagėgių savivaldybėje tokį maistą ruošia dvi su politikais siejamos įmonės. Tai UAB „Riklaiva“ ir UAB „Lavirga“. Kad galėtume palyginti privačių ir mokykloje esančios valgyklos maisto gaminimo išlaidas, kreipėmės į vienintelę Pagėgiuose savo valgyklą turinčią Algimanto Mackaus gimnaziją. Deja, šios įstaigos vadovas atsakė labai painiai, t.y. iš jo atsakymo visiškai niekas neaišku. Gimnazijos direktorius V.Navickas rašo: „nemokamo maitinimo gaminamiems patiekalams taikoma 30% antkainis daliniam gamybos išlaidų padengimui“.

Pagėgių pradinės mokyklos direktorė taip pat „mėto pėdas“ – savo atsakyme ji nurodo, kad UAB „Riklaiva“, maisto tiekėja, mokyklai kas tris mėnesius pateikia sąskaitą jos patiriamoms išlaidoms už elektrą ir vandenį apmokėti, tačiau kokia tai suma, mokyklos vadovė neinformavo. Pagal nustatytą tvarką, savivaldybės iš biudžeto apmoka maisto gamintojams ne tik paties maisto pirkimo išlaidas, bet ir jo gaminimo kaštus. Į tai įeina daug dalykų: tai ir darbuotojų, ruošiančių ir tiekiančių maistą atlyginimai, virtuvės įrangos įsigijimas, mokesčiai, komunalinių ir buitinių atliekų išvežimas ir kt. Apie visas šias išlaidas ir norėjome sužinoti iš mokyklų vadovų. Deja, kol kas pastarieji nesusigaudo arba apsimeta, kas labiau tikėtina, ko iš jų norima.

Donatas Jančaras, visuomeninės organizacijos, kuri pradėjo šį tyrimą vadovas, šį tyrimą pakomentavo taip:

„Tikrai keista, kai tie patys mokytojai, kurie mane mokino mokykloje, turiu omenyje V.Navicką, mano, kad manęs nieko neišmokė. Jei taip, tai jis visiškai savęs nevertina. Galiu pasakyti – jis puikus pedagogas, o galvoja, kad mūsų organizacijoje visiški neišmanėliai, tačiau, priešingai, galiu pasakyti, kad gimnazijos vadovas pats nesupranta, kokį klausimą mes jam uždavėme. Mes jo klausėme kokio išlaidos arba kiek kainuoja, o jis atsako, kad taikomas 30 % antkainis – gudrauja kaip koks prastas moksleivis. Vilkyškių gimnazijos vadovai, kad galėtų paaiškinti situaciją savo įstaigoje, apskritai nesurezga nė sakinio. Vienintelė L.Chasijeva, Pagėgių pradinės mokyklos direktorė, dar kažką atsakė, tačiau ir jos atsakyme – aibės klaidų. Ne, ne rašybos žinoma, bet klausimo suvokimo. Klausėme vieno, atsako kita. Prašėme parodyti jos mokyklos sudarytos sutarties su UAB „Riklaiva“, o rašo, kad kas tris mėnesius apmoka sąskaitas, kurių sumos nenurodo. Tiesa, kai kurias išlaidas parašė, bet apie tai skelbsime vėliau, kai tyrimas bus baigtas. O jo tikrai dar nestabdysime. Kol neišsiaiškinsime visų aplinkybių, kiek pasipelno politikų valdomi restoranai iš nemokamo moksleivių maisto gaminimo, tol domėsimės šia tema. Artimiausiu metu teks kreiptis į Seimo kontrolierių, kad pastarasis paragintų savivaldybės klerkus labiau bendradarbiauti su jų savivaldybėje esančiais visuomenininkais.

Man keista, kodėl vienose Lietuvos mokyklose mokiniai valgo ir pusryčius, ir pietus, ir atostogoms dar gauna maisto davinių, o Pagėgių savivaldybėje to nėra. Mačiau Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos sudarytą sutartis su maisto gamintojais šabloną. Ten maisto tiekėjai, teikdami pasiūlymą apie savo paslaugas mokyklai, turi nurodyti, kokių išlaidų jie patirs gaminant maistą maitinimui pusryčiams, pietums ir pavakariams per visus mokslo metus, maitinimui (pusryčiai, pietūs, pavakariai) mokykloje organizuojamose vasaros poilsio stovyklose ir kitokiais atvejais. Man ir įdomu, kurios eilutės buvo užpildytos teikiant pasiūlymą mokykloms ir kokios sumos ten buvo įrašytos. Kažkodėl šito atskleisti kol kas nenori nė viena Pagėgių savivaldybės mokykla“, – kalbėjo D.Jančaras.

Žmonės sako, kad per Kūčias kalbėti pradeda net gyvuliai – gal šios stebuklingos šventės pravers burnas ir Pagėgių valdininkams?

meslaisvi.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top