Kviečiama ir kitas politines partijas boikotuoti diskriminuojančius politinius debatus

Nacionalinis susivienijimas pareiškė, jog boikotuos ir nedalyvaus Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) rengiamuose savivaldos rinkimų debatuose Vilniuje, nes jie prieštarauja pamatiniams demokratijos principams. Dalyvaudami pritartume sukurtai sistemai, kai valdžioje esančios politinės jėgos, sudariusios susitarimą, debatuoja vien tarpusavyje, vengdamos aštresnės kritikos, neleisdamos visuomenei įvertinti senųjų politikų gebėjimo stoti į akistatą su naujomis idėjomis ir konkuruoti su naujais politikais,- sakoma šios partijos kreipimesi į Prezidentą, Seimą, VRK ir kitas politines partijas.

Lietuvoje sukurta rinkimų tvarka skirta apsaugoti parlamente jau esančias partijas nuo lygiateisės ir sąžiningos konkurencijos su naujomis, gebančiomis atnaujinti uždarą ir sustabarėjusią partinę sistemą partijomis, galinčiomis į moralinio ir intelektualinio sąstingio apimtą šalies politinį gyvenimą įnešti novatoriškų idėjų.

Visi piliečiai, nepaisant jų skirtingo požiūrio į sistemines politines partijas, yra priversti savo mokesčiais šias partijas išlaikyti bei apmokėti jų keliamus kandidatus rinkimuose, nors daugelis ne tik jomis nepasitiki, bet ir įvairiais būdais protestuoja prieš jas ir jų vykdomą politiką, – skelbia dokumento autoriai.

Didžiųjų politinių partijų kandidatai nuolat susitaria bei diskutuoja tik tarpusavyje ir su jiems patogiais oponentais, vengdami akistatos su labiau išprususiais, kompetentingesniais, gebančiais kelti principinius, iš tiesų aktualius savivaldybių ir valstybės gyvenimo klausimus politikais. Neparlamentinės partijos negali vienodomis teisėmis su sisteminėmis partijomis atstovauti savo rinkėjams, nors pagal šalies Konstituciją visų rinkėjų teisės yra lygios.

Todėl prašoma Prezidentą ir Seimą inicijuoti  įstatymų pataisas, pašalinant naujai steigiamų ar įsteigtų partijų diskriminavimo nuostatas. Kitos politinės partijos taip pat kviečiamos boikotuoti diskriminuojančius politinius debatus, reikalauti demokratizuoti šalies rinkimų tvarką ir partijų finansavimą.

Visas dokumento tekstas žemiau.

Lietuvos Respublikos Prezidentui
Lietuvos Respublikos Seimo nariams
Lietuvos politinėms partijoms
Vyriausiajai rinkimų komisijai
Žiniasklaidai

PARTIJOS NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS
KREIPIMASIS

DĖL DALIES POLITINIŲ PARTIJŲ DISKRIMINAVIMO
2023 m. vasario 23 d.
Vilnius

Nacionalinis susivienijimas jau yra pareiškęs, kad boikotuos ir nedalyvaus Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) rengiamuose savivaldos rinkimų debatuose Vilniuje, nes jie prieštarauja pamatiniams demokratijos principams. Dalyvaudami pritartume sukurtai sistemai, kai valdžioje esančios politinės jėgos, sudariusios susitarimą, debatuoja vien tarpusavyje, vengdamos aštresnės kritikos, neleisdamos visuomenei įvertinti senųjų politikų gebėjimo stoti į akistatą su naujomis idėjomis ir konkuruoti su naujais politikais.

Nacionalinis susivienijimas pažymi, jog Lietuvoje sukurta rinkimų tvarka įtvirtina parlamente jau esančių partijų privilegijuotą padėtį, skirta apsaugoti jas nuo lygiateisės ir sąžiningos konkurencijos su naujomis, gebančiomis atnaujinti uždarą ir sustabarėjusią partinę sistemą partijomis, galinčiomis į moralinio ir intelektualinio sąstingio apimtą šalies politinį gyvenimą įnešti novatoriškų idėjų.

Tai padaryta pirmiausia Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymu, didžiųjų parlamentinių partijų išlaikymą finansuojant mokesčių mokėtojų (valstybės biudžeto) lėšomis, kai naujai susikūrusios partijos veikti gali tik narystės mokesčių ir 0,6 proc. GPM lėšomis. Atkreipiame dėmesį, kad didžiųjų parlamentinių partijų biudžetinio finansavimo tvarka visiškai nekoreliuoja su žemais Lietuvos piliečių pasitikėjimo politinėmis partijomis rodikliais. Visi piliečiai, nepaisant jų skirtingo požiūrio į sistemines politines partijas, yra priversti savo mokesčiais šias partijas išlaikyti bei apmokėti jų keliamus kandidatus rinkimuose, nors daugelis ne tik jomis nepasitiki, bet ir įvairiais būdais protestuoja prieš jas ir jų vykdomą politiką.

Realios konkurencinės aplinkos galimybes menkina ir nepakeistos naujo Rinkimų kodekso nuostatos (99 str.), kuriomis įtvirtinta galimybė VRK parinkti viešosios informacijos laidų rengėjus bei transliuotojus, kartu leidžiant laidų dalyviams patiems sudaryti rašytinius susitarimus dėl diskusijų. Akivaizdu, jog didžiųjų politinių partijų kandidatai naudojasi šia ydinga įstatymo landa ir nuolat susitaria bei diskutuoja tik tarpusavyje ir su jiems patogiais oponentais, vengdami akistatos su labiau išprususiais, kompetentingesniais, gebančiais kelti principinius, iš tiesų aktualius savivaldybių ir valstybės gyvenimo klausimus politikais.

Atkreipiame dėmesį, kad Rinkimų kodeksas (3 str.) skelbia, jog rinkimai turi atitikti skaidrumo, teisingumo, sąžiningumo, sąžiningos konkurencijos reikalavimus. Tačiau akivaizdu, kad parlamentinių ir naujai įsteigtų partijų teisės ir jų konkurencinės galimybės nėra lygios. Atitinkamai minėtos partijos negali vienodomis teisėmis su sisteminėmis partijomis atstovauti savo rinkėjams, nors pagal šalies Konstituciją visų rinkėjų teisės yra lygios.

Kreipiamės į Lietuvos Respublikos Prezidentą ir Seimą ne vėliau, kaip iki ateinančių Prezidento rinkimų ir rinkimų į EP inicijuoti minėtų įstatymų pataisas, pašalinant iš jų diskriminavimo nuostatas, suteikiant vienodas rinkimų teises ir konkurencines sąlygas visoms rinkimuose dalyvaujančioms politinėms jėgoms.

Sprendimo nedalyvauti VRK organizuojamuose debatuose neatsisakysime, kol bus diskredituojami laisvi ir lygūs rinkimai.

Kviečiame ir kitas politines partijas boikotuoti diskriminuojančius politinius debatus, reikalauti demokratizuoti šalies rinkimų tvarką ir partijų finansavimą, šalinti iš Rinkimų kodekso taisykles, kuriomis menkinama reali konkurencinė aplinka — būtina demokratiškų rinkimų sąlyga.

Nacionalinio susivienijimo valdyba

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top